"Şimdi değilse, ne zaman?"

Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 4 – Sicilya’da antik bir Yunan kenti: Siracusa

  Siracusa kenti tarihi itibari ile  çok eski yıllara dayanan antik bir  Yunan kenti ve burası İtalyan kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden bir tanesi olarak biliniyor.

  Tarihi merkezi Ortigia olarak adlandırılmış. Corso Umberto caddesi üzerinden dümdüz gittiğinizde, Porta Urbica kapısından geçince bu tarihi bölgeye ulaşıyorsunuz. Aslında aradaki yol olmasa, bu kısım kendi başına ayrı bir adacık gibi.

  Bu güzel tarihi şehirin Antik Yunan döneminden kalan tarihi ve kültür mirası yanında, ünlü filozof ve bilim adamı Arşimet’in doğduğu şehir olması nedeniyle de önemi büyük.

  Sicilya’nın bu güzel beldesi günümüzde en çok balıkçılık ve turizm ile ayakta kalmakta.

  Burada kaldığımız sürece gündüzlerimizi hep denizde geçirdik. Siracusa’nın en önemli ve güzel plajı Lido Fontane Bianca. Deniz pırıl pırıl berrak ve kum, tesis güzel, manzara huzur verici.. e daha ne olsun 🙂

  Hem tarihi bir şehir gezeyim hem de çok nefis bir denize gireyim derseniz, Siracusa Sicilya’da doğru adres…

  Plajlara giden yerel otobüs biletleri bu tür “station bar” denen yerlerde satılıyor.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Arşimet Meydanı ve Arşimet Çeşmesi, Apollo Tapınağı, Antik Yunan Tiyatrosu, Orecchio di Dionisio  Mağarası (Dionysus’un Kulağı), Duomo Meydanı ve buradaki katedral ile kilise, Fonte Aretusa denilen gölet ve çevresi, Castello Maniace Kalesi ile yat meydanı ve çok şart olmasa da Santuario Madonna delle Lacrime adındaki modern kilise görülecek yerler arasında…

  Duomo Meydanı benim en sevdiğim meydan oldu. Buram buram tarih kokan nefis bir yer…

  Yat limanı yolu yürüyüş ve oturup birşey içmek için ideal…

  Yüzyıllık ağaçların olduğu bir park var yat limanının yakınında…

  Önemli tarihi bölgeleri gezdikten sonra, o güzelim daracık sokaklarına rasgele dalıp şehrin büyüsünde kaybolun derim ben.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kaldığımız otel hem rahatlığı hem de temizliği ile idealdi, gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Şehrin merkezinde havuzlu bir otel burası, yani direkt plaj kenarında değil ama biz bu şekilde tercih ediyoruz. Akşamları otelden çıkıp yürüyerek şehri gezmek daha çok işimize geliyor 🙂

  Bu otelden Ortigia’ya kadar yürümek yaklaşık 15-20 dakikamızı alıyordu. Bir akşam yorulduğumuz için dönüşte taksi tuttuk, o da 7-8 Euro civarı tutmuştu.

  İşte otelimiz Hotel Mercure Siracusa‘dan görüntüler…

  Otelimiz şehrin modern kilisesi Santuario Madonna delle Lacrime’nin hemen yakınındaydı.

  Tavsiyelere girmişken bir de meydanda yemek yediğimiz restoranı denemenizi öneririm: Gran Caffe del Duomo. Meydana hakim konumu ile hem seyirli bir mekan hem de yiyecekleri çok lezzetli idi.

  Bu da fiyatları merak edenler için fikir vermesi açısından menüden görüntüler 🙂

  Diğer Sicilya yazılarımda da belirttiğim üzere, adada araba kiralamaktan çekindiğimiz için otobüs kullanmayı tercih ettik ve yine Interbus ile Katanya-Siracusa arası gidip geldik.

  Biz Siracusa’yı çok sevdik, o yüzden ister otobüs ile ister araba kiralayıp gidin ama Katanya’ya kadar gitmişken mutlaka Siracusa’yı görün bence…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

   

  Siracusa Otelleri

  Siracusa Otelleri

  SIRACUSA’DA NEREDE KALINIR?

  Siracusa’da konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu