Prag’da gezilebilecek 8 yer

Biraz da güzellik…
10/10/2016
Bodrum’da Sakin Bir Kış Seyahati
27/12/2016

Prag’da gezilebilecek 8 yer

Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken şehirler içinde ilk sıralarda yer alan Prag, gidenleri adeta büyüleyen bir şehir. Özellikle tarihe meraklı olanlar, keyif verecek yerleri gezerken şehre doyamayacaklar hatta masal diyarı gibi olan bu şehirden ayrılmak istemeyecekler.

Prag’da gezilebilecek en önemli yerleri, tatile gidenlerin gezilecek yerler listesine ekleyebilmeleri ve gitmeden fikir alabilmeleri için seyahat sitesi Tatildeolmak.com hazırladı.

Prag Kalesi

Prag’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Prag Kalesi’ne yer verilmeli. 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde olan Prag kalesi, Vitava nehrinin sol kısmında bulunuyor. Bu görkemli kalenin yapımına 9. yüzyılda başlanmış. 14. yüzyıla kadar kilise ve manastırlara ev sahipliği yapmış olan kale 1541 yılında çıkan bir yangında hasar görmüş olsa da yenilenerek bugünkü haline getirilmiş. Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu kralları, Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanları bu mekanda ofisler bulundurmuş. Prag kalesi dünyanın en büyük kalesidir. Kalenin giriş kapısında yer alan aslan ve kartal heykelleri oldukça ihtişamlı ve heybetli. Kale içerisinde bohemian mücevherleri bir odada saklanıyor. Kalenin sol tarafında rönesans ve barok resimlerinin sergilendiği bir müze yer alıyor.

Prag Karl Meydanı

Prag’da yer alan en önemli meydanlardan biri olan Karl Meydanı 70.000 metrekarelik bir alan kaplıyor. Meydan ve civarında Aziz Ignatius Kilisesi, Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios Kilisesi, Cizvit Okulu, Faust Evi, Kayadaki Aziz Yuhanna Kilisesi, Slav Emauzy Manastırı ve botanik bahçeler bulunuyor.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü gotik tarzda yapılmış ve Prag’da yer alan en eski köprü. Köprü IV. Karl’ın emriyle yapılmış. Karl Köprüsü, Prag’ta turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden birisi. Hem gündüz hem gece köprüde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Köprüde özellikle akşamları yürüyüş yapmak hem fotoğraf çekmek hem de gezmek için oldukça keyifli. Köprü trafiğe kapalı bu nedenle köprü üzerinde rahatça gezilebilir, köprü üzerindeki müzisyenler dinlenirken keyifli anlar yaşanabilir. Buradan hediyelik eşya da satın almak mümkün. Köprünün her iki tarafında heykeller bulunuyor, bu heykelleri çok beğeneceksiniz hatta fotoğraf çekmek için hepsi birbirinden harika. Köprü üzerinde ise 30 adet heykel bulunuyor. En ünlüsü ise Aziz John Nepomuk heykeli.

St. Vitus Katedrali

Prag’da gezilebilecek en önemli dini yapılardan birisi St. Vitus Katedrali. Prag Kalesi’nin olduğu alanda bulunuyor. Kaleyi görmeye gidenler gotik mimariye sahip bu muhteşem katedrali de gezebilir. Bu yapı Çek Cumhuriyeti’nin en önemli sembolü. Gotik mimarisi ile ihtişamlı bir görünüme sahip katedralin dış cephesinde çok fazla sayıda süslemeye ve figüre rastlanıyor. Dış süslemesi korkutucu şekilde figürlerle, hayali hayvanlar ile süslenilmiş. Dış kapıda ayrıca İsa’nın çarmıha gerilme anını da görüyorsunuz. Kilisenin dışının ürkütücü ve kasvetli olmasının nedeni ahaliye kiliseden dışarı çıkmayın, dine bağlanın, dışarıda korunamazsınız, kilisenin içi daha aydınlık ve güvenli imajını vermekmiş. St. Vitus Katedrali iki bölümden oluşur. Gotik doğu kısmında 14. ve 15. yüzyıllarda yapılmış bir kule, batı neo gotik kısmında ise 19. ve 20 yüzyıllarda yapılmış iki kule yer alır. Yüksek tavanı ile ve etkileyici heykelleri ile gezerken etkileneceğiniz katedralin içerisinde birçok mücevher ve Bohemya Kralları’nın mezarları bulunuyor.

Prag Wenceslas Meydanı

Bu meydan Prag’ta oldukça önemli bir meydan ve turistlerin uğrak noktası. Meydan Unesco tarafından dünya tarih miras listesine alınmış. Meydanda gezerken birçok anıt ve heykel görülebilir. Hem gündüz hem de gece gezilebilen meydan restoran ve kafelerin daha çok dolması ile geceleri daha da hareketleniyor. Meydanın güneyinde gezerken at üzerinde görülebilecek heykel ünlü heykeltıraş Josef Myslbek tarafından yapılmış olan Saint wenceslas heykelidir. Meydanda özellikle turistler tarafından en çok ilgi gören Prag Kavarna Evropa kafesi uğranacak bir yer.

Ulusal Müze

Prag’ta gezilecek müzelerden biri olan Prag Ulusal Müze’si wenceslas meydanında yer alıyor. Müzenin kurucusu Kaspar Maria’dır. Müzenin en görülmeye değer yeri Çek ulusal figürlere adanmış olan salonu. Müzenin iç tasarımında freskler ve süslemeler oldukça çok kullanılmış. Prag Ulusal Müzesi’nde antropoloji, jeoloji, biyoloji, tarih, dekorasyon, kütüphanecilik, sanat ve müzik üzerine birçok eser sergileniyor.

Astronomik Saat Kulesi

Şehrin diğer önemli simgelerinden biri olan Astronomik Saat Kulesi’nde bulunan saat sadece saati göstermekle kalmıyor, dünya, güneş ve ayın konumunu da gösteriyor. Her saat başı çan saatleri çalıyor ve saatin üzerinde bulunan dört figür hareket ediyor. Saat çevresinde toplanan kalabalığa eğlenceli anlar yaşatan 12 havari o sırada pencerenin önünden geçiyor.

Dans Eden Ev

Bu ev “Fred and Ginger” olarak biliniyor. En yaratıcı tasarıma sahip binalardan birisidir. Binaya bu ismin verilmesinin sebebi ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in dansları tasvir edilerek binanın yapılmış olması. Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni binanın dış cephesinin dans edermişçesine dönüyormuş gibi olması Bina iki adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiş. Aslında dans eden ev Prag’da yer alan bir iş merkezi.

Seyahat blogları gezmeyi ve tatil yapmayı sevenler için oldukça faydalı içerikler paylaşıyor. Böylelikle gitmeden birçok yer hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Türkiye’nin ve Dünya’’nın görülmeye değer yerleri, en güzel tatil rotaları, konforlu oteller hakkında bilgi edinmek için www.tatildeolmak.com adresi ziyaret edilebilir.

tatildeolmak

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir