"Şimdi değilse, ne zaman?"

Bir haftada 4 ülke 4 başkent

  Orta Avrupa başkentlerinde bir hafta…

  Biliyorsunuz tatile gitmek hem ekonomik bakımdan, hem de zaman bakımından her canımız istediğinde yapamadığımız bir şey. O yüzden de bir tatil imkanı doğduğunda insan görebildiği kadar çok yer görmek istiyor doğal olarak. Bu nedenle, pek çok kişi için “3 günde 3 ülke”, “10 günde 5 şehir” gibi hareketli ve çok yer görme odaklı tatiller çok cezbedici oluyor. Bir yerde uzun süre kalıp, oranın tadını çıkarmak da elbette çok güzel ama kısa zamanda birçok yer görmenin cazibesini de yadsımamak lazım. Biz böyle oradan oraya atlamalı tatilleri gerçekten çok seviyoruz. Evet, bazen çok beğendiğimiz ama her köşesini gezmeye vakit bulamadığımız, aklımızın kaldığı yerler oluyor, onları da daha sonraki bir plana dahil ediyoruz ve bazılarına tekrar tekrar gidiyoruz.

  Şimdi yine böyle heyecanlı yeni bir gezi planımız var sizinle paylaşacağımız: Bir haftada 4 ülke, 4 başkent. Bu planı benim çok sevdiğim, çok yakın bir arkadaşım bencetatil.com için yazdı. İnsan kendisi nasılsa, arkadaşlarını da öyle seçermiş derler, işte bu söz benim için çok doğru. Benim arkadaşlarım da aynen benim gibi kendi keyiflerine uygun tatilleri kendileri planlamayı seviyorlar. Benim can arkadaşım sevgili Gamze de aynen böyle yapmış ve harika bir gezi yaşamışlar. Gamze de benim gibi hoca olduğu için ve aynı zamanda bu mesleği çok iyi ve hakkıyla yapanlardan biri olduğu için buradaki başarısı yaptığı diğer herşeye de yansıyor. Mesleğinde ne kadar planlı, sistematik ve analitik ise bunu tatil planında da uyguladığını bizzat görmüş oldum. Benim akıllı ve tatlı arkadaşım gayet faydalı ve hepimize güzel fikirler verecek bir yazı yazmış ve ben okurken çok şey öğrendim; yeri geldi yaptığı esprilere güldüm eğlendim, yeri geldi ne kadar faydalı notlar almış diye takdir ettim. Şimdi sizi bu yazı ile başbaşa bırakırken, güzel arkadaşıma bu hediyesi için bir kez de buradan teşekkür ediyorum…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  BRATISLAVA-BUDAPEŞTE-VİYANA-PRAG arası düşük bir bütçe ve otobüs ile yapılabilecek bir tatil programı – Gamze Avcı yazdı…

  Bu yazımda amacım, ağırlıklı olarak Bratislava-Budapeşte-Viyana-Prag dörtlüsü arası otobüsle ulaşım hakkındaki bilgilerimi paylaşmak. Görülecek yerlerden çok fazla bahsetmesem de bir kaç notu da paylaşmadan edemedim.

  Tanımadığım bir şehre giderken en çok mesafelerin, ulaşımın, nereden nereye ne kadar zamanda gideceğimizin ve aradığımız yeri nasıl bulacağımızın kafamda netleşmesi gerekir.

  Eğer sizin de amacınız, yola minimum zaman ve bütçe ayırıp, daha çok yere ve keyfe zaman ayırmaksa, ayarlayana dek günlerce uğraştığım programımı sizlere anlatayım. Amacım, olabildiğince tek yön biletlerle, çok git gel yapmadan her yeri görebilmemizdi. Uçak için pek çok opsiyon düşünülebilir tabii. Ancak bizim gittiğimiz dönemde (Ekim 2013) en ucuz ve akıllıca kombinasyon bir Cuma gecesi Viyana’ya varış, ertesi Cuma Prag’tan çıkış şeklindeydi. Çünkü Viyana’dan Budapeşte’ye geçiş saatleri, veya Prag’dan Budapeşte’ye geçiş süresi veya Viyana-Prag tren ücretleri vs. bize uymuyordu. Hal böyle olunca, ben de aşağıdaki güzergahı hazırladım:

  1. gün – Cuma akşam: Viyana’ya varış – Havaalanından Bratislava’ya otobüs ile geçiş – Bratislava’da  geceleme

  2. gün – Cumartesi: Tüm gün Bratislava (öğlene kadar da yetebilir) – Akşam Bratislava’dan Budapeşte’ye otobüsle geçiş – Gece Budapeşte’de konaklama

  3. gün – Pazar: Tüm gün Budapeşte – Gece Budapeşte’de konaklama

  4. gün – Pazartesi: Sabah erken otobüsle Viyana’ya geçiş – Gündüz Viyana – Gece Viyana’da konaklama

  5. gün – Salı: Tüm gün Viyana – Gece otobüsle Prag’a doğru yola çıkış ve sabaha karşı Prag’a varış

  6. gün – Çarşamba: Tüm gün Prag – Gece Prag’da konaklama

  7. gün – Perşembe: Tüm gün Prag (istenirse Karlovy Vary eklenebilir) –  Gece Prag’da konaklama

  8. gün – Cuma öğlen: Prag’da sabah bir saat kadar oyalanıp, öğlen uçağı ile Türkiye’ye dönüş (Akşam uçağı bulunabilirse çok daha mantıklı olur)

  Rotamıza bir de googlemaps‘den bakalım…

  OTOBUS ROTA

  Öncelikle şehirler arası yolculuk yaptığımız otobüslerin biraz dökük olduğunu belirtmeliyim. Aradığınız bu değilse yazının bundan sonraki kısmı işinize yaramayabilir. Ancak mesafeler oldukça kısa ve son dakika tren fiyatlarıyla karşılaştırıldığında fiyatlar çok düşük olduğu için biraz konfordan fedakarlık yapılabilir. Böylece onun yerine, güzel yemekler yiyebilir; ekstradan birkaç müze daha gezebilirsiniz.

  Bu geziyi bir tur ile yapmaktan ziyade kendi başımıza planlayarak hem zamanımızı kendimiz ayarladık, hem de üç kişilik bir aile olarak tur fiyatından yaklaşık 1,500 TL ucuza getirdik.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Geziye dair: Az zamanda çok iş yapmak – Zaman yönetimi

  Yeni bir yere gitmek çok heyecanlı birşey ve insanın tek atımlık kurşunu olunca gezi öncesi “dersine” çalışması çok önemli oluyor. Hele bir de ailenin diğer elemanları “nasılsa sen halledersin” modunda hiçbir şeye karışmayınca, bu ders çalışma kısmı kimi zaman insanı bezdiriyor. Ben de düşe kalka kendi zamandan kazanma yöntemlerimi buldum.

  Öncelikle, bir yere gitmeden önce Google’a “……’da ne yapalım?” diye yazıp sonra da esasında fazla birşey söylemeyen ya da aynı şeyleri söyleyen, ya da daha fenası yarım anlatan sayfalarca yazı okumak zorunda kalınca gidilecek yerlerdeki yapılacak aktiviteleri liste halinde sunan ve hatta puanlayan sitelere yöneldim. Bu sitelerdeki ilgili şehrin “Yapılacak Aktiviteler/Görülecek Yerler” bölümlerini tarayıp ilgimi çeken yerlerin bir dökümünü almanın daha kolayıma gittiğini farkettim. Yapılan yorumları da okuyunca gitmeye değer olup olmadığını zaten anlıyor insan. Bu dediğimi, aşağıdaki şehirler hakkında fazla bir bilgi vermediğimi düşündüğünüz anda aklınıza getirmenizi özellikle tavsiye ederim 🙂

  Görmek istediğim yerleri belirledikten sonra sıra buraları haritada işaretlemeye kalıyor. Böylece nereye hangi sırayla gideceğimizi daha iyi anlıyorum.

  Gideceğiniz şehrin metro, otobüs ve tramvay ağını gösteren bir haritayı da telefonunuza indirmeniz, ya da çıktısını almanız hayat kurtarıyor.

  Planı hazırladıktan sonra, bir şehre iner inmez önce bir “Hop-on hop-off” otobüse atlamak veya bir “Walking tour” alıp şehir hakkında ilk fikri edinmek, böylece haritadaki yerlerin esasında ne kadar bir alan içinde olduğunu anlamak, benim için bir başka taktik! Genelde de herşeyin birbirine ne kadar yakın olduğunu hayretler içinde öğreniyorum.

  Kalacak yerleri Booking.com’dan ayarlıyorum. Filtreleme yöntemiyle direkt 9 puan ve üzeri otellere bakıp, zamandan bayağı bir kazandığımı farkettim. Bizim kriterlerimiz, otelin merkezi olması, temiz olması, güzel kahvaltı vermesi ve bagaj odasının olması. Gecenin bir vakti otellere giriş yaptığımız için, bu geziden sonra yeni bir kriter daha edindik: 24 saat açık resepsiyonun olması. Budapeşte’de çektiğimi bir ben bilirim: “Ne zaman geliyorsunuz?” diye ardı arkası kesilmeyen mailler ve telefonlardan sonra, resepsiyon denen şeyin ne kadar önemli olduğunu kavradık. Aile işletmesinden uzak duracaksın arkadaş 🙂 Bu “anahtarı al ver” stresi tatile uygun değil!

  Böyle birkaç şehri arabasız gezme olayına giriyorsanız, valizi de küçük tutmakta fayda var. Ben her güne bir tişört ve mevsimine göre alt üst ayarlıyorum. Zira o valizi kimbilir nerelerde taşımak zorunda kalacağınızı unutmayın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gelelim bu yolculukla ilgili özellikle ulaşım konusundaki ayrıntılara ve gezdiğimiz yerler hakkında aldığım küçük notlara…

  VİYANA’dan BRATİSLAVA’ya

  Akşam Viyana’ya inince direkt Bratislava’ya gitmek bana göre daha akıllıca, çünkü havaalanından şehre inmek için zaten bir ücret ödemelisiniz. CAT treni ile inerseniz tek yön 11€. Express train S7 ile 6,4€ ve otobüs ile 8€’ya merkeze ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Oysa kişi başı tek yön 7.70€ (4-13 yaş 3,90€) vererek Slovaklines sitesinden alacağınız otobüs biletiyle hemen havaalanından Bratislava’ya gidebilirsiniz. Böylece gezeceğiniz şehirde uyanıp, şehrin de keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz.

  [Hemen bir dip not: Sitede “from: Wien Flughafen to: Bratislava AS” yazan yeri seçmelisiniz.  Bratislava AS (Autobusová Stanica) denilen, Bratislava Terminali Mlynské Nivy oluyor.]

  Bratislava, Viyana’ya sadece bir saat uzaklıkta. Biletleri internetten alabileceğiniz gibi otobüse binince de alabilirsiniz. Burada önemli olan dört şey var: Birincisi internetten aldığınız biletlerin çıktıları yanınızda olmalı. İkincisi, bileti otobüste alırsanız nakit ödemelisiniz. Üçüncüsü, iki valize kadar extra 1€, sonrasında 2€ ödemelisiniz. Dördüncüsü ve en önemlisi ise, otobüsünüzü kaçırırsanız, yer olduğu takdirde bir sonraki otobüse binebilirsiniz. Esasında küçücük bir yer olan havaalanından eğer biraz hızlı hareket edip çıkabilirseniz, uçak indikten yarım saat sonraki otobüse yetişebilirsiniz. Uçaktan inince polislerin önden şöyle hızlı bir pasaport kontrolü oluyor, şaşırmayın. Sonra yol sizi genişçe bir alana götürüyor. Orada oyalanmayıp sola doğru “Exit Vienna” tabelalarını takip ederseniz, pasaportunuzu damgalatıp bagaj alım noktasına geçebilirsiniz. Valizlerinizi alır almaz soldan dışarı, Arrivals Salonu ve akabinde bina dışına çıktığınızda, sağınızda 4 nolu platformda (tabelası var) biraz dökük bir Slovaklines otobüsü göreceksiniz. İşte o Bratislava otobüsü 🙂 Gece 21:00, 21:30, 22:30, 23:30 otobüsleri var. Sonra sabah otobüsleri başlıyor. Saatlerine siteden bakabilirsiniz.

  Bratislava’da terminalin 3 çıkış kapısı var. O nedenle, harita göstermese bile gitmek istediğiniz yön için dolanmayı düşünmeyin, içeriden uygun kapıdan çıkış yapın.

  Bratislava’dan Viyana’ya dönmek için aynı terminalde 12 numaralı platformdan otobüsünüze binebilirsiniz. Biletinizi internetten alabileceğiniz gibi, 06:30-18:30 arasında terminaldeki gişelerden de, eğer yanlış hatırlamıyorsam nakit olarak alabilirsiniz. Açık dönüş (open) biletlerinize rezervasyon yaptırmayı da unutmayın.

    

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bratislava’ya Dair

  Kısıtlı zamanda buraya gitmeye değer miydi diye hala düşünüyorum. Bratislava küçücük bir şehir. Toplam süreniz azsa, buraya yarım gün ayırıp Budapeşte’ye geçmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için de sabah erkenden kalkıp, şehri şöyle bir gezip, 12:30 otobüsüne yetişmelisiniz. Size tavsiyem, önce 210 numaralı otobüse binip şehir hakkında fikir edinmeniz (1 saatlik ücret 0.9€ ve 40-70€ arası ceza ödemek istemiyorsanız, mutlaka biletinizi onaylatınız). Tramvay da bir başka seçenek olabilir. (Diyeceğim o ki, siz de bizim gibi terminal yakınındaki Apollo Hotel’de kaldıysanız merkeze yürüyerek vakit harcamayın.) Old Town’da tarihi binalarla çevrili çok hoş bir meydan var. Sokaklarda bir kaç ünlü heykeli de görmek mümkün. Arzu ederseniz Old Town meydanında audio-rehberli bir şehir turu alabilirsiniz (hijyen açısından kendi kulaklığınızı kullanın). Biz kişi başı 10€’ya kısa turu aldık. Oldukça kısa idi. Meydanı şöyle bir gezip, internette binlerce fotoğrafı olan ünlü bir kaç heykeli görüp, kıpkısacık turu da bitirince hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Bir yerde Bratislava için “Eski Çekoslavakya’nın 3. büyük kenti iken, bir anda kendini başkent olarak bulmuştur” gibi bir ifade okumuştum. O nedenle ben Bratislava’ya “Şaşkın Bratislava” diyorum. Şaşkın çünkü hani “böyle ‘bir heyecan geldiniz, gezdiniz, aman bu kadar mıymış!’ dediniz, e ne olacaktı işte! Tövbe tövbee!” diyen bir Bratislava! O da haklı tabii! Belki de 2 saatlik bir “Be Free Walking Tour” almadığımız için haksızlık ediyorumdur kendisine! Öte yandan meydandan çıkıp Tuna tarafına doğru yürürken bana göre şahane bir bina olan eski National Theatre’ı (NT) ve etrafındaki doğayı görünce “İyi oldu geldiğimiz canım!” dedim.

  Bratislava’da Blue Church’u mutlaka görün. 66 Biela Sokak’taki Obchod v Muzeu’ya (Ticaret Müzesi) ücretsiz girip, isterseniz alışveriş yapın. Sonra Tuna boyunca yürüyün, Eurovea AVM’de güzel bir pizza yiyin, gün batımını seyredin, sessizliğin keyfini çıkarın.  

  Bunlar Bratislava’dan birkaç fotoğraf…

  Burası Bratislava National Theatre

  Bratislava National Theatre

  Kapılar şehri Bratislava

   Bratislava

  Bratislava

   Bratislava (1)

  Tuna boyunda Bratislava – AVM Eurovea önü

  Tuna boyunda Bratislava_AVM Eurovea önü

  Tuna boyunda Bratislava_Eurovea önü

  Clarisse Kilisesi

  Bratislava

  Saat çanları

  Bratislava'da saat çanlar_

  Bratislava’da tur keyfi

  Bratislava'da tur

  Bratislava’dan dantel ürünler

  Bratislava'dan dantel ürünler

  Bratislava’da ünlü Cumin

  Bratislava'da ünlü Cumin

  Bratislava Tuna nehri

  Bratislava Tuna nehri

  Güzel bir park

  Bratislava

  AVM’deki heykel

  Bratislava_AVM

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  BRATİSLAVA’dan BUDAPEŞTE’ye

  Gelelim Bratislava’dan Budapeşte’ye giden otobüs saatlerine. Tabii çizelgeler değişebilir ama Ekim 2013’de Bratislava-Budapeşte otobüs saatleri 11.15-11.45-12.30-19.30-19.45-20.15 şeklindeydi. Güncel bilgi için kendileriyle e-posta aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Neredeyse anında cevap yazıyorlar. Tekrar hatırlatayım, Bratislava otobüs terminali, Autobusová Stanica, Mlynské Nivy diye geçiyor. Biletlerinizi yine Slovak Lines sitesinden alabilirsiniz. [Dip not: “from: Bratislava, AS – Mlynské Nivy / to: Budapest, Népliget aut.all.” seçmelisiniz.] Nepliget, Budapeşte Terminali’nin adı. Biz denemedik ama  Orangeways ve Volanbusz şeklinde farklı alternatifler de mevcut.

  Ücretlere gelince tek yön yetişkin 10€, çocuk 5€. Yol, ortalama 2,5-3 saat sürüyor. Otobüste ücretsiz wifi olduğu söyleniyor ama koca bir yalan bu!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Budapeşte’ye Dair

  Budapeşte deyince şahane köprüler, görkemli Gellert Tepesi, huzur dolu Margaret Adası ve maraton coşkusu aklıma geliyor. Gitmeye gerek var mıydı? Evet vardı.

  Öncelikle, Budapeşte ve sonrasında Prag’da da ilk işiniz yerel para almak olsun. Ayrıca iki şehirde de hem döviz bürolarına, hem de taksi ücretlerine dikkat edin. Dövizinizi bozdurmadan önce tam ne kadar para alacağınızı hesap makinasına yazdırın. Bu arada bir yerde okumuştum,  Budapeşte’de paranızın üstünü almadan teşekkür ederseniz onu bahşiş sanıp vermiyorlarmış 🙂 Kültürler arası farklar ne ilginç! Bir de Budapeşte’lilerin çok entellektüel olduklarını okumuştum. Gerçekten öyle olup olmadıklarını çok merak ettiğimi söylemeliyim.

  Neyse, Budapeşte’de düzgün bir harita edinmek çok önemli! Elimizdeki 3 haritayı da okumakta ve aradığımız yerleri bulmakta zorlandık. Belki de problem dil farkından kaynaklanıyordu. Örneğin, Kahramanlar Meydanı’nı biliyorduk ama bunu Macarca’sıyla eşleştiremediğimiz için bulmak zor oldu.

  İlk sabahımızda Budapeşte Maratonu vardı ve eğlenceli anlara tanık olduk. Biz rezervasyonumuzu, Budapeşte Maratonu’na takılınca kaçırdık ama özellikle ilk sabah “Free Walking Tour” almanızı şiddetle tavsiye ederim. Ondan sonra kendinize göre bir plan yapmak daha kolay olur. “Hop-on hop-off” da düşünülebilir ama Viyana’ya göre ciddi pahalı. Binmediğimiz için neler kaçırdığımızı da bilmiyoruz tabii. Ancak en basitinden 2 numaralı tramvaya binip şehir turu atmakta fayda var.

  Budapeşte’de ortalama 7-13€’ya Tuna Nehri üstünde nehir turları yapan tekneler var. Öte yandan, 1€ gibi bir fiyata şehir hatları teknesine binip nehrin ortasındaki Margaret Adası’na geçebilirsiniz. Burayı, doğaya aşıksanız, özellikle sonbaharda kaçırmayın. Adayı gezmek için en hızlı yol akülü araç veya oturaklı bisiklet kiralamak olabilir. Sonra da en beğendiğiniz bölümde yürüyüş yaparsınız. İnsanın ruhunu pamuklara saran bir yer orası. İstanbul’un gürültüsünden sonra çok iyi geliyor insana. Saatlerce oturup kafa boşaltılabilir.

  Her neyse, haritaları çözemeyince, Budapeşte’de biraz serseri mayın misali, ne çıkarsa bahtımıza şeklinde dolaştık. Dolayısıyla pek yer adı veremeyeceğim. Ancak ünlü New York Cafe’den bahsedebilirim: Şık ve pahalı bir mekan. Biz pek de etkilenmediğimiz bir yemek yiyip bir servet ödedik ama siz şöyle bir bakıp çıkabileceğiniz gibi, eski mekanları seviyorsanız bir kahve içmeyi düşünebilirsiniz. Görkemli Gellert Tepesi’ne özellikle gün batımında çıkın, köprülerin hiç değilse birinden de yürüyün. Budapeşte’de bir de şifalı sular/ hamam olayı var ama okuduğum onlarca “Bath” değerlendirmesi sonucunda hangisinin hijyenik olduğuna karar veremediğim için bu seçeneği es geçtim.

  Budapeşte bir haftalık programda 2 günü, olmuyorsa 1,5 günü hakediyor.

  Budapeşte’de herkesin gittiği, gördüğü yerlere ek olarak Ferenc (Franz) Liszt Müzesi ve Posta Pulları Müzesi’ni gezmek ilginç olabilirdi gibime geliyor. Giderseniz benim için de gezin, olur mu?

  Bunlar da Budapeşte’den birkaç fotoğraf…

  Sessiz güzel Budapeşte

  sessiz güzel Budapeşte

  Sessiz_Güzel_Budapeşte

  Budapeste

  Budapeşte’nin adı da kendi de güzel Freedom Bridge’i

  Budapeşte'nin adı da kendi de güzel Freedom Bridge'i

  New York Cafe

  Budapeşte New York Cafe

  Yeşil Budapeşte

  Yeşil Budapeste

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu