"Şimdi değilse, ne zaman?"

Lac Léman… nam-ı diğer Cenevre Gölü…

  Alplerin eteğinde, nefis göl manzarası eşliğinde bir huzur kaçamağı…

  Favori gezilerim arasına giren bu  tatil için Fransızların “Leman Gölü”, İsviçrelilerin ise “Cenevre Gölü” dediği gölün çevresini seçtik. Çok enteresan bir yer burası. Gölün kuzeydeki yarısı İsviçre’ye, güneydeki yarısı ise Fransa’ya ait. Gölün İsviçre kıyısında Cenevre, Lozan ve Montrö gibi önemli şehirler ve bunlara yakın eşsiz görsellikler sunan birkaç kasaba var. Fransa’ya ait kıyılarında ise büyük şehirler yerine gerçekten görmeye değer şirin köy ve kasabalar var.

  Önce bu bölgeye ve göl çevresindeki rotamıza googlemaps haritasından bir bakalım…

  Cenevre Gölü (Leman Gölü) ve çevresi - © Google Maps

  Cenevre Gölü (Leman Gölü) ve çevresi – © Google Maps

  Haritadan da göreceğiniz gibi ülkemizin tarihinde önemli bir yeri olan Cenevre, Lozan ve Montrö gibi şehirleri bu göl gezimize dahil ettik ama tatilimizin diğer yarısını da güzel köy ve kasabalarda geçirelim istedik. İsviçre’den meşhur gravyer peynirinin adını aldığı Gruyéres kasabasını seçtik, Fransa’dan ise su kaynakları ile meşhur Evian kasabası ile ortaçağdan bugüne kadar korunmuş dünya güzeli bir köy olan Yvoire’ı görelim dedik.  Hayatın dertlerinden ve koşuşturmacasından bizi bir süre uzaklaştıran tam bir huzur tatili oldu, o yüzden gerçekten herkese tavsiye ederim.

  İşte bu geziden birkaç tane fotoğraf…

  Montrö - İsviçre

  Montrö – İsviçre

  Cenevre Gölü - İsviçre tarafı

  Cenevre Gölü – İsviçre tarafı

  Yvoire - Fransa

  Yvoire – Fransa

  Gruyeres - İsviçre

  Gruyeres – İsviçre

  Gruyeres - İsviçre

  Gruyeres – İsviçre

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım

  İstanbul-Cenevre arası Swissair Havayollarından gidiş-dönüş bileti aldık ama THY ile kod paylaşımlı bir uçuşmuş, sonuçta THY uçağı götürdü getirdi bizi 🙂 Yani aslında direkt uçuş olsun derseniz iki seçenek var, ya Swissair, ya da THY.

  Göl kenarında gezmek için ise pek çok alternatif var. Bir kere inanılmaz sevimli bir vapur oradan oraya gezip duruyor gölde. İster Montrö’den Lozan’a, isterseniz Lozan’dan Evian’a götürüyor sizi… Ayrıca şehirler ve kasabalar arası tren yolculuğu da çok zevkli bir başka seçenek. Ama zaman kaybetmeden istediğim yere en kısa zamanda gideyim, canımın istediği yerde durup fotoğraf çekeyim gibi lüksleriniz olsun isterseniz tabii ki araba kiralamak en güzeli. Biz Cenevre’ye iner inmez havaalanından daha önce ayırttığımız arabamızı aldık. Izzirent aracı firmasının bizi yönlendirdiği Sixt araba kiralama şirketinden çok memnun kaldık. Hatta verdikleri arabanın bagajına eşyalarımız sığmadı, değiştirir misiniz dedik pek bir umutsuzca, ama hemen değiştirdiler hiç sorun çıkarmadan ve verdikleri daha büyük arabadan da fiyat farkı almadılar 🙂

  Cenevre havalimanında araba kiralama ofisleri havaalanının içinde. Arabaların bulunduğu parka ise havaalanının önünden kalkan ve üzerinde “Car Rental” yazan bir otobüs götürüyor sizi. Her 7-8 dakikada bir tur yapıyor bu otobüs gün boyunca havaalanı ile araba parkı arasında. Yol da 2-3 dakika filan sürüyor.

  Cenevre havalimanı ile ilgili küçük bir not düşelim burada. Havaalanı İsviçre ve Fransa olmak üzere iki ayrı sektörden oluşmakta. Araç kiralama şirketlerinin her iki bölgede de ayrı ofisleri var. İnternetten rezervasyon yaptırırsanız bu konuya dikkat etmekte fayda var.

  Bu gezide İsviçre-Fransa arasında sınır geçip duruyor insan. Biz bazen günde iki kere girip çıktık bir ülkeden diğerine. Ufak bir gümrük kapısı var giriş-çıkışlarda, bizi hiç durdurmadılar, öylece geçtik sınırdan. Kimseyi de durdurduklarını görmedik ama birkaç tır vardı kenarda, belki sadece yük taşıyan araçları durduruyor olabilirler. Bir ülkede yaşayıp diğerinde çalışan o kadar çok insan varmış ki, herhalde alışıklar farklı plaka araçların girip çıkmasına…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu