"Şimdi değilse, ne zaman?"

Karnaval zamanı Venedik

  Suda yaşayan şehir: Venedik

  Şehir ve deniz sanki iki aşık gibi sarmalamışlar birbirlerini…

  Arabaların giremediği bir şehir düşünün! Cadde diye bir şey yok, su var – sadece su, yani deniz. Suyun dibi görünmese de güzel yeşilimsi mavi bir rengi var…

  DSC_7952

  Venedik

  Evleri batırmışlar suya kazıklarla. Deli işi gibi geliyor ama öyle. Nasıl duruyorlar suyun içinde yıkılmadan ayakta bunca yıldır, anlamak zor. Tahta kazıklar çamurun dibine dibine batırılmış, o yüzden çürümüyormuş, temeli sağlam tutuyormuş, nasıl yaptılarsa artık… Kanal kenarlarında göreceğiniz tahta kazıklar ise tekneler için suyun derinliğini gösteren kılavuz kazıklarmış.

  Kanallar arası geçit sağlayan birkaç tanesi büyük çoğu küçük sayısız köprü var. Kanallarda ulaşımı ise vaporetto dedikleri tekneler ve gondollar sağlıyor. İnsanların evlerinin önünde arabaları değil, sandalları veya tekneleri var.

  20150211_131117

  Venedik

  Yürüme yolu var mı derseniz var elbet ama  ancak 2-3 kişinin yanyana geçebileceği daracık romantik sokaklar.

  Amsterdam gibi kanal kenarında yollar yok; kanal ve evler içiçe, yani binalar batmış gitmiş suya.  Her sene daha da batmakta – milim milim batıyor şehir doğuya yani Adriyatik yönüne doğru. Binalar gözle farkedilecek kadar eğilmiş hafiften. Hepten batık şehir olmadan gidip görmek lazım yani 🙂

  Aslında kocaman bir lagünün ortasında bir ada Venedik, öyle bir ada ki içini deniz sarıp sarmalamış kanallar halinde yararak ve 118 küçük adacık oluşturmuş kendi içinde. Çok acayip bir şey, hangi akla hizmet gidip orada yerleşip yaşamaya karar vermişler diyecek olursanız, Venedik halkı tarih boyunca çeşitli kavimlerin saldırılarına uğradıkça çareyi ana karadan kaçıp, suya ve adalara sığınmakta bulmuş.

  Venedik’in etrafında da Murano, Burano, Lido gibi adacıklar var. Ana karadaki Mestre bölgesi de aslında ayrı bir kasaba veya şehir gibi dursa da, Venedik şehrine ait.

  map

  Laguna Veneta – Venedik ve diğer adalar © Googlemaps

  Venedik’i ana karaya sadece bir yol bağlıyor, o da üzerinden karayolu ve tren yolu geçen ince bir hat. Uçaktan şöyle görünüyor. (Güneşe karşı çektim, biraz fazla parladı ama bir fikir verir)

  1 plane

  Venedik’i ana karaya bağlayan yol…

  Venedik’e ne zaman gitmeli?

  Bahar ve yaz aylarında her yer elbette ki göze daha bir güzel görünür. Venedik gibi doğa harikası bir yer de keza iyice görsel bir şölen olacaktır güneşli havalarda. Bu mevsimlerde giderseniz, şehri yürüyerek gezip keşfetmek, dar sokaklarında kaybolmak, kanalların üzerinden köprülerle geçip bol bol fotoğraf çekmek, nefis manzaralı kafe ve restoranlarda birşeyler yemek-içmek, hatta vaporetto ve gondol gezileri yapmak gibi sayısız keyifler tatilinizi güzelleştirebilir. Murano ve Burano adalarına bir tur yapmayı da unutmamak lazım elbette.

  Ama Venedik’i ziyaret etmenin çok özel bir başka zamanı daha var, o da Venedik Karnavalı zamanı. İşte o masalsı şehir, karnaval döneminde iyice gerçek dışı bir yere dönüşür, sanki tarihin derinliklerine bir yolculuk yapar, Alice Harikalar Diyarında havasında bir tatil yapıp dönersiniz. Hele bir de yağmursuz havaya denk gelirseniz ve güneşli yüzünü gösterirse şehir, işte o zaman çok daha keyifli olur.

  111

  Venedik Karnavalı 2015

  1122

  Venedik Karnavalı 2015

  Biz 2015 yılında Sevgililer Günü Tatil Önerileri yazımızda sizlere “Verona in Love Sevgililer Günü Festivali” ile “Venedik Karnavalını” bir arada yaşayacağınız bir tatil tavsiye etmiştik. Kendi tavsiyemize kendimiz uyduk, tam da o hafta gittik, gördük, yaşadık ve fotoğrafladık.

  Verona yazımız burada, Romeo ve Juliet’in şehri Sevgililer Gününde gerçekten en gidilesi yerlerden biriymiş…

  Peki, Venedik Karnavalı nasıldı diyecek olursanız, hemen onu anlatmakla başlayayım Venedik hikayemize isterseniz. Kimbilir bakarsınız bir gün siz de benzer bir tatil yapmayı düşünürsünüz…

  Venedik Karnavalı’nın tarihçesi ve maskelerin hikayesi

  Venedik Karnavalı’nın tarihçesi 11. yüzyıl kadar eskilere dayanıyor.  Yıllarca gösterişli kutlamalar ile gerçekleşen karnaval eğlencesi 18. yüzyılda ekonomik kriz nedeniyle düşüşe geçiyor ve 19. yüzyılda Fransızlar Napolyon önderliğinde Venedik’i işgal edince bir süre ara veriliyor. Sonrasında 1979’dan itibaren tekrar canlanıyor. Bugün turistik açıdan da getirdiği gelir nedeniyle özellikle teşvik edilen ve önem verilen bir karnaval.

  Maskeli kostümler ile özdeşleşmiş Venedik Karnavalı’nın maskeleri ile ilgili birkaç hikaye anlatılmakta ama anlaşıldığı kadarıyla şöyle olmuş.

  İlk çıkış noktası bir zamanlar ortalığı kasıp kavuran veba türü salgın hastalıklar olmuş. Yüzü yara bere içinde kalan halk insan içine öyle çıkmaktan çekinir ve maskeler ardına saklanırmış. Daha sonra bu kullanım kendini saklama isteği ile özdeşleşmiş ve sosyal sınıfların çok çeşitli olduğu bu şehirde rahatça eğlenmek için maske takma alışkanlığı doğmuş. Böylece maskeli balo ve partilerde bir fakirle bir soylu arada sınıf farkı olduğunu fark etmeden kol kola dans edip eğlenebiliyormuş.

  Maskeler renk renk, çeşit çeşit. Sokaklarda Çin malı olanlar da satılıyor ama dükkanlarda İtalyan malı, el yapımı çok değerli maskeler bulunmakta.

  Maskelerin bir kısmı yüzü yarım, bir kısmı da tamamen kapatıyor. Şıkır şıkır simli, tüylü ve taşlı tuşlu olanlar da var, hayvan motifli, özellikle kedi suratlı olanlar da. En garibime gidenler ise gaga gibi uzun burunlu olanlar. Malzemeler kartondan, dantelden, alçıdan, deriden ve metalden olmak üzere değişebiliyor.

  20150

  Venedik maskeleri

  2015021

  Venedik maskeleri

  gfg

  Venedik maskeleri

  Venedik maskeleri

  Venedik maskeleri

  Maske fiyatları 15 Euro’dan başlıyor; kalitesine, işçiliğine, kullanılan malzemeye ve süsüne püsüne göre 30-40-50 Euro şeklinde yükseliyor. Daha pahalı olanları da var.

  DSC_8691

  Venedik maskeleri

  DSC_8692

  Venedik maskeleri

  DSC_8693

  Venedik maskeleri

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Karnaval ne zaman?

  Karnaval, her yıl “Ash Wednesday” denilen günden, yani Paskalya öncesi perhizin ilk çarşambasından 2 hafta önce başlıyor ve “Shrove Tuesday” denilen Büyük perhizin arifesi olan salı günü sona eriyor.  Lent denilen büyük perhiz başlamadan önceki büyük bir eğlence diye düşünebilirsiniz bu karnavalı…

  2015 yılında karnaval 31 Ocak-17 Şubat tarihleri arasındaydı. Venedik Karnavalı’nın her sene farklı bir teması oluyormuş ve kostümler o tema üzerine şekilleniyormuş. 2015’in teması bu yıl Milano’da düzenlenen “Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji” konulu EXPO 2015 Fuarı’na atfen “Yemek ve Ziyafet” olarak belirlenmiş.

  Karnaval esnasında neler oluyor?

  Venedik halkının büyük bir çoğunluğu maskeli kostümleri ile şehirde salına salına geziniyorlar, kafelere, restoranlara o kıyafetler ile oturuyorlar ve Venedik’in tablo gibi manzaraları eşliğinde fotoğraflarını çekmek isteyen turistlere kırıta kırıta kırk yıllık foto-model edasıyla poz veriyorlar 🙂

  İşte Venedik Karnavalı 2015’in kostüm ve maskelerinden bizim kameramıza takılanlar…

  Bu ikilinin kıyafetlerine dikkat. Sevgililer Günü konseptine uygun olarak, yanyana geldiklerinde kalp şeklini alan bir motif var elbisenin üst kısmında…

  DSC_8175

  Venedik Karnavalı 2015

  Kostümlerde muazzam emek var, hepsi oldukça gösterişli…

  DSC_8199

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8099

  Venedik Karnavalı 2015

  20150211_125122

  Venedik Karnavalı 2015

  Tepesinde ziller olan ve jokere benzeyen bu maskelere eğlenceli ve komik bir Commedia dell’arte  (İtalyan orta oyunu) karakterinden esinlenerek  Arlecchino veya direkt Joker diyorlar.

  DSC_8194

  Venedik Karnavalı 2015

  Bu adam ise Medico della Peste denilen maskeden takmış. Gaga misali bu maske vaktiyle veba salgınlarından korunmak isteyen doktorlar tarafından takılıyormuş.

  DSC_8497

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8500

  Venedik Karnavalı 2015

  Venedik Karnavalı 2015

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8221

  Venedik Karnavalı 2015

  Yüzün tamamını kaplayan üzeri süslü maskelere Volto diyorlar. Maskeli partilerin gözdesi bu çeşit maskeler oluyormuş.

  DSC_8250

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8414

  Venedik Karnavalı 2015

  Aşağıdaki beyefendinin taktığı garip şekilli beyaz maskenin tarzında olanlara Bauta diyorlar. Altın veya gümüş rengi işlemeli ve süslü olanları da var, böyle beyaz sade olanları da. Ben ifadesiz buldum ve sevemedim Bauta’yı.

  DSC_8476

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8482

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8487

  Venedik Karnavalı 2015

  Aile boyu karnaval hazırlığı yapmış bu dörtlü 🙂

  DSC_8495

  Venedik Karnavalı 2015

  Gece rastladıklarımız…

  20150211_191423

  Venedik Karnavalı 2015

  Gördüğünüz gibi gece de poz kesmeye devam 🙂

  DSC_8308

  Venedik Karnavalı 2015

  Bu 3 göğüslü kadın kostümü epey garipti 🙂

  DSC_8715

  Venedik Karnavalı 2015

  Kostümlü maskeli kafe keyfi 🙂

  20150211_194031

  Venedik Karnavalı 2015

  20150211_193622

  Venedik Karnavalı 2015

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Karnaval ruhuna girin!

  Karnaval için Venedik’teki dükkanlardan kostüm kiralayabilirsiniz ama gerçekten çok pahalılar. 250-300 Euro civarından başlıyor. Türkiye’den kiralayıp veya diktirip götürebilirsiniz, mesela bu adreste güzel kostümler var. Kostüm işine girmeseniz bile mutlaka maske alın Venedik’ten ve o ortama maskeleriniz ile karışın derim ben. Biz öyle yaptık 🙂

  İşte maskelerimizle komik surat gezerken çektirdiğimiz “Venedik Karnavalı Hatırası” fotoğraflarımız… Gülmeyin ama olur mu, ne yapalım mont üzeri maske ile bu kadar oluyor işte 🙂

  20150211_145706

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Biz Colombina denilen yüzün yarısını kapatan süslü maskelerden aldık. Yine Commedia dell’arte’da bir hizmetçi karakterinin adı imiş Colombina.

  DSC_8218

  “Venedik Karnavalı Hatırası” – Arka fonda “Ahlar Köprüsü”

  Bu da benim konser gecesi aldığım metalden yapılmış, dantel görünümlü işlemeli  Filigree denilen maskem.

  20150212_215152

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Bu arada insan oralara kadar gitmişken bu kostümlü Venedik halkı ile de fotoğrafları olsun istiyor. Önce bir çekindik ama sonra baktık ki “Sizinle fotoğraf çektirebilir miyim” diyenlere hemen ya sarılarak ya da ellerini tutarak olur deyip poz veriyorlar, biz de yaptık elbet 🙂 Yani karnaval esnasında Venedikliler ile samimiyet kurmak ve kaynaşmak gayet mümkün… İşte kaynaşıp, poz verip, sohbet ettiklerimiz…

  DSC_8093

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8109

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8123

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8184

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Şu aşağıdaki pozu vermeden az önce nasıl yaslandıysam bu maskeli beyefendiye, tam fotoğraf çekilirken dengemi kaybedip, üzerine yıkılıverdim. Ben “off rezil oldum” derken,  adam düşmeyeyim diye bana öyle bir sıkı sarılıp, tuttu ki, o ilk çekilen “fazla samimi” pozu koyup eşimi ikinci bir kez delirtmeyeyim diye bu usturuplu olanı koyuyorum artık 🙂

  DSC_8210

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Yüzyıllar öncesini yaşatan bu maskeli soylu aileye uyum sağlamak için tüylü maskemi taktım bu sefer… (Evet, anlaşıldığı üzere tam 3 tane maske aldım kendime 🙂

  DSC_8242

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8493u

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8710

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Karnaval boyunca San Marco meydanında, sahilde ve pek çok önemli bölgede kurulan standlarda yüzün tamamına veya bir kısmına hayvan desenleri, en çok da kedi yüzü ya da çiçek motifleri gibi desenler ile makyaj yapıyorlar. Halkın veya turistlerin bir kısmı da bu makyaj maskeleri tercih ediyor.

  Venedik Karnavalının olmazsa olmazı: En  iyi Kostüm Yarışması

  7 Şubat tarihinden itibaren hergün saat 11:00 ve 15:00’de San Marco Meydanına kurulan sahnede, “En  iyi Kostüm Yarışması” yapılıyor ve finalistler seçiliyordu. Yarışmanın finali ise 15 Şubat pazar günüydü.

  Yarışma nasıl oluyor şöyle kısaca anlatayım:

  Konser ve yarışma gibi etkinlikler için kocaman bir sahne kurmuşlar San Marco meydanına. Önce yarışmaya başvuranlar tek tek sahneye alınıyor alkışlarla. Kostümleriyle podyumdan yürüyüp halkı selamlayarak sahneye çıkıyorlar.

  20150212_114021

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  20150212_114029

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  En çok alkışı bu çok acayip kostüm aldı o gün…

  20150212_114040

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8438

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8441

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Sunucu hepsini tanıtıyor, kısa bir sohbet yapıyorlar. Bu arada seyreden halk için masa ve sandalyeler konmuş alana ama herkes ayakta sahnenin dibine yapışmış halde oluyor genellikle 🙂

  Neyse, kostümlüler sahnede arz-ı endam ederken, görevliler de izleyicilere bir tarafı kırmızı, diğer tarafı yeşil kocaman kartlar veriyorlar, üzerinde Venedik Karnavalı vs yazıyor. Tanıtım faslı bitince, adayları çifter çifter sahne önüne alıp, birine yeşil, diğerine kırmızı kart veriyorlar. Yeşil kartı tutanı beğenirseniz elinizdeki kartın yeşil tarafını, kırmızı kart sahibi olanı beğendiyseniz kırmızı tarafını kaldırıyorsunuz, sunucu da sayıyor kalkan kartları. Böyle eleye eleye finalistleri seçiyorlar, ta ki son gün birinci seçilene kadar.

  DSC_8442

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8445

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8450

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8452

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Biz çok eğlendik, beğendiklerimizle finalist seçimi sonrası siz bizim favorimizsiniz filan diyerekten fotoğraflar çektirdik fırsat bu fırsattır diyerek 🙂

  DSC_8465

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Videomuzda yarışmadan görüntüler var bakmak isterseniz…

  Kostüm yarışmaları dışında sırasıyla bahsedecek olursak, 2015 Venedik Karnavalının önemli etkinlik ve olayları şöyle idi:

  • 31 Ocak Cumartesi – Rio of Cannaregio boyunca yapılan su üzerindeki şovlar ile Karnavalın açılışı
  • 1 Şubat Pazar–  Canal Grande, yani Büyük Kanal’dan Rio of Cannaregio’ya kadar yapılan tekne geçit töreni
  dreamsdiscoveritalia 3

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia 2

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © travelchannel.com

  • 7 Şubat Cumartesi  – “Festa delle Marie” denilen Maria Festivali ile St Mark’s Square ve Arsenale bölgesindeki kutlamalara “start” verilmesi. Bu törende genç gondolcuların taşıdığı 12 tane Marie diye kutsanan genç kız, kostümlü halkın da eşliğinde Casanova rolündeki Prens Maurice Agosti’nin huzuruna çıkarılır. San Piero di Castello’dan Riva degli Schiavoni boyunca yapılan bu geçit töreni, karnavalın resmi yeri olan San Marco meydanında son bulur. “Festa delle Marie” töreni aslında 10. yüzyılda korsanlar tarafından kaçırılan ve daha sonra kurtarılan 12 genç gelini  yad etme amaçlı imiş.
  venice cityexperience it 2

  Festa delle Marie 2015 © venice.cityexperience.it

  venice cityexperience it

  Festa delle Marie 2015 © venice.cityexperience.it

  Geçen yılki 12 kız arasında yapılan güzellik yarışmasında 1. seçilen Marianna Serena bu senenin “Uçan Meleği” oldu. 8 Şubat Cumartesi günü San Marco’daki çan kulesi Campanile’den iplere bağlı bir şekilde uçuruldu. Buna “Il volo del Angelo”  diyorlar. 1500 yılında genç bir Türk akrobat San Marco Meydanı’nın önündeki teknesinden San Marco Kulesi’ne gerilmiş olan bir ipte yürüyerek tüm Venediklileri büyülemiş. Meleğin Uçuruluşu’nun bu Türk akrobatdan esinlenerek yapıldığı söyleniyor. Bu sene kazanan Marie de gelecek senenin Uçan Meleği olacak.

  carnevale venezia it 2

  Il volo del Angelo: Meleğin Uçuşu – Marianna Serena © carnevale.venezia.it

  carnevale venezia it

  Il volo del Angelo: Meleğin Uçuşu – Marianna Serena © carnevale.venezia.it

  Maskeli balolar karnavalın önemli ama bir o kadar da pahalı etkinliklerinden biri… Biletler erken rezervasyon ile 500 Euro civarı, sonra daha da pahalı oluyor ama 15. yüzyıl rönesans tarzı mimarileriyle görkemli salonlarda verilen bu baloların unutulmaz bir eğlence sunduğu söyleniyor…

  • 12 Şubat Perşembe – Büyük Şölen Balosu
  • 14 Şubat Cumartesi – Sevgililer Günü Maskeli Balosu
  http://travel.nationalgeographic.com/

  Maskeli Balo © travel.nationalgeographic.com

  • 15 Şubat Pazar – 2015 En iyi maske yarışması finali ve “Kartal Uçuşu”. Akrobasi içeren tiyatro sanatını temsilen yapılan bu gösteriyi genellikle akrobatlar, gösteri sanatçıları veya atletler gerçekleştiriyormuş. Bu sene ilk defa bir trafik kazasında iki bacağını da kaybetmiş olan paralimpik atlet Giusy Versace, “Volo dell’Aquila” denilen akrobatik kartal uçuşunu gerçekleştirdi.
  dreamsdiscoveritalia 14

  Volo dell’Aquila: Kartal Uçuşu – Giusy Versace © dreamsdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia 144

  Volo dell’Aquila: Kartal Uçuşu – Giusy Versace © dreamsdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia winners 2015

  2015 Yılının Kazananları Sahnede © dreamsdiscoveritalia.com

  • 17 Şubat Salı – “Lo svolo del Leon” yani Aslanın Uçuşu, Karnaval bitiş töreni. Üzerinde Venedik’in simgesi kanatlı aslanın bulunduğu dev bir bayrağın  San Marco Meydanına indirilme töreni ile karnaval son bulur.
  ©

  Lo svolo del Leon: Aslanın Uçuşu, © venice-carnival.org

  Karnaval zamanı yapılan etkinlikler ile ilgili broşürleri otelinizden isteyebilirsiniz, hemen hepsinde bu tür tanıtım kitapçık ve broşürleri oluyor.

  events

  Karnaval etkinlik broşürleri…

  Etkinlikler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Karnaval sayfasına bakabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Venedik’te nereleri gezmeli, görmeli…

  Karnaval zamanı da gitmiş olsanız elbette ki şehrin görebildiğiniz kadar çok yerini görmekte fayda var.

  İşte “Venedik’te görülecek, gezilecek yerler” konusunda bizim tavsiyelerimiz:

  1. San Marco Meydanı

  Bu meydanda yer alan San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), Campanile Çan Kulesi ve San Marco Saat Kulesi (Torre dell’Orologio) görülmesi gereken en önemli yerler, yani Venedik’in olmazsa olmazları…

  Vaporetto San Marco Meydanı’na yanaşırken, Venedik en güzel haliyle karşılıyor insanı…

  DSC_7999

  San Marco Meydanı ‘na sudan bakış…

  DSC_8106

  San Marco Meydanı – Karnaval için sahne kurlumuştu…

  DSC_8090

  San Marco Meydanı ve Bazilikası

  20150211_134718

  San Marco Bazilikası – Giriş Kapısı

  DSC_8088

  Campanile Çan Kulesi

  DSC_8135

  Torre dell’Orologio – San Marco Saat Kulesi

  DSC_8412

  San Marco Saat Kulesi üzerindeki Venedik’in simgesi olan kanatlı aslan heykeli

  DSC_8086

  San Marco Meydanı

  DSC_8143

  Palazzo Ducale – Dükler Sarayı

  San Marco Meydanı’ndan Riva degli Schiavoni denilen sahil yoluna inip, şu manzaranın da keyfini çıkarmak lazım. Gündüz ayrı, gece ayrı güzel…

  Riva degli Schiavoni sahil yolu manzaraları…

  20150211_125155

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  Sahile iner inmez gondolların büyüleyici bir hava kattığı manzarayı göreceksiniz. Arka fonda San Giorgio Maggiore Adası görülmekte…

  DSC_8130

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  DSC_8144

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  DSC_8148

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  DSC_8179

  Riva degli Schiavoni’den karşıdaki adaya bakış…

  Riva degli Schiavoni sahil yolunun San Marco yönündeki ucundan karşı kıyıdaki Santa Maria della Salute kilisesi de görülmekte…

  DSC_8408

  Riva degli Schiavoni sahil yolundan görünen Santa Maria della Salute

  DSC_8504

  Riva degli Schiavoni hatırası…

  DSC_8514

  Riva degli Schiavoni sahil yolu…

  DSC_8719

  Riva degli Schiavoni sahil yolu ve San Giorgio Maggiore Adası

  DSC_8280

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  DSC_8289

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  DSC_8516

  Riva degli Schiavoni sahil yolu…

  DSC_8517

  Riva degli Schiavoni sahil yolu…

  DSC_8519

  Riva degli Schiavoni sahil yolu…

  DSC_8526

  Riva degli Schiavoni sahil yolu…

  Riva degli Schiavoni sahil yolu üzerindeki iskeleden Murano Adası vaporettosuna binmeden önce iskeleden seyrettiğimiz manzara bizi büyüledi…

  DSC_8531

  Riva degli Schiavoni sahil yolu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  2. Venedik Köprüleri ve Kanallar: Kanalların üzerindeki büyüklü küçüklü köprülerden görebildiğiniz kadarını görün ve o güzelim kanal manzaralarını içinize çekin. İşte bizim tavsiye ettiğimiz köprüler: Öncelikle ve illa ki Ponte di Rialto ve Ponte dei Sospiri.

  Rialto Köprüsü,  Büyük Kanal üzerindeki dört köprüden en güzeli ve ünlüsü, hatta Venedik denince insanın aklına ilk gelen köprüdür. Üzerinde pekçok dükkan barındırmakta olan bu köprüye çıkıp hem alışveriş yapın, hem de kanaldan doyulmaz bir Venedik manzarası seyredin. Vaporetto gezisi sırasında da görebileceğiniz bu köprüye, San Marco Meydanından 15 dakikalık bir yürüyüş ile de ulaşmanız mümkün. Ben en çok bu köprüyü sevdim sanırım.

  İşte ünlü Rialto Köprüsü ve manzarası…

  DSC_7939

  Venedik Köprüleri

  DSC_7943

  Venedik Köprüleri

  DSC_8355

  Venedik Köprüleri

  DSC_8352

  Venedik Köprüleri

  Rialto Köprüsü’nden bakıncaki manzaranın seyrine doyum olmuyor…

  DSC_8369

  Rialto Köprüsü’nden bakıncaki manzara

  Rialto Köprüsü’nden bakınca sağda görünen kırmızı tenteli restoran çok romantikti: Ristorante Caffé Saraceno…

  DSC_8373

  Rialto Köprüsü’nden bakınca sağda görünen restoran: Ristorante Caffé Saraceno

  Bu restoranda bulunan ısıtıcılar sayesinde Şubat ayında gece vakti dışarıda yemek yiyebildik.

  DSC_8390

  Ristorante Caffé Saraceno

  DSC_8400

  Ristorante Caffé Saraceno’da otururken köprü manzarası

  Ponte dei Sospiri köprüsünün adını Türkçe’ye çevirecek olursak “Ahlar Köprüsü” denebilir. Bunun hikayesi ise şöyleymiş: Bu köprü eskiden esir ve mahkumları saraydaki sorgu odasına götürmek için kullanılırmış. “Mahkumlar buradan geçerken hücrelerine götürülmeden önce Venedik’in manzarasını son defa görüp, içlerini çekerlerdi” diye bir düşünce ile köprüye bu isim verilmiş ama aslında pencereleri kaplayan taş ızgaralardan çok da bir manzara görülmediği söyleniyor.

  Bu köprüyü San Marco Meydanından sahile iner inmez sola döndüğünüzde az sonra göreceksiniz. İşte Ponte dei Sospiri

  DSC_8211

  Venedik Köprüleri

  Havaalanından shuttle ile Venedik’e gelirseniz, modern görünüşü ile epey tartışma yaratan Ponte della Costituzione hemen Piazzale Roma’da otobüsten indiğinizde karşınıza çıkacaktır.

  20150211_114340

  Venedik Köprüleri

  Bir de bu köprülerden en azından bir kısmını görmenizi tavsiye ederim. Hem kendileri, hem sundukları manzaralar güzel:

  Ponte dell’Accademia, Ponte delle Guglie sul canale di Cannaregio, Ponte dei Tre Archi sul canale di Cannaregio, Ponte dei Santi Apostoli, Ponte di Santa Maria Nova, Ponte dei Consafelzi, Ponte Tron o della Piavola, Ponti del Paradiso e dei Preti sul rio del Mondo Novo, Ponte Consafelzi sul rio di Santa Marina, Ponte dei Pugni, Ponte degli Scalzi…

  Tabii gez gez Venedik’in köprüleri ve köprü manzaraları bitmez, o ayrı…

  DSC_7907

  Venedik Köprüleri

  DSC_8039

  Venedik Köprüleri

  DSC_8069

  Venedik Köprüleri

  DSC_8083

  Venedik Köprüleri

  DSC_8263

  Venedik Köprüleri

  DSC_8307

  Venedik Köprüleri

  DSC_8330

  Venedik Köprüleri

  DSC_7978

  Venedik Köprüleri

  Venedik kanalları ve gondollar muhteşem fotoğraf kareleri sunuyor.

  20150211_131103

  Venedik kanalları ve gondollar…

  20150212_104721

  Venedik kanalları ve gondollar…

  DSC_8040

  Venedik kanalları ve gondollar…

  3. Büyük Kanal (Canal Grande), yani Venedik’in ana kanalı üzerinde vaporetto denilen tekneler ile bir gezi yapmakta fayda var; Venedik hakkında epey bir fikir sahibi olup, çok güzel fotoğraflar çekme imkanınız oluyor. 7 Euro gibi bir ücreti vardı. Günlük vaporetto kartı alırsanız, indi bindi yaparak tüm gün kullanmanız ise 20 Euro. Küçük kanallar üzerinde gondol gezisi yapmak isterseniz 80-100 Euro gibi bir ücret istiyorlar, 4 kişi paylaşacak ise uygun olabilir ama tek veya 2 kişi için bile pahalı geldi bize.

  İşte Vaporetto ile Büyük Kanal gezimizde gördüğümüz manzaralardan bir kısmı…

  DSC_7954

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7988

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7903

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7912

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7917

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7924

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7925

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7926

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisi sırasında Casino Vernier de görünüyordu…

  DSC_7927

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7933

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7935

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7937

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7968

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7971

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7972

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7975

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  DSC_7983

  Vaporetto ile Büyük Kanal gezisinden manzaralar…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  4. Müzeler, saraylar, kiliseler vs: Modern sanat severler için Peggy Guggenheim Collection güzel bir müze gezisi olabilir. Akademi Köprüsü civarındaki Gallerie dell’Accademia yine ünlü sanat eserlerini görebileceğiniz bir yer. Museo Correr yine resim ve heykel severler için ideal. Doğa tarihi müzesi olarak hizmet veren Fondaco dei Turchi de bir başka seçenek. 

  Heykelleri, işlemeleri ve gotik mimarisi ile Ca’ d’Oro görülmesi gereken güzel bir saray. Casino Venier, kumar meraklıları için olduğu kadar, mimarisi, Murano camından aynaları, freskleri ve mermerleri ile pek çok turistin de ilgisini çekmekte.

  Gran Teatro La Fenice, sadece Venedik veya İtalya’nın değil,  Avrupa’nın en ünlü opera salonlarından biri.

  Scala Contarini del Bovolo, yani salyangoz kıvrımlı merdiveni ile ünlü bina fotoğraflarda değişik dursa da çok dar sokaklardan geçerek zorla bulduğumuz ve arada bir yere sıkışmış olması nedeniyle bizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu ama merdivenlerin dizaynı enteresan, hakkını yememek lazım.

  San Marco Bazilikası dışında, katedral ve kilise gezileriniz arasına Santa Maria della Salute, I Gesuiti ve Campo San Moise kiliselerini katmanızda fayda var, hepsi de çok etkileyici. Arsenale, yani Venedik tersanesi bölgesi de gezmesi hoş yerlerden biri. Venedik Bienali bu bölgede yapılıyormuş…

  DSC_8003

  Santa Maria della Salute

  DSC_8410

  Santa Maria della Salute

  DSC_8177

  Sahildeki kafelerde otururken arka fonda San Marco Bazilikası

  20150211_134710

  San Marco Bazilikasından bir detay

  DSC_8050

  Campo San Moise Kilisesi

  DSC_8055

  Campo San Moise Kilisesinin içi

  Salyangoz merdiveni ile ünlü bina: Scala Contarini del Bovolo…

  DSC_8705

  Scala Contarini del Bovolo

  5. Venedik’in dar ve romantik sokakları: Bu şehrin en güzel yerlerinden biri de daracık şipşirin sokakları. Kafeler, restoranlar, dükkanlar hepsi ama hepsi bu sokakları gezerken ayrı bir romantik görünüyor insana. Bence Venedik sokaklarında kaybolmalı biraz… Biz güzel görünen her dar sokağa dalıp çıktık…

  DSC_8267

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8272

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8310

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8695

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8688

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8338

  Venedik sokaklarında…

  Kafe ve restoranların çoğu çok romantik ve güzel…

  20150211_233951

  Venedik’in romantik kafelerinden biri…

  DSC_8324

  Venedik’in romantik bir restoranı…

  Bu sokakta bir İtalyan restoranında güzel bir yemek yedik…

  DSC_8269

  Venedik sokaklarında…

  20150211_171910

  Pizzeria Felice

  DSC_8276

  Pizzeria Felice

  Hediyelik eşya satan dükkanlar fena halde çekici 🙂

  DSC_8058

  Venedik dükkanları…

  20150211_194235

  Venedik dükkanları…

  DSC_8333

  Venedik dükkanları…

  Ara ara pasajlar ve ufak meydanlar çıkıyor karşınıza…

  DSC_8070

  Venedik pasajları…

  DSC_8336

  Venedik sokaklarında…

  DSC_8303

  Venedik sokaklarında…

  Bu cadde lüks mağazalar ile doluydu: Calle Larga XXII Marzo…

  DSC_8312

  Calle Larga XXII Marzo…

  Hotel Saturnia & International’in şık restoranı…

  DSC_8315

  Calle Larga XXII Marzo üzerindeki Hotel Saturnia & International’in şık restoranı…

  DSC_8340

  Calle Larga XXII Marzo

  Venedik’te neler yedik diye soracak olursanız, işte bazıları…

  20150211_212732

  Cold cuts, yani şarküteri ürünü soğuk etler

  20150211_212744

  Calzone

  20150212_144759

  Deniz ürünleri

  20150212_200558

  Jambon, peynir ve cevizli Tagliatelle

  20150212_200617

  Peynirli Tortellini

  20150211_163042

  Karides kokteyli

  Bunlar da daha sonra yemek üzere eve getirdiklerimiz 🙂

  1 pasta

  Rengarenk ve şekil şekil enfes İtalyan makarnaları…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  6. Lagün Adaları: Son olarak, Venedik Lagünü içerisindeki adalardan bir veya birkaçını görmek lazım bu güzel şehirden ayrılmadan önce. Isola di San Giorgio Maggiore tam San Marco Meydanının karşısındaki adacık. Oraya geçip, San Marco Meydanı’nın karşıdan muhteşem fotoğraflarını çekmeniz mümkün. Lido, Torcello, Murano ve Burano adaları da gezilmesi tavsiye edilenler arasında geliyor. Ama sadece birine vaktiniz varsa mutlaka Burano Adası olsun tercihiniz. Sakın orayı görmeden Venedik’ten ayrılmayın derim ben, çünkü şeker gibi rengarenk, şirin mi şirin masalımsı bir yer Burano Adası.

  Biz bu seyahatimizde, Murano ve Burano Adalarına gittik. Riva degli Schiavoni üzerindeki iskeleden vaporetto’ya binerek bu adalara ulaşmanız mümkün. Murano-Burano arasında da vaporettolar işliyor.

  Murano Adası

  Cam yapımı ile ünlü Murano Adası‘ndan kareler…

  DSC_8598

  Murano Adası

  DSC_8546

  Murano Adası

  DSC_8566

  Murano Adası

  DSC_8570

  Murano Adası

  DSC_8580

  Murano Adasında birbirine sarılmış sokak lambaları

  DSC_8583

  Murano Adası

  DSC_8585

  Murano Adası

  DSC_8590

  Murano Adası

  DSC_8591

  Murano Adasında cam takı ve biblolar

  DSC_8603

  Murano Adası

  DSC_8606

  Murano Adası

  DSC_8610

  Murano Adasındaki Cam Fabrikası

  Buralar yazın keyifli olur esas sanırım…

  DSC_8612

  Murano Adası

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Burano Adası

  İşte bu da lagünün kuzey ucunda, rengarenk evleri ve dantelleri ile meşhur Burano Adası, yani favorim 🙂

  Vaporettodan iner inmez rengarenk binalar dikkati çekmeye başlıyor.

  20150212_162245

  Burano Adası

  İskeleden sonra karşımıza çıkan daracık bir sokaktan girip, hediyelik eşya satan dükkanlar arasında kendimizi kaybettik. Evler rengarenk, hediyelik eşyalar birbirinden çekici, kafayı yedim hangisini alsam diye açıkcası 🙂

  DSC_8625

  Burano Adası

  DSC_8622

  Burano Adası

  DSC_8626

  Burano Adası

  “Masal dünyasında mıyız ne” oluyor insan, şu şirinliğe bakar mısınız 🙂

  DSC_8634

  Burano Adası

  DSC_8632

  Burano Adası

  DSC_8670

  Burano Adası

  DSC_8637

  Burano Adası

  20150212_182808

  Burano Adası

  20150212_182537

  Burano Adası

  20150212_182411

  Burano Adası

  20150212_164656

  Burano Adası

  Elbette ki bu adanın da her tarafı kanallarla dolu…

  DSC_8669

  Burano Adası

  DSC_8667

  Burano Adası Hatırası…

  DSC_8664

  Burano Adası

  DSC_8657

  Burano Adası

  DSC_8653

  Burano Adası

  DSC_8650

  Burano Adası

  DSC_8645

  Burano Adası

  DSC_8663

  Burano Adası Hatırası…

  DSC_8641

  Burano Adası

  DSC_8636

  Burano Adası

  DSC_8629

  Burano Adası

  Bütün bu renk karmaşası öyle bir uyum içinde ve öyle sevimli duruyor ki, biz çok sevdik bu adayı…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu