Montrö, sen bu kadar güzel miydin?

Lac Léman… nam-ı diğer Cenevre Gölü…
01/11/2013
Bir haftada 4 ülke 4 başkent
15/11/2013

Yol boyunca ara ara güzel parklar mevcut. Bunlardan birinde eski bir araba ve bir dolu araba lastiği kullanılarak oluşturulmuş peyzaj oldukça şirin bir hava katmıştı ortama.

DSC_0077
Montrö
Montrö
Montrö
Montrö
Montrö

Bu da AIDS’den hayatını kaybeden ünlü rock şarkıcısı Freddie Mercury anısına dikilmiş olan yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki heykel. Heykel göl kenarında oldukça merkezi bir noktada duruyor. AIDS’den ölen ilk ünlü sanatçı olması hastalığa dikkatleri çekmiş, hatta ölümünden bir yıl sonra AIDS için farkındalık yaratmak amacıyla “The Freddie Mercury Tribute Concert for AIDS Awareness” isimli bir konser düzenlenmiş ve toplanan para AIDS araştırmalarına harcanmış.

Freddie Mercury
Freddie Mercury
Freddie Mercury

Heykelin durduğu standın üzerindeki levhada Freddie Mercury’nin bu şehri ve insanlarını ne kadar sevdiği yazılı. Şarkıcı son albümündeki şarkıları bu şehirde yazıp, yine buradaki “Mountain Recording Studios”da kaydetmiş. Bu şehir onun kaçıp sığındığı bir yer, hatta ikinci vatanı gibiymiş.

Bu arada Montrö biliyorsunuz caz festivalleriyle de ünlü bir şehir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen dünyaca ünlü Montrö Caz Festivaline önemli sayıda insan katılır.  Türk perküsyoncu Burhan Öcal’ın da pek çok kez sahne aldığı bu etkinlik 2014 yılında 48. yılını kutluyor olacak. 4-19 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecekmiş 2014 yılında. Caz Festivalinde pek çok değişik etkinlik oluyor. Sadece konserlerde veya barlarda değil, “Jazz Boats” veya “Jazz Trains” denilen tren ve vapurlarda da müziğe doymak mümkün bu festivalde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir