Maastricht ve Valkenburg’da Noel

Uzaklarda bambaşka bir dünya…
21/09/2013
Göl kenarında huzur kaçamakları
12/10/2013

Bu güzel kasabadan hiç istemesek de ayrılıp, Maastricht’e doğru yola koyulduk. Maastricht küçük ama çok güzel ve şık bir şehir. Tarihi ve kültürel zenginliği yanında eğitim merkezi olarak da önemli bir şehir Maastricht. Şu meşhur Maastricht anlaşmasının imzalandığı, Avrupa Birliğinin ve Euro’nun doğduğu şehir burası… Belediye Binasının olduğu Market Square çok etkileyiciydi.

Maastricht

Bu meydandan girdiğiniz her sokak birbirinden güzel alışveriş caddelerine çıkıyordu.

Maastricht

Yine bu meydandaki gaz lambasını icat eden profesör Jean-Pierre Minckelers’ın elinde yanan meşalesiyle meydana hakim duran heykeli “Jean-Pierre Minckelers Fire Monument”, akşam karanlığı çökmekteyken çok mistik bir hava yaratmıştı ….

Maastricht
Maastricht

Şehrin en güzel ve canlı yeri Vrijthof Meydanı. Burada kocaman bir noel pazarı kurulmuştu. İçinde lunaparkı anımsatan bir bölümü de vardı. Bu meydandaki St Servaas Kilisesi ve St Jan’s Katedrali tüm heybetleriyle görülmeye değer yapılar.

Maastricht
Maastricht

Hollanda’da noel pazarı olur da, yel değirmeni teması olmaz mı, vardı tabii…

Maastricht
Maastricht

Ağaçlardan dev çanlar sarkıyordu…

Maastricht

Bu meydana bakan binalar, otel, restoran ve kafeler birbirinden güzel.

Maastricht

Dışarıda sallanan avizelere bakar mısınız, bayıldım ben buraya 🙂

Maastricht
Maastricht
Dilek Vidana Tavaşoğlu
Dilek Vidana Tavaşoğlu
İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz 😊 "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın 😊  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir