Calvi Kalesi

Bu renkli ortamın arasından yürüyerek yolun sonuna geldiğimizde Calvi Kalesi karşımızdaydı artık. Eski kent yukarıda, bu kalenin içinde kurulmuş. Kıyıdan gelecek olan tehlikelerden korunmak için yapılan bu kaleye tırmanırken biraz yoruluyorsunuz ama bence değer. Hem tepeden şehre bakış da çok güzel.

Calvi

SAM_9093

Birçok kaynakta Cenova’da doğduğu söylenmesine rağmen, Korsika halkı Christopher Columbus’un burada doğmuş olduğuna inanıyor. İşte bu da kaleye çıkarken gördüğümüz Columbus anıtı.

SAM_9090

Tepede bir yerlerde Christopher Columbus’un evine ait olduğu iddia edilen kalıntılar var. Evin 1794 yılındaki Calvi Kalesi’nin kuşatması sırasında tahrip edildiği ve Amiral Nelson’ın da sağ gözünü bu sırada kaybettiği öğrendiğimiz bilgiler arasında…

Calvi şehrinin vaktiyle Ceneviz Cumhuriyetine olan sadakatini belirten Latince bir cümle yazılı kalenin giriş kapısında: “Civitas Calvi semper fidelis”, yani “Calvi halkı daima sadık” … Pauli’nin Korsika Cumhuriyeti kurmak için verdiği özgürlük savaşında Calvi halkı Cenevizlilere sadık kalmış hep.

latin ins

Evlerin pencereleri ufacık ve çok yüksekten başlıyor, sanki hapishane gibi taş binaların görüntüsü… Daha korunaklı olsun diye böyle yapmışlar ama kasvetli görünüyorlar.

SAM_9097

SAM_9102

SAM_9100

SAM_9120

Kalenin içinde kalan bu eski şehrin birçok tüneli ve geçidi barındırdığı bilinmekte. Eski evlerin aralarında daracık yollar ve kıvrımlı merdivenler var. St-Jean-Baptiste Katedrali ve Korsika Etnoğrafya Müzesi de bu bölgede.

SAM_9121

Bu da gözetleme ve nöbet tutma yeri olsa gerek…

SAM_9119

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama