"Şimdi değilse, ne zaman?"

Aşıkların şehri Roma’da 2 gün

  İki günde ROMA’yı keşfetmek

  Roma bilinen en eski kentlerden biri. Sokaklarında gezerken bunu hissedebiliyorsunuz. Eskinin ve tarihin büyüsü içinde gezmek isterseniz Roma ideal bir yer.

  NEREDE KALMALI?

  Biz Roma’yı Sardinya Adası’nda yapacağımız yaz tatiline başlama noktası olarak kullandığımız için hemen havaalanının dibindeki HILTON ROME AIRPORT HOTEL’i tercih ettik, böylece otelimizden uçuş terminaline yürüyerek 5 dakikada gidip bizi Sardinya’ya götürecek olan uçağa telaşsız bir şekilde kolaylıkla yetişebildik. Ayrıca Roma merkeze ücretsiz kalkan ve tekrar otele getiren “shuttle” servisleri de vardı. Ama sadece Roma’yı gezecekseniz şehir içindeki otellerden birini de tercih edebilirsiniz.

  TATİLE NASIL BAŞLAMALI?

  Şehirleri ve gezip görülecek yerleri anlatan tatil kitapçıkları tursuz kendi başlarına gezenler için ideal; işte biz de onlardan bir tane aldık 🙂

  Roma Gezi Kitapçığı - Casa Editrice Perseus - Plurigraf Yayınları

  Roma Gezi Kitapçığı – Casa Editrice Perseus – Plurigraf Yayınları

  Otel shuttle servisi bizi Roma’nın en merkezi yerlerinden biri olan “Piazza del Campidoglio”ya bıraktı. Oldukça güzel bir yer burası. Biraz yürüdükten sonra ileride Piazza Venezia denilen meydana çıktık. Orada bulduğumuz ilk sokak kafesinde oturup, nefis birer calzone ve kola ısmarlayıp, Roma kitabımızdan gideceğimiz yerleri belirlemeye başladık. Zaten İstanbul’da “Google”dan Roma’da gezilecek görülecek yerler diye aratıp koca bir liste yapmıştık, şimdi kitabımız da buna ilave bir dolu yerleri fotoğraf ve bilgileriyle sununca seçenekler arttı tabii. Bu tür kitapların en güzel tarafı içinde harita da oluyor.

  Piazza del Campidoglio with the Palazzo Senatorio

  Piazza del Campidoglio with the Palazzo Senatorio

  Telefonunuzdaki GPS ile de yön bulmak çok kolay bir çözüm. Android telefon kullanıcıları için özellikle “Sygic” programı tavsiye edilir. 70 küsür Euro verip, neredeyse tüm dünya haritalarını ömür boyu ücretsiz güncelleme imkanı ile kullanabiliyorsunuz. Son iki yıldır tüm tatillerimizde kullandık, çok memnun kaldık.

  rome

  Roma Harita

  O zaman artık gezmeye başlamalı… İşte “Piazza Venezia” denilen güzel meydan…

  Piazza Venezia

  Piazza Venezia

  Piazza Venezia

  Ortada II. Vittoria Emmanuele’in anıtı var. Çok geniş bir meydan ve bir dolu caddenin kesiştiği bir kavşakta.

  Piazza Venezia

  Piazza Venezia

  Piazza Campo dei Fiori

  Sonra haritamızda sola doğru ilerledik ve “Piazza Campo dei Fiori” denen yeri görmeye gittik. Çeşit çeşit çiçekler, meyveler, sebzeler, süs eşyaları ve benzeri şeylerin satıldığı tezgahlarla dolu bir pazar alanı burası.

  Piazza Campo dei Fiori

  Piazza Campo dei Fiori

  Yolda ara ara eski Roma’dan kalıntılara rastlamak mümkün.

  Roma sokaklarında kalıntılar

  Roma sokaklarında kalıntılar

  Pantheon

  Sonra haritamızda biraz yukarı çıkarak “Pantheon”a ulaştık. Pantheon “Tüm Tanrılara ait” demekmiş. Tanrılar için tapınak olarak inşa edilmiş. 2000 yıl önce yapılmış olan Pantheon, dışı da içi de ihtişamlı bir yapıt. Eski Roma’dan bugüne en iyi korunmuş şekilde gelen bina buymuş. Çevresinde oturup birşeyler yemek veya içmek isterseniz, Pantheon’u seyrederek yorgunluk atacağınız café ve restaurantlar var. Hoş bir yer, biz sevdik.

  Roma - Pantheon

  Pantheon

  Piazza Navona

  Haritada sola doğru ilerleyince Roma’da bizi en büyüleyen ve son gün tekrar görmek istediğimiz yer olan Piazza Navona’ya ulaştık. Çok çok güzel bir yer. Bir zamanlar Romalıların sirk, festival, karnaval ve pazar yeri olarak kullandığı bu meydan, binalar, heykeller, süs havuzları, caféler ve restaurantlarla çevrili elips şeklinde bir alan.

  Roma - Piazza Navona

  Piazza Navona

  Roma - Piazza Navona

  Piazza Navona

  Tam orta yerinde resim yapan ve yaptıkları resimleri satan ressamlar, ya da reprodüksiyon resimler satan satıcılar var. İnanılmaz rengarenk bir yer. Dönüşte buraya tekrar uğrayıp, bir dolu resim aldım 🙂

  Piazza Navona

  Piazza Navona

  Barok mimarisi tarzında yapılmış devasa Sant Agnese Kilisesi de çok ihtişamlı duruyor.

  Roma - Piazza Navona

  Piazza Navona

  Navona’da yediğim tortellini ve içtiğim buz gibi bira tüm Roma seyahatinin en güzel anısı olarak kalacak.

  Roma - Piazza Navona

  Piazza Navona

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu