Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 2 – Moskova’da gezip görülecek yerler…)

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 1 – Genel Bilgiler)
22/08/2014
Kontrastlar şehri Frankfurt
08/09/2014

9. Meşhur Eski ve Yeni Arbat Caddeleri 

 Eski Arbat, yani Ulitsa Arbat 

Burası Moskova’nın eski ve tarihi bölgesinde yer alan sadece yayalara mahsus güzel bir cadde. Arbatskaya metro durağında inerek buraya ulaşmanız mümkün.

15. yüzyıldan kalma bu caddede eski ve güzel tarihi binalar var. Sağda solda çeşitli mağazalar, kafe ve restoranlar yer almakta. Ortada veya kenarda resim yapan ressamlar, kitap satıcıları, hazır resim ve tablo satanları, çeşitli hediyelik eşya satıcılarını görebilirsiniz.

Çok renkli bir cadde burası, ben çok sevdim. Taş kaldırımları rengarenk binaları, zevkli sokak lambaları ve çiçekleriyle Moskova’daki favori yerlerimden biri oldu burası… 

DSC_2538
Ulitsa Arbat
DSC_2550
Ulitsa Arbat
DSC_2553
Ulitsa Arbat
DSC_2554
Ulitsa Arbat
DSC_2557
Ulitsa Arbat
DSC_2558
Ulitsa Arbat
DSC_2571
Ulitsa Arbat
DSC_2574
Ulitsa Arbat
DSC_2575
Ulitsa Arbat
DSC_2576
Ulitsa Arbat
DSC_2578
Ulitsa Arbat
DSC_2579
Ulitsa Arbat
DSC_2580
Ulitsa Arbat
DSC_2591
Ulitsa Arbat
DSC_2593
Ulitsa Arbat
DSC_2596
Ulitsa Arbat
DSC_2598
Ulitsa Arbat
DSC_2604
Ulitsa Arbat
DSC_2611
Ulitsa Arbat
DSC_2615
Ulitsa Arbat

“Moskova Ruhu”nu muhafaza eden yerlerden biri olarak kabul edilen bu bölgede önemli Rus ressamları, yazarları ve diğer pek çok sanatçıları yaşamış. Puşkin’in Arbat Caddesindeki evi şimdi müze.

Bu da Puşkin ve karısının heykeli :) Çok tatlı geldi bu heykeller bize, hemen bir hatıra fotoğrafı yapalım dedik çift çift :)

DSC_2618
Ulitsa Arbat

Arbat Caddesi’ne iki kez gittik, birinde gez, dolaş, keşfet, alışveriş yap, ikincisinde otur yemek ye keyif yap şeklinde oldu.. İşte Arbat keyfimiz…

DSC_3832
Ulitsa Arbat
DSC_3840
Ulitsa Arbat
DSC_3847
Ulitsa Arbat
DSC_3852
Ulitsa Arbat

Eski Arbat’dan Yeni Arbat caddesine geçerken Smolenskaya Caddesinden yürüyorsunuz…

DSC_2627
Smolenskaya Caddesi
DSC_2630
Smolenskaya Metro Durağı – Aslında buradan da her iki Arbat caddesine ulaşmanız mümkün…
Smolenskaya Caddesi
Smolenskaya Caddesi

Yeni Arbat, yani Novy Arbat

Yeni Arbat adından da anlaşılacağı üzere yeni ve modern binaların, yüksek ama çoook yüksek binaların olduğu geniş bir cadde. Ortasından işlek bir trafik akıyor. Herşey büyük, herşey kocaman…

Alışveriş merkezleri, sinema, oteller, iş merkezleri, ofisler ve yerleşim yerleri var burada…

DSC_2635
Novy Arbat
DSC_2645
Novy Arbat
DSC_2644
Novy Arbat
DSC_2642
Novy Arbat
DSC_2641
Novy Arbat
DSC_2640
Novy Arbat
DSC_2638
Novy Arbat

8 Comments

 1. Enver Kilic dedi ki:

  Dilek Hanım merhabalar, Moskova gezimin temel hedeflerini sizin yazınız üzerine belirlemiştim. Listenin çoğunu da yapabildik. Ek olarak City Sightseeing hizmeti aldık, üç rotası var. Uzun rota VDNH fuar merkezinden kalkıyor (veya bitiyor diyelim). Geziyede üç tur sonrası oradan devam etmiş olduk. Ben tum grup adına teşekkürlerimi ileteyim. çok detaylı, özenli bir yazı hazırlamışsınız.

 2. GezilecekYerler.Com dedi ki:

  Moskova harika bir şehir. Gerçi Rus masalları uzun sürer ama sonra Vodkanın etkisiyle kısalır. Hele kışın gidiyorsanız çok üşür ve hemen gelirsiniz. Yaz ayları önerilir.

 3. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım gezdik geldik Moskovayı. Bir kere daha teşekkür etmek istedim size. Kremlin i daha görmeden hangi katedral nerde her yeri avucumun içi gibi öğrenmişim sayenizde. Herşeyi elimle koymuş gibi buldum. İzmaylova ve vernisaj da aynı şekilde. Vernisaj girişinin fotosunu da koymussunuz yazıya metrodan inince heme oradan girdik pazara karıştırmak mümkün değil. Çok düşünceli titiz bir gezi yazısı hazırlamışşınız. Bunun gibi daha neler neler… Tekrar ellerinize sağlık:))

  • Hilal Hanım, bunları duyduğuma çok mutlu oldum inanın, tatil dönüşü böyle düşüncelerini paylaşanlar bizi çok sevindiriyor. Biz de diğer gezginlerin ve seyahatseverlerin tecrübelerini okuyarak ve araştırma yaparak elimizde fotokopiler kendi kendimize gezdiğimiz için, aynı tarzda tatil yapanlara bir nebze katkımız olunca çok mutlu oluyoruz…
   Nice güzel paylaşımlarda buluşmak üzere, sevgiler…

 4. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım ellerinize emeginize sağlık. Çok faydalı bir moskova rehberi hazırlamıssınız. 25 temmuzda Moskovaya gideceğiz insallah. Bir sürü yazı okudum moralim bozuldu çok yüzeyseldi verilen bilgiler. Ama siz üşenmemiş tek tek yazmışşınız özellikle Kızıl meydan ve Kremlin 10 numara 5 yıldız:)) Yazılarınızın cıktısını alıp onunla gezecegim. Bundan sonra da takipçinizim:))

  • Çok sevindim Hilal Hanım, aynı sıkıntıyı vaktiyle ben de çekmiştim, biraz da onun için Moskova yazısını çok detaylı yazmaya çalıştım. İşinize yaraması beni çok mutlu etti. Çıktı almakta sorun yaşarsanız, mail yoluyla iletişim kurun, yardımcı olurum.
   Umarım siz de bizim kadar etkilenirsiniz Moskova’dan, farklı bir deneyim oldu bizim için… Şimdiden iyi tatiller dilerim…
   Sevgiler…

 5. tugba goktas dedi ki:

  Merhaba,
  Izmailovo ile kızıl meydan arasındaki mesafe ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir