Orta Avrupa’nın En Güzel Köyleri

Bodrum’da Sakin Bir Kış Seyahati
27/12/2016
Seyahat Ederken Güvende Olduğunuzdan Emin misiniz?
25/02/2017

Orta Avrupa’nın En Güzel Köylerini Keşfedin

Avrupa turları artık bir hayal olmaktan çıktı. Şimdilerde hemen herkes kolaylıkla Avrupa’nın dilediği bir şehrine seyahat edebiliyor. Evet, belki vize sıkıntıları yaşıyoruz Avrupa gezilerinde ama bu durum seyahat etmeye engel teşkil etmiyor. Avrupa’nın klasik şehirlerinin dışında farklı destinasyonlar arayan ruhlar için keşfedilmemiş birçok Avrupa köyü mevcut. İstediğiniz klasiklerin dışına çıkmış ve bilinmeyenin izinde bir rota oluşturmaksa, başta Orta Avrupa olmak üzere ekonomik yurtdışı turları yapabileceğiniz Avrupa’nın birçok yerinde muhteşem köyler bulunuyor.

Bu yazımızda Orta Avrupa’da görmeniz gereken en güzel köylerden birkaçını bulacaksınız. Ve sanıyoruz ki bir an önce gitmeyi de yazıyı okuyunca aklınıza koyacaksınız.

Almanya – Lubeck: Almanya turu yapmış olabilirsiniz ama belki de daha önce Lubeck adını duymadınız. Burası UNESCO Dünya Mirası’nın koruma listesinde yer alan Almanya’nın en güzel köyü Lubeck. Dünya edebiyatının ünlü isimlerinden Gunter Grass ve Thomas Mann’ın da memleketi olan Lubeck, gerçek manada masaldan çıkmışa benziyor. Lubeck geziniz sırasında görülecek yerler arasında yedi kule, beş kilise bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası’nın koruma listesinde yer alan Lubeck’in tarihi ise oldukça eskiye dayanıyor. Eğer farklı bir seyahat planınız varsa, Orta Avrupa’nın en güzel köylerinden biri olan Lubeck’i mutlaka görmelisiniz.

Lubeck

Almanya – Goslar: Yola yine Almanya ile devam ediyoruz. Bu kez karşınızda Goslar var. Tıpkı Lubeck gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Goslar, size kartpostallık manzaralar yaşatacak. 1992 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’e alınan Goslar’ın gezilecek yerleri arasında 231 basamaklı kilisesi, Kaiserpflaz Müzesi, ahşap evleri ve şehir duvarları bulunuyor. Ayrıca kilise, köye tepeden bakan bir seyir noktası olma özelliğini taşıyor. Kış turizminin de gözdesi olan ve 15’e yakın kayak tesisi ile kayak sporunun en çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Goslar, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyâletinde bulunuyor.

Goslar

Hollanda – Giethoorn: Orta Avrupa’nın en güzel ve masalsı köylerinden biri de Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn köyü. Yıl içerisinde birçok turist ağırlayan ve Hollanda’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri konumuna gelen Giethoorn’da gezilecek birçok kanal ve görülecek benzersiz evler bulunuyor. Bu köyün bir başka özelliği ise köyde toplu taşımanın hatta arabanın olmaması. Çünkü köyde yol yok. Ulaşımını kanallar sayesinde sağlayan Giethoorn, yolu olmayan ve güzelliği ile sizi etkileyen en farklı destinasyonlardan biri olacak.

Giethoorn

Slovenya – Bled: Son zamanlarda Slovenya turlarının göz bebeği olan Bled, sahip olduğu coğrafi şekli ile büyük ilgi uyandırıyor. Su üzerine Barok tarzda inşa edili kalesi ile minik bir adaya ev sahipliği Bled Gölü kıyısında yer alan Bled, Alplerin eteğinde yer aldığı için hem yazın hem de kışın turist akınına uğruyor. Orta Avrupa’nın en güzel köylerinden biri olan Bled’e giderseniz bölgeyi kısa bir yürüyüşle tamamen gezebilirsiniz. Seyir noktası için de kaleye tırmanarak gün batımını izlemek tarif edilemez bir an yaşatıyor. Yolunuz Orta Avrupa’ya düşerse Slovenya’nın bu muhteşem köyünü keşfetmeyi unutmayın.

Bled

Çek Cumhuriyeti – Telc: Orta Avrupa denilince akla ilk gelen ülke elbette Çek Cumhuriyeti oluyor. Birbirinden güzel şehirleri ve köyleri ile en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelen Çek Cumhuriyeti’nin birçok bölgesi hala Orta Çağ döneminden kalma yapıları ile öne çıkıyor. Güney Moravya Böglesi’nde yer alan Telc, sıra sıra dizili rengarenk evleriyle benzerlerinden ayrılıyor. Meydanın muhteşem güzelliği ile saatlerce bir bankta oturup kendisine hayran hayran baktıracak Telc, gerçek bir Barok ve Rönesans karışımına sahip. 17. yüzyılda inşa edilen Rönesans şatosu ise Telc gezinizde görülecek tarihi yerlerin başında yer alıyor.

Telc

Avusturya – Alpbach: Orta Avrupa şehirleri arasında farklı bir konumda olan Avusturya’da Alpbach adında çok farklı bir köy bulunuyor. Avusturya’nın en güzel köyü olarak kabul edilen Alpbach, özellikle kış aylarında turist akınına uğruyor. Dağ geleneklerini hala koruyan ve geleneksel el sanatları konusunda aktif halde çalışmalar yürüten Alpbach’de gezilecek yerlerin başında kayak pistleri ve pitoresk ahşap çiftlik evleri yer alıyor. Avusturya geziniz sırasında farklı bir destinasyon arıyorsanız Alpbach’e mutlaka uğramalısınız. Eğer kayak sporu ile uğraşıyorsanız, Alpbach’in kayak pistleri ideal kayak pistleri arasında yer alıyor.

Alpbach
Dilek Vidana Tavaşoğlu
Dilek Vidana Tavaşoğlu
İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz 😊 "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın 😊  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir