AMERİKA kıtası

Yellowknife, Kanada

Kanada’daki Yellowknife şehri ve buradaki Büyük Esir Gölü (Great Slave Lake) Kuzey Işıklarını izlemek için dünyadaki en güzel yerlerden biri.

Burası için otel tavsiyemiz ise Aurora Village.  Otelin ayrıntılarına buradan bakabilirsiniz.

Aurora Village Canada 4

Aurora Village, Kanada

Fairbanks, Alaska, ABD

Amerika kıtasında Kuzey Işıklarını izlemek için bir başka ideal yer ise elbette ki Alaska. Fairbanks’den “Alaska Northern Lights Tour” alan misafirler oldukça etkileyici bir deneyim yaşıyorlar.

Kuzey Işıkları’nı izlemek için şehirde bulunan kaplıca da tavsiye edilmekte. explorefairbanks.com sitesine göre eğer 3 gece Fairbanks’de kalırsanız Kuzey Işıklarını görme şansınız %80’miş 🙂

alaska  org 3

Alaska Kuzey Işıkları – Fotoğraf © alaska.org

alaska org 2

Alaska Kuzey Işıkları – Fotoğraf © alaska.org

Alaska otellerine buradan bakabilirsiniz. Fairbanks şehri otelleri ise burada

Büyüleyici Kuzey Işıklarını görmek için bireysel seyahat edebileceğiniz gibi yurtdışı turlarını da tercih edebilirsiniz. Avrupa Rüyası Kuzey Işıkları turu ile Finlandiya’nın Rovaniemi şehrine gidebilirsiniz. Kuzey Işıkları avına çıkıp sırasıyla snowmobile safari, husky kızak deneyimi, ren geyiği çiftliği ve sürüyüş deneyimi, Snow Castle ve Noel Baba’nın kasabası Santa Claus deneyimlerini yerinde yaşayabilirsiniz. Sömestr ve 14 Şubat Sevgililer gününde seyahat imkanları bulunuyor. Merak edenler Avrupa Rüyası Kuzey Işıkları Turu için tıklayabilir.

O kadar kuzeye gitmesek mi diyorsunuz ?

Eğer bembeyaz karlarla kaplı bir tatil size romantik geldiyse ve buz otel deneyimi de ilginizi çektiyse ama o kadar kuzeye ve o kadar soğuğa gitmek istemiyorum diyorsanız, o zaman Kuzey Işıkları olmasa da o buz otel deneyimini yaşamanız ve güzel bir kayak keyfi yapmanız için size Romanya’daki kış merkezi Cîrţişoara’daki Balea Gölü yakınında bulunan Balea Ice Hotel‘i tavsiye ediyoruz.

Deniz seviyesinden 2.000 metre yüksekte bulunan Balea Ice Hotel, Făgăraş Dağları’nda Balea Gölü kenarında yer almakta ve tüm alanlar gölden çıkarılan buz blokları kullanılarak yapılmış. Otelin odalarında el oyması buz yataklar bulunmakta ve misafirler için Ren geyiği kürkünden imal edilmiş termal battaniyeler temin edilmekte. Yalnızca teleferikle ulaşılabilen Ice Hotel Balea’da ayrıca dünya mutfağından yemekler sunan bir restoran hizmet veriyor. Kahvaltı açık büfe tarzında ve barda buzdan yapılmış bardaklarda içki servis edilmekte. Otel Carta Tren İstasyonu’na 40 km uzaklıkta, Sibiu Havaalanına ise yaklaşık 80 km mesafede…

Balea İce Hotel

Balea Ice Hotel, Cîrţişoara, Romanya

Balea İce Hotel 3

Balea Ice Hotel, Cîrţişoara, Romanya

İster Sevgililer Gününü bahane edin ve Şubat ayında böyle bir tatil planı yapın, ister başka bir kış ayında ama imkanınız olduğunda mutlaka böyle sıradışı bir tatil yapmaya çalışın derim ben. Zaten Sevgililer Günü bahane, tatil yapmak şahane dememiş miydik 🙂

İçinde huzur, aşk ve farklı sürprizler olan tatiller dileğiyle…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Sevgililer Günü için, içinden aşk geçen romantik şehir önerileri isterseniz, “Sevgililer Günü için Romantik Tatiller: 10 Aşk Şehri…” yazımıza bakabilirsiniz.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama