New York gezi notlarım…

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek 5 Yer
03/03/2016
Yurtdışına arabayla bir haftasonu kaçamağı: Plovdiv (Filibe)
02/05/2016

Ve Central Park… Keşmekeşin, yoğun trafiğin, kalabalık şehrin ortasında serbestçe girebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, banklarda ya da çimenlerde oturup kafanızı dinleyeceğiniz, kitap okuyup sessizliğin tadını çıkarabileceğiniz cennetten bir parça sanki. Kıskandım doğrusu…

image43
Central Park

Manhattan bölgesinde yer alan bu parkta yürüyüş yaparken yapay göllere, at binilen yollara ve otuzdan fazla köprüye rastlayabilirsiniz. Yürüyüş yapılan patikaların toplam uzunluğu 109 kilometreymiş. Park ise 3.41 km2 lik bir alanı kaplıyormuş.

image44
Central Park

Bütün yıl açık olan bu parka yıllık ortalama 37.5 milyon kişi geliyormuş. Bir zamanlar bataklık olan bu alanı böyle bir parka çevirmek 10 yıl sürmüş ve 3000 işçi çalışmış. İçinde 25.000 ağaç varmış. Ayrıca 1997 yılının Ağustos ayında en kalabalık seyircili konser rekoru burada kırılmış. Country şarkıcısı Garth Brooks 980.000 kişiye bedava konser vermiş.

image45
Central Park

İsterseniz kayık kiralayabilir ve gezebilirsiniz. İçinde çocuklarınızı götürebileceğiniz küçük bir hayvanat bahçesi, dönmedolap ve 21 tane oyun parkı var. Ayrıca hotdog ya da dondurma alabileceğiniz büfe tarzı yerler de var.

image46
Central Park

Burası Consevatory Water… Burada Mart ve Kasım ayları arasında her Cumartesi model tekne yarışmaları düzenleniyormuş.

image47
Consevatory Water – Central Park

Kuş sesleri ve size sürpriz yapan sincaplar eşliğinde yürüyüşler yapabileceğiz patika yollar, karşınıza çıkan güzel manzaralar da bonus. Ne diyeyim keşke daha çok vaktim olsa gezecek o kadar çok yerim, planım olmasa da doya doya gezebilseydim her yerini…

image48
Central Park
image49
Bow Bridge – Central Park

Central Park biraz bana Londra’daki Hyde Park’ı anımsattı. Kıskanmakta haklıyım değil mi?

image50
Central Park

Strawberry Fields, en fazla ziyaretçi çeken yerlerden biriymiş ve bu civarda yaşamış olan John Lennon’ın anısına yapılmış.

image51
Central Park

Alice Harikalar Diyarında, Cheshire Kedisi, Şapkacı ve Fındıkfaresi gibi dostlarıyla bu bronz heykelle ölümsüzleştirilmiş.

image52
Central Park

Bunlar da müze dükkanında rast geldiğim güzel çini objelerimiz.

image53
Central Park Museum

Daha önce de paylaşımlarımı okuyanlar bilirler yemek fotoları fazla paylaşmıyorum ve bunun 2-3 nedeni var. Çok iştahlıyım yemek görünce foto aklıma bile gelmiyor hemen başlıyor da olabilirim ama işin aslı tek başına gezerken uzun yemeklere para ve vakit harcamayı tercih etmiyorum.

image54
Kaburga yemeğim…

Seyahatimin öncesinden beri hayalini kurduğum ve çok ama çok istediğim şeyi nihayet burada yaptım: Bir müzikale gittim! Zorlu PSM’deki bütün müzikallere  hemen hemen hiç kaçırmadan gittim ama bu bambaşkaydı. Bilet için internet fiyatları çok pahalıydı. Times Square’deki bilet ofisindeki fiyat bir nebze daha ucuzdu ama ben bir gün öncesinden tiyatroya gidip yerinden aldım, hem de çok daha ucuza! Hatta gösterimden 1-2 saat öncesi gidip daha da ucuza bilet bulabiliyormuşsunuz. Ben gece dışarıya çıkmadığım için matinaya ancak bir kez gidebildim.

image55
Chicago Müzikali

Broadway’de ara sokaklarda birçok tiyatro binası var ve onlarca çeşit de tiyatro ve müzikal. İnternetten eleştirileri, yorumları okuyarak karar verebilirsiniz.

image56
Broadway ara sokaklar

Benim tercihim Chicago’ydu. Broadway’de 20 yıldan beri oynayarak en uzun süre devam eden müzikal unvanını taşıyor, hem de bol ödüllüymüş. Ben de bayıldım. Danslar, şarkılar, her şey harikaydı…

image57
Chicago Müzikali

Salon ve sahne bu kadardı, bir de balkonu var. Ben balkonda en önde seyrettim. Sahnedekiler oyun sonrası hatıra resmi çeken seyirciler…

image58
Chicago Müzikali

Burası SOHO’da bir dondurmacı. Siz malzemenizi seçiyorsunuz, onlar gözünüzün önünde yapıyorlar, yummy, yummy…

image59
SOHO dondurmacı

Bu foto dondurmaseverlere gelsin.

image60
SOHO dondurmacı
Dilek Hamutçu Baykal
Dilek Hamutçu Baykal
İzmir doğumluyum. Üniversiteyi bitirdikten sonra yolum İstanbul’a düştü ve hala bu şehirde İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. 15 yaşında ailemle arabayla çıktığımız Avrupa gezisi sonrası her türlü yolla, bazen aile bireyleri ile bazen de yalnız geziyorum. Biraz Kova burcu biraz da İzmirli olmam nedeniyle hafif farklı ve maceraperest bir kişiyim. Evliyim ve 28 yaşında bir oğlum var. 56 ülke ve sanırım 150’den fazla şehir gezdim. Buraları gezeceğine önce ülkeni gördün mü diyenler olursa diye söyleyeyim, evet, her şehre gittim, Hakkari dahil. Belki biraz fotoğraf çekme özürlüyüm çünkü o anın tadını çıkarmayı seviyorum. Genellikle sadece sırt çantamla geziyorum ve çan biriktiriyorum.

1 Comment

  1. Avatar Ankara Dis dedi ki:

    manhattan’da türk hoteli var. şimdi adını unuttum. 5.cadde’de . şiddetle tavsiye ederim. çok merkezi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir