Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 2 – Moskova’da gezip görülecek yerler…)

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 1 – Genel Bilgiler)
22/08/2014
Kontrastlar şehri Frankfurt
08/09/2014

8. “The second unknown Kremlin” diye bilinen, İzmailovo Kremlin ve hediyelik eşyaların satıldığı Vernisaj denilen pazar yeri

Burası şehir merkezinden biraz uzakta. Partizanskaya metro durağına gitmeniz gerekiyor burayı gezmek için… Metrodan inip dümdüz yürüyünce önce önünüze Vernisaj çıkacak, İzmailovo Kremlin onun sol tarafında kalıyor ama yanyanalar, kolaylıkla bulunuyor.

Vernisaj

Vernisaj bir dolu hediyelik eşyanın satıldığı pazar yeri gibi bir yer. Matruşkalardan magnetlere, Rusların meşhur kürk şapkalarından tutun da rozetlere kadar çeşit çeşit eşya satılmakta. En çok rastlayacağınız buraya özgü hediyeliklerden biri de khokhloma denilen el işi boyamalı tepsiler ve kutular. Parlak kırmızı, sarı ve siyah boyamalı bu el işi hediyelik eşyaların kalitesizinden kalitelisine ucuzundan çok pahalısına birçok çeşidi var.

İşin doğrusu ben burayı pek sevmedim, pek ruhsuz buldum. Şehirde caddelerde gezerken girdiğim dükkanlardan alışveriş yapmak daha güzeldi. Burası için nasıl bir sıfat kullanayım bilemiyorum ama çok içimi kararttı desem yeridir. Çok virane ve bakımsız göründü bize, o yüzden de kendimizi 5-10 dakika içinde dışarı attık buradan. Ama ucuz ve hesaplı hediyelik eşya bulabilirsiniz burada, o konuda diyecek bir lafım yok…

DSC_3292
Vernisaj’a giden yol
DSC_3293
Vernisaj’a giden yol – Sağda Vernisaj, solda İzmailovo Kremlin uzaktan görülmekte…
DSC_3298
İzmailovo Kremlin’in solda olduğunu gösteriyor…

Vernisaj girişi burası. вернисаж yazıyor, Vernisaj diye okunuyor :)

DSC_3294
Vernisaj girişi
DSC_3302
Khokhloma denilen kırmızı sarı siyah boyalı el işi ürünler…
DSC_3301
Vernisaj’ın içi

Meşhur matruşkalar Vernisaj’da satılan en popüler hediyelik eşyalar ama ben bir tane bile almadım, pek haz etmiyorum onlardan nedense. Çocukken vardı matruşkalarım, hediye gelmişti. Onlar yetti herhalde, artık istemiyorum…

DSC_3303
Meşhur matruşkalar Vernisaj’da satılan en popüler hediyelik eşyalar…

Neyse, buradan hızlıca çıkıp İzmailovo Kremlin’i görelim bakalım dedik. Eskiden Rusya’da neredeyse her önemli şehrin bir Kremlin’i olurmuş. Düşmandan korunma amaçlı yaparlarmış bu kale duvarları ile örülü kompleksleri. Eskiden tahtadan yapılan Kremlinler, daha sonra taştan yapılmaya başlamış. Rusya’daki pek çok şehir ve kasabada karşınıza çıkabilecek toplamda 20 civarındaki bu Kremlin’ler hem tarihi hem de  mimari açıdan önemliler. 

Bu bölgede önceleri sadece Vernisaj varmış, Kremlin daha sonra yapılmış. 17. yüzyılı anımsatan mimarisi aslında 20. yüzyıl eseri :)

Rengarenk, karmakarışık, süslü mü süslü, binbir türlü desenli, biraz fazla oryantal ama değişik bir mimari. Yani uzun süre baksam kesin boğar beni ama ilk gidiş ve ilk bakışta etkiliyor insanı.

DSC_3305
İzmailovo Kremlin girişi
DSC_3317
Bulutlarla gizemli bir havaya bürünen İzmailovo Kremlin

İşte kompleksin içindeki enteresan yapılar… Burası girişte solda bir restoran…

DSC_3327
İzmailovo Kremlin – Restoran

Tahta yapılar masal evlerine benziyor… 

DSC_3328
İzmailovo Kremlin’in içi

En ortada bu devasa tahta bina var…

DSC_3330
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi

Güneş gidip bulutlar ortalığı kararttığı zaman ortam iyice masalvari oluyor…

DSC_3356
İzmailovo Kremlin tüm ihtişamıyla …

İzmailovo Kremlin’in içinde geleneksel Rus düğünleri yapılan bir kilise, Votka Müzesi, Kostüm Müzesi, Oyuncak Müzesi, Çan Müzesi, Rus Peri Masalları Müzesi gibi enteresan yerler var.

Buraya gitmeden önce acaba bir düğün görebilirmiyiz diye merak ederken tam 3 tane düğün gördük :) Düğün için upuzun limuzinler ile geliyorlar buraya. Bu limuzinlere gelin, damat ve yakınları sıkış tepiş doluşmuş oluyor. 

20140619_165347
Park alanına giren düğün alayını getirmiş bir limuzin

İzmailovo Kremlin düğünleri burada yapılıyor…

DSC_3338
İzmailovo Kremlin düğünlerinin yapıldığı kilise
DSC_3339
İzmailovo Kremlin düğünlerinin yapıldığı kilise

Evlenen çiftlerden birine “Bu bizim için çok farklı birşey, ne olur bize bir poz verir misiniz, buranın hatırası olsun dedik, bizi kırmadılar, hem poz verdi güzel gelinle damat, hem de bize düğün şekerlerinden bir avuç ikramda bulundular. Çoook tatlıydılar. Kim demiş Ruslar soğuk diye? 

DSC_3334
İşte yeni evli mutlu çift :)

Bunlar da sanırım arkadaşlar, çünkü çifte düğün havasında gitti herşey. Sadece gelin çiçeği fırlatacaklar sanıp yaklaştım, biten şampanya şişelerini de fırlatıp parça parça ettiler, neredeyse kafama geliyordu parçaların biri !!!

DSC_3345
İzmailovo Kremlin’de çifte düğün
DSC_3348
İzmailovo Kremlin’de çifte düğün

Burası da girişte soldaki yolda göreceğiniz Votka Müzesi…

DSC_3363
İzmailovo Kremlin kompleksi içindeki Votka Müzesi
DSC_3364
İzmailovo Kremlin kompleksi içindeki Votka Müzesi

İzmailovo Kremlin kompleksindeki diğer yapılar… 

DSC_3331
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3332
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3335
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3350
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3358
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3360
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi
DSC_3362
İzmailovo Kremlin kompleksinin içi

İşte böyle, burası bizim için değişik bir ziyaret oldu, iyisiyle, kötüsüyle görmenizi tavsiye ederim…

8 Comments

 1. Enver Kilic dedi ki:

  Dilek Hanım merhabalar, Moskova gezimin temel hedeflerini sizin yazınız üzerine belirlemiştim. Listenin çoğunu da yapabildik. Ek olarak City Sightseeing hizmeti aldık, üç rotası var. Uzun rota VDNH fuar merkezinden kalkıyor (veya bitiyor diyelim). Geziyede üç tur sonrası oradan devam etmiş olduk. Ben tum grup adına teşekkürlerimi ileteyim. çok detaylı, özenli bir yazı hazırlamışsınız.

 2. GezilecekYerler.Com dedi ki:

  Moskova harika bir şehir. Gerçi Rus masalları uzun sürer ama sonra Vodkanın etkisiyle kısalır. Hele kışın gidiyorsanız çok üşür ve hemen gelirsiniz. Yaz ayları önerilir.

 3. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım gezdik geldik Moskovayı. Bir kere daha teşekkür etmek istedim size. Kremlin i daha görmeden hangi katedral nerde her yeri avucumun içi gibi öğrenmişim sayenizde. Herşeyi elimle koymuş gibi buldum. İzmaylova ve vernisaj da aynı şekilde. Vernisaj girişinin fotosunu da koymussunuz yazıya metrodan inince heme oradan girdik pazara karıştırmak mümkün değil. Çok düşünceli titiz bir gezi yazısı hazırlamışşınız. Bunun gibi daha neler neler… Tekrar ellerinize sağlık:))

  • Hilal Hanım, bunları duyduğuma çok mutlu oldum inanın, tatil dönüşü böyle düşüncelerini paylaşanlar bizi çok sevindiriyor. Biz de diğer gezginlerin ve seyahatseverlerin tecrübelerini okuyarak ve araştırma yaparak elimizde fotokopiler kendi kendimize gezdiğimiz için, aynı tarzda tatil yapanlara bir nebze katkımız olunca çok mutlu oluyoruz…
   Nice güzel paylaşımlarda buluşmak üzere, sevgiler…

 4. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım ellerinize emeginize sağlık. Çok faydalı bir moskova rehberi hazırlamıssınız. 25 temmuzda Moskovaya gideceğiz insallah. Bir sürü yazı okudum moralim bozuldu çok yüzeyseldi verilen bilgiler. Ama siz üşenmemiş tek tek yazmışşınız özellikle Kızıl meydan ve Kremlin 10 numara 5 yıldız:)) Yazılarınızın cıktısını alıp onunla gezecegim. Bundan sonra da takipçinizim:))

  • Çok sevindim Hilal Hanım, aynı sıkıntıyı vaktiyle ben de çekmiştim, biraz da onun için Moskova yazısını çok detaylı yazmaya çalıştım. İşinize yaraması beni çok mutlu etti. Çıktı almakta sorun yaşarsanız, mail yoluyla iletişim kurun, yardımcı olurum.
   Umarım siz de bizim kadar etkilenirsiniz Moskova’dan, farklı bir deneyim oldu bizim için… Şimdiden iyi tatiller dilerim…
   Sevgiler…

 5. tugba goktas dedi ki:

  Merhaba,
  Izmailovo ile kızıl meydan arasındaki mesafe ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir