"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yeryüzündeki cennet: Mayorka

  Mayorka Adası’nda bir deniz tatili…

  Mayorka şu dünyada gördüğüm en güzel yerlerden biri. Kristal kadar berrak denizi, eşsiz güzellikteki romantik koyları ve tarihin izlerini taşıyan muhteşem ortaçağ kasabalarına bir de İspanyol yemekleriyle içkilerinin dayanılmaz çekiciliğini ekleyecek olursak, işte benim yeryüzündeki cennetim…

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Başkent: Palma de Mallorca

  Palma de Mallorca

  Başkent: Palma de Mallorca

  Bilindiği üzere İspanya eyalet sistemiyle yönetiliyor ve Balear Takım Adaları da bu eyaletlerden biri. Başkenti ise bu takım adaların en büyüğü olan Mayorka Adasındaki Palma şehri. Adanın genel mimarisinde Arap-Endülüs etkisi görülüyor. Alman ve İngiliz turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bu ada,  ünlülerin de uğrak yeri. Michael Douglas gibi burada ev sahibi olmayı tercih etmiş birçok sanatçı da var.

  Adanın mevsimi sanki İstanbul’unki gibi, yani burada yaz aylarında hava nasılsa, orada da öyle. Bizim güneyimizdeki, mesela Antalya’daki buram buram sıcak ve nemden eser yok yani. Temmuz ve Ağustos ayları Mayorka’da deniz tatili için mükemmel oluyor.

  Gelelim biz nasıl gittik, neler yaptık onları anlatmaya ve bu keyfi sizlerle paylaşmaya.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Adaya ulaşım

  Biz İstanbul’dan Barselona’ya gidiş, Madrid’den dönüş şeklinde bilet aldık. Niyetimiz giderken Barselona’yı görmek, sonra Mayorka Adası’na geçip deniz tatilimizi yapmak, dönerken de Madrid’e gidip, orayı da  gezip görmekti. Süper bir fikirmiş, inanılmaz bir tatil oldu. Gerçi şaşkın İspanyollar bizim oradan oraya gitme trafiğimize ayak uyduramayıp adadan Madrid’e giderken bavullarımızı kaybettiler, ama neyse ki hemen ertesi gün bulundu da, İspanya’dan yeni bir gardrob eşya almak zorunda kalmadan döndük 🙂

  Buradan İspanya’ya en iyisi THY ile gitmek. Barselona-Mayorka arası Iberia veya Vueling Havayolları tercih edilebilir, Madrid’den adaya sadece Iberia gidiyor. Spanair bizim bavullarımızı kaybedince o kadar ah etmişim ki iflas edip kapandı şirket, artık Spanair yok!

  20140819_165136

  Palma de Mallorca Havaalanı – Palmiyeleri görmeye buradan başlıyorsunuz…

  Adaya feribot ile gitmek isterseniz Acciona Trasmediterranea, Balleria ve Direct Ferries İspanya’dan adaya ulaşım sağlayan en bilinen feribot şirketleri.

  Adada ulaşım

  Adada arabayla gezmek belki en konforlusu ama otobüsle ulaşım da oldukça rahat. Otogar Palma şehrinin merkezindeki Plaza de Espana denilen meydanda ve yerin altında. Üstünü park yapmışlar. Yemyeşil olan bu alanın altının otogar olduğunu görünce çevreci olmak böyle bir şey herhalde diye düşündük. Her yere otobüs bu meydandan kalkıyor.

  otogar

  Palma Otogar

  Eğer Palma plajına gidecekseniz ve bizim gibi yat limanının orada (Paseo Maritimo üzerinde) bir otelde kalıyorsanız, önce otelin karşısındaki duraktan geçen otobüsle Plaza de Espana’ya gidip, oradan tekrar Palma plajına giden otobüse binmeniz gerekiyor.

  Havaalanından yat limanı (Paseo Maritimo) tarafına gidecekseniz,  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.  Biletler otobüsün içinde şöförden alınabiliyor.

  Paseo Maritimo’dan pekçok yere gitmek için, veya Palma’nın alışveriş merkezine gidip gezmek için Plaza de Espana’ya gidilmesi lazım.  Yine  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanarak buraya gidebilirsiniz.

  Plaza de Espana ve Katedralin arası için 24 nolu otobüse binebilirsiniz.

  Palma plajı (Playa de Palma) için,  Plaza de Espana’dan otogarın karşısındaki duraklardan 15 veya 25 numaralı otobüse binmeniz lazım. Playa de Palma’nın başı Can Pastilla,  en sonu ise El Arenal.

  Diğer otobüs rotaları için şu adreslere bakabilirsiniz:

  http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/listadolineas.en.svr

  http://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/seccio/100

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Adada otel seçenekleri çok. Başkent Palma’da kalıp, her gün başka bir koya da gidebilirsiniz, güzel bir koy seçip oradaki bir otelde de kalabilirsiniz.

  Palma’da Paseo Maritimo dedikleri yat limanı boyunca pek çok şık otel var.  Şehrin merkezindeki oteller ise daha hesaplı bütçeler için uygun. Biz Palma’yı çok sevdik, o yüzden herhangi bir koyda tatilimizi geçirmek yerine, Palma yat limanındaki otellerden birinde kalıp, her gece bu güzel şehrin tadını çıkarmayı tercih ettik. Her gün bir başka kasabaya veya değişik bir koya gidip, akşama doğru tekrar Palma’daki otelimize dönmek bizi mutlu etti.

  Tam denize girilecek yerde olsun otelim, alayım plaj çantamı koluma, ineyim plaja derseniz, hemen başkentteki Playa de Palma sahilindeki oteller veya Magaluf, Palma Nova, Peguera, Cala d’Or, Cala Domingos, Cala Millor, Alcudia, Muro, Porto Cristo gibi güzel plaj ve koylara yakın oteller de seçenekler arasında. Ama ada oldukça büyük ve eğer başkentten uzakta bir yerde kalırsanız, en canlı ve eğlenceli yer olan Palma şehrinin keyfini çıkarmak için epey bir yolu göze almanız gerekir.

  Uzak yerlerde kalma durumunda daha ziyade kaldığınız bölgede eğlenmeye çalışmakta fayda var. Mesela Playa de Palma bölgesindeki bir otelde kalırsanız, oradaki bar ve restaurantlara takılıp bir veya iki kere Palma’nın merkezine inilebilir. Veya Magaluf’daysanız oranın eğlencesi de hiç fena değildir, daha çok oralara takılıp, yine bir  veya iki kez de Palma’ya inip orada eğlenilebilir. Ama Palma’ya mutlaka inin, olur mu 🙂

  Biz Mayorka’ya birden fazla kez gittik. Ama her gidişimizde Palma şehrinin yat limanına bakan keyifli bir otel seçtik, çünkü insan o manzaraya uyanınca Mayorka’nın güzelliğini fark ediyor bence. Hele gece odaya gelince o manzaraya dalıp balkonda birşeyler içmenin keyfine doyulmuyor.

  Kaldığımız ve gönülden tavsiye edebileceğim bu oteller Tryp Bellver ve Costa Azul otelleri…

  Aşağıdaki fotoğraflar Tryp Bellver otelinin 11. katından çekildi. Biz bu otelin manzarasını  çok sevdik. Belki biraz renovasyona ihtiyacı var ama yine de güzel ve konforlu bir otel. Deniz gören oda seçerseniz, hem yat limanını, hem de Palma Katedrali’ni seyredebilirsiniz. Gündüz de, gece de ayrı bir görsel şölen.

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Yat limanı manzaralı otellerden birinde kalacak olursanız en azından bir gece otelde oda servisinden yemek siparişi verip, balkonda o müthiş manzara eşliğinde yemek yemek lazım, unutulmaz bir anı bırakıyor hafızalarda. Tabii yanına Sangria şart 🙂

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli (Yüksek beyaz renkli olan)

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli’nin havuzu

  Bunlar da çok daha modern ve çooook daha güzel olan, son gidişimizde kaldığımız Costa Azul otelinden manzaralar…

  DSC_6365

  Hotel Costa Azul odası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul’dan yat limanı manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Tryp Bellver (solda) Hotel Costa Azul (sağda)

  Yat limanı boyunca sıra sıra oteller var görüldüğü üzere…

  Palma Yat Limanındaki oteller...

  Palma Yat Limanındaki oteller…

  Adada otel seçenekleri daha önce de dediğim gibi oldukça fazla. Elbette bütçe dostu oteller de var şehir içinde. Onların da hemen çarşıya, dükkanlara yakın olma gibi avantajları var.

  Şehir içindeki en hoş otel bence süper merkezi konumu ve tarihi binası ile Hotel Almudaina

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Siz yine de tüm Mayorka Otellerine bir bakın bence, seçenekler burada sıralanamayacak kadar çok…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu