Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 2 – Moskova’da gezip görülecek yerler…)

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 1 – Genel Bilgiler)
22/08/2014
Kontrastlar şehri Frankfurt
08/09/2014

Moskova’nın şık ve güzel diğer caddeleri: Tverskaya, Kuznetsky Most, Nikolskaya Ulitsa, Proezd Drive ve Kamergersky 

Tverskaya Caddesi

Şehrin en büyük ve en önemli caddelerinden bir diğeri ise Tverskaya. Bu caddede mağazalar, oteller, marketler, restoran ve kafeler var. Tverskaya caddesinden girilen yan sokakların hemen hepsi de birbirinden güzel…

Burası Tverskaya…

DSC_3098
Tverskaya Caddesi
DSC_3099
Tverskaya Caddesi
DSC_3105
Tverskaya Caddesi

Burada çok güzel şeyler satan mağazalar var. Ben mesela bu mağazadaki çantalara, özellikle sağ alttakilere bayıldım… Ama oldukça pahalıydılar…

DSC_3121
Tverskaya Caddesi

Bu caddede su almak için bir markete girdik, meğer tarihi bir binaymış, o kadar afalladık ki anlatamam. Bu arada meyve, sebze, süt vs alan insanlara pek de aldırmadan süpermarketin fotoğraflarını bir sarayı fotoğraflıyor edasıyla çektim durdum :)

DSC_3126
Tverskaya Caddesi’nde bir süpermarket
DSC_3127
Tverskaya Caddesi’nde bir süpermarket
DSC_3128
Tverskaya Caddesi’nde bir süpermarket
DSC_3129
Tverskaya Caddesi’ndeki süpermarketten aldığımız su !

Bu da Market’in adı…

DSC_3133
Tverskaya Caddesi’ndeki tarihi binada yer alan süpermarket

Tverskaya Caddesi’nin sonu Pushkinskaya Meydanı’na çıkıyor. 1937 yılında Alexander Pushkin’in adını verdikleri bu meydanda Pushkin’in bir heykeli de var. 

DSC_3123
Pushkin Heykeli
DSC_3124
Pushkinskaya Meydanı

Kamergersky Caddesi

Tverskaya’dan yukarı çıkarken sağda gözümüze çarpan bu sokak o kadar güzeldi ki, Tverskaya Caddesi’ni gezip bitirince, hemen geri dönüp bu sokağa daldık. Adı Kamergersky. Araç trafiğine kapalı, heryeri restoran-kafe dolu, çiçeklerle süslü şipşirin bir sokak bu. Ondan aşağı doğru inince yine birçok güzel sokak çıkıyor bu civarda karşınıza.

DSC_3101
Kamergersky Caddesi
DSC_3102
Kamergersky Caddesi girişindeki Anton Chekhov’un heykeli
DSC_3111
Kamergersky Caddesi
DSC_3115
Kamergersky Caddesi
DSC_3116
Kamergersky Caddesi

Kuznetsky Most 

Kamergersky Caddesi bitince karşıya geçtiğinizde upuzun devam eden çok güzel bir başka cadde var: Kuznetsky Most. Bu cadde Teatralnaya Caddesi’ni de keserek ilerleyip epeyce devam ediyor.  Cadde çeşit çeşit mağazalar, restoran ve kafeler ile dolu. Ben çok sevdim bu bölgeyi… 

20140618_203622_Richtone(HDR)
Kuznetsky Most
20140618_204021_Richtone(HDR)
Kuznetsky Most
20140618_204134_Richtone(HDR)
Kuznetsky Most
DSC_3148
Kuznetsky Most
DSC_3149
Kuznetsky Most
DSC_3151
Kuznetsky Most
DSC_3159
Kuznetsky Most
DSC_3160
Kuznetsky Most
DSC_3164
Kuznetsky Most
DSC_3165
Kuznetsky Most

Kuznetsky Most Caddesi sona erdiğinde sağa doğru dönüp, tekrar Kızıl Meydan’a doğru yürüyerek diğer güzel caddeleri keşfe çıktık…

Tretyakovsky Proezd

Teatralnaya Caddesi’nde yürürken karşımıza çıkan bir yer var, adı Tretyakovsky Proezd. Görkemli bir girişi olan ara sokak gibi bir yer burası. Teatralnaya Caddesi’nde ön girişi var, sokağın bitimi ise Nikolskaya Caddesi’ne çıkıyor. Ermenegildo Zegna, Yves Saint Laurent, Bentley gibi pahalı lüks markaların satıldığı küçük bir ara sokak denebilir buraya. 

DSC_3067
Tretyakovsky Proezd Ana girişi
DSC_3068
Tretyakovsky Proezd
DSC_3065
Tretyakovsky Proezd’e girerken göreceğiniz lüks araba mağazaları
DSC_3064
Tretyakovsky Proezd’den Teatralnaya Caddesi’ne bir bakış…
DSC_3066
Tretyakovsky Proezd iç kısım – İlerisi Nikolskaya Caddesine çıkıyor…

Nikolskaya Caddesi

Burası da rengarenk tarihi binalarıyla ve şahane mağazalarıyla en sevdiğim caddelerden biri olan Nikolskaya. Bu cadde direkt Kızıl Meydan’a kadar gidiyor. 

DSC_3076
Nikolskaya Caddesi
20140620_213347_Richtone(HDR)
Nikolskaya Caddesi
20140621_174916_Richtone(HDR)
Nikolskaya Caddesi
DSC_3061
Nikolskaya Caddesi
DSC_3077
Nikolskaya Caddesi
DSC_3078
Nikolskaya Caddesi
DSC_3083
Nikolskaya Caddesi
DSC_3087
Nikolskaya Caddesi
DSC_3390
Nikolskaya Caddesi
DSC_3603
Nikolskaya Caddesi

Tam Kızıl Meydan’a çıkmak üzereyken sağda Kazan Katedrali’nin yanında nefis yemekleri ile bizi iki kere kendine çeken bir restoran var, tavsiye ederim. (PECTOPAH yazan yer)

DSC_3089
Nikolskaya Caddesi – Kızıl Meydan’a çıkmak üzereyiz…

Restoranın içinde oturduğumuz gece GUM’un pırıl pırıl ışıklarını seyrederek yemek yedik….

DSC_3166
Nikolskaya Caddesi – GUM’un yan tarafını seyrettiğimiz restorandayız…
DSC_3169
Nikolskaya Caddesi – GUM’un yan tarafını seyrettiğimiz restorandayız…

Aynı restorana bir de gündüz gelip dışarıda oturup Kızıl Meydana giren çıkanları seyrederek yedik yemeğimizi… Gerçekten yeri de yemekleri de güzel bir restoran burası…  Hem Japon hem de Rus mutfağı yemekleri sunuyorlardı. İki kişi ana yemek, ara sıcak, şarap ve tatlı 2000 Ruble gibi bir şey tutuyordu. 

DSC_3593
Nikolskaya Caddesi’nde yemek keyfi …
DSC_3598
Nikolskaya Caddesi’nde yemek keyfi … Arka fonda Kızıl Meydan…

Bu güzel caddeye doyum olmaz deyip güneşli bir günün sabahında yine Nikolskaya Caddesi‘ne gelip, burada bir kafede kahvaltı yaptık – hani şu meşhur, Moskova’nın her köşesinde rastladığımız Кофе Хауз‘da.

DSC_3385
Nikolskaya Caddesi ‘ndeki Кофе Хауз
DSC_3387
Nikolskaya Caddesi ‘ndeki Кофе Хауз

8 Comments

 1. Enver Kilic dedi ki:

  Dilek Hanım merhabalar, Moskova gezimin temel hedeflerini sizin yazınız üzerine belirlemiştim. Listenin çoğunu da yapabildik. Ek olarak City Sightseeing hizmeti aldık, üç rotası var. Uzun rota VDNH fuar merkezinden kalkıyor (veya bitiyor diyelim). Geziyede üç tur sonrası oradan devam etmiş olduk. Ben tum grup adına teşekkürlerimi ileteyim. çok detaylı, özenli bir yazı hazırlamışsınız.

 2. GezilecekYerler.Com dedi ki:

  Moskova harika bir şehir. Gerçi Rus masalları uzun sürer ama sonra Vodkanın etkisiyle kısalır. Hele kışın gidiyorsanız çok üşür ve hemen gelirsiniz. Yaz ayları önerilir.

 3. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım gezdik geldik Moskovayı. Bir kere daha teşekkür etmek istedim size. Kremlin i daha görmeden hangi katedral nerde her yeri avucumun içi gibi öğrenmişim sayenizde. Herşeyi elimle koymuş gibi buldum. İzmaylova ve vernisaj da aynı şekilde. Vernisaj girişinin fotosunu da koymussunuz yazıya metrodan inince heme oradan girdik pazara karıştırmak mümkün değil. Çok düşünceli titiz bir gezi yazısı hazırlamışşınız. Bunun gibi daha neler neler… Tekrar ellerinize sağlık:))

  • Hilal Hanım, bunları duyduğuma çok mutlu oldum inanın, tatil dönüşü böyle düşüncelerini paylaşanlar bizi çok sevindiriyor. Biz de diğer gezginlerin ve seyahatseverlerin tecrübelerini okuyarak ve araştırma yaparak elimizde fotokopiler kendi kendimize gezdiğimiz için, aynı tarzda tatil yapanlara bir nebze katkımız olunca çok mutlu oluyoruz…
   Nice güzel paylaşımlarda buluşmak üzere, sevgiler…

 4. Hilal Denizli dedi ki:

  Dilek Hanım ellerinize emeginize sağlık. Çok faydalı bir moskova rehberi hazırlamıssınız. 25 temmuzda Moskovaya gideceğiz insallah. Bir sürü yazı okudum moralim bozuldu çok yüzeyseldi verilen bilgiler. Ama siz üşenmemiş tek tek yazmışşınız özellikle Kızıl meydan ve Kremlin 10 numara 5 yıldız:)) Yazılarınızın cıktısını alıp onunla gezecegim. Bundan sonra da takipçinizim:))

  • Çok sevindim Hilal Hanım, aynı sıkıntıyı vaktiyle ben de çekmiştim, biraz da onun için Moskova yazısını çok detaylı yazmaya çalıştım. İşinize yaraması beni çok mutlu etti. Çıktı almakta sorun yaşarsanız, mail yoluyla iletişim kurun, yardımcı olurum.
   Umarım siz de bizim kadar etkilenirsiniz Moskova’dan, farklı bir deneyim oldu bizim için… Şimdiden iyi tatiller dilerim…
   Sevgiler…

 5. tugba goktas dedi ki:

  Merhaba,
  Izmailovo ile kızıl meydan arasındaki mesafe ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir