"Şimdi değilse, ne zaman?"

İskandinavya’nın Küçük İncileri: İsveç Kentleri

  Arabayla İsveç Turu…

  Sevgili Füsun Erdoğanlar Bengisu bencetatil.com’u ne kadar sevip benimsediyse, biz de bencetatil.com olarak onu o kadar sevdik. Artık onun gezi hikayelerini ve maceralarını dört gözle bekler olduk.

  Mavi-yeşil Stockholm yazısından sonra, şimdi de kuzey’in güzeli İsveç’in diğer kentlerini onun gözünden görüp, tanıyacağız. Haydi o zaman, İskandinavya’nın mutlu ve huzurlu ülkesi İsveç’e gidiyoruz…

  İskandinavya’nın Küçük İncileri: İsveç Kentleri  –  Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı…

  İsveç maceramıza kaldığımız yerden devam ediyorum. Artık dil bir karış dışarıda su toplayan parmaklarla dolaşma devri bitti. An itibariyle arabamız geliyor. Öyle mutluyum ki anlatamam. Eşim Murat arabayı almaya gitti. Ben de onu beklerken size biraz İsveç ile ilgili genel gözlemlerimden bahsedeyim:

  • Kadınlar yaşamın her alanında varlar. Gezi boyunca yol tamiratında, bahçıvanlık işinde ya da polis olarak çalışan manken gibi kızlar gördük.
  • Kızlardan bahsetmişken sarışın mavi gözlü, uzun boylu ve çok gösterişliler.
  Örebro- İsveç…

  Örebro- İsveç…

  • Zengin bir ülke. Gezi boyunca bir tane bile dilenci görmedik.
  • Trafikte çok saygılılar ve kurallara uyuyorlar. Çift şeritten aniden tek şeride geçen yolda sollama yaparken birden afalladım çünkü yol bir anda tek şeride düşmüştü ve ben hazırlıklı değildim. Yan şeritteki araç yavaşlayarak benim araya girmemi sağladı sağolsun.
  • Yollar sürüş tekniği açısından çok rahattı. Yaklaşık 300 kilometre araç kullanmış olabilirim.
  • Yol kenarlarında hayvanların yola geçişini engelleyen çitler vardı. Ona rağmen 1-2 kurban gördük.
  • Kayaların olduğu yolda tehlike yaratmayı engellemek için file ile kaplanmış yüzeyler gördük. Burada her şey insan rahatı ve güvenliği için.
  • İnsanlar saygılı ve yardımsever. Restoran sorduğumuz bir genç o restoranın adının değiştiğini söylemek için arkamızdan nefes nefese koştu. Şaşırdım kaldım. Hizmet sektörü çalışanları istediklerimizi gerçekleştirmek için çırpındı. Oteller en güzel odalarını bize verdiler. Ben evlilik yıldönümümüz diye yazmıştım da 🙂
  Örebro Svartån Nehri'nin Hjälmaren Gölü'ne döküldüğü yerde kurulmuş bir kent…

  Örebro Svartån Nehri’nin Hjälmaren Gölü’ne döküldüğü yerde kurulmuş bir kent…

  • Umumi tuvaletler para ile çalışıyordu ama çoğu açıktı. İsveçli biri bize tuvaleti açmamız için 5 SEK verdi. Geri de almadı. Son derece temiz olan tuvaletlerin birinde Murat enjektör atma bölümü gördü. Uyuşturucu yaygınmış. Hastalık olmaması için devlet bedava enjektör dağıtıp, belli miktarda maddi yardım yapıyormuş. Öte yandan tuvaletteki ışıklar damarı rahat bulamasınlar diye mor renkli imiş. İlginç bir tezat.
  • Tuvalet ile ilgili bir başka anım da biraz tırsıtıcı. Murat’ı beklerken İsveçli bir adam yanıma gelip, benimle konuşmaya çalıştı. Eşimi beklediğimi söyledim. Diğer tuvaletin yanına götürdü beni ve evsiz olduğunu kapıyı açık bırakmamı, bunları kullanması gerektiğini söyledi. Böyle yapın kapatmayın diyerek gösterdi. Doğrusu çok tırstım başıma bir şey gelecek diye. Tamam deyip yolladım adamı. Çok düzgün giyimliydi. Evsiz olacağı hiç aklıma gelmedi açıkçası.
  • İsveç çok çevreci bir ülke. Tuvalet kağıtları geri dönüşümlü olduğu için zımpara kağıdı gibi. Galiba çok fazla tuvalet muhabbeti yaptım ama gezilerdeki önemli bir konu bu ne yapayım 🙂
  • Patates yemeği çok yaygın ve lezzetli idi. Pancake şeklindeki ince dümdüz patatese bayıldım.
  • Çocukların fotoğraflarını çekmemiz çoğu kere tepki ile karşılandı. İzin verilmedi zaman zaman. Ancak çocuklar çok sempatikti. Bana göz kırpan miniklere bayıldım.
  • Mevsim yaz ama kıyafetler sonbahar kıyafeti. Biz İzmirlilere sonbahar kıyafeti tam geliyor. Çok ince kıyafetler almamanızı tavsiye ederim. Hatta yağmur bile yağıyor. Biz şanslıydık. Çok fazla yağmura tutulmadık.
  • Ülkeye giriş konusu Türkler için biraz meşakkatli. Bol sorgu sual var. Bizi fazla soru sormadan geçirdiler. Ama yine de az da olsa sorguya çekiliyorsunuz, onu belirtmem lazım. Vizenizin olması fazla bir şey ifade etmiyor. Pasaport polisleri kral gibi orada da.
  • Son olarak şunu eklemeliyim ki, göçebe bir gene sahip biz Türkler her yerdeyiz. Bunu yazmamın nedenini az sonra anlayacaksınız.

  Sonunda sevgili eşim Murat buz mavisi hoş bir araba ile geldi. Planımız İsveç’in güney bölgesini gezmek. Zaten İsveç’te yerleşim güneye indikçe yoğunlaşıyor. Baltık kıyılarını ve göller bölgesini gezeceğiz. Üç günümüz var. Mümkün olduğu kadar çok kent görmek istiyoruz. Tabi ki; evdeki plan çarşıya uymadı ve zaman darlığı yüzünden bazı kentlerden vazgeçmek zorunda kaldık. Sonunda gerçekleşen gezi aşağıdaki gibi oldu:

  1. Gün                                                                                        
  • Norrköping
  • Västervik
  • Kalmar
  1. Gün
  • Karlskrona
  • Växjö
  • Jönköping
  1. Gün
  • Vadstena
  • Motala
  • Örebro
  • Uppsala
  1. Gün
  • Uppsala’dan güzel İzmir’imize uçuş
  İsveç gezi rotamız…

  İsveç gezi rotamız…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Norrköping

  İlk durak Norrköping. İsveç’in Östergötland bölgesindeki 10. büyük kenti ve Motala Nehrinin Baltık Denizine döküldüğü bölgede yer almasından dolayı bir sanayi şehri. Her taraf fabrika bacaları ile sarılı. Peki niye burayı seçtin derseniz, suyun içindeki müzenin mimarisi yüzünden: Arbetets Museum. Mesleki deformasyon işte, ne yapacaksınız.

  Halk turiste öyle yabancı ki, bizim fotoğraf çekmemizi şaşkınlık ve ilgi ile karşıladılar. Hatta el salladılar. Meydandaki Fräcka Fröken adlı şirin bir kafede mola verdik. Birbirinden güzel manken gibi kızlar oturmuş sohbet ediyorlardı. Kafenin yanında basamaklı Buda tiplemelerinden oluşan son derece tuhaf bir heykel vardı. Çocuklar üstüne tırmanıp duruyorlardı. Murat, “bu sıkıcı kentteki tek aktivite heykele tırmanmak galiba” diye espri yaptı.

   

  Norrköping - Arbetets Museum…      

  Norrköping – Arbetets Museum…

  Norrköping…

  Norrköping…

  Norrköping Fräcka Fröken kafeteryası önündeki Buda heykelleri…

  Norrköping Fräcka Fröken kafeteryası önündeki Buda heykelleri…

  Västervik 

  Norrköping’den sonra fazla oyalanmadan doğruca Baltık Denizi kıyısındaki Västervik kentine yöneldik. Burada Sankt Petri Kyrka adlı oyuncak gibi bir kilise çok ilgimizi çekti. Kent içinde prefabrik evler vardı. İsveçlilerin yazlık kenti olan bu bölgeden deniz kenarında birşeyler içip ayrıldık. Genelde fazla insan kalabalığı olmayan bir bölgeydi.

  Västervik…

  Västervik…

  Västervik…

  Västervik…

  Västervik… Sankt Petri Kyrka adlı kilise...

  Västervik… Sankt Petri Kyrka adlı kilise…

  Västervik…

  Västervik…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kalmar

  Şimdiki durak İsveç’in 3. büyük kenti olan Kalmar. Baltık denizi kıyısındaki Kalmar bu kentler grubunun en çarpıcılarından biriydi. Herşey bir yana hayatımda yediğim en güzel pizzayı orada yedim. Ernesto bölgenin bir numarası bence. Menü İtalyanca. İngilizcesi yok. Tiramisu da inanılmazdı.

  Kalmar Ernesto İtalyan Restoranından bir tramisu manzarası...

  Kalmar Ernesto İtalyan Restoranından bir tramisu manzarası…

  Akşam mutluluk içinde otelimize gittik. Slottshotellet Oteli sohbete uygun rahat koltuklu cumbası ile bizi mest etti. Otele geldiğimizde bir grup turist biralarını yudumlayıp, mum eşliğinde keyifle sohbet ediyordu. Otel hem ekonomikti, hem de tarihi eserlerin yanında son derece merkezi bir konumdaydı. Ancak internet sitesindeki fotoğrafları oteli anlatmaktan çok uzaktı. Bunu hem görevlilere söyledim hem de yazdım. Düzelttiler mi bilemiyorum.

  Slottshotellet Otelinin sohbete uygun rahat koltuklu cumbası...

  Slottshotellet Otelinin sohbete uygun rahat koltuklu cumbası…

  Odalar ayrı bir binada yazlık ev tarzında basit döşenmekle birlikte devasa düz ekran televizyonları ile teknolojide varım diyorlardı. Şirin bir bahçe içinde, Kalmar Kalesine 2-3 dakikalık yürüme mesafesindeki bu otelin kahvaltısı da çok güzeldi. Sıcak süt istedim. Görevli genç bir kızcağız hemen ısıtıp getirdi. Hizmet müthiş.

  Slottshotellet Otelinin bahçesi...

  Slottshotellet Otelinin bahçesi…

  Yemyeşil bir patikada yürüyerek ulaşılan Vasa kralları tarafından yaptırılan Rönesans dönemi kalesi Kalmar Slott çok estetik bir yapı. Etrafında kayıkla gezinti yapan turistler var. Bölge yeşili, tarihi dokusu ile çok hoş ve etkileyici. Hiç ayrılasınız gelmiyor oradan.

  Tarihi Kalmar Kalesi...

  Tarihi Kalmar Kalesi…

  Kalmar Kalesi etrafında kayıkla gezen turistler...

  Kalmar Kalesi etrafında kayıkla gezen turistler…

  Kalmar’da bir alışveriş merkezine daldık. Murat, “sen bekle ben geliyorum” dedi. Tam sıkılmaya başlamıştım ki, bir de ne göreyim harika bir orkide ile geri gelmiş. Bana yaşgünü hediyesi. Çok duygulandım. O orkideleri İzmir’e getirdim. Hala harika çiçekler açıyorlar.

  İsveç anısı yaş günü orkidelerim 2011 yılından beri hala çiçek açmaya devam ediyorlar…

  İsveç anısı yaş günü orkidelerim 2011 yılından beri hala çiçek açmaya devam ediyorlar…

  Kalmar - Hediye orkidem ve ben...

  Kalmar – Hediye orkidem ve ben…

  Kalmar’ın bir diğer Kalesi...

  Kalmar’ın bir diğer Kalesi…

  Kalmar’da kırmızı bir kalenin altında çalışan bir cam sanatçısı bulduk. Dennis Westholm’u çalışırken fotoğrafladık. Fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmamış olabilir çünkü ben yan taraftaki satış bölümünde eserlerini incelerken sinirli bir şekilde içeri girip, görevli kadına hışımla bir şeyler söyledi. O da sanırım alıcı olduğumuzu söyleyince para her kapıyı açar misali homurdanıp gitti.  İlginç bir eserini eşim yaşgünü hediyesi olarak bana armağan etti.

  Kalmar Kalesi içinde çalışan cam sanatçısı Dennis Westholm iş başında...

  Kalmar Kalesi içinde çalışan cam sanatçısı Dennis Westholm iş başında…

  Eşimin hediyesi Dennis Westholm eseri cam obje…

  Eşimin hediyesi Dennis Westholm eseri cam obje…

  Kalmar kıyıları o kadar keyifli ve romantikti ki, çiftlere şiddetle tavsiye olunur. Yazımın başında kadınlar her alanda varlar demiştim ya; romantik yürüyüşümüz sırasında karşılaştığımız  sarışın güzel bir bahçıvan bayanın bizi oldukça şaşırttığını belirtip bu kent ile ilgili izlenimlerimi bitireyim…

  Karlskrona 

  1998 yılında, koruma altına alınmış 17. ve 18. yüzyıl mimarisi sayesinde Unesco Dünya Mirasları listesine giren Karlskrona kenti İsveç’in Barok mimariye sahip ilginç bir bölgesi. Baltık Denizine kıyısı olan kent çocuk parkındaki bilim kurgu tarzı kaydırağı, ilginç kent mobilyaları ile tasarımda da ilgi çekici olduğunu belli etti.

  Karlskrona kentinin Barok mimarisinden bir örnek...

  Karlskrona kentinin Barok mimarisinden bir örnek…

  Karlskrona parkı...

  Karlskrona parkı…

  Karlskrona bilim kurgu tarzı çocuk kaydırağı...

  Karlskrona bilim kurgu tarzı çocuk kaydırağı…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 6 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.12345...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu