"Şimdi değilse, ne zaman?"

Barselona, büyülü şehir…

  İspanya’nın deniz kokan şehri, Barselona…

  Barselona tatilimiz 10 günlük “Barselona- Mayorka Adası-Madrid” üçlemesinin ilk durağıydı. Önce Barselona şehrini gezip, daha sonra Mayorka Adasına geçmiş, en son da başkent Madrid’e gitmiştik. Bu yazıda Barselona’yı gezip görebildiğimiz kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Aslında hedefimiz ada ve deniz tatili olduğu için bu güzel şehre 2 gün ayırabildik ve bu iki günde elimizden geldiğince en çok methini duyduğumuz yerleri görmeye çalıştık.

  Ulaşım

  Buradan İspanya’ya en iyisi THY ile gitmek bence çünkü diğer hava yolları hep aktarmalı götürüyor. Direkt uçmanın rahatlığı için bizim tercihimiz THY oldu.

  Otelimiz

  Biz  Barselona’da Hotel Regina‘da kaldık,  güzel ve temiz bir otel, biz çok rahat ettik. En önemlisi yeri şahaneydi. Havaalanından Aerobus A1 ve A2 diye sizi şehrin merkezine yarım saatte getiren otobüslerin son durağına, yani Plaça de Catalunya’ya (Katalunya Meydanı) 2 dakikalık yürüme mesafesinde.  Bu arada her 5 dakikada bir havaalanından buraya veya buradan havaalanına otobüs var, bu da önemli bir artısı oldu otelin bizim için. Şehri gezdiren üstü açık tur otobüsleri de bu meydandan kalkıyor.

  Barselona şehir turu otobüsleri

  Barselona şehir turu otobüsleri

  Plaça de Catalunya

  Plaça de Catalunya

  Plaça de Catalunya

  Plaça de Catalunya

  Plaça de Catalunya

  Plaça de Catalunya

  Katalunya Meydanı her yere açılan, şehrin her köşesine ulaşımın sağlandığı merkezi konumuyla çok önemli bir meydan. Bizim Taksim Meydanı gibi düşünebilirsiniz. Bu geniş meydanda  fıskiyeli bir havuz var. Dört bir yanı önemli caddelere açılıyor. Bu meydandan yukarıya doğru da, aşağıya, yani sahile doğru da yürüyünce çok güzel mimari yapılar ve şık mağazalar görmek mümkün. Zaten aşağısı şu meşhur La Rambla caddesi. Sağı solu mağazalar, ortası çok geniş bir kaldırım, üzerinde hediyelik eşyalar satan satıcılar, kafeler, restoranlar hayal edin… Hoş hakikaten. La Rambla caddesinin paralelindeki caddeler de gerçekten görülmeye değer.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Barselona … İspanya’nın soylu şehri…

  Barselona İspanya’nın Katalan bölgesinin, yani daha zengin daha soylu kesimin başkenti olarak anılan güzel bir şehir.  Sanki İstanbul ve İzmir havasında bir Akdeniz şehri, denizi var diye tanıdık ve bizden gibi geldi. Hani mesela Moskova çok farklıdır yaşadığımız yerden, Paris ya da Londra bambaşkadır, ya da Amsterdam özeldir ama Barselona çok aman aman değişik bir şehir değil, önce onu söyleyeyim.

  Özellikle Gaudi’nin modern mimarisi Barselona’ya damgasını vurmuş, beğenir misiniz bilmem ama farklı olduğu kesin. Bana sorarsanız ben pek sevmedim. Madrid’in mimarisine bayılmıştım oysa. Ben Barselona’nın en çok o dar romantik sokaklarını, tarihi bölgesini, upuzun sahilini, La Rambla caddesinin kendine has havasını ve parklarının güzelliğini sevdim. Ha bir de Sangria + tapas keyfimi hep yerine getirdi 🙂

  Gaudi’nin eserleri

  Şehir çok enteresan, hem yeni ve modern var, hem eski ve tarihi… Ünlü mimar Gaudi’nin kendine özgü eserleri modern kısmının birer parçası. Alışılmamış şekliyle insanları şaşırtan Casa Mila ve Casa Batlló, mozaik desenlerin baskın kullanıldığı Park Güell Kompleksi ve halen tamamlanmaya çalışılan La Sagrada Familia Bazilikası gibi… Gaudi biyomorfizmin öncüsü olarak biliniyor. Kendisi doğa aşığı bir mimar olduğu için eserlerinde sert ve köşeli şekiller yerine bir yaprağın kıvrımlarını veya bir denizin dalgalarını yansıtmaya çalışmış, yani doğada gördüklerini taşa uygulayarak betona akışkanlık ve doğal kıvrımlar, bir nevi organik bir şekil vermeye çalışmış. Eserlerinde ışık ve havalandırma da önemli bir yer tutmakta. Bir de kırık seramik ve cam kullanımı ile dikkat çekiyor Gaudi eserleri.

  İşte bu sıradışı mimarın çalışmalarından birkaçı…

  Casa Mila,  dış cephesindeki dalgalanmalar ile oldukça ilginç bir yapı. Yuvarlak hatları ve heykel bacaları ile dikkat çekiyor.

  Barselona - Casa Mila

  Barselona – Casa Mila

  Casa Batlló mevcut bir binanın yenilenmesi ile oluşmuş. Bu binanın dizaynı esnasında insanın iskelet yapısından esinlenmiş Gaudi.

  Casa Batlló

  Casa Batlló

  La Sagrada Familia Gaudi’nin hayatının son kısmını adadığı en büyük projesi. Ansızın gelen ölümü nedeniyle tamamlayamadığı La Sagrada Bazilika’sının çalışmaları günümüzde halen devam etmekte.

  La Sagrada Familia

  La Sagrada Familia

  Barselona - La Sagrada Familia

  Barselona – La Sagrada Familia

  Barselona - La Sagrada Familia

  Barselona – La Sagrada Familia

  Sagrada Familia’nın kolonları ağaç gövdesi formunda ve dallanıp budaklanan bir şekilde tasarlanmışlar. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

  La Sagrada Familia © Wikimedia Commons

  La Sagrada Familia © Wikimedia Commons

  La Sagrada Familia © Wikimedia Commons

  La Sagrada Familia © Wikimedia Commons

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 8 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.12345...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu