"Şimdi değilse, ne zaman?"

Korsanların Adası Korsika’nın hikayesi

  Korsika’nın bir diğer adı “Ile de Beauté” yani “Güzellikler Adası” ve bu lakabı fazlasıyla hak ediyor…

  Korsika Adası Akdeniz’deki adalar içinde belki de en az bilinenlerden biri. Oysa Sicilya, Sardinya ve Kıbrıs’tan sonra dördüncü en büyük adası Akdeniz’in. İnsanlar tatil bölgesi olarak eğer Akdeniz’de bir ada seçeceklerse daha çok İbiza, Mayorka gibi İspanya’ya ait adaları ya da Sicilya, Kapri gibi İtalya’ya ait olan adaları tercih ediyorlar. Korsika bizim ülkemizde de tatil turları arasında adı fazla geçen bir yer değil. Oysa Fransızların, İtalyanların ve İngilizlerin favori tatil mekanlarından biri burası. Bozulmamış muhteşem doğasıyla, tarih ve kültür kokan şehirleriyle ve nefes kesen koylarıyla insanı şaşırtan ve aklını başından alan bir ada.

  DSCF9076

  Korsika Adası çok dağlık bir yer. Alman coğrafyacı Friedrich Ratzel Korsika Adası’nı, “Suyun üzerinde bir dağ” olarak tanımlamış – “hem ada hem dağ şeklinde bir kara parçası bu” demiş… Fransız yazar Guy de Maupassant da kısa hikayesi “Vendetta” yani İntikam’da adadan aynı şekilde “Denizde bir dağ” olarak bahsediyor. Belki de bu enteresan doğası yüzünden Korsika insanda “ihtişam, güç, fethedilmesi zor, gizemli, vahşi, asi belki de o yüzden biraz cazibeli” gibi sıfatları çağrıştırıyor.

  Bu kocaman dağların oluşturduğu ada gözünüzü korkutmasın, bazen çok kıvrımlı da olsa yollar sizi istediğiniz yere götürüyor. Bazen çok dolandırıyor, ama manzaralar o kadar güzel ki hiç sıkılmıyorsunuz. Ada belki de bu özelliği yüzünden motosiklet sevdalılarının, dağcıların, trekking severlerin ve macera içeren tatil isteyenlerin gözdesi. Ayrıca o kadar güzel korunmuş bir doğaya sahip ki, adanın üçte ikisi Doğal Park Alanı. Adanın tepesindeki Scandola Doğal Rezervi UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilerek koruma altına alınmış. Denizaltı yaşamı da dalış tutkunları için çarpıcı güzellikler sunmakta. Surları, kaleleri ve tarihin izlerini taşıyan kentleriyle her zevke hitap edebilecek bir yer Korsika. Öyle farklı zenginlikleri var ki bir gidişte hepsini keşfetmek neredeyse imkansız. Her mevsim farklı tatlar sunduğu kesin. Sadece kum, güneş ve deniz isteyenler için de tam bir cennet çünkü olağanüstü güzel bir denizi var. Her koy birbirinden çekici ve tüm doğallığıyla duruyor hepsi de. Oteller bizdeki gibi plajları ve sahilleri ele geçirememiş. O yüzden çok temiz, dokunulmamış bir saflığı var Korsika denizinin. İçerilere girdikçe ve yükseklere çıktıkça vadiler, lagünler, dehşet manzaralar ve çok sevimli dağ köyleri var.

  SAM_9476

  SAM_8084

  Korsika

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Korsika Adası korsanların adası diye bilinir, çoğumuzun aklına öyle yerleşmiştir. Bir gizemi, bir hikayesi vardır. Biraz macera, biraz korku çağrıştırır. Aslında korsanların uzun süre musallat oldukları bir adadır burası ve o yüzden de biraz kanlı, biraz öfkeli, biraz da hüzünlüdür hikayesi. Bir zamanlar şehirleri denizden gelecek saldırılara karşı korusun diye yapılmış kaleler ve surlar denizden adaya doğru yaklaşırken halen insanın içini ürpertiyor. Köyler ve kasabalar bu saldırılar yüzünden hep yüksek yerlerde veya içerilerde kurulurmuş. Kıyıya doğru inen yüksek duvarların içindeki eski şehirleri gezince ada halkının kendilerini buralara saklamak zorunda kalmış oldukları zamanları düşünüp hüzünleniyor insan. Korsanlar saldırmışlar, yağmalamışlar, ganimetlerini burada saklamışlar… Bir de haydutların ve eşkiyaların kol gezdiği ada diye adı çıkmış bir süre, çünkü eşkiyalar vaktiyle çok kan dökmüş burada. Hatta kan davaları kasıp kavurmuş ortalığı uzunca bir zaman. “Vendetta” diyorlar ya hani, işte o. Korsika Haydutları (“The Bandits of Corsica”) diye bir film de var, belki seyretmişsinizdir. Yani bir tarafta korsanlar, diğer tarafta haydutlar bu güzel adanın iki laneti olmuşlar epeyce bir süre.

  Korsika korsanı

  Stratejik konumu ve doğası adayı tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin saldırılarına maruz bırakmış hep. Korsika başta İberyalıların, sonra Fenikelilerin, Sicilyalıların, Romalıların, Cenevizlilerin ve Vandalların istilasına uğramış. Yıllar boyunca Afrika’ya yakın konumu nedeniyle Arap tehditi altında da kalmış. Uzun süre Ceneviz Cumhuriyetinin yönetimi altında yaşamışlar ama Cenevizlilerin zalim yönetimi yüzünden 1700 lü yılların başlarında sık sık isyanlar ve ayaklanmalar olmuş. Zaten ada halkı tarih boyunca bıkmadan usanmadan özgürlük ve bağımsızlıklarını elde etmek için savaşmışlar. Bu yüzden de çatışmalar ve savaşlar ile dolu Korsika’nın tarihi.  O kadar uğraşmışlar didinmişler ama Korsika tarihinde çok kısa bir süre bağımsız kalabilmiş: Sadece 14 yıl. Pasquale di Paoli tarafından kurulan Korsika Cumhuriyeti’nin ömrünün bu kadar kısa olması çok üzücü. 14 yıllık mutluluktan sonra, 1768 Versay Antlaşması ile Fransa’nın adayı ele geçirmesi yine huzursuzluklar ve isyanlar dönemini başlatmış. Halk Fransa’ya karşı da uzun yıllar mücadele vermiş. Bir ara İngiltere’ye bağlı olmuş ada. Daha sonra İtalya’nın işgali altına girmiş. En son 1975’de yine Fransa’ya geçmiş ve Fransa’nın 22 bölgesinden biri olmuş Korsika.  Ama maalesef huzur bulması pek kolay olmamış. Kendi kendilerini yönetmek ve kendi dillerini konuşmak istedikleri için silahlı çatışmalar, bombalama ve saldırı eylemleri yakın tarihe kadar sürmüş.  Fransa da askeriyle, polisiyle bunu durdurmaya çalışmış.

  Halk bugün hem kendi dilini, yani Korsikacayı, hem de Fransızcayı konuşmakta ama kendilerini ne kadar Fransa’ya bağlı olsalar da Fransız olarak görmüyorlar, onlar Korsikalılar!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Tarih boyunca adaya hükmeden farklı medeniyetlerin her biri burada kendi izlerini bırakmış ve zaman içinde herşey birbiri içine harmanlanmış. Korsika’nın farklı tadı da belki biraz buradan kaynaklanmakta.

  Bugün baktığınızda aslında uzun süre İtalyan (Cenova-Ceneviz Cumhuriyeti) yönetimi altında yaşamış olmaları yüzünden birçok kasabanın adı hala İtalyanca, insanların soyadları Fransızcadan çok İtalyanca. Hatta diyorlar ki adada doğmuş olan Napolyon’un da kökleri İtalya’ya uzanıyordu ve asıl soyadı İtalyanca “Buonaparte” idi ama sonra Fransızca gibi dursun diye “Bonaparte” olarak değiştirilmiş. Eskiden uzun süre İtalyanların yönetimi altında olmalarının etkisi bugün de pek çok bakımdan hissedilmekte. Hatta bazen Korsika Fransa’ya değil, İtalya’ya ait olmalı diyenler çıkıyor. Halka sorduğunuzda ise böyle bir istekleri yok, onlar en çok bağımsız olmayı tercih ediyorlar hala ve Korsikalı diye anılmayı.

  Korsikanın sembolü

  Korsika’nın sembolü başı bantlı bir “Kuzey Afrikalı Korsan”. Bu vaktiyle gözleri bağlı ve küpe takan Afrikalı bir kadınmış. Ada halkının bağımsızlığı için savaşmış Korsikalı vatansever Pasquale di Paoli, bu semboldeki Kuzey Afrikalının erkek olmasına ve gözlerinin “ışığı görmekten korkuyor” demesinler diye açılmasına karar vermiş ve gözlerdeki bant yukarıya alınıp, bandanaya dönüşmüş. Sembolün son hali bu şekilde Korsika bayrağında da kullanılmakta. Bu simgeyi Corsica Ferries feribotundan tutun da hediyelik eşyalara kadar hemen herşeyin üzerinde görmek mümkün.

  bandit symbol

  Aslında insanın “Neden başında beyaz bandana olan bir Kuzey Afrikalı Korsan” Korsika’nın simgesi olmuş diye sorası geliyor. Bunun üzerine birkaç tane hipotez var. Bir inanışa göre, Afrikalı müslüman korsanlar adaya saldırdıkları zaman bir Korsikalı bu korsanlardan birinin kafasını koparır. Sonra da onu beyaz bir beze sarar ve zaferini herkese göstermek ister. Bunu uzun süre muhafaza edemeyince resmini çizer beyaz bez üzerine. Ve diyorlar ki o yüzden bayrakları beyaz bez üzerinde siyah Afrikalı kafası… Bir başka inanışa göre yine Kuzey Afrikalı Araplar bir Korsikalının nişanlısını kaçırıp, Aragon Kralına satıyorlar. Kralın askerlerinden birinin kafasını keserek kızı kurtaran Korsikalı da bu kafayı zaferinin bir nişanesi olarak geri getiriyor. Bu iki hipotez birbirine benziyor aslında. Bir de şöyle bir inanış var: Gözü bağlı Arap kafasının köleliği temsil ettiği, sonradan değişip gözü açılmış halinin “Özgürlüğe kavuşma”yı sembolize ettiği ve de Korsikalıların bu sembolu bir tür özgürlüklerini ifade etme biçimleri olarak seçmiş oldukları. Aslında kimse tam emin değil niye sembol olarak bunun seçildiğinden. Benzer tarihi olaylar yaşadığı içindir belki de, Sardinya Adası’nın bayrağınde da bu kafadan dört tane var ve kırmızı bir haç onları birbirinden ayırıyor.

  Korsikalılar dağlarını, ormanlarını, topraklarını seven bir halk. Tarımla ve hayvancılıkla ilgililer daha çok. Adanın keçi peyniri ve Korsika şarabı da meşhur.

  Bu güzel adayı şehir şehir tanımak, koylarını, plajlarını ve sunduğu diğer güzellikleri görmek ister misiniz? Evet diyorsanız, ayrıntılı hikaye ve fotoğraflarını aşağıdaki yazı dizimizde bulabilirsiniz…

   

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Yazılara gitmek için resimleri tıklayabilirsiniz…

   

  CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK

  CORSICA FERRIES İLE ADAYA YOLCULUK 

  CALVI

  KORSİKA ADASI’NDAKİ İLK DURAĞIMIZ: CALVI 

  BONIFACIO

  KORSİKA ADASI’NIN EN ESKİ VE EN MEŞHUR ŞEHRİ: BONIFACIO 

  KORSİKA ADASI’NIN GÜZEL KÖRFEZ ŞEHRİ: PORTO VECCHIO 

  KORSİKA ADASI’NIN EFSANE KOYLARI VE KARTPOSTAL GÜZELLİĞİNDEKİ PLAJLARI 

  EMPERYAL ŞEHİR AJACCIO

  EMPERYAL ŞEHİR AJACCIO

   

  KORSİKA ADASI OTELLERİ

  KORSİKA ADASI OTELLERİ

  KORSİKA ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

  Korsika Adası’ndaki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 3 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.123

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu