"Şimdi değilse, ne zaman?"

Unesco Dünya Mirasları listesindeki İtalyan şehri: Verona…

  Sevgili Füsun Erdoğanlar Bengisu ile gezmeye devam ediyoruz. Bu sefer bize önerdiği rota “Verona ve Garda Gölü”… Aktarmalı uçuşla yaptıkları bu seyahat bizim de çok sevdiğimiz Münih şehrine de kısa bir bakış atmalarına olanak tanımış. Haydi bu güzel gezinin Verona şehrinde geçen kısmına bakalım hep beraber…

  İtalya’nın romantik şehri: Verona…  Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı…

  Eşimin üniversitede okuyan kızı Beste’nin  Erasmus için Verona’ya gitmesi bizi yollara düşürdü. Hemen uçak biletinin bir tanesini mil puanlarla ayarlayıp diğerini satın alarak, cumartesi günü de Garda Gölü’nü gezmek için araba kiralayıp planımızı oluşturduk. Hem Verona’yı hem de kızımızı görmüş olduk.

  Verona ve Garda Gölü © Google maps

  Verona ve Garda Gölü © Google maps

  Tarihçe

  Garda Gölü yakınlarındaki Adige Nehri kıyısında bulunan Verona’nın Etrüskler tarafından kurulduğu sanılmaktadır, ancak ilk tarihi kayıtlar M.Ö. 4. yüzyıldan kalmadır. Roma zamanında önemli bir politik ve ticari merkez olmuştur.  Ortaçağda 1117 yılındaki büyük depremle yıkılan Verona, Romanesk mimari tarzında tekrar inşa edilmiştir. Bu sayede orta çağ yapılarını görme şansımız olduğunu düşünüyorum. Kent politik etkisinin zirvesine 14. yüzyılda Scaligeri olarak da bilinen Scala Ailesi ile ulaşmıştır.  Alplerden çıkan ve Garda Gölü’nden geçen Adige Nehri kentin başına sürekli dert olmuş, 1956 yılında yapılan Mori-Torbole Tüneline dek Verona sel belasından kurtulamamıştır. Örneğin 1239 yılındaki sel yeni bir yapılanmaya gidilmesine neden olacak kadar vahim sonuçlar doğurmuştur. Hatta bu yazının sonunda 1868 yılındaki selin seviyesini gösteren bir tabela da göreceksiniz. Verona tarihi yapıları ile Unesco Dünya Mirasları listesindedir.

  Verona şehir haritası

  Verona şehir haritası © tourism.verona.it

  Verona şehir haritası © tourism.verona.it

  Genel izlenimler

  Şimdi bu tarihi kent hakkındaki genel izlenimlerimi paylaşayım:

  • Son derece güvenli bir kent. Beste gece yarısı evlerine dönseler bile en ufak rahatsız edici davranışla karşılaşmadıklarını söyledi. Bir kent için en önemli unsur. Biz de gezi boyunca hiçbir güvenlik sorunu yaşamadık.
  Verona’nın otelimizin yakınlarından gece manzarası - Ponte Scaligero - Ortaçağda savunma amaçlı kullanılan Ponte Scaligero 2. Dünya Savaşında Alman orduları tarafından geçişi engellemek için yıkılmış ancak sonra harika gün batım manzarasından mahrum kalmak istemeyen yerel halk tarafından yeniden inşa edilmiştir …

  Verona’nın otelimizin yakınlarından gece manzarası – Ponte Scaligero – Ortaçağda savunma amaçlı kullanılan Ponte Scaligero 2. Dünya Savaşında Alman orduları tarafından geçişi engellemek için yıkılmış ancak sonra harika gün batım manzarasından mahrum kalmak istemeyen yerel halk tarafından yeniden inşa edilmiştir …

  • Verona’da aperitivo saati diye bir kavram var. Akşamüstü 18:00 sularında başlıyor. Akşam yemeği saatine dek sürüyor. Sonra kafeler akşam yemeği servisine başlıyorlar. Son derece ekonomik. Açık büfe yemek ve bir adet içecekten oluşuyor. Hemen her yerde var. Burada ve çoğu yeme içme mekânında  Veronalıların bayıldığı bir içecek var. Turuncu renkli bu içeceğin adı Spritz. Tarifi çok basit: Prosecco veya herhangi bir köpüklü şarap, Aperol denilen az alkollü portakal likörü, soda ve küp buzlardan oluşuyor. Portakal parçaları ile süsleniyor. Görüntüsü güzel, tadı güzel. Ben Garda Gölü’nde bir kafede denedim ve beğendim.
  Garda Gölünün Garda ilçesinde Spritz keyfi…

  Garda Gölünün Garda ilçesinde Spritz keyfi…

  • Beste’nin anlattığına göre Verona usulü bir bardak tokuşturma, yani “şerefe” ritüeli varmış. Önce göz göze gelip, bardakları tokuşturuyorsun sonra bardağı yere vurup içkini içiyorsun. Bunları yaparken gözlerini kaçırmıyorsun. Ben çok romantik buldum. Murat ile bu şekilde şerefe yapmaya başladım. Gerçi onun hala aklına yatmadı bu stil 🙂
  • Verona’da turist memnuniyeti çok önemli. Hotel Mastino’ya ait ayrı bir binada, nehir kıyısındaki bir apartman dairesinde kaldık. Tek odalı bu dairede ilk gece ısıtıcı çalışmadığı için üşüdük. Ayrıca duş perdesi de sorunluydu. Ödemeyi yaparken bir şikayetimiz olup olmadığını sordular. Eşim konuyu aktardı. Bunun üzerine resepsiyondaki kız bir kahvaltı ücretini bizim faturamızdan düştü. İnsiyatif kullanmasına çok şaşırdık. Demek yetki vermişler. Turist o derece değerli bu ülkede.
  • Temizlik çok önemli. Otel, restoranlar ve kent oldukça temiz.
  • Verona’dan Garda Gölüne ulaşım çok rahat. Arabanız varsa yarım saat içinde o bölgedesiniz. Ayrıca Verona’dan Garda Gölü’ne otobüsle uygun fiyatlarla ulaşım da var. 
  Garda Gölü Verona’dan araba ile yarım saat uzaktıkta…

  Garda Gölü Verona’dan araba ile yarım saat uzaktıkta…

  • Giardino Giusti hem çok huzurlu bir bahçe hem de tepeden güzel bir Verona manzarası sunuyor size…
  Giardino Guisti - Verona…

  Giardino Guisti – Verona…

  • Verona oldukça dindar bir bölge. Çok sayıda kilise var. Biz üç tanesini seçip gezmeyi tercih ettik. Üç günlük gezimiz içinde Piazza Erbe adlı ünlü meydanda bir dini eğlenceye bile denk geldik…
  Basilica di S. Anastasia- Verona…

  Basilica di S. Anastasia- Verona…

  • Her İtalya kentinde olduğu gibi motosiklet çok yaygın. Kentin düz olması bisiklet kullanımını kolaylaştırdığı için özellikle köprü başlarında kredi kartı ile kiralanabilen bisikletler için parklar yapmışlar.
  Motosiklet Verona’nın vazgeçilmezi…

  Motosiklet Verona’nın vazgeçilmezi…

  • Erasmus öğrencileri için eşimin kızı Beste’nin kaldığı Residence Viale Venezia’yı öneririm. Hem geniş, ferah ve modern dairelere sahip, hem de çok güvenli. Kızımızı görmek için içeri girdiğimizde resepsiyona kimlik bıraktık mesela. Daireler aylık kiralanıyor. İki kişi kalınabiliyor. Herkesin kendi odası, ortak kullanılan banyo, mutfak ve oturma odası var. Hatta balkonları bile var. Öğrendiğime göre dairelerin tasarımı ve boyutları birbirinden farklı imiş. Sitede kalanlardan biri hafta sonu Verona’dan ayrılırsa imza vererek oda arkadaşının bir arkadaşını getirmesine izin verebiliyormuş. Beste bu imza sayesinde her hafta sonu arkadaşı Börte’yi davet edebiliyor.
  • Veronalılar trafiğe kapalı Via Giuseppe Mazzini’den Piazza delle Erbe’ye doğru yürümeyi çok seviyorlar. Burası şık dükkanları ile her daim kalabalık.
  Verona’nın ünlü alışveriş caddesi Via Giuseppe Mazzini’den bir dükkan…

  Verona’nın ünlü alışveriş caddesi Via Giuseppe Mazzini’den bir dükkan…

  • Bayan taksi şoförleri var. Kızlara kahvaltıya giderken birine biz de denk geldik. Sohbet ettik. Sayıları 20 kadar varmış. Son derece saygılılar. İngilizce biliyorlar. Genelde taksi şoförleri çok kibar ve sohbeti çok seviyorlar. Türkiye hakkındaki izlenimleri çok olumlu. Bizi havaalanına bırakan genç şoför Bodrum’u görmüş mesela. Dediğine göre Bologna solcu, Verona sağcı imiş. Verona’nın havası yazın oldukça rahatsız edici olabiliyormuş ve oldukça dindar bir bölge imiş. Dindarlığı hissettik zaten gezi boyunca…
  Verona’nın bayan taksi şoförlerinden biri…

  Verona’nın bayan taksi şoförlerinden biri…

  • Bu arada Verona’ya özel bir havaalanı taksi tarifesi var. 24 euro gibi bir ücrete seni oteline bırakıyorlar. Taksi üzerinde yazan sabit yasal bir tarife bu. Biz dönüş yolunda öğrendik. Taksicinin uyarısı üzerine hemen uyguladık. Zaten havaalanı şehir merkezi arası kişi başı 6 euro. Otelden bavullarla şehir merkezine yürüyemeyeceğinizi var sayıp taksi tuttuğunuzu düşünürseniz daha bile ucuza geliyor. Hele de kişi sayısı ikiden fazla ise taksi en uygun seçenek. Ve çok konforlu. Muhabbet de artısı.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yolculuğun başlangıcı – İzmir ve İstanbul

  Artık seyahatimize başlayalım. Yeni tamamlanan İzmir Adnan Menderes İç Hatlar terminalinden İstanbul’a uçtuk.

  İzmir Adnan Menderes İç Hatlar Terminali…

  İzmir Adnan Menderes İç Hatlar Terminali…

  İzmir Adnan Menderes İç Hatlar Terminali…

  İzmir Adnan Menderes İç Hatlar Terminali…

  İstanbul ve Münih aktarmalı Verona seyahatimizde ilk durak olan İstanbul’da kız kardeşim bizi havaalanında karşılayıp, Zorlu Center içindeki Eataly adlı ilginç bir restorana götürdü. Market şeklindeki üst katta ahşap masalar ve Kartell sandalyelerden oluşan sempatik bir alanda İtalyan yemekleri yiyorsunuz. Personel çok canayakın ve ilgili.

   

  Zorlu Center Eataly…

  Zorlu Center Eataly…

  Zorlu Center gece görünümü…

  Zorlu Center gece görünümü…

  Münih

  İstanbul’dan 06:20’de kalkacak uçağımız için 4:30’da yollara düştük. Taksi şoförü çılgın gibi araç kullanıyordu. Ancak bir ara insan gibi kullanmaya başladı. Sonradan anladık ki; radar varmış. Radarı geçince aynı stilde devam etti. Sağ salim havaalanına varmanın sevinci ile kahve keyfi yapıp, uçağı bekledik. Münih’e uçtuğumuz Lufthansa gerçekten güzel bir havayolu şirketi. Kahvaltısı mükemmel. Bu havayolu ile uçmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  Münih’e inerken havadan izlediğimiz T cetveli ve gönye ile çizilmiş gibi duran yemyeşil tarlalar beni çok şaşırttı. Alman düzeni tarlalarda da kendini belli ediyor. Kavisli hiçbir yer yok. Sadece dikdörtgen, üçgen ve türevleri…

  Münih’te pasaport kontrolü yapılması transit yolcu olarak bizi hayrete düşürdü. Ancak İtalya’ya indiğimizde hiçbir kontrolden geçmeyince olayı anladık. İlk indiğiniz yerde kontrol var. Transit yolcu olmanın bence en büyük avantajı sıkıcı pasaport polisi sorgusundan kurtulmak. Almanlar kendi ülkelerine girmediğimiz için kontrolü sıkı tutmuyorlar. Her halükarda onay kaşesi basacakları pasaportumuzu geri vermek için bize ecel terleri döktürmüyorlar. Öte yandan girdiğiniz esas ülkede hiçbir kontrol olmuyor. Oldukça güzel bence. Transit yolculukta zaman kaybı var belki ama aktarmalı da olsa direkt Verona’ya inmek oldukça büyük bir rahatlık. Aksi takdirde Milano veya başka bir kente inip, tren ile gitmek lazım. Bu daha da yorucu oluyor.

  Münih Havaalanı…

  Münih Havaalanı…

  Hazır gelmişken, Münih’e bir başımızı uzatıp bakalım bari dedik ama buz gibi hava ile karşı karşıya kaldık. İzmir’den gelmişiz, İzmir gibi sıcak Verona’ya gidiyoruz. Üstümüz başımız ince. Şöyle bir etrafı inceleyip birkaç kare fotoğraf çekip, içeri kaçtık.

  Münih Havaalanındaki yeni çıkan BMW i8 tanıtımına rast geldik…

  Münih Havaalanındaki yeni çıkan BMW i8 tanıtımına rast geldik…

  Münih Havaalanında Vitra’ya ait ücretsiz güzel bir dinlenme tesisi buldum. Uzanmak için koltuklar, bilgisayar kullanmak için prizler ve masalar var. Burada keyfe fazla dalmışız, bir anda adımızın anons edildiğini duyduk. Yine mi dedik. Her seferinde bir şekilde adımızı anons ettiriyoruz. Bir koşu uçağa yolcuları taşıyan otobüse yetiştik. Bizimle birlikte geciken bir kişi daha vardı. Biz binince uçak havalandı. Büyük utanç…

  Münih Havaalanı’nda Vitra’ya ait dinlenme tesisi. Uçağı beklerken harika bir mola yeri…

  Münih Havaalanı’nda Vitra’ya ait dinlenme tesisi. Uçağı beklerken harika bir mola yeri…

  Air Dolomiti ile kısa süren bir uçuşla Verona’ya inerken Dolomit Aplerinin bembeyaz tepeleri, Garda Gölü’nün havadan manzarası bizi büyüledi. Gölün kıvrımındaki Sirmione Kasabasını hemen tanıdık. Bölgenin Münih’ten farklı olan kavisli eğrisel yeşilliğini büyük bir keyifle inceledik.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Verona

  Verona’ya inip, otelimize yerleştikten sonra Beste ve arkadaşı Börte ile buluşup, şehir turu attık. Adige Nehri, alışveriş caddesi Via Mazzini, birbiri ile iç içe geçmiş kentin kalbinin attığı Piazza Delle Erbe ve Piazza Dei Signori meydanlarını gezdik. Bir zamanlar Antik Roma Forumu olan Piazza Delle Erbe Ortaçağdaki İdareciler tarafından yeniden şekillendirilmiş. Roma Forumunda bulunan mermer taşlar ve heykeller meydanın etrafındaki yapılarda kullanılmış.

  Via Giuseppe Mazzini…

  Via Giuseppe Mazzini…

  Piazza dei Signori…

  Piazza dei Signori…

  Piazza Erbe…

  Piazza Erbe…

  Piazza Erbe…

  Piazza Erbe…

  Piazza Erbe…

  Piazza Erbe…

  Verona’dan bir bina detayı…

  Verona’dan bir bina detayı…

  Verona sokaklarından detay…

  Verona sokaklarından detay…

  Adige Nehri kıyısı…

  Adige Nehri kıyısı…

  Adige Nehri – Arka planda Verona’daki onlarca kiliseden biri olan San Tomaso Kilisesi…

  Adige Nehri – Arka planda Verona’daki onlarca kiliseden biri olan San Tomaso Kilisesi…

  Verona’da şirin bir kafe…

  Verona’da şirin bir kafe…

  Adige Nehri kıyısında Lungadige Bartolomeo Rubele Bulvarında bir binadan detay…

  Adige Nehri kıyısında Lungadige Bartolomeo Rubele Bulvarında bir binadan detay…

  Verona’da Tarihi Kentin her yerinde görebileceğiniz Roma dönemi kemerlerinden biri…

  Verona’da Tarihi Kentin her yerinde görebileceğiniz Roma dönemi kemerlerinden biri…

  Verona için çiçek çok önemli…

  Verona için çiçek çok önemli…

  Verona’da şirin bir kedili çift…

  Verona’da şirin bir kedili çift…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Aperitivo Saati

  Kızların önerisi üzerine Mexicali Cantina & Grill adlı şirin bir kafede aperitivo aldık. Bu aperitivo süper bir şey. Kişi başı 6 euro açık büfe mezeler ve bir içecek. Verona’da ve İtalya’nın birçok yerinde gelenek gibi birşey. Akşam yemeğine kadar süren keyifli sohbetli atıştırmalar.

  Mexicali Cantina & Grill aperitivo için mükemmel bir adres…

  Mexicali Cantina & Grill aperitivo için mükemmel bir adres…

  Verona’da oldukça kaliteli şaraplar içmeniz mümkün. Üstelik de çok ekonomik fiyata. Garda Gölü çevresi şarap üretim merkezi…

  Şarap sevenler için Verona cennet…

  Şarap sevenler için Verona cennet…

  Giardino Guisti

  18 Mayıs 2014 pazar sabahı büyük bir gürültüyle uyandık. Meğer engelliler yararına bir maraton düzenlenmiş. Çoluk, çocuk, yaşlı, genç binlerce kişi bu maratona katılmıştı. Ben sırt numarası olarak 16.000 rakamını bile gördüm. Daha sonra taksi bulmak için gittiğimiz Erbe meydanında maratona katılanlara bir pakette kahvaltılık dağıtıldığını fark ettik.

  18 Mayıs Pazar günü engelliler yararına düzenlenen yarışmanın katılımcıları…

  18 Mayıs Pazar günü engelliler yararına düzenlenen yarışmanın katılımcıları…

  Yoğun katılım olan Pazar maratonunda 16.000 rakamını bile gördük…

  Yoğun katılım olan Pazar maratonunda 16.000 rakamını bile gördük…

  Pazar sabahı Beste ve Börte kaldıkları Erasmus Oteli Residence Viale Venezia’da bize güzel bir kahvaltı hazırladılar.

  Kızların hazırladığı zarif ve zengin kahvaltı…

  Kızların hazırladığı zarif ve zengin kahvaltı…

  Kızlarla keyifli sohbetten sonra güzel bir yürüyüşle huzur bulduğumuz Giardino Guisti adlı bahçeye ulaştık. Yamaca kurulmuş bu bahçe çok keyifli. Üst kattan Verona manzarası izlemek, banklara oturup kuş seslerini dinlemek insana inanılmaz bir zevk veriyor. Bu bahçede geçirdiğimiz zaman için Verona’daki en keyifli ve huzurlu zamanlarımızdı diyebilirim.

  Giardino Guisti - Verona…

  Giardino Guisti – Verona…

  Giardino Guisti - Belvedere – Anlamı güzel manzara…

  Giardino Guisti – Belvedere – Anlamı güzel manzara…

  Giardino Guisti - Belvedere – Adı gibi güzel manzaralı bir yer…

  Giardino Guisti – Belvedere – Adı gibi güzel manzaralı bir yer…

  Giardino Guisti – Bu balkondan Veronayı ve bahçeyi izlemek mümkün…

  Giardino Guisti – Bu balkondan Veronayı ve bahçeyi izlemek mümkün…

  Giardino Guisti -Verona …

  Giardino Guisti -Verona …

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 8 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.« İlk...23456...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu