"Şimdi değilse, ne zaman?"

Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 5 – Başkent Palermo

  PALERMO ULAŞIM:

  Türkiye’ den Sicilya’nın başkenti Palermo’ ya direkt uçuş bulunmuyor ancak aktarmalı uçuşlarla Palermo’ ya ulaşılabilir.

  THY, Sicilya Adası’nın sadece Katanya şehrine uçuş düzenliyor. Başkent Palermo’ya gitmek için ya bizim de yaptığımız gibi Katanya’dan yaklaşık 3 saatlik bir kara yolu ile otobüse binerek ya da daha cesaretliyseniz 🙂 araba kiralayıp gideceksiniz.

  Otobüsler pek yeni ve temiz değil ama bizim deneyimimize göre konuşacak olursak zamanında kalkıp zamanında varıyor.

  PALERMO KONAKLAMA:

  Biz genellikle, kalitesi hemen hemen her yerde birbirine yakın olan zincir otelleri tercih ediyoruz konaklama ihtiyacımız için. Palermo’da da aynı şekilde Mercure markasına ait Hotel Giardino Inglese‘de konakladık.

  Merkeze 15 – 20 dakika yürüme mesafesinde olan otelimizin en güzel yanı arka kısmının Giardino Inglese parkına bakıyor olmasıydı.

  Otelin odaları temiz ve konforlu, banyosu oldukça modern ve kullanışlıydı.

  Sabah keyfi yapılabilen kahvaltı terasının manzarası da gayet güzeldi.

  Ayrıca ana cadde üzerindeki otelin önünde ve hemen yolun karşısında iki yöne doğru da otobüs durakları olması özellikle plajlara giderken büyük bir avantaj oldu. Biletler yolun karşısındaki gazete kioskundan alınabiliyor.

  Via Della Liberta üzerindeki otelimizden şehrin merkezine doğru inerken lüks alışveriş yapmak isteyenlerin dikkatini çekecek şık mağazalar var.

  SİCİLYA-PALERMO Genel Bilgi:

  Mario Puzo’nun mafyayı konu alan romanını okumuş ya da kitabın sinemaya uyarlaması olan “The Godfather” filmini izlemişsinizdir muhtemelen.

  Kitap veya filmden de hatırlayacağınız üzere ilk mafya ailesi Sicilya’da kurulmuş ve mafya ismini ilk kullanan da Sicilya olmuş. Palermo, 2700 yıllık tarihi ve zengin kültür mirası ile olsun, Romanesk ve Arap – Bizans tarzının harmanlanmasından oluşan kendine özgü mimarisiyle olsun Sicilya’da önemli bir role sahip. Filmlere konu olan Sicilya Mafyası’nın da kalbi buradaymış.

  Fransız Devrimi sonrası Fransa’dan gelebilecek bir saldırıya karşı kurulan “Fransa’ya Ölüm, Yaşasın İtalya” denilen mafya oluşumu, daha sonra yasadışı işlerden büyük paralar kazanan tehlikeli ve eli kanlı bir örgüte dönüşmüş. Ama artık Sicilya eskisi gibi değil, hele turistler çok rahat demişlerdi, biz de gittik gördük, hakikaten de özellikle turistlerin korkacağı bir şey yok gibi. Ama siz yine de mafya esprisi pek yapmayın, hoşlanmadıklarını duyduk, o yüzden biz kaçındık.

  Ama bir Godfather T-shirt’ü almadan da dönmek olmazdı tabii 🙂

  PALERMO PLAJLAR:

  Mavi-beyaz berrak bir deniz ve kumsal tercih edenler için gerçekten güzel iki plaj öneriyoruz.

  Bunlardan ilki Mondello Plajı, ki öncelikli tavsiyemiz de burası. Bu bölgede bir kaç km uzunluğunda sahil mevcut ve farklı farklı plajlar şeklinde kullanılıyor. Bazı plajlar tamamen ücretli ve şezlong-şemsiye ve restoran hizmeti bulunuyor. Bazıları ise bizdekine benzer şekilde sadece belli kamu personellerine vs. ayrılmış durumda. (Demiryolu çalışanları kampı vs. gibi). Bu bölgeye Palermo’dan 806 numaralı otobüs ile ulaşılabiliyor. Otobüs yaklaşık 10-15 dk’da bir geliyor ve yolculuk 20 dakika kadar sürüyor.

  İşte bu bölgeden bir kaç fotoğraf…

  Diğer önereceğimiz San Vito lo Capo plajı şehre oldukça uzak ancak yine de gitmeye değer bizce. Tabii yaklaşık 100 km yolu ve 2 saate yakın otobüs yolculuğunu göze almak gerekiyor. Gerçi araba kiralamışsanız çok daha çabuk ve konforlu bir şekilde de buraya ulaşılabilir. Burada da şezlong ve şemsiye kiralayabilir veya ücretsiz alanlarda kendiniz havlunuzu serebilirsiniz. Plajın hemen yakınındaki sokaklarda her zevke hitap eden restoranlar mevcut.

  İşte buradan bir kaç görüntü.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  PALERMO ŞEHİR GEZİSİ:

  Piazza Ruggero Settimo: Burası, şehrin en merkezi olan meydanı. Özellikle burada yer alan neo-klasik tarzdaki tiyatro binası Teatro Politeama, üzerindeki bronz at heykelleri ile meydana ayrı bir hava  katıyor. Buradan Via Ruggiero Settimo caddesini takip ederseniz hem ana yol üzerinde hem de ara sokaklarda, mağazalar, restoranlar ve kafeler var. Meydanda ünlü İtalyan politikacı Ruggero Settimo’nun bir heykeli bulunmakta.

  Via Ruggiero Settimo caddesinin bitiminde şehrin en ünlü ve en canlı meydanı olan Piazza Verdi’ye ulaşılıyor. Bu  meydandaki neo-klasik tiyatro binası ise meraklılarının bildiği üzere The Godfather filminin önemli sahnelerinden birkaçının çekildiği Teatro Massimo Vittorio Emanuele.

  Burada bir mola verip etrafı dolaştıktan sonra Via Maqueda üzerinde yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Araç trafiğine kapatılan bu cadde üzerindeki dükkan ve kafeler hem görmeye değer hem de ara sokaklar keşfedilecek güzellikler ile dolu.

  Via Maqueda ile Corso Vittorio Emanuelle caddesinin kesiştiği noktada karşılıklı dört köşeyi kaplayan Quattro Canti olarak isimlendirilmiş barok tarzda yapılar bulunmakta. Bu binaların her birinin önünde heykeller ile süslü çeşmeler var. Burada bir de gayet görkemli bir yapı olan San Giuseppe dei Teatini kilisesi var. Bu kilisenin bir köşesi Quattro Canti’nin dört duvarından birisini oluşturuyor.

  Via Maqueda üzerinde bir iki adım daha atınca meşhur Fontana Pretoria çıkıyor karşımıza. Çeşitli mitolojik yaratıkları, çıplak kadın ve erkek heykelleri ile bezeli bu çeşmeye müstehcen heykelleri yüzünden Utanç Çeşmesi de denilmiş vaktiyle.

  Via Vittorio Emanuelle caddesi üzerinden yürüyünce sahile ve yat limanına kadar inilebiliyor. Gerçi çok canlı bir yat limanı bölgesi yok görebildiğimiz kadarıyla.

  Via Vittorio Emanuelle caddesi üzerindeki Palermo Katedrali bugüne kadar gördüklerim içierisinde en güzel katedrallerden biriydi. Neoklasik mimari tarzdaki bu katedralin cami olarak kullanıldığı da olmuş tarihte. 12. yüzyılda katedral haline getirilen yapı, içerisinde Sicilya Krallığına ait mezarlıkları barındırıyor.

  Via Vittorio Emanuelle üzerindeki Porto Nuova kapısından hemen önce güzel bir park ve parkın bitiminde Palazzo Dei Normanni adındaki Arap-Norman tarzını yansıtan saray bulunmakta. Burası günümüzde parlemento binası olarak kullanılıyormuş.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 3 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.123

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu