"Şimdi değilse, ne zaman?"

Ateşli bir İspanyol Festivali: Las Fallas

  “Kışa veda”, “Bahara hoşgeldin” festivali: Las Fallas, Valencia

  Mart ayında yapılabilecek en ilginç tatillerden biri Las Fallas Festivali sırasında Valencia’ya gitmek olabilir…

  Işıklı süslemeler, havai fişek, barut, dev maketler, çiçekler, geleneksel kıyafetler, akrobatlar,  müzik, mizah, çılgınca eğlence  “Las Fallas” denilince ilk akla gelenler.

  Bu da ne diyecek olursanız şöyle özetleyelim 🙂

  Las Fallas Festivali (Las Fayyas” diye okunur), Valencia’nın en önemli festivalidir ve 1-19 Mart tarihleri arasında kutlanır. “Fallas” adını verdikleri ve genellikle toplumsal eleştiri içeren dev karton maketlerin yapımı, sergilenmesi, yarışmaya katılması ve en sonunda yakılması gibi safhaları içeren bir festivaldir. Şehirde yaklaşık 700 “Fallas” sergilenir bu dönemde. Sokak partileri, konserler, geçit törenleri ve havai fişek gösterileri festivale renk katar…

  spain at your pace com

  Las Fallas – © spainatyourpace.com

  vivelasfallas cc366

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  vivelasfallas cc3

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  SONY DSC

  Las fallas © casavalencia.be

  vivelasfallas 666

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  vivelasfallas 6

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  “Fallas” nedir?

  vivelasfallas fd

  Ninot © vivelasfallas.es

  “Falla”lar, devasa büyüklükte karton, poliüretan veya tahta gibi kolay yanabilir maddelerden yapılmış maketlerden yani “Ninot“lardan oluşur. Ninot aslında “oyuncak bebek veya kukla” anlamına geliyor Katalan dilinde.

  Bu maketlerin kimisi yerel veya dünyadan politik figürleri, kimi bir pembe dizi oyuncusunu veya filmlerden tanıdığımız ünlü karakterleri, kimi şarkıcıları veya sanatçıları temsil eder. Leonardo da Vinci, Laurel ve Hardy, Barrack Obama veya Lady Gaga gibi isimler buna örnek. Bazen de tamamen hayal ürünü olabilirler.

  “Falla” ların çoğu (çocuk “falla”lar hariç) hiciv içerebilir. Önceki yıla ait, kınanması gereken sosyal manzaraları gösteren eleştirel ve ironik “Falla”lar oldukça yaygındır. Rengarenk ve görsellik açısından oldukça ilginçtirler. Bu Disney karakterlerini andıran figürler arasında kendinizi dev bir animasyon filmi içinde gibi hissedebilirsiniz.

  Sokak sokak gezdirilip teşhir edilen “Ninot”lar, 15 Mart’ta ait oldukları mahallede daha önce karar verilmiş olan konsepte uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde görkemli bir kareografi ile bir araya getirilip sergilenirler. “Ninot”lara posterler, açıklamalar, konseptin gerektirdiği çim, çiçekler, tabelalar, ışık vs gibi gerekli detaylar eklenir. Bu halleriyle “Ninot”lar artık “Falla” olmuşlardır. Bunları şehrin her yerinde görebilirsiniz. En önemli, en pahalı ve en etkileyici olan 14 tanesi “Sección Especial” kategorisi içinde olanlardır. En görkemlilerinden biri de Belediye Binası önünde sergilenendir.

  keepingcalendar com

  Las fallas © keepincalendar.com

  festivalcelebrates

  Las Fallas © festivalcelebrates.com

  thetwoontour 4

  Las Fallas © thetwoontour.com

  thetwoontour 6

  Las Fallas © thetwoontour.com

  Her “falla”, binaların boyuna erişen 20-30 metre yüksekliğinde “yetişkin (mayor) falla” ve yaklaşık 3 metrelik “çocuk (infantil) falla”ya sahiptir. Her falla komisyonu, Şubat ayında  en iyi “ninot”unu sergilenmek üzere seçip gönderir ve bu “ninot”lar sergiyi ziyaret edenlerin oyları ile değerlendirilir. Sergilenme dönemi bitince en yüksek oyu almış olan “ninot”, festivalin sonunda yanmaktan kurtulur ve o yılın “Ninot Indultat“ı, yani “kurtarılmış ninot”u olarak Fallas Müzesi’ne konur. Aynı sergilenme ve seçim “çocuk falla”lar için de yapılır. “Ninot Indultat” dışındaki tüm maketler festivalin sonunda müthiş bir törenle alev alev yakılır.

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergisi © Guida Valencia

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Las Fallas Festivali etkinlikleri…

  Las Falleras Mayores & Fallera Mayor Infantil de Valencia – Festival Kraliçelerinin seçimi

  Uzun ve zorlu bir seçim döneminden sonra festival temsilcileri olarak hem yetişkinler hem de çocuklar arasından “Festivalin Kraliçeleri” seçilir. 13 aday arasından kraliçe seçildikten sonra geride kalan 12 kişi ise “Court of Honor” denilen “Onur Kurulu”nu oluştururlar.

  1617561_710272732389551_3660265524793356424_o

  2015 yılının festival kraliçeleri © vivelasfallas.es

  10682154_710273185722839_3519591095998372652_o

  Festival Kraliçesi ve Onur Kurulu © vivelasfallas.es

  La Crida – Açılış

  Festivalin resmi açılışına La Crida diyorlar. Genellikle Şubat ayının son pazar gününe denk getirilir bu açılış. Fallas Festival Komiteleri ve Valencia halkı, Serranos Kuleleri etrafında toplanırlar ve Festival Kraliçeleri ve Onur Kurulu ile şehrin ileri gelenleri müthiş bir ışık, ses, müzik ve havai fişek gösterisi eşliğinde festivali başlatırlar.

  vivelasfallas la crida 2014bb

  La Crida © vivelasfallas.es

  vivelasfallas la crida 2014b

  La Crida © vivelasfallas.es

  vivelasfallas la crida 2014

  La Crida © vivelasfallas.es

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu