"Şimdi değilse, ne zaman?"

Fransa’nın asi adası Korsika’daki ilk durağımız: Calvi

  Calvi: Tarihiyle, doğasıyla, deniziyle ve eğlencesiyle çok renkli bir şehir…

  Korsika Adasındaki tatilimiz adanın kuzeyindeki Calvi şehrinde başladı… Bir zamanlar Ceneviz Cumhuriyetine bağlı bir şehirmiş burası. Adını da şehrin tepesindeki Calvi Kalesinin yapımında kullanılan “Calvus” isimli kayadan almış. Korsika’ya yapılacak bir seyahatte kaçırılmaması gereken bir yer Calvi. Şehre tepeden bakan kalesiyle, bembeyaz kumsalı ve pırıl pırıl deniziyle, gece hareketlenen canlı ortamı, nefis restoran ve kafe-barları, eğlenceli gece kulüpleri ile insanı büyüleyen güzel bir tatil mekanı. Biz çok sevdik.

  Gelelim neler yaptık, onları anlatmaya… Öncelikle sabah otelimize eşyaları koyar koymaz mayolarımızı ve havlularımızı alıp hemen Calvi Plajına indik yürüyerek.

  Gördüğünüz gibi daha yürürken bile çok keyifli bir gün vaad eden bir manzara vardı karşımızda…

  Calvi

  Calvi Plajı

  Plaja yakın bir otel (Hotel Regina) tutmuş olmamızın faydasını gördük. Balkondan çektiğim bu fotoğrafta da görüldüğü gibi otelimizin denize yakın bir konumu ve oldukça güzel bir manzarası vardı.

  Otel

  10 dakikalık bir yürüyüşten sonra güzelim plaja gelmiştik bile. Sahilde pek çok tesis var. Şezlong ve şemsiyeler paralı ve de pahalı (20-30 Euro arası). Restoranlarından ister yiyecek ister içecek alın şezlong-şemsiyeyi bedava vermiyorlar. Herbirine fiyat sormakta fayda var, çünkü hepsinin fiyatı farklıydı. Günlük veya yarım günlük kiralayabiliyorsunuz. Tabii ki kiralamak zorunda değilsiniz, havlularınızı yere serip uzanmak isterseniz, boş bir dolu yer var…

  DSCF9059

  DSCF9082

  DSCF9079

  Deniz cam gibi berrak ve pırıl pırıl. Güzel açık mavi bir rengi var. Bir tarafta Calvi Kalesi ve şehrin sahil şeridi, diğer tarafta nefis bir dağ manzarası seyrederek yüzmenin keyfi bir harikaydı.

  Deniz suyu sıcaklığı da idealdi. Ne soğuk ne sıcaktı, tam ortası denebilir. Sardinya Adasının kuzey kısmındaki denizden çok daha ılık olması beni şaşırttı. Orada üşümüştüm biraz, burada hiç üşümedim. Halbuki burası çok daha yukarıda…

  Bu arada su önce uzun bir süre sığ, epey gittikten sonra yavaş yavaş derinleşiyor. Sizi bilmem ama ben böyle denizi çok severim.  Böyle denizlerde suyun içinde yatıp uzanmak, yürümek ve hatta koşmak çok zevkli oluyor 🙂 Frizbi  ya da top oynamak gibi aktiviteler için de çok uygun bir deniz.

  Calvi

  Calvi

  Calvi

  DSCF9056

  DSCF9071

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yat Limanı

  Akşam üzeri ise Calvi şehrini keşfe çıktık. Önce yat limanına indik, yani Quai Landry denilen bölgeye. Sahil boyunca güzel bir yürüyüş yolu, kenarda da sıra sıra restoranlar ve kafeler var. Hareketli bir ortam. Bazı yerlerden çok güzel müzik sesleri yükseliyordu.

  Calvi

  Calvi

  Calvi

  Calvi

  Sahil yolunun sonunda Calvi Kalesi ve eski şehir var.

  SAM_8088

  Bu güzel ortamda bir hatıra fotoğrafı çekmesek olmazdı 🙂

  SAM_8092

  SAM_8102

  SAM_8107

  Ara ara tekne turlarının reklamları vardı, çevredeki koyları gezdiriyorlar. Hatta başkent Ajaccio’ya kadar ineni bile vardı. Buradan bakabilirsiniz.

  SAM_8108

  İnsanlar kafelerde içkilerini yudumlayarak keyifle yat limanını seyrediyorlardı…

  SAM_8116

  Calvi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Calvi Kalesi

  Bu renkli ortamın arasından yürüyerek yolun sonuna geldiğimizde Calvi Kalesi karşımızdaydı artık. Eski kent yukarıda, bu kalenin içinde kurulmuş. Kıyıdan gelecek olan tehlikelerden korunmak için yapılan bu kaleye tırmanırken biraz yoruluyorsunuz ama bence değer. Hem tepeden şehre bakış da çok güzel.

  Calvi

  SAM_9093

  Birçok kaynakta Cenova’da doğduğu söylenmesine rağmen, Korsika halkı Christopher Columbus’un burada doğmuş olduğuna inanıyor. İşte bu da kaleye çıkarken gördüğümüz Columbus anıtı.

  SAM_9090

  Tepede bir yerlerde Christopher Columbus’un evine ait olduğu iddia edilen kalıntılar var. Evin 1794 yılındaki Calvi Kalesi’nin kuşatması sırasında tahrip edildiği ve Amiral Nelson’ın da sağ gözünü bu sırada kaybettiği öğrendiğimiz bilgiler arasında…

  Calvi şehrinin vaktiyle Ceneviz Cumhuriyetine olan sadakatini belirten Latince bir cümle yazılı kalenin giriş kapısında: “Civitas Calvi semper fidelis”, yani “Calvi halkı daima sadık” … Pauli’nin Korsika Cumhuriyeti kurmak için verdiği özgürlük savaşında Calvi halkı Cenevizlilere sadık kalmış hep.

  latin ins

  Evlerin pencereleri ufacık ve çok yüksekten başlıyor, sanki hapishane gibi taş binaların görüntüsü… Daha korunaklı olsun diye böyle yapmışlar ama kasvetli görünüyorlar.

  SAM_9097

  SAM_9102

  SAM_9100

  SAM_9120

  Kalenin içinde kalan bu eski şehrin birçok tüneli ve geçidi barındırdığı bilinmekte. Eski evlerin aralarında daracık yollar ve kıvrımlı merdivenler var. St-Jean-Baptiste Katedrali ve Korsika Etnoğrafya Müzesi de bu bölgede.

  SAM_9121

  Bu da gözetleme ve nöbet tutma yeri olsa gerek…

  SAM_9119

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Calvi şehrine tepeden bakış

  Epey bir yokuş tırmanarak yukarıya ulaşılıyor. Ama sonra manzara harika.

  İşte tepeden bakınca Calvi.

  SAM_9095

  Buradan da bakabilirsiniz.

  Günbatımını da burada seyredip aşağıya inmeye başladık.

  Calvi

  Bu kaleden inince hemen karşınıza çıkan bir savaş anıtı: Monument aux Morts. Birinci Dünya Savaşından sonra konmuş ama hem Birinci hem de İkinci Dünya Savaşlarında ölen Calvi halkının isimleri yazılı üzerinde. Hatta daha da geçmişteki savaş kahramanlarını da eklemişler sonradan…

  SAM_9131

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 7 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.« İlk...23456...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu