Rötar böyle affettirilir…

Bu hikayemiz İsviçre’nin başkenti Bern’den Basel şehrine tren ile gidişimiz sırasında yaşadıklarımız. Trenimiz güzel manzaralar eşliğinde giderken iki istasyon arasında bir yerde aniden durdu. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledik. Bu tür olaylar görebildiğimiz kadarıyla Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde pek yaşanmayan durumlar. Biz de o yüzden şaşırdık biraz. Bu arada akşam Basel’den İstanbul’a uçuşumuz var. Bizdeki rahatlığa da bakar mısınız? Tatilin son gününde Basel şehrini yeterince gördük deyip hiç hesapta yokken haydi günübirlik Bern’e gidelim demişiz!

Neyse rötar kısa sürdü ve tren yola devam etmeye başladı. Biraz sonra kompartmana bir kondüktör girdi. Herkese Almanca bir şeyler sorup kara kaplı defterine not alıyordu. Biz yine Almanca anlamadığımız için ne konuşuyorlar diye kendi aramızda tahminler yürütüyorduk. Tabii ki hiçbir tahminimiz tutmadı. Neler olup bittiğini kondüktör yanımıza gelince anladık. İngilizce konuşmasını rica ettik ve kendisi durumu bize de anlattı. Meğer tren rötar yaptığı için İsviçre Demiryolları görevlileri çok utanmış 🙂 Her bir yolcuya tek tek bu trenden sonra bir aktarmaları olup olmadığını soruyorlarmış. Var ise aktarma yapılacak treni bir miktar bekleteceklermiş yolcular yetişebilsin diye veya farklı bir çözüm önereceklermiş. Afalladık tabii. Herhangi bir aktarmamız olmadığını söyleyip, nazik tekliflerinden dolayı teşekkür ettik. Kondüktör uzaklaşınca biz yine aramızda bu nasıl medeniyettir sohbetine girdik.

Tren Basel’e vardığında, abartmasız söylüyorum, her bir vagon önünde bir demiryolları görevlisi elinde tepsi ile yolcuları karşılayıp meyve suyu ve kek, çerez türü yiyecekler ikram edip tekrar özür diledi! Evet işte bu kadar saygılıydılar müşterilerine. Çok özendik vallahi…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Yurtdışı tatillerinizde başınıza gelen ilginç veya komik bir hikayeniz varsa, siz de bize yazın, yayınlayalım…

admin@bencetatil.com

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama