"Şimdi değilse, ne zaman?"

Korsika’nın en gözde şehri: Bonifacio

  Tarih, doğal güzellik, lüks, ihtişam ve efsane koylar – hepsi burada…

  Kireç taşlarından oluşmuş bir uçurumun 60 metre üzerinde yer alan Bonifacio, Korsika Adası’nın en eski ve en meşhur şehri. Korsika’nın en güney ucunda Cenevizliler tarafından 9. yüzyılda kurulan bu şehrin kıyıya dik kayalıkları korsanlara karşı tarih boyunca doğal bir savunma mekanizması olmuş. Yüzyıllar boyunca fırtınalara ve dalgalara karşı koymaya çalışırken zaman içinde aşınan ve türlü türlü şekillerde oyulan Bonifacio falezleri birer tabiat harikası gerçekten de.

  Bonifacio adanın yıldızı, yani olmazsa olmazı. Hem tepedeki eski şehir ve onu çepeçevre sarmalayan kale duvarlarıyla, hem doğa harikası falezleri ve mağaraları ile, hem de muhteşem yatların demir attığı küçük ama şık limanı ile çok başka bir yer burası. Yakınındaki muhteşem koylarıyla da çok cezbedici bir konumu var.  O yüzden yazın hem deniz tatili yapmak isteyen turistlerin hem de görkemli yatlarıyla tatile çıkmış jet sosyetenin ve ünlü sanatçıların göz bebeği.

  Porto Vecchio’dan Bonifacio’ya tekne ile ulaşım mümkün. Hatta Sardinya Adasında iseniz, oradan Bonifacio Boğazı’nı geçerek yaklaşık bir saatlik bir deniz yolculuğu ile de ulaşılabiliyor bu güzel şehre.

  Biz kuzeydeki Calvi şehrinden arabayla geldik ve işte yolculuğumuz…

  Calvi’den Bonifacio’ya: Kuzeyden güneye doğru güzel bir yolculuk

  Sabah kahvaltı sonrası erkenden arabamıza atlayıp güzel Calvi şehrinden Bonifacio’ya doğru yola koyulduk. Adanın dağlık yapısı yüzünden navigasyon cihazımız şöyle bir rota çizdi bize…

  Calvi'den Bonifacio'ya

  Bu dolambaçlı yolu takip etmek zorunda kalınca doğal olarak yolculuk da uzun sürüyor. 4 saate yakın bir sürede varırız gibi görünüyordu ama baktık ki 4 saat olmuş ve biz daha yolun yarısını yeni geçmişiz, iyisi mi güzel bir deniz ve yemek molası verelim dedik ve daha önceden araştırıp beğendiğimiz koylardan biri olan Fautea’da durduk. Tavsiye ederim, gerçekten güzel bir deniz keyfi oldu.

  Fautea

  SAM_9189

  SAM_9186

  Fautea

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bonifacio’ya varış

  Bonifacio’ya Fautea’daki deniz molamızın ardından akşam üzeri  vardık. Otelimize eşyaları koyduk ve hemen hazırlanıp çıktık. Yorgunduk ama epey methini duyduğumuz bu şehri çok merak ediyorduk. O yüzden hemen kendimizi dışarı attık…

  Bonifacio ilginç bir yerleşim merkezi. Yatay değil de dikey şekilde büyüyen bir şehir düşünün. Yani sağa sola giderek keşfedemiyorsunuz her yeri, yukarı çıka çıka keşfediyorsunuz. Hem korsan saldırılarından korunmak için, hem de kısıtlı alana yayılabilmenin tek çaresi bu olduğu için dikine genişleyen şekilde kurmuşlar şehri.

  Liman bölgesi

  Bonifacio Limanı küçük belki ama dev lüks yatlardan geçilmiyor. Müthiş bir ihtişam var. Limanı takip ederek yürüyünce kenarda restoran ve kafeler, barlar ve onların arka kısmında da güzel bir dolu dükkanın sıra sıra dizildiği bir sokak var. Bonifacio, zenginlerin ve ünlülerin yatlarıyla tatile çıktıklarında uğradıkları gözde yerlerden biri olduğu için belki de liman kısmındaki restoranlar ve kafe-barlar biraz fazla pahalı.

  Bonifacio

  SAM_9307

  SAM_9197

  SAM_9322

  SAM_9370

  SAM_9275

  SAM_9421

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bonifacio Kalesi 

  Limanın hemen her yerinden görebileceğiniz Bonifacio Kalesi tepede ve şehre hakim konumda tüm ihtişamı ile kurulmuş duruyor. Eski şehir denilen bölgeyi denizden gelecek saldırılardan korumak için yapılmış bu kale duvarları. 

  Bonifacio

  Bu arada çok ilginç bir şey öğrendik. Vaktiyle evlerin kapıları yokmuş, merdiven dayar pencereden girer, sonra merdiveni içeri çekerlermiş. Ne kadar korktularsa artık, kapısız kasvetli taş evlerde küçücük pencerelerden seyrederlermiş dünyayı…

  SAM_9369

  SAM_9217

  Bonifacio

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yeme-içme

  Bonifacio adanın neredeyse en lüks ve pahalı bölgesi. Belki küçük bir yer olduğu için sayıları az olduğundan oteller de pahalı, limandaki yeme-içme yerleri de. Ama çok romantik, çok güzel bir ortam, orası kesin.

  SAM_9376

  SAM_9367

  Bonifacio

  Burada yediğimiz güzel yemeklerden bazıları…

  Pesto soslu şarküteri ürünleri ile sunulan ekmek nefis bir şeydi.

  2013-08-10 22.27.58

  Şiş et güzeldi…

  2013-08-09 21.30.01

  Bu güzel bir sos kullanarak sunulmuş balık ve haşlanmış sebzeler…

  2013-08-07 20.55.16

  Bunlar şarküteri ürünleri…

  SAM_8143

  Haşlanmış midyeler…  Ben hiç beğenmedim ama eşim fena olmadığını düşünmüş olmalı ki hepsini yedi 🙂

  SAM_9411

  Favori Fransız yemeğim: Escalope à la crème…

  SAM_9409

  Tatlı seçenekleri arasında reçel peynir de vardı! Yani akşam yemeğinden sonra bunu tatlı olarak seçenler var, mesela eşim 🙂

  2013-08-06 22.18.44

  Menüler restoranların dışına asılmış, o yüzden girmeden ne yiyebileceğinizi ve fiyatların ne civarda olduğunu görebiliyorsunuz. Mesela biz aşağıdaki menüyü asmış olan restorandan koşarak uzaklaştık 🙂

  Menu

  Restoranlarla ilgili küçük bir not: Fiyat listelerinde görebileceğiniz üzere “menu” denilen bir sistemleri var çoğunun. Bu menülerde birkaç alternatifli olarak başlangıç, ana yemek ve tatlı seçenekleri oluyor. Eğer bu alternatifler içerisindeki yiyecekleri tercih ederseniz, tek tek ısmarlamaya nazaran neredeyse yarıya yakın bir ücret ödüyorsunuz. Ana yemekler ortalama 15-25 Euro arasında iken, böyle bir menü ortalama 20-22 Euro arasında oluyordu.

  Bir ara manava uğradık meyve alalım diye… Sonra vazgeçtik. Niye mi? Kirazın fiyatına bakar mısınız?

  Cherries

  Alışveriş

  Bonifacio’da alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkan var. Hatıralık eşya satan da epey yer vardı.

  SAM_9372

  SAM_9354

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bonifacio Kalesi, eski şehir ve falezler

  Ceneviz Kalesinin bulunduğu eski şehre yani “Citadel of Bonifacio” denilen bölgeye isterseniz oldukça dik yokuş bir yoldan ve önce Rastello,  sonra da Montee St-Roch ile  Montee Rastello merdivenlerini çıkarak ulaşabilirsiniz, ama 5 Euro vermek isterseniz tepeye kolay ulaşım sağlayan küçük turistik bir tren de var. Kalenin iç kısmındaki eski şehir daracık sokaları ve tünelleri  ile eski tarihi  havasını korumakta. Burada restoranlar, kafeler, dükkanlar da var. Şehir bütünüyle kale duvarlarıyla çepçevre kuşatılmış, tam korunaklı bir vaziyette yıllarca saldırılara karşı ayakta kalmış. Burada labirent misali dar sokaklar arasında dolaşılıp, 16. yüzyıla ait Kale burcu Bastion de L’Etendard ve  12. yüzyıla ait Sainte-Marie Majeure Kilisesi görülebilir.

  Uçurumun tepesinden denize 187 dik basamak ile inilebiliyor. “Staircase of the King of Aragon”, yani Kral Aragon’un Merdivenleri denilen bu yere 3-4 Euro kadar bir ücret ödüyorsunuz. Eğer çocuklar inip çıkmayı başarmışlarsa yukarıda diploma veriyorlar onlara bu başarılarından dolayı. Bu merdivenlerin eskiden şehre su taşımak için kullanıldığı söyleniyor. Bu arada Bonifacio’dan kalkıp sadece falezleri ve mağaraları gezdiren 15 Euro’luk turlar da var.

  SAM_9481

  SAM_9494

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kalenin gece sürprizi

  Kaleye gece çıkıp fotoğraf çekmek istediğimizde çok enteresan birşey oldu, müthiş bir havai fişek gösterisi başladı. İşte yakaladığımız bazı kareler…

  Bu çıkılması gereken dik yokuş…

  SAM_9591

  SAM_9549

  Bunlar da havai fişeklerden birkaçı…

  SAM_9576

  SAM_9572

  SAM_9563

  SAM_9561

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Korsanlar

  Bir akşam üzeri limana indiğimizde baktık bir tekneyi korsan figürleriyle donatmışlar ve akşam yapılacak bir eğlence için hazırlıyorlar. Gece müzik ve içkiler eşliğinde dans ve eğlence doruktaydı teknede…

  SAM_9521

  SAM_9523

  SAM_9537

  SAM_9546

  Korsika’ya kadar gidip korsanlı bir fotoğraf çektirmeden dönmek olmazdı tabii 🙂

  SAM_9379

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Lavezzi Adaları turu

  Bonifacio’da başka ne yapılır derseniz, yakındaki Lavezzi Adalarına tekne turları var. Hem adaları gezmek güzel bir fikir hem de adalardan Bonifacio’ya gelirken şehrin güzel görüntüsü görmeye değer. Lavezzi Adaları zengin denizaltı yaşamıyla dalış tutkunları için tam bir cennet.

  Çoğu yat turu ile gidiş 35 Euroydu. Sizi gün boyu yüzmeniz veya dalış için en büyük olan adada bırakıyorlar, zaten diğerleri kayalıklardan oluşuyor. Günün bir kısmını burada geçiriyorsunuz ve öğleden sonra  gelip sizi alıyorlar. Dönüş yolunda, Cavallo Adası ve Sperone yarımadası etrafında dolanarak, Sdragonato mağarasını gezip  ve falezlerin muhteşem görüntülerini seyrederek geri geliyorsunuz. Bu turu Porto Vecchio’dan alırsanız yemeksiz 50, yemekli 70 Euro.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 9 sayfa, 8. sayfa gösteriliyor.« İlk...56789

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu