Adaya ulaşım

Biz İstanbul’dan Barselona’ya gidiş, Madrid’den dönüş şeklinde bilet aldık. Niyetimiz giderken Barselona’yı görmek, sonra Mayorka Adası’na geçip deniz tatilimizi yapmak, dönerken de Madrid’e gidip, orayı da  gezip görmekti. Süper bir fikirmiş, inanılmaz bir tatil oldu. Gerçi şaşkın İspanyollar bizim oradan oraya gitme trafiğimize ayak uyduramayıp adadan Madrid’e giderken bavullarımızı kaybettiler, ama neyse ki hemen ertesi gün bulundu da, İspanya’dan yeni bir gardrob eşya almak zorunda kalmadan döndük 🙂

Buradan İspanya’ya en iyisi THY ile gitmek. Barselona-Mayorka arası Iberia veya Vueling Havayolları tercih edilebilir, Madrid’den adaya sadece Iberia gidiyor. Spanair bizim bavullarımızı kaybedince o kadar ah etmişim ki iflas edip kapandı şirket, artık Spanair yok!

20140819_165136

Palma de Mallorca Havaalanı – Palmiyeleri görmeye buradan başlıyorsunuz…

Adaya feribot ile gitmek isterseniz Acciona Trasmediterranea, Balleria ve Direct Ferries İspanya’dan adaya ulaşım sağlayan en bilinen feribot şirketleri.

Adada ulaşım

Adada arabayla gezmek belki en konforlusu ama otobüsle ulaşım da oldukça rahat. Otogar Palma şehrinin merkezindeki Plaza de Espana denilen meydanda ve yerin altında. Üstünü park yapmışlar. Yemyeşil olan bu alanın altının otogar olduğunu görünce çevreci olmak böyle bir şey herhalde diye düşündük. Her yere otobüs bu meydandan kalkıyor.

otogar

Palma Otogar

Eğer Palma plajına gidecekseniz ve bizim gibi yat limanının orada (Paseo Maritimo üzerinde) bir otelde kalıyorsanız, önce otelin karşısındaki duraktan geçen otobüsle Plaza de Espana’ya gidip, oradan tekrar Palma plajına giden otobüse binmeniz gerekiyor.

Havaalanından yat limanı (Paseo Maritimo) tarafına gidecekseniz,  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.  Biletler otobüsün içinde şöförden alınabiliyor.

Paseo Maritimo’dan pekçok yere gitmek için, veya Palma’nın alışveriş merkezine gidip gezmek için Plaza de Espana’ya gidilmesi lazım.  Yine  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanarak buraya gidebilirsiniz.

Plaza de Espana ve Katedralin arası için 24 nolu otobüse binebilirsiniz.

Palma plajı (Playa de Palma) için,  Plaza de Espana’dan otogarın karşısındaki duraklardan 15 veya 25 numaralı otobüse binmeniz lazım. Playa de Palma’nın başı Can Pastilla,  en sonu ise El Arenal.

Diğer otobüs rotaları için şu adreslere bakabilirsiniz:

http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/listadolineas.en.svr

http://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/seccio/100

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama