Sevgililer Günü için Romantik Tatiller: 10 Aşk Şehri…
18/01/2015
Verona Sevgililer Günü Festivali ve Verona Karnavalı
04/03/2015

Bunları da yapın…

Konserler, sokak partileri

Conciertos” denilen ücretsiz Fallas konserlerini kaçırmayın, bu konserler İspanyolların tanınmış sanatçıları tarafından verilir. Nerede oldukları da önceden ilan edilir.

Verbenas” denilen sokak partilerine katılıp eğlenin, dans edin… Zaten herkes sokakta dans ediyor olacak :) Ziyaretçilere ve turistler ile yerel halkın sıcak bir şekilde kaynaştığı bu ortamları deneyin mutlaka.

fallaobispoamigo.org
Sokaklardaki eğlence © fallaobispoamigo.org

Sokaklar alabildiğine kalabalık, insanlar aşırı neşeli, şarkılar müthiş eğlenceli olacak ve hal böyle olunca elbette siz de kaptırıp gideceksiniz bu havaya kendinizi…

Calles Iluminadas

Bu festivalde her mahalle kendi aralarında para toplayarak sokakları süslüyorlar ve bu ışıklı dekorasyonlarla süslenmiş caddelere “Calles Iluminadas” deniliyor. O süslü püslü caddelerde gezip, bol bol fotoğraf çekin.

Rengarenk ışıklar ve birbirinden farklı pek çok şekiller kullanılarak süslenmiş bu caddeler arasında, “Fallas” yarışması gibi “En iyi süslenmiş cadde” yarışması da yapılır. Yıl içinde en çok para toplanıp, en çok emek verilmiş ve masraf yapılmış olanların kazanma şansı daha büyük olur tabii…

İşte birkaç örnek…

agvlc com
Sokak süslemeleri © agvlc.com
bgsu edu
Sokak süslemeleri © bgsu.edu
hortainformacio com
Sokak süslemeleri © hortainformacio.com
kristinamorrisphotoblogspot
Sokak süslemeleri © kristinamorris
kristinamorrisphotoblogspotcom
Sokak süslemeleri © kristinamorris
sientevalencia.files wordpress com 3
Sokak süslemeleri © sientevalencia
vivelasfallas 1
Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es
vivelasfallas 2
Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es
vivelasfallas 4
Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es
vivelasfallas cc2014
Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es

Paella Yarışmaları

Paella ilk Valencia şehrinde yapılıp, buradan çıktığı için festivalin başladığı dönemde sokak aralarında paella yarışmaları yapılır. Bunlara denk gelirseniz birbiriyle yarışan lezzetleri tadabilirsiniz. Ama orijinal paella deniz ürünleri içermediği için içinde deniz ürünü yok diye şaşırmayın sakın :)

Paella_hirviendo wiki
Sokakta pişen paella © Wikimedia Commons

Çikolata soslu “Buñuelos”

Buñuelo adını verdikleri meşhur tatlı çöreklerini eritilmiş çikolata sosuna bandıra bandıra yemeden dönmeyin elbette…

eyeonspain
Buñuelos © eyeonspain.com

Boğa güreşleri

Hergün saat 5 de boğa güreşleri oluyormuş, tasvip de tavsiye de etmiyorum – benden söylemesi…

SON SÖZ

Şimdi bana soracak olursanız, 1 Mart-19 Mart arasındaki bu festivale gitmek için en güzel zaman, en önemli olayların olduğu 15-19 Mart arasıdır.

Ha gidelim mi, gitmeyelim mi derseniz, bence gidin. Belki 5 gün uykusuz kalır ve epey bir yorulursunuz, üzerinize duman, saçlarınıza kül kokusu siner, belki kulaklarınız gürültüden sağır olmuş gibi olur ama böyle de bir eğlenceyi ve kutlamayı başka bir yerde göremezsiniz – yani çok acayip birşey, çok farklı bir atmosfer ve bence denemeye değer :)

Dilek Vidana Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.