"Şimdi değilse, ne zaman?"

Küllerinden doğan şehir: Berlin

  “Berlin Duvarı” ile hatırlanan hüzünlü şehir…

  Berlin denildiğinde hemen hemen herkesin aklına ilk gelen Berlin Duvarı’dır. Berlin Duvarı İkinci Dünya Savaşı ile onun yarattığı tahribatları, Hitler’i, savaşta ölen onca insanı, soykırımı ve bölünen Almanya’nın çektiği acıları bünyesinde toplayan somut bir simge olmuştur herkesin kafasında…

  Berlin’i gezmek demek, Berlin Duvarı’ndan kalanları, savaşın bıraktığı izleri görmek demektir biraz da. Bu şehri gezmek, tarihin içinde dolaşmak gibidir o yüzden, her yer size yakın geçmişi hatırlatır…

  Berlin Duvarı'nın tarihçesini anlatan bir pano

  Berlin Duvarı’nın tarihçesini anlatan bir pano

  Kısa tarihçesi

  Kısaca hatırlayacak olursak, Berlin İkinci Dünya Savaşında çok yoğun olarak bombalanıp, yerle bir olur ve müttefik devletler tarafından işgal edilip parçalanır. O zamanlar dört ülkenin kontrolünde olan Berlin, dört sektöre bölünüp, ABD, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği tarafından yönetilmeye başlanır.

  Tüm Almanya’da bu durum  böyle giderken, Batılı ülkelerle Sovyetler Birliği arasında çıkan sorunlar büyüyünce, ülke doğu ve batı olmak üzere de ikiye bölünür ve şu meşhur Berlin Duvarı inşa edilir. 1961 yılında inşa edilen bu duvar, Berlin’in doğusu ve batısını ikiye bölerek, ayrılığın ve bölünmüşlüğün gözle görülür bir simgesi olarak 28 yıl boyunca ayakta kalır. Berlin’lilerin doğudan batıya geçişi yasaklanır. Aileler parçalanır, arkadaşlar ayrılır… Filmlerden hatırladığımız üzere çok kötü bir dönemdir bu Almanya için. Hitler yönetiminin yaptığı hatayı tüm ülke acı bir şekilde öder.

  Ta ki 1989’a kadar bu böyle sürer. 9 Kasım 1989’da sınır geçişlerine müsade edileceği duyurulur ve insanlar duvarı aşmak için akın ederler. 22 Aralık 1989’da Brandenburg kapısı açılır, duvar artık işlevsizdir ve Almanlar en mutlu noellerini yaşarlar. 3 Ekim 1990’da iki Almanya resmi olarak birleşir. Berlin tekrar Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olur.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bugünkü Berlin

  “Berlin Duvarı” ile kafalara kazınan bu şehir, gerçekten gezilip görülmesi gereken bir yer. Şehrin doğu ve batı yakası hala politik, kültürel ve sosyal farklılıklar taşımakta ama artık bir bütün. Şehirde dolaşırken, sık sık savaşın bir izi, bir kalıntısı ile karşılaşıyor ve tüyleriniz diken diken olarak geziyorsunuz.

  Ama Berlin tabii ki sadece savaşı hatırlatan bir şehir değil. Spree ve Havel nehirleri arasındaki bölgede kurulmuş bu güzel başkent aslında hem modern bir şehir, hem de bir kültür ve sanat merkezi. Ayrıca Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri.

  Berlin, Almanya’daki pek çok şehrin aksine hareketli bir metropol. Berlin’de hem eski tarihi binalar çok güzel korunmuş, savaşta tahrip olanlar restore edilmiş, hem de yeni inşaa edilen mimari tasarım harikası değişik binalar var. 2005 yılında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler” listesine girmiş Berlin.

  Nasıl gidilir…

  Bu farklı konseptleri bir arada görüp yaşayabileceğiniz şehre gitmek çok kolay. İstanbul’dan THY nin direkt uçuşları var. Yaklaşık ikibuçuk-üç saat sürüyor yolculuk. Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezinden 8 km. uzaklıkta. Berlin Welcome Card alırsanız, şehir içinde ulaşım ve müze gezmede pekçok avantaj kazanıyorsunuz.

  Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 14 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.12345...10...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu