Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 4 – Sicilya’da antik bir Yunan kenti: Siracusa

Sicilya Gezisi Yazı Dizisi Bölüm 3 – Romantizmin doğa ve tarih ile buluştuğu nokta: Taormina
30/10/2017
Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 5 – Başkent Palermo
24/01/2018

Siracusa kenti tarihi itibari ile  çok eski yıllara dayanan antik bir  Yunan kenti ve burası İtalyan kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden bir tanesi olarak biliniyor.

Tarihi merkezi Ortigia olarak adlandırılmış. Corso Umberto caddesi üzerinden dümdüz gittiğinizde, Porta Urbica kapısından geçince bu tarihi bölgeye ulaşıyorsunuz. Aslında aradaki yol olmasa, bu kısım kendi başına ayrı bir adacık gibi.

Bu güzel tarihi şehirin Antik Yunan döneminden kalan tarihi ve kültür mirası yanında, ünlü filozof ve bilim adamı Arşimet’in doğduğu şehir olması nedeniyle de önemi büyük.

Sicilya’nın bu güzel beldesi günümüzde en çok balıkçılık ve turizm ile ayakta kalmakta.

Burada kaldığımız sürece gündüzlerimizi hep denizde geçirdik. Siracusa’nın en önemli ve güzel plajı Lido Fontane Bianca. Deniz pırıl pırıl berrak ve kum, tesis güzel, manzara huzur verici.. e daha ne olsun 🙂

Hem tarihi bir şehir gezeyim hem de çok nefis bir denize gireyim derseniz, Siracusa Sicilya’da doğru adres…

Plajlara giden yerel otobüs biletleri bu tür “station bar” denen yerlerde satılıyor.

Dilek Vidana Tavaşoğlu
Dilek Vidana Tavaşoğlu
İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz 😊 "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın 😊  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir