Barselona, büyülü şehir…

İsviçre’nin incisi Luzern…
20/03/2013
Mayorka mı, Sardinya mı?
10/04/2013
Barselona … İspanya’nın soylu şehri…

Barselona İspanya’nın Katalan bölgesinin, yani daha zengin daha soylu kesimin başkenti olarak anılan güzel bir şehir.  Sanki İstanbul ve İzmir havasında bir Akdeniz şehri, denizi var diye tanıdık ve bizden gibi geldi. Hani mesela Moskova çok farklıdır yaşadığımız yerden, Paris ya da Londra bambaşkadır, ya da Amsterdam özeldir ama Barselona çok aman aman değişik bir şehir değil, önce onu söyleyeyim.

Özellikle Gaudi’nin modern mimarisi Barselona’ya damgasını vurmuş, beğenir misiniz bilmem ama farklı olduğu kesin. Bana sorarsanız ben pek sevmedim. Madrid’in mimarisine bayılmıştım oysa. Ben Barselona’nın en çok o dar romantik sokaklarını, tarihi bölgesini, upuzun sahilini, La Rambla caddesinin kendine has havasını ve parklarının güzelliğini sevdim. Ha bir de Sangria + tapas keyfimi hep yerine getirdi :)

Gaudi’nin eserleri

Şehir çok enteresan, hem yeni ve modern var, hem eski ve tarihi… Ünlü mimar Gaudi’nin kendine özgü eserleri modern kısmının birer parçası. Alışılmamış şekliyle insanları şaşırtan Casa Mila ve Casa Batlló, mozaik desenlerin baskın kullanıldığı Park Güell Kompleksi ve halen tamamlanmaya çalışılan La Sagrada Familia Bazilikası gibi… Gaudi biyomorfizmin öncüsü olarak biliniyor. Kendisi doğa aşığı bir mimar olduğu için eserlerinde sert ve köşeli şekiller yerine bir yaprağın kıvrımlarını veya bir denizin dalgalarını yansıtmaya çalışmış, yani doğada gördüklerini taşa uygulayarak betona akışkanlık ve doğal kıvrımlar, bir nevi organik bir şekil vermeye çalışmış. Eserlerinde ışık ve havalandırma da önemli bir yer tutmakta. Bir de kırık seramik ve cam kullanımı ile dikkat çekiyor Gaudi eserleri.

İşte bu sıradışı mimarın çalışmalarından birkaçı…

Casa Mila,  dış cephesindeki dalgalanmalar ile oldukça ilginç bir yapı. Yuvarlak hatları ve heykel bacaları ile dikkat çekiyor.

Barselona - Casa Mila
Barselona – Casa Mila

Casa Batlló mevcut bir binanın yenilenmesi ile oluşmuş. Bu binanın dizaynı esnasında insanın iskelet yapısından esinlenmiş Gaudi.

Casa Batlló
Casa Batlló

La Sagrada Familia Gaudi’nin hayatının son kısmını adadığı en büyük projesi. Ansızın gelen ölümü nedeniyle tamamlayamadığı La Sagrada Bazilika’sının çalışmaları günümüzde halen devam etmekte.

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia
Barselona - La Sagrada Familia
Barselona – La Sagrada Familia
Barselona - La Sagrada Familia
Barselona – La Sagrada Familia

Sagrada Familia’nın kolonları ağaç gövdesi formunda ve dallanıp budaklanan bir şekilde tasarlanmışlar. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

La Sagrada Familia © Wikimedia Commons
La Sagrada Familia © Wikimedia Commons
La Sagrada Familia © Wikimedia Commons
La Sagrada Familia © Wikimedia Commons

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir