Havaalanlarında yapılması gerekenleri kendi tecrübelerimize dayanarak anlatacak olursak şöyle sıralayabiliriz.

Öncelikle aldığınız ürünlerin check-in sırasında vereceğiniz bavulda veya el bagajınızda olmasına göre yapılacak işlemler farklılaşıyor. Eğer ürünleri check-in sırasında vereceğiniz bagaja koyduysanız, genellikle check-in e gitmeden direkt olarak gümrük kontrol ofisine gitmeniz gerekiyor. Orada bavulunuz gümrük polisleri tarafından açılıyor ve hepsini ülkeden gerçekten çıkarıyor musunuz diye faturalar ile ürünler karşılaştırılıyor. Memurlar kontrolü bitirdiklerinde Tax Free formlarını onaylıyorlar ve ardından bavulunuz ile beraber sizi ayrı bir check-in noktasına götürüyorlar. O noktada check-in yaptırıp ardından pasaport kontrolden geçerek çıkış yapmalı ve tax free ofisinin yerini bulmalısınız. Tax free ofisinde onaylanmış olan formlarınız kısaca inceleniyor ve eğer isim, adres veya imza gibi eksikler var ise doldurmanız konusunda uyarılıyorsunuz. Son olarak vergi iadesini nakit mi yoksa kredi kartınıza ödenecek şekilde mi istediğiniz soruluyor. Biz hep nakit olarak istedik bugüne kadar. Ve eğer siz de nakit olarak tercih ederseniz hemen tarafınıza ödeme yapılıyor.

Şimdi gelelim diğer duruma yani ürünlerin el bagajınızda olması durumuna, ki biz hep bu şekilde yaptık. Bu durumda normal şekilde check-in işlemlerinizi yapıyorsunuz. Ardından bu sefer pasaport kontrolünden sonraki gümrük ofisini bulmanız gerekiyor. Burada polisler gerçekten ürünlerin yanınızda olup olmadığını soruyor ve bazen göstermenizi isteyebiliyorlar. Biz hep evet yanımızda dedik ve kimi zaman hiç bakmadan tax free formlarını onayladılar, kimi zaman açtırıp baktılar. Bu konuda riske girmemek en doğrusu, yani bütün ürünleri gerçekten yanınızda taşımak. Bir ufak not ekleyelim buraya. Sadece birkaç kez farklı uygulamalara da rastladık. Mesela Almanya Düsseldorf Havaalanı’nda el bagajımızdaki ürünler için pasaport kontrolden sonra değil de önce gümrük kontrol noktasına gitmemiz ve onay almamız gerekti. Bir de yine Almanya’nın Leipzig şehrinde aynı şekilde check-in öncesinde gümrük kontuarına (Zoll) gidilip, formların onaylatılması gerekiyordu. Onaylı formlar da karşısındaki vergi iade kontuarından hemen nakite çevrilebiliyordu.  Bunların dışında gittiğimiz yerlerde hep gümrük kontrol, pasaporttan sonra idi. Zaten mantıken de pasaporttan sonra olması gerekir. Yoksa pasaporttan geçmemiş olduğunuz için kontrol ettikleri ürünleri tekrar ülke içine sokabilirsiniz.

Uygulamaların şehir, ülke veya havaalanı bazında değişebilme ihtimalleri yüzünden bence yapılacak en doğru hareket önce bir danışma noktası (Information Desk) bulup, o havaalanında gümrük ve vergi iadesi işlemlerinin check-in öncesinde mi, sonrasında mı olduğunu sorup öğrenmek ve işi şansa bırakmamak olacaktır.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama