Kıbrıs Turunda mutlaka yapmanız gereken aktiviteler

Muhafazakar Tatil İçin Kiralık Villalar
10/08/2017
Denizli’de sorunsuz araç kiralama
10/10/2017

Kıbrıs Turunda bunları yapmadan dönmeyin…

1974 yılından bu yana adanın güneyindeki Yunan adasından (Güney Kıbrıs) ayrı olarak yönetilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’in en turistik tatil beldelerine ev sahipliği yapıyor. Türk vatandaşlarının pasaportsuz ve vizesiz; sadece kimlik kartlarıyla girebildiği Kuzey Kıbrıs, bu yaz sizin de tatil planlarınızda varsa eğer bu yazımızı kaçırmamalısınız.

Kuzey Kıbrıs turu sırasında yapmadan dönmemeniz gereken en eğlenceli aktiviteleri sizler için listeledik. Kaplumbağa Plajı’nda denize girmekten, Girne Limanı’nda gün batımını izlemek ve Kuzey Kıbrıs’ın en eski kalelerini turlamaya kadar bütün ilginç aktiviteleri bu yazımızda görebilirsiniz. Kıbrıs’ı görmek için kendiniz uçak bileti + otel rezervasyonunuzu yapabileceğiniz gibi Gruppal tur ile Kıbrıs tatilinizi hazır paket olarak da alabilirsiniz.

Girne Limanı’nda gün batımını izleyin

Kuzey Kıbrıs’ta yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen Girne Limanı, bir akşamüstü yürüyüşü, gün batımı izleme, yemek yeme gibi aktivitelerin keyifle yapıldığı bir yer. Kıbrıs mutfağına özgü yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz pek çok kafe, restoran ve barların bulunduğu Girne (Kyrenia) Limanı’nda rıhtıma karşı buz gibi bir kokteyl içebilir, gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. Kordonboyu Park’ta yürüyüş yapabilir, Akdeniz’in en iyi manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

Girne Kalesi’nin tepesine çıkın

Girne Limanı’nın çok yakınında yer alan tarihi Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ta görülmeye değer en önemli yapılardan biri. Birden çok mimari tarzı görebileceğiniz kale duvarlarının ardında, St George, kraliyet daireleri, şapel ve Fransızların kullandığı zindanları bulacaksınız. Girne Kalesi’nin tepesine çıkıp, panoramik bir manzaraya şahit olduktan sonra gezebileceğiniz Gemi Müzesi’nde sergilenen geminin M.Ö. 300 civarında battığı tahmin ediliyor.

Kaplumbağa Plajı’nda denize girin

Orijinal adıyla Turtle Beach, tek kelimeyle Kıbrıs turunuzun unutulmazlarından olacak. Ne yana baksanız deniz kaplumbağası göreceğiniz plajda bilhassa yaz aylarında kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları yerlere tabela koyuluyor. Böylelikle yumurtalara istenmeden de olsa zarar verilmesinin büyük ölçüde önüne geçiliyor. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler, günübirlik bu plaja gelebilir ve bu atmosferi birebir deneyimleyebilir.

Bellapais Manastırı’nı ziyaret edin

Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs’ın en ilgi çeken yerlerinden biri. 13. yüzyılın başında inşa edilen manastırın günümüzdeki kalıntıları ise III. Hugh döneminden kalmış. Gotik mimari tarzını yansıtan güzel ve zarif bir bina olan Bellapais Manastırı’nın küçük avlusu ve manzarası kelimelerle tarif edilemeyecek kadar güzel.

Buffavento Kalesi ve St. Hilarion Kalesi’nden manzarayı seyredin

St. Hilarion Kalesi, Kuzey Kıbrıs gezinize farklılık katacak yapılardan ve Girne merkezinin sadece 670 metre uzağında bulunuyor.3 katlı inşa edilmiş olan kalenin en üst katında Prens John Kulesi ve kraliyet daireleri yer alıyor. Aynı zamanda en üst kata çıkarsanız, Girne ve çevresindeki köyleri kuş bakışı görebilirsiniz. Buffavento Kalesi ise Girne’nin yaklaşık 16 km doğusunda yer alıyor. 954 m yüksekliğinde, görkemli manzaralar sunan Buffavento, Kuzey Kıbrıs’ın en yüksek kalesi olma unvanına sahip. 6.8 km’lik dağ yolunda trekking yapabilir veya kaleye araçla ulaşabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ın en etkileyici mimari eserini yakından görmeden Kıbrıs turunuzu sonlandırmayın.

Karpaz Yarımadası ve Apostolos Andreas Manastırı’nı gezin

Kuzey Kıbrıs’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan Karpaz Yarımadası, el değmemiş kilometrelerce uzunluktaki doğal hazineleri ve kumsallarla huzur dolu bir yer. Yarımadanın ucunda yer alan Apostolos Andreas Manastırı ise mucize işçi St. Andrew’a ithaf edilmiş bir yapı. Vahşi yaşam ile de ön plana çıkan Karpaz’da doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Kantara Kalesi’ni fotoğraflayın

Kastara Kalesi, Bizanslılar tarafından 965’te Karpaz Yarımadası’nı Arap baskınından sonra yönetmek için inşa ettiler. Deniz seviyesinden 610 metre yükseklikteki Kantara Kalesi, günümüzde de erişilebilir durumdadır. Havanın açık olduğu günlerde Karpaz Yarımadası, Gazimağusa ve Kuzey Kıbrıs’ın diğer bir parçası olan Salamis Körfezi’ni görmeniz mümkün.

Salamis ve Soli antik kentlerine gidin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında yer alan Salamis, ülkenin en önemli ve büyüleyici bölgelerinden biri. M.Ö. 12. yüzyılda kuruldu ve 7. yüzyılda Arap istilacılar, depremler ve gelgitler yüzünden büyük bir kısmı yok edildi. 10 şehir krallığından biri olan Soli’nin ise muhtemelen M.Ö. 6. yüzyıl civarında kurulduğu düşünülüyor. Bugün görülebilen kalıntılar aslında Romalılar tarafından inşa edildi. Bir tiyatro, 5. yüzyıldan kalma bazilikanın kalıntıları, mozaikler ve Afrodit’e adanmış göz alıcı bir çeşme ilginizi çekebilir.

 

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir