"Şimdi değilse, ne zaman?"

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 1 – Genel Bilgiler)

  Bir Rus masalındaydık… 

  Moskova… Dünya devi Rusya’nın başkenti.

  Tüm pırıltısıyla, desenleriyle, ihtişamıyla beyaz gecelerin rengarenk şehri.

  Kültürün, sanatın, tarihin içiçe geçtiği, tüm dünya şehirlerinden farklı havası ve görüntüsüyle daima düşlerimi süslemiş şehir…

  DSC_2964

  Kızıl Meydan

  Pek çok kişinin “St. Petersburg çoook daha güzel” demesine rağmen Kızıl Meydan sevdam, o külah külah dondurmaya benzettiğim katedrali görme arzum ve ille de önce başkent diye düşünmem Moskova şehrini St Petersburg’a tercih etme nedenlerimdi.

  Artık St. Petersburg da bir başka bahara. Belki de oradan Baltık ülkelerine uzanır, Estonya, Latvia ve Litvanya’yı da görürürüz veya İskandinavya’ya geçer, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi ziyaret ederiz; kimbilir, insan hayal kurduğu sürece rota çok…

  Neyse dönelim Moskova tatilimize…

  Ben yıllardır istiyordum Rusya’yı ve özellikle Moskova’yı görmeyi. Avrupa’da alıştığımız herşeyden farklı bir yer olacağını biliyordum. Ama yıllardır cesaret edemememize sebep olan çekincelerimiz vardı. Kimi internet sitelerinde okuyorduk, yok orası pek tekin bir yer değil, polisler durdurur, size habire evraklarınızı sorar, eksik bulur para isterler, metroda geç saatlerde bulunmayın, saldırıya uğrayabilirsiniz, yok efendim polislerin veya güvenlik görevlilerinin gözünün içine bakmayın, hemen şüphelenip sizi durdururlar. Ülkeye girişte imigrasyon formu (göçmen formu) doldurun, onu hep yanınızda taşıyın, mutlaka durdurur, kontrol ederler. Bitmedi, en zor kısmı bir de diyorlardı ki, orada Kiril alfabesi dışında hiçbir İngilizce tabela göremezsiniz, yolunuzu bulamaz kaybolursunuz. Birine yol sorsanız hiç İngilizce bilen yok, anlatamazlar. Zaten soğuklar, hiç yardımsever değiller. Siz en iyisi turla gidin…

  Offf off, işte böyle şeyleri çok okumuştuk. Uzak durduk Rusya’dan epey bir süre belki de bunları okuyup, etkisinde kalıp. Ama sonunda ben tutturdum ille de gidelim artık diye. Bir daha etraflıca araştırma yaptım.  Neyse ki bloggerlar var,  onların Rusya tatili maceralarını okudum, merak ettiğim soruları sordum, sağolsunlar çok güzel bilgiler verdiler bana ve sonunda nihayet bir Rusya macerası yaşamaya karar verdik.

  İyi ki de yapmışız. Bizim için çok farklı bir deneyim oldu.

  DSC_2866

  Kızıl Meydan sevdam sonunda gerçekleşti 🙂

  Ne mi yaşadık?

  * Vallahi inadına bütün polis ve güvenlik görevlilerinin gözünün içine içine baktım, hiçbirşey olmadı 🙂 Kimse bizi hiçbir yerde hiçbirşey sorgulamak için durdurmadı.

  * İmigrasyon formunu memur kendi doldurup sadece imzalamanız için size veriyor, yani onda zor birşey yok. Bize soran olmadı yolda durdurup ama yine de iyi saklamalı, çıkışta alıyorlar.

  * Hiç kimse bizi hiçbir şekilde rahatsız etmedi, tedirgin etmedi. Gece birlere kadar sokaklardaydık iki deli… Çoğu gece muhtemelen son metroya yetiştik.

  * Gençlerin büyük çoğunluğu İngilizceyi anlıyor ve cevap verip, yardımcı oluyorlar. İngilizce anlamayanlar, el kol hareketleri ve vücut dili ile yardımcı oldular, yardım etmeyi reddedene rastlamadık. (Çok mu “puppy eyes” yapıp bakıyorum da kıyamıyorlar bana acaba bilemiyorum?)

  * Evet, havaalanı hariç Kiril alfabesi dışında birşey yok. Bir tek havaalanında ayrıca İngilizce tabelalar koymuşlar. Şehir içinde Kiril alfabesi bilmiyorsanız kaybolmazsınız ama neyin ne olduğunu anlayana ve yolunuzu, gideceğiniz yeri bulana kadar zaman kaybeder, zorluk çekersiniz. Ben biraz deli olduğum için Rusya’ya gitmeden önce Kiril alfabesini sular seller gibi ezberledim. Doğru okudunuz, gitmeden önce Rus alfabesini okuyup yazmayı öğrenip öyle gittim 🙂 Şahane oldu, çok da zevk aldım o yazıları okurken… Nasıl mı yaptım? Anlatırım 🙂

  RUSYA – Moskova Gezisi 

  Sizlere Moskova gezimizi tüm detaylarıyla aktarmaya çalışacağım. Herşeyi 5 ana başlıkta topladım. Umarım işinize yarar…

  1. Ulaşım
  2. Konaklama
  3. Rus Alfabesi Öğrenme
  4. Rus Rublesi nereden alınır, nasıl hesaplanır
  5. Moskova şehrinde gezip görülmeye değer yerler

  Şimdi ilki ile başlayalım.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım 

  Rusya’ya direkt uçan havayolları THY, Pegasus ve Rus Havayolu şirketlerinden Transaero, Aeroflot ve Utair. Bunların içinden hem en güvendiğimiz, hem de saatleri bize daha çekici gelen THY olduğu için biraz daha pahalı olmasına rağmen onu tercih ettik. İstanbul-Moskova uçak bileti fiyatları genellikle kişi başı gidiş-dönüş 500 TL  ya da biraz üstünde oluyor. Yani Moskova’ya öyle çok ucuz uçuş bulmak biraz zor.

  THY, Vnukovo Havalimanı’na götürüyor. Buradan şehrin merkezine giderken en hızlı ve güvenilir yol olan The Aeroexpress Train‘i tercih ettik. Seyahatimiz öncesi taksilerle pazarlık etmek gerektiğini ve fahiş fiyatlar isteyebildiklerini, ayrıca Moskova trafiğinin de sıkışık olma ihtimalini okuyunca en mantıklısı tren gibi geldi bize. Çok da iyi yapmışız, hem kolay, hem konforlu hem de hızlı oldu. Havaalanındaki tabelaları takip ederek trenin kalktığı yere gitmek oldukça kolay.  Tren istasyonuna gelince oradaki gişelerden veya makinalardan bilet alıyorsunuz. 1 kişi 400 Ruble. Trene binerken ya da trende bilet kontrolü yok ama biletinizi mutlaka saklayın çünkü inince geçeceğiniz turnikelerde biletin üzerindeki barkodu okutup geçiyorsunuz.

  Trenler modern, konforlu, rahat ve dakik. 35 dakikada Kievsky Tren İstasyonu‘na geldik. Yol boyunca hiçbir durakta durmayan express bir tren, o yüzden bence merkeze gitmenin en hızlı yolu.

  Sabah 06:00 dan gece saat 23:00 e kadar her saat başı tren var. Yoğun olan zamanlarda yarım saatte bir de var. Buradan tren saatlerine bakabilirsiniz:

  İşte kırmızı ekspres trenimiz…

  The Aeroexpress

  The Aeroexpress  … Havaalanından kalkış…

  The Aeroexpress treninin içi...

  The Aeroexpress treninin içi…

  The Aeroexpress - Kievsky Tren Sİtasyonu'na varış...

  The Aeroexpress – Kievsky Tren İstasyonu’na varış…

  Kievsky Tren İstasyonu... (Киевский вокзал)

  Kievsky Tren İstasyonu…

  Kievsky Tren İstasyonunun içi...

  Kievsky Tren İstasyonunun içi…

  Kievsky Tren İstasyonu çok merkezi bir yerde. Oradan metro ile şehrin neresine isterseniz ulaşmak çok kolay. Zaten şehrin altında bir şehir daha var sanki, ben bu kadar büyük çapta ve böylesine derinlere inen metro görmemiştim daha önce.

  Kievskaya Metro İstasyonu

  Kievskaya Metro İstasyonu (киевская)

  Metro demişken Moskova Metrosundan biraz ayrıntılı bahsedelim…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Moskova Metrosu

  Öncelikle metro ile istediğiniz yere kolaylıkla gidebilmek için elinizde mutlaka Latin-Kiril alfabelerinin ikisini de kullanan bir metro haritası olmasında büyük fayda var.

  Moskova Metrosu

  Moskova Metrosu

  DSC_3623

  Moskova Metrosu – Tabeladan göreceğiniz üzere yer isimleri Kiril Alfabesi ile yazılı

  Metro kullanımı bildiğimiz mantıkta, yani alfabe dışında bir zorluk yok. Mesela biz Paveletskaya’da bir otel seçtiğimiz için Kievskaya metro durağına inip, oradan 5 numaralı kahverengi “ring” hattına binip, 4. durakta indik. Metroların tarihi görüntüsünden ve süsünden püsünden daha sonra bahsedeceğim ama burada birkaç dikkat edilecek unsur üzerinde durmak istiyorum….

  Moskova Metrosuna dair…

  Moskova’da bir noktadan bir noktaya gitmenin en kolay ve ekonomik yolu muhtemelen metro sistemini kullanmak. Devasa bir alana yayılmış olan şehrin neredeyse her bir köşesine metroyu kullanarak oldukça kısa zamanda gidebiliyorsunuz. Daha da enteresan tarafı, tahminimizce metro kullanımını özendirmek için ring denilen hatta ve daha bir çoğunda metro içerisinde ücretsiz WiFi bağlantısı mevcut. İlginç geldiği için tekrar yazayım, istasyonlarda değil, hareket halindeki metro vagonları içinde telefon veya tabletiniz ile internet bağlantısı kurabiliyorsunuz.

  Peki metro sistemi karışık mı? Gideceğimiz istasyonu kolayca bulabilir miyiz?

  Evet bu sorular Moskova’daki ilk metro yolculuğumuzu sağ salim yapabilene kadar bizim de aklımızı kurcalıyordu. Fakat biraz ön hazırlık ile neredeyse hiç sorunsuz bir şekilde gideceğimiz her yere metro ile kolayca ulaştık ve kesinlikle Moskova’yı gezmeyi düşünen herkese tavsiye ederim. Metro sistemini kullanabilmek için öncelikle yanınızda demin de söylediğim gibi mutlaka bir metro haritası olmasını ve bu metro haritasında durakların hem Latin hem Kiril olarak yazılmış olmasını tavsiye ederim.

  Aslında en güzeli yukarıdaki haritayı indirip akıllı telefon veya tabletinize kayıt ederseniz ihtiyacınız olduğunda büyültüp küçülterek durak isimlerini okuyabilir ve kocaman bir basılı harita ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Biz öyle yaptık 🙂

  Metro ile ilgili bilinmesi gerekenler…

  1- Metro için tek tek bilet değil de içerisine kontür yüklenen bir kart satın alınıyor. Bu kartı 1, 2, 5, 11, 20, 40 ve 60 kontür yüklenmiş olarak alabiliyorsunuz. Ne kadar fazla kontür yüklenmiş kart alırsanız birim ücret o kadar düşüyor. Yani tek geçişli kart 40 Ruble, 11 geçişli kart 300 Ruble ve 20 geçişli kart 500 Ruble. Biz 5 günde birkaç kez kart aldık ve toplam 40 bilet kullandık. Dolayısıyla Moskova’nın orasını burasını bizim kadar gezmeyi düşünüyorsanız iki kişi günde 8-10 tane bilet kullanılacağını düşünerek kart almanızı tavsiye ederim.

  2- Otomatik makinalardan veya gişe görevlilerinden çok binişli kartlar alınabiliyor. Biz hep gişeden aldık. İstediğiniz bilet sayısını İngilizce söylemeye çalışmanın pek faydası olmuyor, klasik usül parmak ile veya camda asılı tablolardan göstermek çok daha etki sağlıyor. Zaten onlar da tutarı hesap makinasına yazıp size gösteriyorlar. Metro görevlilerinin İngilizce bilenine rastlamadık.

  3- Metro giriş kapılarından girdiğinizde yürüyen merdivenlerin hizasında tavandan aşağı asılı bilgi tabelaları oluyor. O tabelalarda o yürüyen merdiveni kullanarak gidebileceğiniz durağın numarası, rengi ve durak isimleri belirtilmiş oluyor. Dolayısıyla birden fazla hatta geçiş yapılabilen metro istasyonlarında bile doğru hatta inmek oldukça kolay. Tek dikkat edilmesi gereken bazen 2 veya 3 hat için aynı merdivenden iniliyor sonrasında aşağıda bir perondan diğerine yine tabelaların yönlendirmesi ile geçilebiliyor.

  4- Her bir perondan sadece tek bir hatta ait metroya biniliyor. Peronun hangi yanından metroya binmeniz gerektiğine yine tepede asılı olan tabelalardan bakıyorsunuz. Peronun bir yanından hattın ilk durağı yönünde diğer yanından hattın son durağı yönünde giden metro geliyor. Siz hangi yöne gidecekseniz o yöndeki durakların yazılı olduğu tabelanın gösterdiği tarafta beklemelisiniz.

  5- Tepede asılı tabelalarda, vagon içlerinde veya peronlarda Latin alfabesi mevcut değil. Peronun hangi durak olduğu da rayların arkasındaki duvarda ve bazen de peron içindeki duvarlardan birinde yazıyor. Bu yüzden de vagonun içindeyken geldiğiniz durağı görmenizin fazla bir imkanı yok. En kolayı binmeden önce kaç durak gideceğinizi belirleyip ona göre yolculuk esnasında durakları saymak. Bazı yenilenmiş vagonlarda elektronik olarak duraklar yazıyor ve bazen de sesli olarak anons ediyorlar.

  kiril on metro stations

  Metro tabelalarında sadece kiril Alfabesi kullanılmakta

  Beloruskaya 1

  Metro durağının ismi metro duvarlarında Kiril alfabesi ile yazıyor

  mayakovskaya 4

  Metro durağının ismi metro duvarlarında Kiril alfabesi ile yazıyor

  6- Bazı peronlarda çıkışı veya diğer hatta geçişi bulmak zor olabiliyor, o tür durumlarda yere bakmanız gerekiyor çünkü bazen sadece zemine yerleştirilmiş bilgi panolarında “Exit”, “Way Out” gibi İngilizce ibareler ve yönlendirme okları mevcut.

  7- Gece yarısından sonra bile metroya bindik ve hiçbir anda tehlikede hissetmedik kendimizi. Tek başına seyahat eden genç bayanlar bile mevcuttu o saatlerde. Yani tahminimizce en azından merkeze yakın bölgelerde güvenlik yönünden bir sıkıntı yok gibi.

  Birkaç ufak uyarı:

  1- Metro hattı üzerinde yapacağınız aktarmalar sırasında, yani bir hattan diğerine geçerken oldukça fazla yürümek ve çoğunlukla merdiven inip çıkmak gerekiyor ki bir de elinizde bavul var ise oldukça yorucu olabiliyor. 

  2- Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde metro istasyonlarına inen yürüyen merdivenler ve vagonlar çok dolu oluyor, bizim gibi alışık olmayanların biraz dikkatli olması gerekiyor. Moskovalılar çok da nazik değiller ve sizi yürüyen merdivende bile eğer yollarını tıkarsanız ittirebiliyorlar.

  Ayrıca yürüyen merdivenler de çok dik, uzun ve gerçekten oldukça hızlı yol alıyor. Kısaca, dikkatli olmak ve metro haritasına vs. bakmak gerektiğinde kesinlikle ayak altında durmamak gerekiyor.

  how deep

  Dik ve upuzun merdivenler…

  3- Metro girişlerinde biletinizi okutarak geçtiğiniz turnikeler her ne kadar kalan bakiyenizi göstermek dışında işlevsiz gibi gözükse de gerçek o şekilde değil. Biletinizi okuttuktan sonra bizim gibi önce bavulu geçirip ardından kendiniz geçmeye çalıştığınızda hem geçişinizi bloke ediyor hem de ışıklar sirenler vs çalarak sizi rezil edebiliyorlar. Aman dikkat, hızlı olun veya çok ağır değilse bavulunuzu turnikelerin üzerinden geçirin.

  4- Aynı metro istasyonunun yukarıda farklı sokaklarda farklı girişleri olabiliyor. Gece saat 22:00 civarlarında bu farklı girişlerin bazıları kapatılmaya başlıyor ve sadece ana girişler açık oluyor. Tam kapanış saatini bilemiyor olsak da saat 00:30 civarında indiğimiz metro istasyon girişinin arkamızdan kilitlendiğini gördük. Yani pek gece yarısından sonraki saatlere kalmamakta yarar var.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Moskova haritalarını inceleyecek olursanız görürsünüz, 3 tane “ring” var. Aşağıdaki Googlemaps haritasında 3 sarı halka halinde genişleyen şehri görebilirsiniz.

  Moskova Şehri © Googlemaps

  Moskova Şehri © Googlemaps

  En merkezdeki sarı halkanın çapı 5-6 km kadar, yani en merkezdeki alan oldukça büyük. İkinci halkanın çapı ise 12-13 km kadar. Yani o da oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Son halka ise 30-40 km çapta, yani şehrin merkezinden epey uzaklaşıyorsunuz. Size ilk halka içindeki otellerden veya olmadı 2. halkadakilerden birinde otel bulmanızı tavsiye ederim; aksi takdirde şehirdeki gezilip görülecek yerlere gitmek için hergün epey bir yolculuk yapmanız gerekir.

  Otel araştırması sırasında gördük ki Moskova’daki otel anlayışı biraz farklı. Evden bozma oteller çok fazlaydı. Çok garip iç dekorasyonu olan, daha fotoğrafına bakınca içimizi kasvetle dolduran otellere tek tek baktık günlerce. Her zaman tercih ettiğimiz booking.com sitesindeki kullanıcı yorumlarını okuduk bıkmadan usanmadan. Kimileri otelin kapısını bulamadıklarını çünkü girişinin otel girişi gibi değil, ev girişi gibi olduğundan yakınırken, kimi de gecenin bir saatinde otel görevlilerini uyandırıp içeri öyle girebildiklerinden bahsediyordu. Ortak kullanımlı tuvalet ve banyo çok yaygındı.

  Neyse, lafı fazla uzatmayalım ama biz batıda, Avrupa’da alıştığımız türde bir otelde kalmazsak rahat edemeyeceğimize karar verdik ve tanıdığımız Mercure, İbis, Adagio, Novotel gibi zincir otellere bakmaya başladık – hani odaları alıştığımız tarzda olan, kapısı otel kapısı gibi  olanlara 🙂

  Özetleyecek olursam, konaklama ile ilgili en önemli tavsiyelerim şunlar:

  1. Otel mümkünse ilk halkanın içinde olsun. Merkeze 10-15 dk da gidersiniz. Ama 2. halka da çok zorlu olmaz. 3. halkayı tercih etmeyin derim…

  2. Rahatınıza önem veriyorsanız batı standardlarında çalışan zincir otellerden seçin, alıştığınız gibi bir otel olsun.

  Şimdi size hem bizim kalıp çok memnun ayrıldığımız otelimizi, hem de araştırmalarımız sırasında beğendiğimiz ve tavsiye edebileceğim diğer otelleri anlatayım.

  İşte bizim hem ekonomik, hem de alıştığımız tarzda olduğu için tercih ettiğimiz, metro istasyonuna yakın, iyi bir muhitte bulunan 3 yıldızlı otelimiz: Ibis Moscow Centre Bakhrushina

  20140617_142852

  İbis Oteli (Binanın tepesinde “İBİS’in Kiril Alfabe ile yazılmış hali var!)

  DSC_2503

  İBİS Otel odası

  DSC_2504

  İBİS Otelin modern ve temiz banyosu…

  DSC_2507

  İBİS Otelin bulunduğu Paveletskaya bölgesi

  DSC_2742

  İBİS Otelin bulunduğu Paveletskaya bölgesi

  Bunlar da düşündüğümüz diğer otellerdi ve hemen bizim otelin yakınında, aynı cadde üzerindeydiler: MERCURE oteller zincirinden Mercure Moscow Paveletskaya ve ADAGIO oteller zincirinden Adagio Moscow Paveletskaya … Bu iki otel de 4 yıldızlı…

  23262774

  Mercure Moscow Paveletskaya – Fotoğraf: booking.com

  23259214

  Adagio Moscow Paveletskaya – Fotoğraf: booking.com

  Benim aklım bunda kaldı: Park Inn by Radisson Sadu, Polyanka bölgesinde ve merkeze de biraz daha yakın 4 yıldızlı bir otel. Ama maalesef yer yoktu bizim gideceğimiz tarihte.

  Untitled-1

  Park Inn by Radisson Sadu – Fotoğraf: booking.com

  Bunlar sadece bir iki örnek, siz yine bakarsınız. Ama mutlaka konuk yorumlarını okuyun, şöyle kapısı girişi belli olan, otel gibi otel olsun, sonra zorluk çekmeyin 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Rus Alfabesi: Kiril Alfabesi

  Ben Rusya’ya tek başımıza gitmeden önce en çok dil konusunda tereddüt yaşıyordum. Bugüne kadar İngilizce her yerde yetmişti. İngilizce konuşmayanlar da iyi kötü vücut diliyle bize cevap vermeye çalışmışlardı.

  Dedim ya buraya gitmeden önce çok okudum diye. İşte okuduğum yerlerde Rusların pek İngilizce bilmediği, insanların da fazla yardımsever olmadığına dair bilgiler çıktı ara sıra karşıma. Buna karşın, İngilizce bilmeseler de yardım etmeye çalışıyorlar diye anlatan blog yazıları da vardı, ben onlara inanmayı tercih ettim ve haklı da çıktım…

  Biz ne mi yaşadık?

  Vallahi, kime yol sormamız gerektiyse, ya İngilizce cevap verdiler, ya da Rusça konuşarak, biraz el kol hareketi ile ne yapmamız gerektiğini anlattılar. Yardım etmek istemeyene rastlamadık hiç. Bir de genellikle 20-40 yaş arası gösteren kişilere sormaya çalıştık sorularımızı. Yani kısacası birşey sorduğumuzda bize yardımcı oldular. Ama gittiğimiz bir AVM’deki tüm güvenlik görevlileri feci suratsızdı ve sorulara vücut dilini bırak, kaş göz hareketiyle zor cevap verdiler, onları istisna sayıyorum.

  Evet, gelelim Rusya’da tabelalar ve metro istasyonlarının isimleri ile nasıl baş ettiğimize…

  Başlangıçta da dediğim gibi, sadece havaalanında İngilizce tabelalar var. Bir daha da şehir içinde yok denecek kadar az. Mesela bir iki metro durağında, belki de o puzzle gibi yerde insanlar dolanıp durmasın diye, “Way out” yazmışlardı. Ama hepsinde yazmayabilir, o yüzden siz yine de bilin: Выход yazan tabela Exit demek, yani çıkış… Metro duraklarının isimleri kesinlikle Kiril Alfabesi ile yazılı, Latin alfabe ile yazılmış hali yok maalesef. Yani Paveletskaya’da inecekseniz, durakta Павелецкая yazıyor.

  Hem metro durak isimlerini rahatça okuyabilmek için, hem de şehir içinde dükkanların tabelalarını anlamak için Kiril Alfabesini bilmek  gerekiyor. Bilmeseniz kaybolmazsınız, yine bir yerleri bulursunuz. Mesela metro duraklarını sayarak doğru yerde inersiniz, ya da hangi hattı seçeceğinize karar verirken Latin alfabe ile yazılmış olan ismi ile Kiril alfabe ile yazılmış olan şeklini karşılaştırarak anlamaya çalışırsınız. Olur yani ama biraz vakit kaybedersiniz o arada. Şehir içinde de yanına yaklaşınca veya içine girince hangi mağazanın veya binanın ne olduğunu elbet anlarsınız ama uzaktan bakınca mesela РЕСТОРАН yazan yerin restoran RESTORAN diye okunduğunu bilmeniz işinizi birazcık daha kolaylaştırır, vakit kazandırır.

  DSC_2596

  PECTOPAH: Restoran

  Кофе Хауз” yazan tabelayı görünce “Aaa, bak Coffee House” diyebilmek güzel olur…

  DSC_3387

  Coffee House

  Burada da Mc Donalds yazıyor – enteresan, değil mi 🙂

  DSC_2623

  Mc Donalds

  Yani bana soracak olursanız, Kiril Alfabesini öğrenin gidin derim ben, ama öğrenmezseniz de vakit kaybı ve biraz uğraş dışında pek de başka bir sıkıntı olmaz.

  Ben biraz panik, biraz tedbirli bir kişilik olduğumdan mıdır, hafif deli bir tarafım var diye midir bilmem ama gitmeden önce oturdum Kiril Alfabesini ezberledim. Bütün metro duraklarını en az 2-3 kere Kiril Alfabesi ile hem yazdım, hem okudum. Sonra lazım olabileceğini düşündüğüm “Giriş, Çıkış, Tuvalet, Tren, İstasyon, Nerede, Teşekkürler” gibi kelimelerin de Rusçasını bulup, onların da yazılış ve okunuşlarını çalıştım. Vallahi, 2 günlük çalışmanın sonunda bir baktım sular seller gibi okuyorum Kiril Alfabesini.

  Aslında bir saat çalışsanız hangi şekil hangi harfe tekabül ediyor ve nasıl okunuyor öğreniyorsunuz ama hızlı okumak için pratik şart. Ne kadar pratik yaparsanız karşınıza çıkan bir tabela ve durak ismini o kadar hızla okuyabilirsiniz.

  Bana eğlenceli de geldi bu iş, çok da zevk aldım öğrenirken. Hele eşimi şaşırtmak… belki de en zevkli kısmı oydu. Ay pek bir süksem oldu, epey hava attım oralarda. Metro durağında bir hattan diğerine geçip dururken tabelada Kiril Alfabesi ile yazılmış 10 tane durak ismine bakıp, 2 saniyede “sağ taraftan gideceğiz” demenin ve onun yüzündeki gülümsemeyi ve takdiri görmenin mutluluğu bütün çabamın karşılığı oldu 🙂 Sizin anlayacağınız ara sıra da şımardım biraz – ama hakettim yani, şakır şakır okuyordum herşeyi, bir saniye vakit kaybetmedik, ya da yanlış bir şeye binmedik… Aman yanlış anlaşılmasın, Rusça konuşmaktan bahsetmiyorum, sadece Kiril Alfabesi ile yazılmış bir kelimenin Latin Alfabesi ile okunuşunu öğrenmiş olmaktan bahsediyorum. Benden bu kadar yani 🙂

  Kiril Alfabesini öğrenmek zor mu?

  Önce garipseme ve hafif bir direniş, sonra kabulleniş ile gelen öğrenme – yok hayır, bence zor değil…

  Rusçada A-K-M-O-T harfleri aynen bizim okuduğumuz gibi okunuyor, bunu AKMOT diye kelime şeklinde ezberleyerek aklımda tuttum, diğer harflere gelince, işte orası akla zarar. Bizim B harfini V diye okumalar, o güzelim H harfimize N harfi muamelesi yapmalar, N yi ters çevirip, и diye yazıp, sonra İ diye okumalar, hatta gidip X harfini H diye telaffuz etmeler… Sonra sandalye gibi birşey yapıp, D diyorlar, yani şöyle birşey: д

  “Hey Allahım” diyerek başlıyor, önce bir tepki veriyor insan, “Niye kırk yıllık X harfini H diye okuyorum ya?” gibilerinden bir direniş oluyor hafiften ama sonra benimsemeye başlıyor insan, yani en azından bana öyle oldu 🙂

  Nereden çalışabiliriz?

  Kiril Alfabesini öğreten çok güzel internet siteleri var, mesela rusca.pro sitesi ve kirilalfabesi.com benim favorilerim. Ben bu ikisinden çalıştım ve çok memnun kaldım.

  kirilalfabesi.com’da okunuşları “audio” olarak sesli vermesi çok yardımcı oldu. Diğer sitenin de anlatımı ve açıklamaları güzeldi. Her iki siteyi de tavsiye ederim.

  Bunlar da faydası olur, bir yerde gerekir belki diye translate.google.com.tr‘den çevirisini bularak çalıştığım birkaç kelime…

  Entry: вход

  Exit: Выход

  Arrival: прибытие

  Departure: отправление

  Toilet: туалет

  Male: мужской

  Female: женский

  Train Station: вокзал

  Bus: автобус

  Where? : где

  Plane: самолет

  Tower: башня

  Hotel: отель

  Yes: да

  No: нет

  Good morning: доброе утро

  Good bye: до свидания

  Exchange office: обменный пункт

  How much?: Сколько

  Thank you: спасибо

  1: один

  2: два

  3: три

  Bu hazırlıklarım esnasında, bir de gitmeyi düşündüğümüz yer isimlerini not ettim, bu da çok faydalı oldu, mesela Gum mağazının üstünde GUM yazmıyor, bakın fotoğrafa, ГУМ yazıyor, yani  Kiril alfabesindeki karşılığı olan hali…

  DSC_3792

  GUM Mağazası

  Ben de gitmeden önce nereleri gezeceksek, onların yazılışlarını da çalışıp, not ettim. Birkaç örnek vereyim:

  Kremlin: Кремлин

  Kızıl Meydan: Красная площадь

  Bolşoy Tiyatrosu: Болшои театр

  Novodevichy: Новодевичы

  Pushkin: Пушкин

  Bunları da nasıl yaptım anlatayım. Alfabeler arası dönüştürme yapan sitelerden en beğendiğim bu oldu: http://newyork.mashke.org/Conv/

  Buraya Kremlin ya da GUM yazdığınızda, Kiril Alfabesi ile yazılmış haline dönüştürüveriyor hemen, böylece karşınızda Kiril alfabesi ile yazılmış halini görünce hemen tanıyabiliyorsunuz. Ben çok faydalandım, tavsiye ederim…

  Eveeet, yani uzun lafın kısası, bence bakmayın herşeyin şu an çok garip göründüğüne, gördüğünüz gibi kaynak bol, zor da değil o kadar, sadece çok zor zannedip korkuyor insan önce, korkmayın – bence mutlaka bir deneyin 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Rus Rublesi nereden alınır, nasıl hesaplanır…

  Biz her tatile çıkmadan önce Türkiye’den dövizimizi alır, öye giderdik. Ama bu sefer bunu yapamadık, çünkü elimde para döviz bürosuna gittiğimde gördüm ki Rus Rublesi satmıyorlar. Birkaç yere sordum, hepsinde aynı cevap. Peki nereden alabilirim dediğimde ise şöyle bir bilgi edindim: “Bazı günler Kapalıçarşı’da oluyor, oraya bakın ama bazen sahtesini de satıyorlar, aman dikkat edin.”

  Biz de en iyisi alalım Dolar veya Euro, Moskova’da bozduralım dedik. Okuduğumuz pek çok blog yazısında da aynı şeyin tavsiye edildiğini gördük.

  Bir de Moskova’ya giden bir arkadaşım sokakta döviz bozdurmuş ve sahte Ruble vermişler, o da iyice tembihledi emin bir yerde bozdurun diye.

  Biz de Moskova Vnukova Havaalanı’nda “Cбербанк” yazan bankada bozdurduk dövizlerimizi. Daha sonra şehri gezerken yine para bozdurulabilecek “Exchange Office” ve bankalara da rastladık.

  money

  Rus Rublesi alınabilecek yerler: Havaalanı ve şehirdeki banka ve döviz büroları

  Döviz Bürolarının kapı girişleri biraz acayip ama ışıklı tabelasından tanınıyor bir şekilde…

  1 Rus Rublesi 2014 Temmuz itibariyle 0.06270 TL, yani 100 Ruble yaklaşık 6 TL. Gördüğünüz bir etiketteki fiyatı TL ye çevirmenin en kolay yolu 100’e bölüp, 6 ile çarpmak…

  İşte bir Rusya gezisi ile ilgili size anlatacağım genel bilgiler bunlardı, umarım faydalı bulursunuz. Yorumlarınızı bekliyorum…

  MOSKOVA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER” için yazı dizimizin ikinci bölümüne bakabilirsiniz…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu