Tarih boyunca adaya hükmeden farklı medeniyetlerin her biri burada kendi izlerini bırakmış ve zaman içinde herşey birbiri içine harmanlanmış. Korsika’nın farklı tadı da belki biraz buradan kaynaklanmakta.

Bugün baktığınızda aslında uzun süre İtalyan (Cenova-Ceneviz Cumhuriyeti) yönetimi altında yaşamış olmaları yüzünden birçok kasabanın adı hala İtalyanca, insanların soyadları Fransızcadan çok İtalyanca. Hatta diyorlar ki adada doğmuş olan Napolyon’un da kökleri İtalya’ya uzanıyordu ve asıl soyadı İtalyanca “Buonaparte” idi ama sonra Fransızca gibi dursun diye “Bonaparte” olarak değiştirilmiş. Eskiden uzun süre İtalyanların yönetimi altında olmalarının etkisi bugün de pek çok bakımdan hissedilmekte. Hatta bazen Korsika Fransa’ya değil, İtalya’ya ait olmalı diyenler çıkıyor. Halka sorduğunuzda ise böyle bir istekleri yok, onlar en çok bağımsız olmayı tercih ediyorlar hala ve Korsikalı diye anılmayı.

Korsikanın sembolü

Korsika’nın sembolü başı bantlı bir “Kuzey Afrikalı Korsan”. Bu vaktiyle gözleri bağlı ve küpe takan Afrikalı bir kadınmış. Ada halkının bağımsızlığı için savaşmış Korsikalı vatansever Pasquale di Paoli, bu semboldeki Kuzey Afrikalının erkek olmasına ve gözlerinin “ışığı görmekten korkuyor” demesinler diye açılmasına karar vermiş ve gözlerdeki bant yukarıya alınıp, bandanaya dönüşmüş. Sembolün son hali bu şekilde Korsika bayrağında da kullanılmakta. Bu simgeyi Corsica Ferries feribotundan tutun da hediyelik eşyalara kadar hemen herşeyin üzerinde görmek mümkün.

bandit symbol

Aslında insanın “Neden başında beyaz bandana olan bir Kuzey Afrikalı Korsan” Korsika’nın simgesi olmuş diye sorası geliyor. Bunun üzerine birkaç tane hipotez var. Bir inanışa göre, Afrikalı müslüman korsanlar adaya saldırdıkları zaman bir Korsikalı bu korsanlardan birinin kafasını koparır. Sonra da onu beyaz bir beze sarar ve zaferini herkese göstermek ister. Bunu uzun süre muhafaza edemeyince resmini çizer beyaz bez üzerine. Ve diyorlar ki o yüzden bayrakları beyaz bez üzerinde siyah Afrikalı kafası… Bir başka inanışa göre yine Kuzey Afrikalı Araplar bir Korsikalının nişanlısını kaçırıp, Aragon Kralına satıyorlar. Kralın askerlerinden birinin kafasını keserek kızı kurtaran Korsikalı da bu kafayı zaferinin bir nişanesi olarak geri getiriyor. Bu iki hipotez birbirine benziyor aslında. Bir de şöyle bir inanış var: Gözü bağlı Arap kafasının köleliği temsil ettiği, sonradan değişip gözü açılmış halinin “Özgürlüğe kavuşma”yı sembolize ettiği ve de Korsikalıların bu sembolu bir tür özgürlüklerini ifade etme biçimleri olarak seçmiş oldukları. Aslında kimse tam emin değil niye sembol olarak bunun seçildiğinden. Benzer tarihi olaylar yaşadığı içindir belki de, Sardinya Adası’nın bayrağınde da bu kafadan dört tane var ve kırmızı bir haç onları birbirinden ayırıyor.

Korsikalılar dağlarını, ormanlarını, topraklarını seven bir halk. Tarımla ve hayvancılıkla ilgililer daha çok. Adanın keçi peyniri ve Korsika şarabı da meşhur.

Bu güzel adayı şehir şehir tanımak, koylarını, plajlarını ve sunduğu diğer güzellikleri görmek ister misiniz? Evet diyorsanız, ayrıntılı hikaye ve fotoğraflarını aşağıdaki yazı dizimizde bulabilirsiniz…

 

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Yazılara gitmek için resimleri tıklayabilirsiniz…

 

CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK

CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK 

CALVI

KORSİKA ADASI’NDAKİ İLK DURAĞIMIZ: CALVI 

BONIFACIO

KORSİKA ADASI’NIN EN ESKİ VE EN MEŞHUR ŞEHRİ: BONIFACIO 

KORSİKA ADASI’NIN GÜZEL KÖRFEZ ŞEHRİ: PORTO VECCHIO 

KORSİKA ADASI’NIN EFSANE KOYLARI VE KARTPOSTAL GÜZELLİĞİNDEKİ PLAJLARI 

EMPERYAL ŞEHİR AJACCIO

EMPERYAL ŞEHİR AJACCIO

 

KORSİKA ADASI OTELLERİ

KORSİKA ADASI OTELLERİ

KORSİKA ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Korsika Adası’ndaki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama