"Şimdi değilse, ne zaman?"

Küllerinden doğan şehir: Berlin

  “Berlin Duvarı” ile hatırlanan hüzünlü şehir…

  Berlin denildiğinde hemen hemen herkesin aklına ilk gelen Berlin Duvarı’dır. Berlin Duvarı İkinci Dünya Savaşı ile onun yarattığı tahribatları, Hitler’i, savaşta ölen onca insanı, soykırımı ve bölünen Almanya’nın çektiği acıları bünyesinde toplayan somut bir simge olmuştur herkesin kafasında…

  Berlin’i gezmek demek, Berlin Duvarı’ndan kalanları, savaşın bıraktığı izleri görmek demektir biraz da. Bu şehri gezmek, tarihin içinde dolaşmak gibidir o yüzden, her yer size yakın geçmişi hatırlatır…

  Berlin Duvarı'nın tarihçesini anlatan bir pano

  Berlin Duvarı’nın tarihçesini anlatan bir pano

  Kısa tarihçesi

  Kısaca hatırlayacak olursak, Berlin İkinci Dünya Savaşında çok yoğun olarak bombalanıp, yerle bir olur ve müttefik devletler tarafından işgal edilip parçalanır. O zamanlar dört ülkenin kontrolünde olan Berlin, dört sektöre bölünüp, ABD, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği tarafından yönetilmeye başlanır.

  Tüm Almanya’da bu durum  böyle giderken, Batılı ülkelerle Sovyetler Birliği arasında çıkan sorunlar büyüyünce, ülke doğu ve batı olmak üzere de ikiye bölünür ve şu meşhur Berlin Duvarı inşa edilir. 1961 yılında inşa edilen bu duvar, Berlin’in doğusu ve batısını ikiye bölerek, ayrılığın ve bölünmüşlüğün gözle görülür bir simgesi olarak 28 yıl boyunca ayakta kalır. Berlin’lilerin doğudan batıya geçişi yasaklanır. Aileler parçalanır, arkadaşlar ayrılır… Filmlerden hatırladığımız üzere çok kötü bir dönemdir bu Almanya için. Hitler yönetiminin yaptığı hatayı tüm ülke acı bir şekilde öder.

  Ta ki 1989’a kadar bu böyle sürer. 9 Kasım 1989’da sınır geçişlerine müsade edileceği duyurulur ve insanlar duvarı aşmak için akın ederler. 22 Aralık 1989’da Brandenburg kapısı açılır, duvar artık işlevsizdir ve Almanlar en mutlu noellerini yaşarlar. 3 Ekim 1990’da iki Almanya resmi olarak birleşir. Berlin tekrar Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olur.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bugünkü Berlin

  “Berlin Duvarı” ile kafalara kazınan bu şehir, gerçekten gezilip görülmesi gereken bir yer. Şehrin doğu ve batı yakası hala politik, kültürel ve sosyal farklılıklar taşımakta ama artık bir bütün. Şehirde dolaşırken, sık sık savaşın bir izi, bir kalıntısı ile karşılaşıyor ve tüyleriniz diken diken olarak geziyorsunuz.

  Ama Berlin tabii ki sadece savaşı hatırlatan bir şehir değil. Spree ve Havel nehirleri arasındaki bölgede kurulmuş bu güzel başkent aslında hem modern bir şehir, hem de bir kültür ve sanat merkezi. Ayrıca Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri.

  Berlin, Almanya’daki pek çok şehrin aksine hareketli bir metropol. Berlin’de hem eski tarihi binalar çok güzel korunmuş, savaşta tahrip olanlar restore edilmiş, hem de yeni inşaa edilen mimari tasarım harikası değişik binalar var. 2005 yılında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler” listesine girmiş Berlin.

  Nasıl gidilir…

  Bu farklı konseptleri bir arada görüp yaşayabileceğiniz şehre gitmek çok kolay. İstanbul’dan THY nin direkt uçuşları var. Yaklaşık ikibuçuk-üç saat sürüyor yolculuk. Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezinden 8 km. uzaklıkta. Berlin Welcome Card alırsanız, şehir içinde ulaşım ve müze gezmede pekçok avantaj kazanıyorsunuz.

  Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Nereleri gezelim, görelim…

  Bu güzel şehri gezmeye en az 4-5 gün ayırmalısınız. Haydi gelin Berlin’de yapılacak şeyler, görülecek yerler listemize bir göz atalım. Sizin için en önemli yerlerin bir listesini yaptım… Gelin adım adım Berlin’i gezelim. İşte bence Berlin’deki önemli yerler…

  Berlin Duvarı (East Side Gallery) ve Charlie Kontrol Noktası (Checkpoint Charlie)

  Berlin “Berlin Duvarı” ile anılır dedik, en iyisi onunla  başlayalım listemize. Toplam uzunluğu 1oo kilometreyi aşan “Berlin Duvarı” yıllarca şehrin doğu ve batı bölümleri arasında tüm göçleri engellemiş ve kaçmaya çalışan pekçok kişinin ölümüne sebep olmuştu. Duvar yıkıldıktan sonra, duvarın parçalarından bir kısmı sembolik olarak tutulmuş, bir kısmı müzede sergilenmekte, bir kısmı da hediyelik eşya satanların eline geçmiş ve minik parçalar halinde turistik eşya olarak satılmakta.

  Savaşın ve Duvar’ın kalıntılarını görmek için gezimize Doğu Yakası Galerisi – East Side Gallery ile başlamak lazım. Graffiti sanatı ile donatılmış East Side Gallery Berlin Duvarı’nın 1.3 km uzunluğunda bir parçası. Bu duvar kalıntısı, Friedrichshain – Kreuzberg semtindeki Mühlenstraße boyunca uzayıp gidiyor.  Galeri dünyanın birçok yerinden ressamların yaptığı 105 resim içermekte. Dünyadaki en büyük açık hava galerisi olarak biliniyor. 1990 da yapılan bu resimlerin bir kısmı hava koşulları gibi dış etmenler ile graffiti gibi sebeplerden aşınmış ve  zarar görmüş. Sonra büyük bir kısmı onarılmış. East Side Gallery bölümlerinden birinde şu slogan dikkat çekiyor: “No more wars. No more walls. A united world.” Yani “Artık savaşlar olmasın, duvarlar olmasın,  birleşmiş bir dünya olsun”.

  Berlin Duvarı

  Berlin Duvarı

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Beni daha çok etkileyen bölge ise Checkpoint Charlie  yani Charlie Kontrol Noktası oldu. Burası Berlin Duvarı’nın en çok bilinen geçiş noktası. Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki geçiş noktası olarak kullanılan bu bölge bugün tarihin yaşayan bir parçası sanki. Friedrichstraße caddesindeki “Charlie Kontrol Noktası” da Berlin Duvarı gibi pek çok trajik olaya şahitlik etmiş. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktadaki duvarda, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbet tutarlarmış. Buradaki ünlü levhada ise dört dilde “Amerikan bölgesini terkediyorsunuz” yazmakta… “Checkpoint Charlie” ifadesinin aşağıda fotoğrafı olan askerle ya da o zamanda yaşamış ve başına birşey gelmiş herhangi bir askerle ilgisi yokmuş – itiraf ediyorum, ben önce öyle sanmıştım 🙂 Charlie ismi NATO alfabesinde C’nin simgesinden geliyor. Mesela A noktası için Alpha, B noktası için de Bravo kodları kullandıkları gibi C noktası için de Charlie ismini kullanmışlar. Bu arada yine aşağıdaki fotoğrafta “visa” yazılı stand belki dikkatinizi çekmiştir. Burada savaş zamanındaki uygulamayı anımsatan bir turistik uygulama yapıyorlar. Bu bölgeye girerken giriş yaptığınıza dair pasaport benzeri bir belgeyi damgalayıp “souvenir” olarak veriyorlar. Tabii ki belli bir ücret karşılığında.

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Buradaki Museum Haus am Checkpoint Charlie müzesini de gezmek lazım. Checkpoint Charlie tabelasının gerçeği, çeşitli duvar parçaları,  savaşa ait birçok başka bilgi, belge ve eşya da burada sergilenmekte.

  Museum Haus am Checkpoint Charlie

  Museum Haus am Checkpoint Charlie

  Museum Haus am Checkpoint Charlie

  Museum Haus am Checkpoint Charlie

  Checkpoint Charlie’nin çok yakınındaki Yahudi Müzesinde de önemli bilgi ve belgeler sergilenmekte. Jüdisches Museum mimari açıdan da enteresan bir bina.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Brandenburg Kapısı – Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ve Parlemento Binası

  Brandenburg Kapısı  şehrin önemli simgelerinden birisi. Soğuk savaş zamanında sınır noktalarından biri olan bu kapı, şehrin bölünüp yeniden birleşmesinin sembolü olmuş artık. Üstünde dört at tarafından çekilen arabasında, Zafer Tanrıçası “Nike” heykeli olan Brandenburg Kapısı, Pariser Platz’ın ortasında Unter den Linden Bulvarı’nın başındadır. Berlin Duvarı ilk olarak burada yıkıldığı için her yıl Almanya’nın birleşmesi burada şenliklerle kutlanıyormuş.

  Brandenburg Kapısı

  Brandenburg Kapısı

  Brandenburg Kapısı’nın bir diğer yanında ise Holocaust-Mahnmal yani Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı var. Burası insanın tüylerini diken diken etse de görülmeli bence. Savaşın acımasızlığını suratına vuruyor insanın bu beton mezarlar. Değişik boylardaki  2.711 adet beton bloktan oluşan bu bölge 1989 yılında yapılmış ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki soykırımda hayatlarını kaybeden yahudilere adanmış.

  Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

  Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

  Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

  Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı


  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 14 sayfa, 6. sayfa gösteriliyor.« İlk...45678...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu