Hallstatt

Gelelim benim Avusturya’daki favori kasabam Hallstatt’a. Burası epey zorlukla ulaşılan bir yer. Salzburg’a 1 saatlik uzaklıkta. Kasabanın girişinde uzuncana bir tünelden geçiyorsunuz. Kasaba aslında o tünel boyunca göl kenarındaki yamaca yapılmış evlerden oluşmuş ama sahilden gidebileceğiniz bir yol yok, o yüzden değişik bir tünel sistemi yapmışlar, ondan geçip kasabanın sonuna çıkıyorsunuz ve orada park edecek bir yer arıyorsunuz ama nafile. Biz bir kez daha tünelden geçip ne yapalım diye düşünerek geri geri giderken şans eseri tünelin içindeki park alanlarını keşfettik ve orada bir yer bulduk.

Bu arada gerek Almanya’da gerekse Avusturya’da araba kullanacak olursanız, bizim öğrendiğimiz kadarıyla şöyle bir kural vardı. Öncelikle kiraladığınız arabada park saatlerini ayarlayıp gösterebileceğiniz bir karton bulacaksınız. (Muhtemelen bu zorunlu bir uygulama). Arabanızı bazı ücretsiz park alanlarına bıraktığınızda oralardaki tabelalarda maksimum yapılabilecek park süresi belirtilmiş oluyor. Siz de kartonu arabayı bıraktığınız saati gösterir şekilde ayarlıyorsunuz.  Böylece kontrol eden bir görevli olursa, maksimum kalış süresini aşıp aşmadığınızı görebiliyor. Düşünmüş adamlar ve baktık herkes güzel güzel uyguluyor. Ama biz Türküz ya, baktık ki zaman aşımına yaklaşıyoruz, başka park edecek yer de yok, mecburen arabaya dönüp park ediş saatimizi ileri aldığımız zamanlar olmadı değil 🙂

Neyse dönelim Hallstatt’daki tünele. Tuvalet de yapmış adamlar oraya. Bu arada bu kasabaların hepsinde girdiğimiz umumi tuvaletler inanılmaz temiz ve lükstü. Arabamızı park edip, epey bir merdiven inerek kasabaya ulaştık. Tabii o merdivenlerden inmeden kasabanın kuşbakışı fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmedik.

Kasaba yine bir göl kenarında. Çok ama çok sevimli. Dağ yamacına elle koyup sokuşturulmuş gibi görünen evler muhteşem. Eminim manzaraları da pek hoştur içeriden…

İşte göl kenarı ve yamaçtaki Hallstatt evleri…

Hallstatt Kasabası

Hallstatt Kasabası

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü ve kasabanın sevimli evleri

Hallstatt Gölü ve kasabanın sevimli evleri

Hallstatt kasabasının sevimli evleri ve göldeki zarif kuğular

Hallstatt kasabasının sevimli evleri ve göldeki zarif kuğular

Kasabanın güzelliği burada bitmiyor. Esas restoran ve kafelerle çevrili bir meydanı var ki ben aşık oldum, hiç oradan ayrılasım gelmedi.

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydanda bir mola :)

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydanda bir mola 🙂

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan

Hallstatt kasabasının merkezindeki meydan

İşte böyle… Almanya ve Avusturya’nın eminim keşfedilecek masal gibi bir dolu kasabası daha vardır. Bence bu iki ülke böyle küçük huzur kaçamakları için  ideal. Yılın tüm zamanlarında zevk alınabilecek bir  tatil imkanı sunan bu güzel kasabalarda geçirdiğimiz birkaç gün bizi rüya gibi bir aleme götürdü getirdi. Hatırladıkça, yeniden o rüyanın içinde olmak istiyor insan…

Masal gibi tatiller dileğiyle 🙂

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Bu bölgedeki konaklama seçeneklerini araştırmak isterseniz, buradan bakabilirsiniz.

GARMISH-PARTENKIRCHEN OTELLERİ

GARMISH-PARTENKIRCHEN OTELLERİ

GARMISH-PARTENKIRCHEN’DE NEREDE KALINIR?

Garmish-Partenkirchen’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

SALZBURG OTELLERİ

SALZBURG OTELLERİ

SALZBURG’DA NEREDE KALINIR?

Salzburg’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama