İsviçre’de dört dil konuşuluyor. Heryerde – mesela tren istasyonunda veya trenlerin üzerinde – hep dört dilde bilgiler var. Bu şehirde Almanca ağırlıkta konuşuluyor. Luzern kantonunun merkezi olan bu şehir bizi büyüledi. Çok çok güzel bir şehir. Tüm İsviçre kentleri gibi manzara ile mimarinin, doğal güzellik ile insan yapısı tarihi ve sanat eserlerinin bir arada bulunduğu bir şehir bu. Yani her zevke hitap edebilir… Temiz, düzenli ve huzurlu bir kent. Sadece konaklama, yeme-içme, alışveriş biraz pahalı. Tabii refah düzeyi yüksek ülkelere gidince bu durum kaçınılmaz oluyor.

Luzern

Luzern

Luzern

Luzern

Luzern

Luzern

Luzern’de göl kenarında restaurant ve caféler var, hem manzarayı seyredip hem de dinlenmek için mutlaka birinde oturup keyif yapmak lazım.

Aşağıdaki videoda nefis bir şato var, hem restaurant hem de otelmiş. Adı Château Gütsch… Yeşillikler içinde şehre hakim bir manzarası var.

Luzern’de ayrıca Fazıl Say’ın  Avrupa’nın en iyisi dediği konser salonunu barındıran KKL Kültür Merkezi (The Culture and Congress Centre) bulunuyor.

Biz bir günlüğüne gittiğimiz için tadını tam çıkaramadan ayrılmak zorunda kaldık ama Luzern bir daha gitmek ve doya doya kalmak isteyeceğim yerlerden biri olarak listemde yerini aldı 🙂

Dilek Vidana Tavaşoğlu

LUZERN OTELLERİ

LUZERN OTELLERİ

LUZERN’DE NEREDE KALINIR?

Luzern’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama