"Şimdi değilse, ne zaman?"

Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2 – Etna Maceramız

  Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2

  Tanıtım yazımızda da bahsettiğim üzere Sicilya gezimiz esnasında ben Etna’ya çıkmaktan tırsmıştım ve içimde de kalmıştı hani 🙁

  Neyse ki, sevgili gezgin arkadaşlarımız Füsun Erdoğanlar Bengisu ve eşi Murat Bengisu bu maceraya cesaret etti ve izlenimlerini enfes fotoğraflar eşliğinde bizimle paylaştı…

  Füsun ve Murat, canlar, elinize gönlünüze sağlık 🙂

  ETNA GEZİSİ

  Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı…

  Füsun Erdoğanlar Bengisu & Murat Bengisu fotoğrafladı…

  Sevgili Dilek’ten Sicilya gezisi yazısının Etna kısmını burada devir alıyorum 🙂

  Sabah saatlerinde çıktığımız Etna rotası yemyeşil ortamı ve sapsarı mimoza çiçekleri ile büyüleyici bir güzergahtı. Özellikle kapkara lav taşlarının arasından çıkan pembe çiçekler bizi şok etti. Sanki başka bir gezegende, başka bir dünyada gibiydik.


  Fotoğraflar maalesef ki bu güzelliği anlatmakta çok yetersiz kalıyor. Mutlaka gözle görülmesi gereken bir rota bu.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Pedara Kasabası

  Yol üstünde çok şirin bir kasaba olan Pedara’da fotoğraf molası verdik. Yerel halkın yaşadığı turist istilasından uzak bu bölgede işlerine odaklanmış tatlı bir kitle var.

  Dediğim gibi, burada sadece fotoğraf molası verdik. Hedef belli: ETNA!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Pedara’dan sarı mimozalar ve pembe çiçekler eşliğinde Rifugio Sapienza bölgesine vardık. Hedefe yakın yol üzerindeki, pembe yuvarlak çiçekler ve siyah lav toprağı müthiş bir tezat oluşturuyordu. Burada teleferik ve hediyelik eşya dükkanları var.

  Teleferikle 1900 metreden 2500 metreye çıkıyorsunuz. Çıktığınız bölgede muhteşem manzaralı bir teras, kapkara lav topraklarından oluşan tepeler ve soğumuş lav taşları var.

  Teleferik 30 Euro.

  4×4 otobüs ve rehberli tur ise ikinci seçenek olarak yine 30 Euro.

  Tam paket Etna gezisi size toplamda 60 Euro dolaylarına mal oluyor.

  İsterseniz 4×4 otobüslerle 2900 metreye çıkıp rehber eşliğinde kraterlere tırmanıyorsunuz. Ya da teleferikle çıktığım yer yeterli deyip manzaranın keyfini çıkarıyorsunuz.

  Biz bu konuda önce kararsız kaldık. Müthiş bir Etna manzarası olan terasta oturup bir şeyler içerken, sonuna kadar gitmeye karar verdik.

  Bu arada teleferikle çıkılan bu bölgede hakiki Etna balı ve lav taşlarından yapılmış biblolar satılıyor.

  Balın tadını çok beğendik. Hele de mandalinalı olan müthişti. Ancak biz son Etna grubu olduğumuzdan (ancak karar verebildik) teleferikle dönmeyip direkt olarak teleferiğe biniş noktasına otobüslerle indirildiğimiz için bu balı satın alamadık. Başka hiçbir yerde de mandalina aromalı bal bulamadık. Buraya çıkarsanız yanınızda taşımayı göze alıp balı kapın derim ben.

  Özetle öncelikle 4×4 otobüslere bindik. Virajlarda tırmanarak gittiğimiz bu güzergahta da ancak belli noktaya kadar otobüsle çıkabiliyorsunuz. Sonrası ise bacaklarınıza kalmış. Rehberli tur eşliğinde tırmanışa hazır olun.

  Rehber hem İtalyanca hem de İngilizce anlatıyor ama önceliği İtalyanca’ya veriyor.

  Bizim çıktığımız saat nedeni ile aşırı rüzgar vardı. Rehber eşliğinde rüzgardan savrularak tepeye tırmandık. Öyle ki 4×4 otobüse binerken şapkam uçtu. Uzak doğulu bir turist öyle can hıraç bir şekilde kendini feda ederek şapkamı kurtardı ki ben dahil herkes alkışladı adamı 🙂

  Kıyafet konusuna gelince, yukarısı soğuk ama ceket yetiyor. Spor ayakkabı da tırmanış için yeterli. Etna tırmanışında sandalet giymeyin ve yanınıza mutlaka rüzgara karşı koruyucu ceket alın.

  Etna tırmanışı bizim için müthiş bir tecrübe oldu. Rehberden aldığımız bilgiye göre Nisan 2017 tarihinde bir metre ötemizden lavlar akıyormuş. Biz soğumuş lavlara denk geldik. Bir krater bir kere oluştuğunda asla bir daha oradan patlama olmazmış.

  Etrafta birçok krater vardı.

  Benden bu kadar, bu da kapanış fotoğrafı olsun 🙂

  Füsun Erdoğanlar Bengisu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu