Naçizane bir kaç önerimiz şunlar olabilir :

  • Gümrük ofisleri genellikle 24 saat çalışmıyor yani uçağınız çok erken veya çok geç saatte ise tax free formlarını onaylatabilecek kimse bulamayabilir ve dolayısıyla vergi iadesinden yararlanamayabilirsiniz.
  • Hem yukarıdaki maddede yazan nedenden dolayı mesai saatleri bilgilerini hem de ofislerin havaalanı içerisindeki yerlerini tatilinizi planlarken uçağa bineceğiniz havaalanının internet sayfasından öğrenerek not etmeniz yararınıza olabilir. Belki gerekenden biraz daha önce havaalanında olup mesai bitmeden gümrük kontrolüne yetişebilir ve bina içerisindeki yerlerini önceden bilerek gereksiz yere zaman kaybetmezsiniz.
  • Uluslararası garantisi olan cep telefonu, laptop, tablet pc gibi ürünler satın alıp tax free den yararlanmak isterseniz, mutlaka havaalanına gelmeden önce faturalarının birer fotokopilerini çektirmeniz yararlı olabilir. Çünkü tax free formları ile beraber orjinal faturalar da en son size ödeme yapılan tax free ofislerinde sizden istenmekte ve geri verilmemekte. Dolayısıyla Türkiye’ye döndükten sonra eğer satın aldığınız ürünün servis ihtiyacı olur ise fotokopi olan fatura ile uluslararası garanti imkanlarından yararlanabilirsiniz. Faturanız olmaz ise uluslararası garantiden yararlanamayabilirsiniz.

*Burada yazdıklarımız tamamen kendi tecrübelerimizi aktarmaktan ibarettir. Zaman içerisinde uygulamalar değişebilir veya ülkeye/havaalanına göre farklılıklar da olabilir.

H. Hür Tavaşoğlu

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama