Venedik’e nasıl gidilir? Nerede kalınır?

Ulaşım 

Venedik, İstanbul’dan gitmek istediğinizde THY’nin direkt uçtuğu bir şehir. Ama zaten İtalya’da, mesela Verona, Bolonya veya Milano gibi yakın şehirlerden birindeyseniz, tren ile de Venedik’e geçebilirsiniz.

Venedik Havaalanından Venedik Adasına ulaşım için seçenekleriniz arasında en rahatı ve 6 Euro’luk bilet ücreti ile en ekonomik olanı Piazzale Roma’ya getiren otobüs bence. ACTV Line 5 veya ATVO AIR TERMINAL line havaalanından binebileceğiniz 2 seçenek. Biletleri havaalanının içinden aldık biz. Yarım saatte bir sefer vardı.

Untitled-1

ATVO AIR TERMINAL line

ALILAGUNA’nın işlettiği deniz otobüsleri ile de Venedik Adasına gitmeniz mümkün. Tren ile Venedik’in Santa Lucia istasyonuna gitmek isterseniz önce havaalanından tren istasyonuna taksi tutmanız lazım.

Konaklama

Venedik’te hangi bölgede kalalım konusuna önce epey bir kafa yormuştuk. Havaalanından gelince elde bavullar ile uğraşmayalım, hemen Piazzale Roma veya Santa Lucia Tren İstasyonu civarında bir otelde mi kalalım diye epey bir düşündük. O bölgedeki oteller turistik bölgeye göre daha ekonomikti. Ama sonra düşündük ve dedik ki, orada kalınca her sabah San Marco Meydanı veya diğer gezilecek yerlere gitmek için vaporettoya binmek filan derken yine para harcayacağız ve her gün 1-2 saat vaktimiz yolda geçecek. O yüzden San Marco Meydanına yakın olalım diye karar verdik. Bu kararımızdan da daha sonra gayet memnun kaldık. San Marco Meydanı’ndaki konserlerde gece 12:00 veya 01:00 lere kadar eğlendikten sonra otelimize yürümemiz sadece 3-4 dakikamızı aldı. O saatte vaporetto veya başka bir araç aramak feci olurdu günün yorgunluğuyla. Bu nedenle size de tavsiyem San Marco Meydanı’na yakın bir otelde kalmanız, ama yine de siz bilirsiniz elbette.

Bu seyahatimizde konaklama için biz Hotel Anastasia‘yı seçtik. Evet, konumu mükemmeldi. Hatta temiz ve sevimli bir yerdi ama dezavantajları da vardı. Mesela oda epey küçüktü ve lobide sürekli bir görevli olmuyordu. Her türlü ihtiyaç, soru ve hatta kahvaltı, check-out işlemleri gibi şeyler için bile 40-50 adım uzaklıktaki bir kardeş otele gitmek gerekiyordu ve o otel açıkcası çok çok daha güzel bir seçenek olurmuş, epey hayıflandık. Keşke bu güzel otelde kalsaymışız diyerek, bir sonraki seyahatimiz için orayı not ettik. Bir daha yolumuz Venedik’e düştüğünde  kesin Hotel Violino d’Oro‘da kalırız; size de tavsiye ederim. Otelin bir de nefis köprü ve gondol manzarası var ayrıca 🙂

DSC_8028

Hotel Anastasia

DSC_8029

Hotel Anastasia

DSC_8031

Hotel Anastasia

Kanal manzaralı Hotel Violino d’Oro

DSC_8053

Hotel Violino d’Oro

Otelin manzarası…

20150211_134638

Hotel Violino d’Oro’nun manzarası

20150211_200351

Hotel Violino d’Oro’nun gece manzarası

İşte bizim Sevgililer Günü haftası yaptığımız Verona ve Venedik gezimizin, Venedik kısmı böyle geçti. Aynı tür bir tatili kesinlikle tavsiye ederim.

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Venedik şehrine bir gezi düşünüyorsanız, konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz…

VENEDİK OTELLERİ

VENEDİK OTELLERİ

VENEDİK’TE NEREDE KALINIR?

Venedik’teki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama