Sevgililer Günü için Romantik Tatiller: 10 Aşk Şehri…
18/01/2015
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015

La Desperta

Festival süresince sabah 08:00 de şehrin sokaklarında fişekler, maytaplar ve çatapatlar patlamaya başlar, bandoların çaldığı müzik sesleri duyulur. Buna La Desperta diyorlar. Bu bir “wake-up call”, bir tür “alarm saati” gibi de değerlendirilebilir. Uyanın eğlence başlıyor, kaçırmayın diyorlar :)

Bunu ücret almadan gönüllü olarak yapıyor Valencia halkı…

gospain.about
La Desperta © gospain.about.com

La Mascleta

Hergün öğlen saat 14:00’de, Plaza del Ayuntamiento’da sesli bir havai fişek gösterisi olur, buna “La Mascleta” denir. Şehrin hemen her yerinden seyredilip, duyulabilir bu ama esas o meydanda olmak lazım nasıl birşey olduğunu görmek için.

Evet, anlaşıldığı üzere epey gürültülü bir festivaldir bu. Zaten gürültücü bir millet olan İspanyollar, gürültünün dozunu burada epey zorluyorlar açıkcası. Her mahalle gürültü ve büyüklük konusunda birbiriyle yarıştığı için bu sesli fişek gösterisi “terremoto” yani deprem dedikleri yüzlerce fişeğin aynı anda patlatıldığı bir final ile son bulur, aslında buna ne kulak ne yürek dayanır ama alışılıyor bir süre sonra :)

Mascleta_2004bwiki
La Mascleta © Wikimedia Commons
notikumi com
La Mascleta © notikumi.com
deshilachado com
La Mascleta © deshilachado.com
LA MASCLETA
La Mascleta © searchpp.com

İsterseniz buradan kopan gümbürtüye bir bakın – özellikle son 60 saniye harbi deprem gibi :)

La Planta

15 Mart tarihinde, “ninot” denilen maketlerin uygun bir tema içinde ait oldukları mahalledeki yerlerine yerleştirilmesine La Planta denilir ve bu süreçte her mahalle hummalı bir şekilde çalışır. Yerleştirme bittikten sonra oluşan kompozisyona “Falla” denilir.

Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados

17 ve 18 Mart’ta, 2 gün boyunca şehrin kadınları ve küçük kızları geleneksel giysileri içinde ellerinde çiçeklerle yürüyüş yaparlar şehrin sokaklarında. Arkalarında çalan bandoya eşlik edip şarkı söyler ve dans ederler bazen. Oldukça eğlenceli bir görüntüdür.

lachicaaventurer
Elde çiçekler ile geçit töreni © lachicaaventurer
photobucket com
Elde çiçekler ile geçit töreni © photobucket.com
audio firework displays Mascleta go spain about com
Bando © gospain.about.com
Mascleta go spain about com
Bando © gospain.about.com
gospain about com 3
Çiçek bırakma töreni © gospain.about.com
gospain.about.com 5
Çiçek bırakma töreni © gospain.about.com

Bu geçit töreni sonunda Plaza de la Virgen meydanında kurulmuş olan tahta konstrüksiyon üzerindeki şehrin koruyucu azizesi “Virgin (Azize Meryem)” heykeline çiçek bırakılır. 14 metre yüksekliğinde dev bir çiçek dağı oluştururlar sanki…

gospain about com flower offering 2
Dev Azize heykeli çiçekler ile süsleniyor © gospain.about.com
ruestour com
Çiçekler ile donatılmış dev azize heykeli © ruestour.com

Cabalgata del Fuego

19 Mart’ta Calle Ruzafa ve Calle Colon üzerinden başlayıp, Porta de la Mar’da son bulan “Cabalgata del Fuego” yine alevli ateşli gümbür gümbür bir geçit törenidir. Zaten anlamı da Ateş Geçit Töreni :)

El Castillo, La Nit del Foc & La Crema

15-19 Mart arası en önemli aktivitelerin olduğu dönemdir. Bu tarihler arasında her gece havai fişek gösterisi olur, buna El Castillo diyorlar.

19 Mart sabahı, yani şehrin azizi “San José” şenliğinin olduğu günde, önce San José köprüsüne (Puente de San José) çiçek bırakılır, öğlen 12 gibi San José katedraline gidip, azizlerine saygılarını sunar Valencia halkı.

19 Mart akşamı “La Nit del Foc” dedikleri oldukça görkemli olan son havai fişek gösterisini “Falla” ların yakılma töreni, yani “La Crema” izler.

Aslında bu festival, şehrin marangozlarının eski bir geleneğine dayanmakta. Vaktiyle marangozlar havanın erken karardığı kış günlerinde atölyelerini aydınlatsın diye kullandıkları ahşap lambalarını, baharın başlangıcını ve uzayan günlerin gelişini kutladıkları San José Şenliği esnasında, atölyelerinin önlerinde, sokaklarda ve meydanlarda yakarlarmış. O yüzden Las Fallas Festivali, marangozların azizi San José’nin anıldığı “San José Şenliği” gününde herşeyin yakılması ile o günlere bir gönderme yapılarak bitirilir.

Kötü olan şeylerin yakılması ve yok edilmesi gibi de bir anlam taşıyormuş bu tören ayrıca. Hicvettikleri, eleştirdikleri kötü şeyler yanıp kül oluyor o gün. Bildiğiniz yangın alanı oluyor ortalık bu sırada. Üstüne benzin dökülen ‘falla’lar uzunca bir fitil yardımıyla ateşleniyor ve 10 dakika sonra o koskoca heykellerden geriye, tüten bir duman ile üç beş kapkara parça kalıyor sadece. Bu arada yangın amacını aşmasın diye itfaiyeciler de görev başında elbette. Aman yangın söndürülürken ıslanmayın siz de, ya da boşverip ıslanın, o gün fena gelse de ilerde gülerek hatırlarsınız :)

Simgesel olarak, La Crema sonrası “yenilenme dönemi”dir artık.

Felsefelerini şöyle özetleyebiliriz: “Kötü bir şeyi yakarsan, yeni bir şeye başlarsın ve yeni iyidir.”

visitvalencia
El Castillo © visitvalencia.com
artifice visitvalencia com
La Nit del Foc © visitvalencia.com
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
La Nit del Foc © vivirvalencia.com
cnn com
La Crema © cnn.com
nydailynews com
La Crema © nydailynews.com
telegraph co uk
La Crema © telegraph.co.uk
visitvalencia com - crema
La Crema © visitvalencia.com
whatisthehaps com
La Crema © whatisthehaps.com
worldfortravel com
La Crema © worldfortravel.com

Las Fallas Museum – Plaza Monteolivete

Şehrin biraz dışındaki bu müzede her yıl birinciliği haketmiş ve yanmaktan kurtulmuş olan “Falla” ların “Ninot Indultat” denilen heykelcikleri sergilenir. Üşenmeyip, yürüyüp gidip görmek lazım bence…

İşte yanmaktan kurtulmuş bir Ninot Indultat

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
2007 yılının Ninot Indultat’ı © Findûriel – flickr.com
Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.