Norrköping

İlk durak Norrköping. İsveç’in Östergötland bölgesindeki 10. büyük kenti ve Motala Nehrinin Baltık Denizine döküldüğü bölgede yer almasından dolayı bir sanayi şehri. Her taraf fabrika bacaları ile sarılı. Peki niye burayı seçtin derseniz, suyun içindeki müzenin mimarisi yüzünden: Arbetets Museum. Mesleki deformasyon işte, ne yapacaksınız.

Halk turiste öyle yabancı ki, bizim fotoğraf çekmemizi şaşkınlık ve ilgi ile karşıladılar. Hatta el salladılar. Meydandaki Fräcka Fröken adlı şirin bir kafede mola verdik. Birbirinden güzel manken gibi kızlar oturmuş sohbet ediyorlardı. Kafenin yanında basamaklı Buda tiplemelerinden oluşan son derece tuhaf bir heykel vardı. Çocuklar üstüne tırmanıp duruyorlardı. Murat, “bu sıkıcı kentteki tek aktivite heykele tırmanmak galiba” diye espri yaptı.

 

Norrköping - Arbetets Museum…      

Norrköping – Arbetets Museum…

Norrköping…

Norrköping…

Norrköping Fräcka Fröken kafeteryası önündeki Buda heykelleri…

Norrköping Fräcka Fröken kafeteryası önündeki Buda heykelleri…

Västervik 

Norrköping’den sonra fazla oyalanmadan doğruca Baltık Denizi kıyısındaki Västervik kentine yöneldik. Burada Sankt Petri Kyrka adlı oyuncak gibi bir kilise çok ilgimizi çekti. Kent içinde prefabrik evler vardı. İsveçlilerin yazlık kenti olan bu bölgeden deniz kenarında birşeyler içip ayrıldık. Genelde fazla insan kalabalığı olmayan bir bölgeydi.

Västervik…

Västervik…

Västervik…

Västervik…

Västervik… Sankt Petri Kyrka adlı kilise...

Västervik… Sankt Petri Kyrka adlı kilise…

Västervik…

Västervik…

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama