"Şimdi değilse, ne zaman?"

Ateşli bir İspanyol Festivali: Las Fallas

  “Kışa veda”, “Bahara hoşgeldin” festivali: Las Fallas, Valencia

  Mart ayında yapılabilecek en ilginç tatillerden biri Las Fallas Festivali sırasında Valencia’ya gitmek olabilir…

  Işıklı süslemeler, havai fişek, barut, dev maketler, çiçekler, geleneksel kıyafetler, akrobatlar,  müzik, mizah, çılgınca eğlence  “Las Fallas” denilince ilk akla gelenler.

  Bu da ne diyecek olursanız şöyle özetleyelim 🙂

  Las Fallas Festivali (Las Fayyas” diye okunur), Valencia’nın en önemli festivalidir ve 1-19 Mart tarihleri arasında kutlanır. “Fallas” adını verdikleri ve genellikle toplumsal eleştiri içeren dev karton maketlerin yapımı, sergilenmesi, yarışmaya katılması ve en sonunda yakılması gibi safhaları içeren bir festivaldir. Şehirde yaklaşık 700 “Fallas” sergilenir bu dönemde. Sokak partileri, konserler, geçit törenleri ve havai fişek gösterileri festivale renk katar…

  spain at your pace com

  Las Fallas – © spainatyourpace.com

  vivelasfallas cc366

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  vivelasfallas cc3

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  SONY DSC

  Las fallas © casavalencia.be

  vivelasfallas 666

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  vivelasfallas 6

  Las Fallas © vivelasfallas.es

  “Fallas” nedir?

  vivelasfallas fd

  Ninot © vivelasfallas.es

  “Falla”lar, devasa büyüklükte karton, poliüretan veya tahta gibi kolay yanabilir maddelerden yapılmış maketlerden yani “Ninot“lardan oluşur. Ninot aslında “oyuncak bebek veya kukla” anlamına geliyor Katalan dilinde.

  Bu maketlerin kimisi yerel veya dünyadan politik figürleri, kimi bir pembe dizi oyuncusunu veya filmlerden tanıdığımız ünlü karakterleri, kimi şarkıcıları veya sanatçıları temsil eder. Leonardo da Vinci, Laurel ve Hardy, Barrack Obama veya Lady Gaga gibi isimler buna örnek. Bazen de tamamen hayal ürünü olabilirler.

  “Falla” ların çoğu (çocuk “falla”lar hariç) hiciv içerebilir. Önceki yıla ait, kınanması gereken sosyal manzaraları gösteren eleştirel ve ironik “Falla”lar oldukça yaygındır. Rengarenk ve görsellik açısından oldukça ilginçtirler. Bu Disney karakterlerini andıran figürler arasında kendinizi dev bir animasyon filmi içinde gibi hissedebilirsiniz.

  Sokak sokak gezdirilip teşhir edilen “Ninot”lar, 15 Mart’ta ait oldukları mahallede daha önce karar verilmiş olan konsepte uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde görkemli bir kareografi ile bir araya getirilip sergilenirler. “Ninot”lara posterler, açıklamalar, konseptin gerektirdiği çim, çiçekler, tabelalar, ışık vs gibi gerekli detaylar eklenir. Bu halleriyle “Ninot”lar artık “Falla” olmuşlardır. Bunları şehrin her yerinde görebilirsiniz. En önemli, en pahalı ve en etkileyici olan 14 tanesi “Sección Especial” kategorisi içinde olanlardır. En görkemlilerinden biri de Belediye Binası önünde sergilenendir.

  keepingcalendar com

  Las fallas © keepincalendar.com

  festivalcelebrates

  Las Fallas © festivalcelebrates.com

  thetwoontour 4

  Las Fallas © thetwoontour.com

  thetwoontour 6

  Las Fallas © thetwoontour.com

  Her “falla”, binaların boyuna erişen 20-30 metre yüksekliğinde “yetişkin (mayor) falla” ve yaklaşık 3 metrelik “çocuk (infantil) falla”ya sahiptir. Her falla komisyonu, Şubat ayında  en iyi “ninot”unu sergilenmek üzere seçip gönderir ve bu “ninot”lar sergiyi ziyaret edenlerin oyları ile değerlendirilir. Sergilenme dönemi bitince en yüksek oyu almış olan “ninot”, festivalin sonunda yanmaktan kurtulur ve o yılın “Ninot Indultat“ı, yani “kurtarılmış ninot”u olarak Fallas Müzesi’ne konur. Aynı sergilenme ve seçim “çocuk falla”lar için de yapılır. “Ninot Indultat” dışındaki tüm maketler festivalin sonunda müthiş bir törenle alev alev yakılır.

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergi Alanı © Guida Valencia

  Ninot Sergisi © Guida Valencia

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Las Fallas Festivali etkinlikleri…

  Las Falleras Mayores & Fallera Mayor Infantil de Valencia – Festival Kraliçelerinin seçimi

  Uzun ve zorlu bir seçim döneminden sonra festival temsilcileri olarak hem yetişkinler hem de çocuklar arasından “Festivalin Kraliçeleri” seçilir. 13 aday arasından kraliçe seçildikten sonra geride kalan 12 kişi ise “Court of Honor” denilen “Onur Kurulu”nu oluştururlar.

  1617561_710272732389551_3660265524793356424_o

  2015 yılının festival kraliçeleri © vivelasfallas.es

  10682154_710273185722839_3519591095998372652_o

  Festival Kraliçesi ve Onur Kurulu © vivelasfallas.es

  La Crida – Açılış

  Festivalin resmi açılışına La Crida diyorlar. Genellikle Şubat ayının son pazar gününe denk getirilir bu açılış. Fallas Festival Komiteleri ve Valencia halkı, Serranos Kuleleri etrafında toplanırlar ve Festival Kraliçeleri ve Onur Kurulu ile şehrin ileri gelenleri müthiş bir ışık, ses, müzik ve havai fişek gösterisi eşliğinde festivali başlatırlar.

  vivelasfallas la crida 2014bb

  La Crida © vivelasfallas.es

  vivelasfallas la crida 2014b

  La Crida © vivelasfallas.es

  vivelasfallas la crida 2014

  La Crida © vivelasfallas.es

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  La Desperta

  Festival süresince sabah 08:00 de şehrin sokaklarında fişekler, maytaplar ve çatapatlar patlamaya başlar, bandoların çaldığı müzik sesleri duyulur. Buna La Desperta diyorlar. Bu bir “wake-up call”, bir tür “alarm saati” gibi de değerlendirilebilir. Uyanın eğlence başlıyor, kaçırmayın diyorlar 🙂

  Bunu ücret almadan gönüllü olarak yapıyor Valencia halkı…

  gospain.about

  La Desperta © gospain.about.com

  La Mascleta

  Hergün öğlen saat 14:00’de, Plaza del Ayuntamiento’da sesli bir havai fişek gösterisi olur, buna “La Mascleta” denir. Şehrin hemen her yerinden seyredilip, duyulabilir bu ama esas o meydanda olmak lazım nasıl birşey olduğunu görmek için.

  Evet, anlaşıldığı üzere epey gürültülü bir festivaldir bu. Zaten gürültücü bir millet olan İspanyollar, gürültünün dozunu burada epey zorluyorlar açıkcası. Her mahalle gürültü ve büyüklük konusunda birbiriyle yarıştığı için bu sesli fişek gösterisi “terremoto” yani deprem dedikleri yüzlerce fişeğin aynı anda patlatıldığı bir final ile son bulur, aslında buna ne kulak ne yürek dayanır ama alışılıyor bir süre sonra 🙂

  Mascleta_2004bwiki

  La Mascleta © Wikimedia Commons

  notikumi com

  La Mascleta © notikumi.com

  deshilachado com

  La Mascleta © deshilachado.com

  LA MASCLETA

  La Mascleta © searchpp.com

  İsterseniz buradan kopan gümbürtüye bir bakın – özellikle son 60 saniye harbi deprem gibi 🙂

  La Planta

  15 Mart tarihinde, “ninot” denilen maketlerin uygun bir tema içinde ait oldukları mahalledeki yerlerine yerleştirilmesine La Planta denilir ve bu süreçte her mahalle hummalı bir şekilde çalışır. Yerleştirme bittikten sonra oluşan kompozisyona “Falla” denilir.

  Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados

  17 ve 18 Mart’ta, 2 gün boyunca şehrin kadınları ve küçük kızları geleneksel giysileri içinde ellerinde çiçeklerle yürüyüş yaparlar şehrin sokaklarında. Arkalarında çalan bandoya eşlik edip şarkı söyler ve dans ederler bazen. Oldukça eğlenceli bir görüntüdür.

  lachicaaventurer

  Elde çiçekler ile geçit töreni © lachicaaventurer

  photobucket com

  Elde çiçekler ile geçit töreni © photobucket.com

  audio firework displays Mascleta go spain about com

  Bando © gospain.about.com

  Mascleta go spain about com

  Bando © gospain.about.com

  gospain about com 3

  Çiçek bırakma töreni © gospain.about.com

  gospain.about.com 5

  Çiçek bırakma töreni © gospain.about.com

  Bu geçit töreni sonunda Plaza de la Virgen meydanında kurulmuş olan tahta konstrüksiyon üzerindeki şehrin koruyucu azizesi “Virgin (Azize Meryem)” heykeline çiçek bırakılır. 14 metre yüksekliğinde dev bir çiçek dağı oluştururlar sanki…

  gospain about com flower offering 2

  Dev Azize heykeli çiçekler ile süsleniyor © gospain.about.com

  ruestour com

  Çiçekler ile donatılmış dev azize heykeli © ruestour.com

  Cabalgata del Fuego

  19 Mart’ta Calle Ruzafa ve Calle Colon üzerinden başlayıp, Porta de la Mar’da son bulan “Cabalgata del Fuego” yine alevli ateşli gümbür gümbür bir geçit törenidir. Zaten anlamı da Ateş Geçit Töreni 🙂

  El Castillo, La Nit del Foc & La Crema

  15-19 Mart arası en önemli aktivitelerin olduğu dönemdir. Bu tarihler arasında her gece havai fişek gösterisi olur, buna El Castillo diyorlar.

  19 Mart sabahı, yani şehrin azizi “San José” şenliğinin olduğu günde, önce San José köprüsüne (Puente de San José) çiçek bırakılır, öğlen 12 gibi San José katedraline gidip, azizlerine saygılarını sunar Valencia halkı.

  19 Mart akşamı “La Nit del Foc” dedikleri oldukça görkemli olan son havai fişek gösterisini “Falla” ların yakılma töreni, yani “La Crema” izler.

  Aslında bu festival, şehrin marangozlarının eski bir geleneğine dayanmakta. Vaktiyle marangozlar havanın erken karardığı kış günlerinde atölyelerini aydınlatsın diye kullandıkları ahşap lambalarını, baharın başlangıcını ve uzayan günlerin gelişini kutladıkları San José Şenliği esnasında, atölyelerinin önlerinde, sokaklarda ve meydanlarda yakarlarmış. O yüzden Las Fallas Festivali, marangozların azizi San José’nin anıldığı “San José Şenliği” gününde herşeyin yakılması ile o günlere bir gönderme yapılarak bitirilir.

  Kötü olan şeylerin yakılması ve yok edilmesi gibi de bir anlam taşıyormuş bu tören ayrıca. Hicvettikleri, eleştirdikleri kötü şeyler yanıp kül oluyor o gün. Bildiğiniz yangın alanı oluyor ortalık bu sırada. Üstüne benzin dökülen ‘falla’lar uzunca bir fitil yardımıyla ateşleniyor ve 10 dakika sonra o koskoca heykellerden geriye, tüten bir duman ile üç beş kapkara parça kalıyor sadece. Bu arada yangın amacını aşmasın diye itfaiyeciler de görev başında elbette. Aman yangın söndürülürken ıslanmayın siz de, ya da boşverip ıslanın, o gün fena gelse de ilerde gülerek hatırlarsınız 🙂

  Simgesel olarak, La Crema sonrası “yenilenme dönemi”dir artık.

  Felsefelerini şöyle özetleyebiliriz: “Kötü bir şeyi yakarsan, yeni bir şeye başlarsın ve yeni iyidir.”

  visitvalencia

  El Castillo © visitvalencia.com

  artifice visitvalencia com

  La Nit del Foc © visitvalencia.com

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  La Nit del Foc © vivirvalencia.com

  cnn com

  La Crema © cnn.com

  nydailynews com

  La Crema © nydailynews.com

  telegraph co uk

  La Crema © telegraph.co.uk

  visitvalencia com - crema

  La Crema © visitvalencia.com

  whatisthehaps com

  La Crema © whatisthehaps.com

  worldfortravel com

  La Crema © worldfortravel.com

  Las Fallas Museum – Plaza Monteolivete

  Şehrin biraz dışındaki bu müzede her yıl birinciliği haketmiş ve yanmaktan kurtulmuş olan “Falla” ların “Ninot Indultat” denilen heykelcikleri sergilenir. Üşenmeyip, yürüyüp gidip görmek lazım bence…

  İşte yanmaktan kurtulmuş bir Ninot Indultat

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  2007 yılının Ninot Indultat’ı © Findûriel – flickr.com

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bunları da yapın…

  Konserler, sokak partileri

  Conciertos” denilen ücretsiz Fallas konserlerini kaçırmayın, bu konserler İspanyolların tanınmış sanatçıları tarafından verilir. Nerede oldukları da önceden ilan edilir.

  Verbenas” denilen sokak partilerine katılıp eğlenin, dans edin… Zaten herkes sokakta dans ediyor olacak 🙂 Ziyaretçilere ve turistler ile yerel halkın sıcak bir şekilde kaynaştığı bu ortamları deneyin mutlaka.

  fallaobispoamigo.org

  Sokaklardaki eğlence © fallaobispoamigo.org

  Sokaklar alabildiğine kalabalık, insanlar aşırı neşeli, şarkılar müthiş eğlenceli olacak ve hal böyle olunca elbette siz de kaptırıp gideceksiniz bu havaya kendinizi…

  Calles Iluminadas

  Bu festivalde her mahalle kendi aralarında para toplayarak sokakları süslüyorlar ve bu ışıklı dekorasyonlarla süslenmiş caddelere “Calles Iluminadas” deniliyor. O süslü püslü caddelerde gezip, bol bol fotoğraf çekin.

  Rengarenk ışıklar ve birbirinden farklı pek çok şekiller kullanılarak süslenmiş bu caddeler arasında, “Fallas” yarışması gibi “En iyi süslenmiş cadde” yarışması da yapılır. Yıl içinde en çok para toplanıp, en çok emek verilmiş ve masraf yapılmış olanların kazanma şansı daha büyük olur tabii…

  İşte birkaç örnek…

  agvlc com

  Sokak süslemeleri © agvlc.com

  bgsu edu

  Sokak süslemeleri © bgsu.edu

  hortainformacio com

  Sokak süslemeleri © hortainformacio.com

  kristinamorrisphotoblogspot

  Sokak süslemeleri © kristinamorris

  kristinamorrisphotoblogspotcom

  Sokak süslemeleri © kristinamorris

  sientevalencia.files wordpress com 3

  Sokak süslemeleri © sientevalencia

  vivelasfallas 1

  Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es

  vivelasfallas 2

  Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es

  vivelasfallas 4

  Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es

  vivelasfallas cc2014

  Sokak süslemeleri © vivelasfallas.es

  Paella Yarışmaları

  Paella ilk Valencia şehrinde yapılıp, buradan çıktığı için festivalin başladığı dönemde sokak aralarında paella yarışmaları yapılır. Bunlara denk gelirseniz birbiriyle yarışan lezzetleri tadabilirsiniz. Ama orijinal paella deniz ürünleri içermediği için içinde deniz ürünü yok diye şaşırmayın sakın 🙂

  Paella_hirviendo wiki

  Sokakta pişen paella © Wikimedia Commons

  Çikolata soslu “Buñuelos”

  Buñuelo adını verdikleri meşhur tatlı çöreklerini eritilmiş çikolata sosuna bandıra bandıra yemeden dönmeyin elbette…
  eyeonspain

  Buñuelos © eyeonspain.com

  Boğa güreşleri

  Hergün saat 5 de boğa güreşleri oluyormuş, tasvip de tavsiye de etmiyorum – benden söylemesi…

  SON SÖZ

  Şimdi bana soracak olursanız, 1 Mart-19 Mart arasındaki bu festivale gitmek için en güzel zaman, en önemli olayların olduğu 15-19 Mart arasıdır.

  Ha gidelim mi, gitmeyelim mi derseniz, bence gidin. Belki 5 gün uykusuz kalır ve epey bir yorulursunuz, üzerinize duman, saçlarınıza kül kokusu siner, belki kulaklarınız gürültüden sağır olmuş gibi olur ama böyle de bir eğlenceyi ve kutlamayı başka bir yerde göremezsiniz – yani çok acayip birşey, çok farklı bir atmosfer ve bence denemeye değer 🙂

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu