Gendarmenmarkt

Berlin’in en güzel meydanlarından biri olan Gendarmenmarkt’da Fransız Katedrali Französischer Dom, Alman Katedrali Deutscher Dom ve Konser salonu yani Konzerthaus bulunmakta. Meydanın ortasında ünlü mimar Friedrich Schiller’ın heykeli var.

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Kurfürstendamm – yani kısaca Ku’damm bölgesi

Kurfürstendamn Caddesi’ne kısaca Ku’damm adı veriliyor.  İstanbul için Nişantaşı bölgesi neyse burası da Berlin için öyle gibi geldi bize. Şık bir bölge. Bir dolu otel, mağaza, restaurant ve café var.  Ünlü moda tasarımcısılarının butiklerini de burada bulabilirsiniz. Avrupa’nın en büyük alışveriş mağazası KaDeWe de bu bölgede. Bu mağazanın ihtişamını görmek lazım, çok çok güzel. Mağazanın üst katında yemek de yiyebiliyorsunuz.

Cadde üzerinde, ilginç bir kilise göreceksiniz: Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche. Bu yıkık kilise de Berlin’in simgelerinden biri haline gelmiş. II. Dünya savaşında yoğun bombalamadan fena halde nasibini almış olan Kaiser Wilhelm kilisesi savaşın yıkıcılığının bir sembolü olarak, restore edilmeden günümüze kadar bu haliyle korunmuş. Sadece 113 metre yüksekliğinde modern bir çan kulesi yapılmış. Büyük kısmı yıkılan kilisenin, ancak giriş bölümü kurtulmuş.

Kaiser Wilhelm Kilisesi

Kaiser Wilhelm Kilisesi

Berlin’in bir başka simgesi olan Skulptur-Berlin yani Berlin Heykeli de burada. Dört tane içiçe geçmiş madeni borudan oluşan heykel, parçalanan Doğu ve Batı Berlin’i simgeliyormuş.

Skulptur-Berlin - Kurfürstendamm

Skulptur-Berlin – Kurfürstendamm

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama