"Şimdi değilse, ne zaman?"

İsviçre’nin incisi Luzern…

  Alp Dağlarının eteğinde bir güzel…

  Reuss nehrinin Luzern Gölü’ne kavuştuğu yerde kurulmuş bir şehir Luzern. Bu göle dört kantonun sınırlarını buluşturduğu için “Dört Kanton Gölü” de deniyor. Rigi ve Pilatus dağlarıyla çevrili bu göl üzerinde vapurlar işliyor. Göldeki kuğular ise ortama romantizm katıyor. Ünlü şair Alexander Dumas burası için “İsviçre güzel bir istridye, Luzern de onun içindeki incidir” demiş… Güzel söylemiş, kesinlikle katılıyorum…

  Luzern

  Luzern

  Şehrin en önemli simgesi Kapel Köprüsü (Chapel Bridge) ve bu tahta köprüye bağlı olan sekizgen su kulesi (Water tower).

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Nehrin üzerinde bir zigzag oluşuturacak şeklinde verev konumlandırıldığı için özellikle enteresan duruyor.  1333 yılında yapılmış. Su kulesi ise bir zamanlar savunma ve gözetleme amaçlı, hatta hapisane olarak bile kullanılmış.

  Bir de buradan bakın…

  Köprünün içinde tavanda üçgen paneller üzerine yapılmış resimler tarihi önünüze seriyor. 1993 yılında çıkan bir yangında çoğu tahrip olmuş bu köprünün ama kısa zamanda tekrar eski haline getirmişler.

  Luzern

  Luzern

  Alp dağlarının kuzey eteklerindeki bu şehir içine girdikçe de sizi güzelliğiyle büyülüyor. Üzerinde inanılmaz güzel freskler olan binalar var her yerde.

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Bu evde de Goethe yaşamış…

  Luzern

  Luzern

  Bu  da 1600 lü yıllardan kalma Leodegar katedrali…

  Luzern

  Luzern

  Bu da katedralin çevresindeki sevimli evler…

  Luzern

  Luzern

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  İsviçre’de dört dil konuşuluyor. Heryerde – mesela tren istasyonunda veya trenlerin üzerinde – hep dört dilde bilgiler var. Bu şehirde Almanca ağırlıkta konuşuluyor. Luzern kantonunun merkezi olan bu şehir bizi büyüledi. Çok çok güzel bir şehir. Tüm İsviçre kentleri gibi manzara ile mimarinin, doğal güzellik ile insan yapısı tarihi ve sanat eserlerinin bir arada bulunduğu bir şehir bu. Yani her zevke hitap edebilir… Temiz, düzenli ve huzurlu bir kent. Sadece konaklama, yeme-içme, alışveriş biraz pahalı. Tabii refah düzeyi yüksek ülkelere gidince bu durum kaçınılmaz oluyor.

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern’de göl kenarında restaurant ve caféler var, hem manzarayı seyredip hem de dinlenmek için mutlaka birinde oturup keyif yapmak lazım.

  Aşağıdaki videoda nefis bir şato var, hem restaurant hem de otelmiş. Adı Château Gütsch… Yeşillikler içinde şehre hakim bir manzarası var.

  Luzern’de ayrıca Fazıl Say’ın  Avrupa’nın en iyisi dediği konser salonunu barındıran KKL Kültür Merkezi (The Culture and Congress Centre) bulunuyor.

  Biz bir günlüğüne gittiğimiz için tadını tam çıkaramadan ayrılmak zorunda kaldık ama Luzern bir daha gitmek ve doya doya kalmak isteyeceğim yerlerden biri olarak listemde yerini aldı 🙂

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  LUZERN OTELLERİ

  LUZERN OTELLERİ

  LUZERN’DE NEREDE KALINIR?

  Luzern’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 2 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.12

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu