Marburg

Marburg da Grimm Kardeşler ile ünlü. Çünkü masallarının çok büyük bir kısmını bu şehirde yaşayıp yazmışlar.

Marburg şehrinin meydanında eski belediye binası göze çarpıyor. Şehir merkezi turumuza Barfüss sokağındaki tarihi dokuları görerek başladık.Bu sokakta Kurt ve 7 Küçük Oğlak ve Kurbağa Prens masallarının kahramanlarına ait heykeller ve Grimm Kardeşler’in yaşadığı ev var.

image32

Marburg

image33

Marburg

image34

Marburg

image35

Marburg

Şehrin tam tepesinde yer alan kaleye ulaşmak için yürümek ya da asansörü kullanmak gerekli. Almanya’da birçok Avrupa kentinde olduğu gibi tepedeki kalelere ulaşmak için kan ter içinde kalınıyor ancak kuşbakışı manzara bütün yorgunluğu unutturuyor. Yol üzerinde yine Cindrella gibi masal kahramanlarıyla ilgili heykeller var… Kalenin içinde müze ve sergi salonları var ve oldukça büyük bir alana sahip. Tarihi dokusuna bayıldığımız Marburg’da bir gece konaklayıp turumuza sabah erkenden devam ettik.

Marburg’dan Hanau’ya geçtik, aslında uğradık diyebilirim.

Hanau

Pazar günü olması sebebiyle Hanau’da in cin top oynuyordu. Tıpkı Kassel gibi eski şehir meydanı olmayan Hanau bizde biraz hayal kırıklığı yarattı. Meydandaki Belediye Binasının önünde Grimm Kardeşler’in büyük bir heykeli var. Grimm Kardeşler’in doğum yeri. Pazar günü olması sebebiyle bir çok yer kapalı olduğu için, biz de Hanau’da fazla vakit kaybetmeden Masal Rotası’nın son durağı olan  Steinau an der Strasse’ye vardık.

3767

Hanau

Pazar günü olması sebebiyle Peri Masalları Festival’i vardı. Kasabanın  girişinde bizi Ortaçağdan kalma kale ve Wervalting Şatosu karşıladı.

image37

Hanau – Wervalting Şatosu

image38

Hanau – Wervalting Şatosu

Zaten girişte kasabalı birkaç genç görevli festival için bilet satıyordu. Bütün atraksiyon kale sınırları dahilinde olduğu için 5 euro karşılığında tüm günümüzü orada geçirip her türlü etkinliğe katılabileceğimizi söylediler. Biletlerimizi aldık. Steinau an der Strasse biraz sapa bir yerde. Navigasyonumuz olmasına rağmen bulmakta biraz zorlandık. Ancak  Masal Rotası’nın en güzel duraklarındandı bence. Festival sayesinde ortaçağ havasını soluduk. Önce şatoyu gezdik, o döneme ait kullanılan eşyalar sergileniyordu. Kasabalı genç çocuklar az İngilizceleri ile ve utanarak  bize rehberlik ettiler. Kuleden şehir manzarasını izledik.  Meydanda ortaçağa ait kıyafetler giymiş insanlar  yiyecek, içecek ve hediyelik eşya satıyorlardı. Bir tarafta kukla tiyatrosunun provası yapılıyordu.

image39

Steinau an der Strasse

Steinau an der Strasse gerçekten de ortaçağdaymış izlenimini verdi. Kasabanın hem biraz merkeze uzak olması, hem bütün olayın kale duvarları arasında gerçekleşmesi hem de festival dolayısıyla kasaba halkının ailece meydanda olması bize öyle hissettirdi. Grimm Kardeşlerin  1791 – 1796  yılları arasında yaşadıkları ev de burada.

image40

Grimm Kardeşler’in evi

Grimm Kardeşler’in evi müze olarak gezilebiliyor ancak asıl müze şatoda. Bu müzede de yine sevgili anneannemi hatırlatan bir öğeye rastladım. Bir bölümde masalların tüm dünya dillerine çevrilmiş kitapları segileniyordu ve Türkçe örneği de 1950’li yıllarda basılmış Doğan Kardeş yayınlarından çıkma Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler kitabıydı. Çok duygulandım görünce…

image41

Müzedeki kitaplar

image42

Müzedeki kitaplar

Grimm Kardeşler Müzesinin karşısında Şehir Müzesi var. Bir bilet ile her ikisi de gezilebiliyor.

Steinau an der Strasse’den ayrıldıktan sonra Masal Rotası’nın bitmiş olmasının verdiği hüzün ama rotayı başarıyla tamamlamanın vermiş olduğu sevinç ile bu sefer Romantik Rota’ya başlamak üzere Würzburg’a doğru yola koyulduk.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama