The Fontana di Trevi: Aşk Çeşmesi

Oradan artık zamanı geldi deyip, sağa doğru kıvrılarak şu meşhur Aşk Çeşmesini yani “The Fontana di Trevi”yi görmeye gittik. O çeşmeye para atarsanız tekrar Roma’ya gelirsiniz diye bir rivayet varmış ama polisler vardı çeşmenin etrafında ve habire düdük çalarak insanları uyarıp duruyorlardı. İtalyanca bağrınıp durduklarından dolayı para atanları mı, paraları çeşmeden geri toplayıp tekrar atmaya kalkanları mı azarlıyorlardı bilemedik. Hatta ayaklarını suya sokmaya kalkanlar vardı, belki de onlara çaldılar düdüğü. Ama ben tırstım ve para atmayı bile deneyemedim, sonra da içimde kaldı, keşke atsaydım 🙁

Trevi Çeşmesi gerçekten güzel bir yapıt ama o kadar dar bir alana sıkışmış ki anlatamam. Bir de orayı görmek için doluşmuş turist kalabalığını düşünün. Çeşmenin yanına yaklaşmakta zorlanıyorsunuz. Bu kadar hoş bir çeşmeyi bu kadar dar sokağın kesiştiği bir alana yapmak kimin fikriydi merak ettik. Bizim şansımıza bir de yarısı renovasyon çalışmaları yüzünden kapalı haldeydi, fotoğraflar hep yarım yamalak oldu…

Roma - Aşk Çeşmesi (Trevi Fountain)

The Fontana di Trevi: Aşk Çeşmesi

The Fontana di Trevi: Aşk Çeşmesi

The Fontana di Trevi: Aşk Çeşmesi

Çeşmeye çıkan sokağın köşesinde solda bir dondurmacı var, orada Roma’nın bizce en güzel dondurmasını yedikten sonra Aşk Çeşmesine veda ettik.

Çok yorulmuştuk ama günler uzundu ve ben İspanyol merdivenlerini görmeden günü bitirmek istemiyordum. O yüzden oraya yürümeye başladık. Biz zaten her gittiğimiz şehirde bir yerden diğerine eğer mümkünse yürüyerek gideriz. Londra, Paris veya Berlin gibi büyük şehirlerde bu pek mümkün olmuyor ama Roma’da 2 gün yürüyerek görülecek yerlerin büyük çoğunluğuna ulaşabildik.

Yürümeyip metroya binince bir dolu şeyi kaçırıyorsunuz. Sokak sokak yürürken orayı daha bir keşfetme duygusu sarıyor insanı.

Scalinata della Trinità dei Monti: İspanyol merdivenleri

Gelelim İspanyol merdivenlerine, yani İtalyanların deyişiyle “Scalinata della Trinità dei Monti” ye. En işlek alışveriş caddelerinden birinin sonunda oraya ulaşıyorsunuz.

Scalinata della Trinità dei Monti: İspanyol merdivenleri

Scalinata della Trinità dei Monti: İspanyol merdivenleri

Bu 138 merdiven “Piazza di Spagna”yı tepedeki Trinita Kilisesine bağlıyor. Tepeden şehre bakmak hoş. Merdivenlerde oturup dinlenmek ve etrafı seyreden diğer turistlere katılmak da lazım bir süre 🙂

Kayık şeklinde bir havuz var en altta. Biz gittiğimizde alan konser etkinliğine hazırlanıyordu.

İspanyol merdivenlerinin aşağısındaki kayık şeklindeki havuz

İspanyol merdivenlerinin aşağısındaki kayık şeklindeki havuz

Roma - İspanyol Merdivenlerinin en altındaki kayık şeklindeki havuza tepeden bakış

İspanyol merdivenlerinden aşağıya bakış…

Habire birşeyler satmaya çalışan satıcılar var, kolunuza birşeyler takmalarına izin vermeyin, çünkü takmalarına izin verince artık aldınız ve  parasını vermek zorundasınız gibi bir durumda kalıyorsunuz… Biz net bir şekilde, biraz da sert “No” dedik ve problem çıkmadı.

İspanyol Merdivenlerinden yukarı çıkıp sola doğru epey bir yürümeyi göze alırsanız, Roma’ya uzaktan ve tepeden bakma imkanı bulur ve sonunda çok güzel bir meydan olan “Piazza del Popolo” ya ulaşabilirsiniz.

Roma'ya tepeden bakış

Roma’ya tepeden bakış

Roma'ya tepeden bakış

Roma’ya tepeden bakış

Popola Meydanı

Roma - Popola Meydanı

Popola Meydanı

Popola Meydanı

Popola Meydanı

Popola Meydanı

Popola Meydanı

“Angels and Demons” filminde gördüğümüz “Santa Maria del Popolo” kilisesi de bu meydanda. Tepeden bakınca da aşağıya inince de çok etkileyici olan bu meydanın ortasında kocaman bir dikilitaş var, Mısırdan getirtilmiş. İkiz kiliselerin sağından yürürseniz çok işlek bir alışveriş caddesi gezebilirsiniz. Veya ikiz kiliseleri seyreden café veya restaurantlarda bir mola daha verebilirsiniz. Biz öyle yaptık. Akşam yemeğimizi erkenden burada yedikten sonra, nehre doğru yürümeye başladık.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama