Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2 – Etna Maceramız

Sicilya Adası Tatilimiz: Bölüm 1
11/07/2017
Mavi beyaz rüya: Yunan Adaları
17/09/2017

Pedara’dan sarı mimozalar ve pembe çiçekler eşliğinde Rifugio Sapienza bölgesine vardık. Hedefe yakın yol üzerindeki, pembe yuvarlak çiçekler ve siyah lav toprağı müthiş bir tezat oluşturuyordu. Burada teleferik ve hediyelik eşya dükkanları var.

Teleferikle 1900 metreden 2500 metreye çıkıyorsunuz. Çıktığınız bölgede muhteşem manzaralı bir teras, kapkara lav topraklarından oluşan tepeler ve soğumuş lav taşları var.

Teleferik 30 Euro.

4×4 otobüs ve rehberli tur ise ikinci seçenek olarak yine 30 Euro.

Tam paket Etna gezisi size toplamda 60 Euro dolaylarına mal oluyor.

İsterseniz 4×4 otobüslerle 2900 metreye çıkıp rehber eşliğinde kraterlere tırmanıyorsunuz. Ya da teleferikle çıktığım yer yeterli deyip manzaranın keyfini çıkarıyorsunuz.

Biz bu konuda önce kararsız kaldık. Müthiş bir Etna manzarası olan terasta oturup bir şeyler içerken, sonuna kadar gitmeye karar verdik.

Bu arada teleferikle çıkılan bu bölgede hakiki Etna balı ve lav taşlarından yapılmış biblolar satılıyor.

Balın tadını çok beğendik. Hele de mandalinalı olan müthişti. Ancak biz son Etna grubu olduğumuzdan (ancak karar verebildik) teleferikle dönmeyip direkt olarak teleferiğe biniş noktasına otobüslerle indirildiğimiz için bu balı satın alamadık. Başka hiçbir yerde de mandalina aromalı bal bulamadık. Buraya çıkarsanız yanınızda taşımayı göze alıp balı kapın derim ben.

Özetle öncelikle 4×4 otobüslere bindik. Virajlarda tırmanarak gittiğimiz bu güzergahta da ancak belli noktaya kadar otobüsle çıkabiliyorsunuz. Sonrası ise bacaklarınıza kalmış. Rehberli tur eşliğinde tırmanışa hazır olun.

Rehber hem İtalyanca hem de İngilizce anlatıyor ama önceliği İtalyanca’ya veriyor.

Bizim çıktığımız saat nedeni ile aşırı rüzgar vardı. Rehber eşliğinde rüzgardan savrularak tepeye tırmandık. Öyle ki 4×4 otobüse binerken şapkam uçtu. Uzak doğulu bir turist öyle can hıraç bir şekilde kendini feda ederek şapkamı kurtardı ki ben dahil herkes alkışladı adamı :)

Kıyafet konusuna gelince, yukarısı soğuk ama ceket yetiyor. Spor ayakkabı da tırmanış için yeterli. Etna tırmanışında sandalet giymeyin ve yanınıza mutlaka rüzgara karşı koruyucu ceket alın.

Etna tırmanışı bizim için müthiş bir tecrübe oldu. Rehberden aldığımız bilgiye göre Nisan 2017 tarihinde bir metre ötemizden lavlar akıyormuş. Biz soğumuş lavlara denk geldik. Bir krater bir kere oluştuğunda asla bir daha oradan patlama olmazmış.

Etrafta birçok krater vardı.

Benden bu kadar, bu da kapanış fotoğrafı olsun :)

Füsun Erdoğanlar Bengisu

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Yüksek Lisans diploması almış, özel sektörde çalışan, seyahate ve fotoğrafçılığa tutkun bir mimarım. İzmir Ekonomi Üniversitesinde profesör olan eşimin de benzer zevkleri paylaşması nedeniyle, dünya kazan biz kepçe geziyorduk ki; bu keyifli günler 2020 yılı başında Covid-19 fırtınasının tüm dünyayı sarması ile sekteye uğradı. Tüm dünya gibi biz de etkilendik. Şu anda havaalanlarının çalışmaya başlamasını ve virüsün kaybolmasını dört gözle bekliyoruz. Yıllar sonra bu cümleye baktığımızda eminim hem ben hem de siz dünyayı bu derece ters yüz eden olaya çok şaşıracağız.
2014 yılında bir anda yolumuz dünya tatlısı bir çift olan Dilek ve Hür Tavaşoğlu ile kesişti. Onların teşviki ile Bencetatil.com sitesinde gezi yazıları yazmaya başladım. İnanılmaz da keyif aldım. Tipik bir Başak burcu olduğum için oldukça detaycıyım. Gezdiğim yerler ile ilgili daha sonra yabancı kaynaklardan güvenilir bilgiler bulup, bunu yazılarıma aktarıyorum. İnceleme ve araştırma ruhum sınır tanımıyor anlayacağınız.
Fiziksel ve maddi olarak imkanlarımız el verdiği ölçüde bencetatil.com ile serüvenlerimize devam edeceğiz. Umarım yazılarımdan siz de benim kadar keyif alıyorsunuzdur.

Paylaşmak ister misiniz?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 Comments

 1. Avrupada Yasam dedi ki:

  Etna yanardağı aktif mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir