Ufak tefek notlar

Gelelim diğer akılda kalanlara.

Paris çok şık bir şehir. Süslü, büyülü bir yer. Ama maalesef o şık köprülerin altında, o güzelim binaların girişlerinde, kısaca buldukları her kuytuda köşede battaniyelerini örtüp yatan bir dolu evsiz gördük… Bu durum, şehrin o şık imajına hiç uymuyordu sanki. Gerçi enteresan bir anımız da var bu evsizlerle ilgili. Paris’ten ayrılacağımız günün sabahı saat 5:30 gibi otelden çıkıp bavullar elde metro durağına gitmiştik ki, bir de baktık o saatte bilet alabileceğimiz bir makina veya görevli yok ve otomatik kapı bileti okumadan açılmadığı için biz de içeri giremiyoruz. Aldı mı bizi bir panik, havaalanına geç kalacağız diye. Kendimiz o kapıların üzerinden atlamayı başarsak, bavulları nasıl atlatacağız diye hayıflanırken, içeride bir döşek üzerinde yatmakta olan evsiz bir adamcağız dilimizi anlamasa da paniğimizi ve telaşımızı anlamış olacak ki kalktı yerinden, bize otomatik kapının yanında bulunan kilitli demir kapıyı açtı. O sihirli anahtarı nasıl edinmişti bilemem ama bizim günümüzü kurtarmıştı. Binbir teşekkür edip “Merci, merci” diyerek adamın yanından uzaklaştık 🙂

Paris’te konaklamaya gelince, burada oteller biraz sevimsiz, çünkü odaları hep çok küçük. Kıpırdayacak yer zor buluyorsunuz. Çok araştırdık ama şöyle ferah ferah odaları olan ve bütçeyi çok sarsmayan bir otel bulamadık. Bunca yıl seyahat ettiğimiz ülkelerde kaldığımız oteller içinde en rahatsız edici derecede küçük olanı Paris’teki otelimizdi diyebilirim.

Yemekler ve içkilere gelince elbetteki çok güzel seçenekler var. Şaraplar nefis, tatlılar enfes… Caféler ise birbirinden güzel.  En ünlüsü 1689’da Francesco Procopio Dei Goltelli tarafından kurulan ve vaktiyle Roosevelt, Voltaire ve Napolyon gibi ünlü isimleri ağırlamış Procope Café imiş. Saint Germain bulvarı ile Saint-André caddesi arasında çok güzel bir pasajda yer alan Procope’da oturup bir kahve içmeden Paris’ten ayrılmayın derim ben. Saint Germain’de ki les Deux Magots ise Sartre, Camus, Picasso gibi ünlü isimlerin uğrak yeriymiş bir zamanlar. Burada bir kahve içip, tarihi ruhunuzda hissetmek istersiniz belki.

İşte benim 10 maddelik Paris listem ve bence mutlaka görülmesi ve yapılması gerekenler bunlar. İçlerinden ilginizi çekeni seçmek size kalmış.

Dilek Vidana Tavaşoğlu

PARİS OTELLERİ

PARİS OTELLERİ

PARİS’DE NEREDE KALINIR?

Paris’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Eğer Paris’e gitmeyi planlıyorsanız, bu güzel ve efsanevi şehre gitmişken size bir başka önerim daha olacak. Bence Paris’i gezip gördükten sonra, mutlaka ama mutlaka biraz yukarı çıkıp, “Normandiya Kıyıları“ndaki o muhteşem “Ortaçağ Kasabaları”nı görün. Biz gördük, aklım ve gönlüm fena halde oralarda kaldı. Benden söylemesi…

NORMANDİYA

NORMANDİYA

Bizim aşık olduğumuz bu kasabaları görmek ve “Normandiya Kıyıları” hikayemizi okumak için, buraya tık 🙂

 

 

 

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama