MURANO VE BURANO ADALARI

Murano adasına gitmek üzere San Marco Meydanı’ndaki S.Zaccaria İstasyonu’ndan vaporettoya bindik. Yaklaşık 40 dkk sürüyor yolculuk. Biz daha uzun olan yolu seçmişiz. Başka istasyonlardan daha kısa sürede ulaşılıyormuş. Vaporettolar oldukça kalabalık oluyor. Cam fabrikaları ile ünlü Murano’da gezmek çok kolay. Adaya çıktığınız gibi birbirinden renkli vitrinleri olan dükkanlar karşılıyor sizi.

Aslında Roma İmparatorluğu Dönemi’nden beri yerleşim olan ada 1291 yılında Venedik Dükü‘nün olası bir yangın tehlikesinden şehri korumak için cam atölyelerini şehirden çıkarmak istemesiyle bir dönüm noktası yaşamış. Tüm cam atölyeleri, fabrikaları ve cam üfleme ustaları Murano Adası’na yönlendirilmiş ve sektör bu adada hayatı canlandırmış. Cam işçiliği tarihi, teknikleri ve en güzel eserlerin görülebildiği CamMüzesi var adada.

Azize Mary ve Aziz Donato‘ya adanan bazilika Murano’nun ana kilisesi ve tarihi 7. yüzyıla dayanıyor. Yerleri ve kubbesi Bizans stili mozaiklerle kaplı olan mermer bazilikanın içi de klasik Bizans mimarisi örnek alınarak yapılmış.

Aziz Donato Kilisesi, Murano
Murano, Venedik
Murano, Venedik

Murano Adası’nın birbirinden kanallarla ayrılan ve köprülerle bağlanan 7 küçük adacıktan oluşuyor. Bu adaları ayıran kanallardan en ünlüsü ve büyüğü adayı ortadan ikiye ayıran Canal Grande.

Canale Grande, Murano, Venedik

Murano’da birkaç saat geçirdikten sonra Burano Adası’na geçmek üzere tekrar vaporettoya bindik. Burano Adası Murano’ya göre çok daha renkli. Hem binaların rengarenk olması hem de Murano’ya göre daha kalabalık ve hareketli olması dikkatimizi çekti. Murano nasıl cam işçiliği ile ünlüyse, Burano da adanın adını dünyaya duyuran Burano dantelleri ile ünlü. Gerçi 18. yüzyılda fabrikasyon işlerin yayılmaya başlaması Burano danteline olan talebi azaltınca adada bu sanat unutulmaya yüz tutmuş. Ama o yıllarda Burano danteli işlemeyi bilen tek kadın olan Francesca Memo‘nın ders verdiği, şehrin öngörülü elitlerinin desteğiyle açılan Scuola del Merletto Dantel Okulu 1872 yılından beri faal ve bu sabır ve dikkat isteyen işi isteyenlere öğretmeye devam ediyormuş.

Rengarenk bir ada! Zamanında her bir balıkçı, teknesi ile evini birebir aynı renge boyarmış. Ola ki denizde bir kaza geçirirse, tekneyi bulanlar böylece kötü haberi vermek için hangi evin kapısını çalacağını bilirlermiş. Bir diğer hikaye ise evlerin farklı renklerde olmasının sebebi sarhoş olan balıkçıların evlerini karıştırmaması içinmiş 🙂

Burano’nun sevimli meydanında Scuola del Merletto Dantel Okulu ve yanındaki müzeyi ziyaret edilebilir. Orijinal Burano Dantelleri sergileniyormuş.

Baldassare Galuppi Meydanı’ndaki eğik çan kulesiyle ünlü, 15. yüzyıldan kalma San Martino Kilisesi görülebilir.

Baldassare Galuppi Meydanı, Burano,Venedik
Burano’nun renkli sokakları

Caddenin ucu şehrin içinden geçen kanal kenarındaki Fondamenta degli Assassini Sokağı‘na çıkacak. İşte bu cıvıl cıvıl evlerin, kanal ve gondollarla birlikte en çok fotoğraflandığı nokta burası!

Burano, Venedik

Torcello adası ve Lido aklımızda kalan ancak zaman yetersizliğinden bir sonraki sefere bıraktığımız rotalar.

Venedik inanılmaz nemli, sıcak bir havaya sahipti yazın. İtalya’nın aniden bastıran yağmurları da meşhur. Biz Büyük kanal turu yaparken yakalandık sağanak yağmura. Bir de ilk gece tam gece uykuya dalacakken bardaktan boşanırcasına yağdı. Ama sonra yine neme devam. Şemsiye bulundurmak iyi olur.

Sıcak ve nemli havada adalar turunu da tamamladıktan sonra iki günde yapılabilecek bir çok şeyi yapmış olduğumuzu düşünerek uzunca bir süre, kanalın kıyısında oturarak dar sokakların birinde kalabalıktan uzak gondolları izledik eşimle.

Venedik

Daha Venedik’ten ayrılmadan bir daha ne zaman gelebiliriz diye hayal kurdum. Çünkü sarayları, müzeleri bu sefer gezme şansımız olmadı. O kadar uzun kuyruklar var ki önlerinde… Venedik’e bir de karnaval zamanı gelmeli, suların yükseldiği Acua alta zamanında gelmeli, Bienal zamanı gelmeli, kışın gelmeli, yazın gelmeli, baharda gelmeli, hatta hep orada kalmalı 🙂 O kadar çok sevdim Venedik’i…

Bak şimdi yine özledim 🙂

Süha Zuhal Kılıç

Venedik Otelleri
Venedik Otelleri

VENEDİK’TE NEREDE KALINIR?

Venedik’te konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama