"Şimdi değilse, ne zaman?"

Mavi-yeşil Stockholm

  Suyun üzerindeki güzel…

  Bencetatil.com sitesini yayınlamaya başladığımızdan beri çok güzel şeyler oluyor. Mesela, seyahat tutkusunu paylaştığımız pek çok güzel insanla iletişim kurmamızı sağladı bu ortam. Hayata bakış açıları, fikirleri, hayalleri ve tutkuları benzer insanları bir araya getirebiliyor bu tür paylaşım siteleri ve ben de sevgili Füsun Hanım’ı bencetatil.com sayesinde tanıdım. Onun bizim sitemizi ve yazılarımızı çok sevmesiyle başladı herşey, sonra seyahat ile ilgili fikirlerimizi ve deneyimlerimizi konuşmaya başlayınca bir de baktık ki pek çok ortak noktamız varmış 🙂

  Füsun Hanım da “Bence de tatil kişiye özel olmalı” diyenlerden ve tatillerini en ince ayrıntısına kadar özenle planlayanlardan. Kendisi yüksek mimar, eşi de Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde profesör. Hal böyle olunca, seyahatlerde gördükleri her yapıta, her anıta ve her tasarım ürününe farklı bir gözden de bakabiliyorlar doğal olarak. Füsun Hanım da, sevgili eşi Murat Bey de bizim gibi seyahati çok seviyorlar ve gördükleri yerleri en güzel şekilde fotoğraflamak için fotoğraf kursuna bile gidiyorlar. Hatta şimdiden birkaç fotoğrafları sergileniyor  İzmir’de karma bir sergide.

  Geçenlerde Füsun Hanım’ın İsveç seyahati fotoğraflarını görünce İskandinavya tutkum o kadar alevlendi ki, kendisinden o güzel seyahatin anılarını bizlerle burada paylaşmasını rica ettim, o da beni kırmadı ve bu muhteşem tatili bize en ince ayrıntısına kadar özenle anlattı. Çok şahane bir hediye verdi bize, yani bencetatil.com’a. Şahsen biz bayıldık bu gezi yazısına ve yaptıkları diğer güzel tatillerin hikayelerini de burada okuma mutluluğuna erişmeyi umut ediyoruz.

  Kendisine yaptığı bu güzel paylaşım için bir kez de buradan çok teşekkür ediyor ve mavi-yeşil Stockholm’ün tadına varmanızı diliyorum. Gelin, “Suyun üzerindeki güzel” lakaplı bu büyüleyici İskandinav şehrini Füsun Hanım’la biraz daha yakından tanıyalım…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Mavi-yeşil Stockholm… Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı.

  Sevgili eşim bana yaşgünü sürprizi yaparak Shop & Miles mil puanları ile Stockholm bileti almıştı. Böylece tesadüfen hem bayrama hem de benim yaşgünüm olan 2 Eylül’e denk gelen tatili İsveç’in mavi-yeşil ortamında geçirebilecektik. 2011 yaz sonu sonbahar başlangıcında daha önce hiç gitmediğimiz bir rota. Heyecan verici…

  Drottningholm Sarayına giderken

  Drottningholm Sarayına giderken bindiğimiz tekneden Stockholm manzarası… 14 adayı kapsayan Stockholm, Mälaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği bölgede kurulmuş.

  Saat sabaha karşı 2’de yola koyulduk ancak havaalanında bir de baktık ki, o saatte upuzun bir kuyruk. Meğer Tiamo Tur’un Paris yolcuları imiş bu kuyruktakiler. Zamanı boşa geçirmedim ve eşimin hayret dolu bakışları altında kuyruktakilerle güzel bir seyahat sohbeti kurdum. Kredi kartlarının bir iyi yanı var. Lounge keyfi yapıp, yiyip içerek, internete girerek, rahat koltuklarda gazetenizi okuyarak uçağı bekleyebiliyorsunuz. Biz de öyle yaptık. THY konforu ile Stockholm Arlanda Havaalanı’na, açıkçası resmen bir ormanın içine indik. Her yer ağaç ve su ile kaplı. Seyahatimizde yeşil ve maviye doyacağımızın göstergesi bu.

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası… Şehrin onda üçü su yolları ile diğer onda üçü ise yeşil alanlarla kaplı olduğundan havası çok temiz…

  Havalanında pasaport kontrolü için beklerken cüzdanınıza dikkat edin tarzı bir tabela görünce şok olduk. ‘Biz nereye geldik böyle’ dedik ama ülkeye haksızlık etmişler, dilenci bile yok ortada. Sonradan Türk asıllı İsveçli arkadaşımdan öğrendiğime göre, Romenlerin Avrupa Birliği’ne girmesiyle hırsızlık olayları ortaya çıkmış. Daha önceden Stockholm çok güvenli bir yermiş. Ancak yine de biz hiçbir sorun yaşamadık.

  Pasaport kontrolünde karşımıza çıkan levha...

  Pasaport kontrolünde karşımıza çıkan levha…

  Arlanda Havaalanı büyük değildi ama İskandinav tasarımı buraya da hakimdi; mesela zemin parke kaplıydı. Kent merkezine gitmek için pek çok otobüs alternatifi var. Biz Flygbussarna ile yarım saatte kent merkezine vardık.

  Otel yolundaki bina… Norra Kungstornet...

  Otel yolundaki bina… Norra Kungstornet…

  Otelimiz “Crystal Plaza” oldukça eski, tarihi bir binada. Bize de balkonlu güzel bir oda vermişler. Genelde eşim hiç hoşlanmadığı halde ben ya yaşgünümüzü ya da evlilik yıldönümümüzü öne sürerek otelin en iyi odasını istiyorum. Her zaman işe yarıyor. Tavsiye ederim. Bazen tatlı sürprizler bile yapıyor otel yönetimi 🙂

  Stockholm’de kaldığımız otantik otel… Crystal Plaza…

  Stockholm’de kaldığımız otantik otel… Crystal Plaza…

  Crystal Plaza gece görüntüsü...

  Crystal Plaza gece görüntüsü…

  Gamla Stan

  Önce Gamla Stan denilen eski kenti gezdik. Daracık sokakları ile turistlerin oldukça yoğun olduğu bir bölge. Kraliyet Sarayındaki askerlerin nöbet değişimi oldukça ilginçti. Büyüleyici bir müzik yapan sokak şarkıcısı “Swiss HANG” adı verilen aletten öyle mistik sesler çıkarıyordu ki, uzun süre başından ayrılamadık…

  Gamla Stan –Eski kentten Stockholm manzarası…

  Gamla Stan – Eski kentten Stockholm manzarası… 

  “Swiss Hang” çalan sokak şarkıcısı

  “Swiss Hang” çalan sokak şarkıcısı

  Gamla Stan’da askerlerin nöbet değişimi

  Gamla Stan’da askerlerin nöbet değişimi

  Buradan Kulturhusset denilen ve camdan bir heykelin olduğu meydana bakan Stockholm Kültür Merkezine gittik. Şık bir kafesi ve kütüphanesi vardı. Kapı ve duvarı olmayan açık kütüphanenin şeffaf yarım küre şeklindeki tavana asılı koltukları, kitap okurken meydanı seyretme şansı sunuyordu. Bilgisayardan gazete okumanız da mümkün bu arada.

  Kulturhusset içinde tam ortada kırmızı renkli dairesel bir tuvalet vardı. Merkezdeki dairesel lavabolar etrafında dairesel tuvaletler. Kadın erkek ayırımı yok. Zaten İsveç’te tuvaletler genelde kadın erkek karışıktı. Ben bir türlü suyun açılışını, sabun ve kağıdı bulamayınca zenci bir görevli halime acıyıp yardım etti. Hepsi aynanın altına gizlenmiş meğer 🙂 İskandinav tasarımcılarına hayran kalmamaya imkan yok.

  Kulturhuset Kültür Merkezinin bulunduğu Sergels Torg‘ta gece manzarası

  Kulturhuset Kültür Merkezinin bulunduğu Sergels Torg‘ta gece manzarası. Meydandaki heykel Edvin Öhrström tarafından yapılan cam obelisk dikilitaş…

  Kulturhuset halk kütüphanesinde

  Kulturhuset halk kütüphanesinde şeffaf kürenin içine oturarak etrafı seyreden İsveçliler

  Kulturhuset halk kütüphanesi

  Kulturhuset halk kütüphanesi

  Kulturhuset’in bulunduğu meydan Sergels Torg…

  Kulturhuset’in bulunduğu meydan Sergels Torg…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Restoran ve bar keyfi

  Sonrasında İsveç’teki bir İtalyan restoranında pizza ile karın doyurmaca 🙂

  Stockholm’deki İtalyan Restoranı

  Stockholm’deki İtalyan Restoranı

  Stockholm’deki bu İtalyan restoranında bize hizmet eden garsona arkadaşlarının Apo diye seslendiğini duyduk. “Türk müsünüz?” diye sorduk. “Evet” dedi ama bizimle fazla iletişime geçmedi.

  Karnı doyan mutlu gezginler doğruca Nordic Ice Otel’deki Ice Bar’ın yolunu tuttular. Ancak öncesinde yanlışlıkla Nordic Light Otele gitmişiz. Lobisindeki ışık oyunlarına bayıldığımı itiraf etmeliyim.

  Nordic Light Otel…

  Nordic Light Otel…

  Şansımıza Nordic Ice Hotel bu otele çok yakındı. Ice Bar için önce size yalıtımlı bir pelerin veriyorlar. Eldivenleri iple birleştirilmiş olan pelerinin tüylü bir kapüşonu var. Sonrasında Ice Bar’a geçişi sağlayan bir ara odaya giriyorsunuz. Burada bir airlock sistemi var. Isı kaçışını önlemek için bir süre burada bekleniyor. Birkaç dakika sonra Ice Bar’ın kapısı açılıyor ve içeri giriyorsunuz.

  Loş bir ışık var, herşey buzdan yapılma. Bar tezgahı buzdan, bardaklar buzdan, hatta üzerine oturduğunuz koltuklar bile buzdan. Ancak konforunuzu düşünerek üzerine post sermişler. Buzdan heykeller oldukça ilgi çekici. Buz bardaklardan meyve suyumuzu içtik ama isterseniz içki de alabilirsiniz. Bardağın ağza değen yeri eriyor ama dudağa yapışmıyor. Üşüyene kadar bu eğlenceli mekanın tadını çıkardık.

  Nordic Ice Hotel – Ice Bar…

  Nordic Ice Hotel – Ice Bar…

  Nordic Ice Hotel – Ice Bar…

  Nordic Ice Hotel – Ice Bar…

  Nordic Ice Hotel – Ice Bardaki buzdan heykellerden biri…

  Nordic Ice Hotel – Ice Bardaki buzdan heykellerden biri…

  Gezmekten bitap düşmüştük. Otelimize dönüp güzel bir uyku çektik. Yarına uzun bir yürüyüş bizi bekliyor.

  Otel yolundaki binanın kapısı gece ışıkları ile… Engelbrektsplan... Trygg...

  Otel yolundaki binanın kapısı gece ışıkları ile… Engelbrektsplan… Trygg…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sabahki kahvaltı keyfinin ardından kuşbakışı Stockholm ve Sodermalm yürüyüş yolu maceramız

  Otelin kahvaltısı öyle güzeldi ki, yok yoktu. Neyi seçeceğimizi şaşırdık. Abartı olacak ama havyar bile vardı. Hani bir kuş sütü eksikti derler ya bizim otelde o bile tamamdı. Bir sürahiden aldığın sıvı hamurla sıcacık kıtır kıtır waffle yapma imkanın vardı. Kendin pişir kendin ye misali. Tabi ki kaçırır mıyız bu orijinal seremoniyi. Hemen biz de birkaç tane waffle yaptık…

  Crystal Plaza Otelin Kahvaltısında ikramda abartı doruk noktada…

  Crystal Plaza Otelin Kahvaltısında ikramda abartı doruk noktada…

  Otelimizin önünden geçen 2 nolu otobüse binerek, Gamla Stan’a gidip, Katarinahissen’e çıkıp muhteşem Stockholm’u kuşbakışı seyrettik. Katarinahissen asansörle çıkılan bir çeşit çelik konsol balkon yani seyir terası. Şehrin en güzel manzarası buradan seyrediliyor.

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası...

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası…

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası...

  Katarinahissen’den Stockholm manzarası…

  Sonra, rehber kitapta tarif edilen 30 dakikalık Sodermalm yürüyüş yoluna başladık. Aman Tanrım harika binalar, son derece fotojenik görüntüler içinde sürprizlerle dolu nefis bir turdu.

  Eyewitness Travel – Stockholm” Rehber Kitabındaki adaların ve yürüyüş rotalarının genel görünüşü... (Eyewitness Travel – Stockholm - © DK - Dorling Kindersley Yayınevi - 2010)

  Stockholm rehber kitabındaki adaların ve yürüyüş rotalarının genel görünüşü… (Eyewitness Travel – Stockholm © DK – Dorling Kindersley Yayınevi – 2010)

  Eyewitness Travel – Stockholm” Rehber Kitabının önerisi yürüyüş rotası...

  Stockholm rehber kitabının önerdiği yürüyüş rotası (Eyewitness Travel – Stockholm © DK – Dorling Kindersley Yayınevi – 2010)

  Sodermalm Stockholm’un bohem bölgesiymiş. Evlerin tamamı korunmuş. Çoğu  2-3 katlı eski yapılar.

  Yürüyüş rotasındaki apartman – Bellmansgatan Caddesi…

  Yürüyüş rotasındaki apartman – Bellmansgatan Caddesi…

  Bir ara rehber kitap bizi göl kenarına götürdü.

  Monteliusvägen yolu Mälaren gölü manzarası...

  Monteliusvägen yolu Mälaren gölü manzarası…

  Söder Malarstrand yüzer otel olarak hizmet veren tekneler...

  Söder Malarstrand yüzer otel olarak hizmet veren tekneler…

  Monteliusvägen yolu Mälaren gölü manzarası...

  Monteliusvägen yolu Mälaren gölü manzarası…

  Timmermansgatan Caddesi...

  Timmermansgatan Caddesi…

  Timmermansgatan Caddesinde şirin bir kafe...

  Timmermansgatan Caddesi’nde şirin bir kafe…

  Zinkensdamm

  Şahane göl manzaralarından sonra bir de baktık ki, harika bir ormanın içine girmişiz. Şok olduk. Burası İsveçlilerin tek katlı şirin mi şirin yazlık evlerinin olduğu bir bölge. Bölgenin adı Zinkensdamm…

  Zinkensdamm alanı – İsveçlilerin yazlık konutlarının olduğu bölge…

  Zinkensdamm alanı – İsveçlilerin yazlık konutlarının olduğu bölge…

  Zinkensdamm alanı – Kent içinde tatlı bir kaçamak…

  Zinkensdamm alanı – Kent içinde tatlı bir kaçamak…

  Bir evin önünde sepet içinde elmalar vardı. Üzerinde de İsveççe bir yazı. Meyveleri alabileceğimizi yazdığını düşünerek iki tane elma alıp, afiyetle yedik ama “meğer zehirli yazıyormuş” diye espri yapmadan da geçmedik 🙂 Sonradan İsveçli arkadaşımızdan öğrendiğimize göre “ekşi olabilir” yazıyormuş. Anlayacağınız direkten döndük 🙂

  Zinkensdamm

  Zinkensdamm bölgesinde üzerinde anlamadığımız bir şeyler yazan sepetteki elmalar

  Eşim bölgede turuncu renkli garip bir bitki buldu. Bunlardan toplayıp, Türkiye’ye getirdim ve uzun süre şık bir bardakta sergiledim. Rengi beyaza dönünce de attım.

  Zinkensdamm bölgesinin ilginç bitkisi…

  Zinkensdamm bölgesinin ilginç bitkisi…

  Ormanın çıkışına doğru çok şirin Zinkensdamm adlı bir hostel-kafe bulduk. Burada kahve ve pasta molası verdik. Zira kitabın yarım saat dediği rota bizim fotoğraf çeke çeke yaptığımız keyifçi tempo ile 2-3 saat sürmüştü. Yorulmuştuk, mola hakkımızdı. Bu şirin hostelden kartpostal alıp ailelerimize postaladık. Burada rahatlıkla kalınabilir. Ruhu olan çok şirin bir konaklama birimi…

  Zinkensdamm Hosteli

  Zinkensdamm Hosteli

  “Zinkensdamm” hosteli…

  Zinkensdamm Hosteli…

  Zinkensdamm Hosteli'nden birkaç detay…

  Zinkensdamm Hosteli’nden birkaç detay…

  Zinkensdamm Hosteli

  Zinkensdamm Hosteli

  Her yurtdışı seyahatimizde ailelerimize kart atmak vazgeçilmezimiz…

  Ailelerimize kart atarken...

  Ailelerimize kart atarken…

  İsveç’te çocuklarını gezdiren karizmatik baba görüntülerinden bol bir şey yok 🙂 Öğrendiğime göre babalara doğum izni verilirmiş. Babalar çocukları ile anneler kadar ilgiliymiş. Eskiden babalarının yetiştirdiği erkekler büyüyüp baba olmuş şimdi kendi çocuklarını büyütüp, gezdiriyorlarmış.

  Mariatorget Caddesi…

  Mariatorget Caddesi…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 5 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.12345

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu