Zafer Anıtı

Bu zafer anıtının adı The Arc de Triomf,  Paris’dekini andırıyor ama rengi farklı. Passeig de Sant Joan’ın bitimindeki bu anıt kırmızı taştan yapılmış.

Barselona - The Arc de Triomf

Barselona – The Arc de Triomf

1888 Barselona Dünya Fuarı için tasarlanmış bir “Hoşgeldiniz” kapısı bu aslında. Mimar Josep Vilaseca i Casanovas’ın imzasını taşıyor ve üzerindeki taş heykel katılan tüm uluslara hoşgeldiniz diyor. Bu anıtın olduğu cadde sizi meşhur Ciutadella Park’a çıkarıyor. Burası öyle sadece yeşillik ve çiçekler göreceğiniz bir park değil, bu parkta çok keyifli, kayıkla gezinti yapılabilen bir gölet, görkemli bir çeşme, hayvanat bahçesi ve birkaç müze var. Vaktiniz varsa burayı görmenizi de tavsiye ederim.

The Arc de Triomf

The Arc de Triomf

Passeig de San Joan

Passeig de San Joan

Agbar Kulesi

Şehrin bu bölgesinde dolaşırken hemen hemen her yerden görülen enteresan bir gökdelen var. Avinguda Diagonal üzerindeki bu kocaman gökdelenin adı The Torre Agbar.  38 katlı bu gökdelen sanki uzaya fırlatılacak bir roket gibi görünen ilginç dizaynı ile Barselona’nın yeni, modern ve teknolojik yüzünün bir simgesi olarak kabul ediliyor. Binanın tasarımcısı Jean Nouvel, Barselona şehirine yakın olan Montserrat dağından ve bir gayzerin havaya yükselmesinden esinlenerek bu gökdeleni dizayn ettiğini söylemiş.

The Torre Agbar

The Torre Agbar

Meydanlar

Büyük ve kocaman meydanların yanında bir de sokak aralarında da sık sık meydanlara rastlıyorsunuz… Daracık sokakların birinden çıkıp diğerine girerken bir bakmışsınız yine bir meydandasınız. Her meydanın havası birbirine benziyor. Etrafta mutlaka kafeler, restoranlar ve ağaçlar var. İşte ara ara rastladıklarımızdan birkaçı…

Plaça de Sant Josep Oriol

Plaça de Sant Josep Oriol

Plaça Reial

Plaça Reial

Plaça Reial

Plaça Reial

Plaça Reial

Plaça Reial

Burası da Avinguda de la Reina Maria Cristina ve Plaça D’Espanya…

Plaça D'Espanya

Plaça D’Espanya

Venedik’deki ikiz kulelerin benzeri var burada…

Avinguda de la Reina Maria Cristina & Torres Venecianes

Avinguda de la Reina Maria Cristina & Torres Venecianes

Avinguda de la Reina Maria Cristina

Avinguda de la Reina Maria Cristina

Müzeler

Müze gezmeyi sevenler için de ideal bir şehir Barselona. İşte görmeye değer müzelerden birkaçı:

Museu Picasso (Picasso Müzesi), Casa Museu Gaudi (Gaudi Müzesi) , Museu Nacional d’Art de Catalunya (Ulusal Sanat Müzesi), Museu d’Historia de la Ciutat (Tarih Müzesi), Museu d’Art Contemponari de Barcelona (Modern Sanat Müzesi), Museu Maritim (Denizcilik Müzesi), Museu Arqueologic de Catalunya (Arkeoloji Müzesi), Museu de Cera (Balmumu Müzesi), FC Barcelona President Nunez Museum (Futbol Müzesi)…

Eminim daha gezip görecek, keşfedecek bir dolu yeri vardır Barselona’nın, artık kalanlar da bir dahaki sefere diyerek ayrıldık bu güzel şehirden.

İşte böyle, biz Barselona’yı sevdik. Gezdikçe sizi kendine çeken, kaldıkça kendini sevdiren bir şehir.  Tekrar tekrar gitmeyi isteyeceğim şehirlerden biri…

Bu güzel şehirden ayrılıp yaz tatilimiz geçirmek üzere gittiğimiz Mayorka Adası hikayesine buradan ulaşabilirsiniz...

Dilek Vidana Tavaşoğlu

* Barselona ile ilgili seyahat ipuçlarını, olası gezi planlarını, görülecek yerleri, ulaşım bilgilerini, genel tavsiye ve uyarıları içeren bir yazımız daha var. “Barselona Gezi Notları” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BARSELONA OTELLERİ

BARSELONA OTELLERİ

BARSELONA’DA NEREDE KALINIR?

Barselona’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama