"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yeryüzündeki cennet: Mayorka

  Mayorka Adası’nda bir deniz tatili…

  Mayorka şu dünyada gördüğüm en güzel yerlerden biri. Kristal kadar berrak denizi, eşsiz güzellikteki romantik koyları ve tarihin izlerini taşıyan muhteşem ortaçağ kasabalarına bir de İspanyol yemekleriyle içkilerinin dayanılmaz çekiciliğini ekleyecek olursak, işte benim yeryüzündeki cennetim…

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Başkent: Palma de Mallorca

  Palma de Mallorca

  Başkent: Palma de Mallorca

  Bilindiği üzere İspanya eyalet sistemiyle yönetiliyor ve Balear Takım Adaları da bu eyaletlerden biri. Başkenti ise bu takım adaların en büyüğü olan Mayorka Adasındaki Palma şehri. Adanın genel mimarisinde Arap-Endülüs etkisi görülüyor. Alman ve İngiliz turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bu ada,  ünlülerin de uğrak yeri. Michael Douglas gibi burada ev sahibi olmayı tercih etmiş birçok sanatçı da var.

  Adanın mevsimi sanki İstanbul’unki gibi, yani burada yaz aylarında hava nasılsa, orada da öyle. Bizim güneyimizdeki, mesela Antalya’daki buram buram sıcak ve nemden eser yok yani. Temmuz ve Ağustos ayları Mayorka’da deniz tatili için mükemmel oluyor.

  Gelelim biz nasıl gittik, neler yaptık onları anlatmaya ve bu keyfi sizlerle paylaşmaya.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Adaya ulaşım

  Biz İstanbul’dan Barselona’ya gidiş, Madrid’den dönüş şeklinde bilet aldık. Niyetimiz giderken Barselona’yı görmek, sonra Mayorka Adası’na geçip deniz tatilimizi yapmak, dönerken de Madrid’e gidip, orayı da  gezip görmekti. Süper bir fikirmiş, inanılmaz bir tatil oldu. Gerçi şaşkın İspanyollar bizim oradan oraya gitme trafiğimize ayak uyduramayıp adadan Madrid’e giderken bavullarımızı kaybettiler, ama neyse ki hemen ertesi gün bulundu da, İspanya’dan yeni bir gardrob eşya almak zorunda kalmadan döndük 🙂

  Buradan İspanya’ya en iyisi THY ile gitmek. Barselona-Mayorka arası Iberia veya Vueling Havayolları tercih edilebilir, Madrid’den adaya sadece Iberia gidiyor. Spanair bizim bavullarımızı kaybedince o kadar ah etmişim ki iflas edip kapandı şirket, artık Spanair yok!

  20140819_165136

  Palma de Mallorca Havaalanı – Palmiyeleri görmeye buradan başlıyorsunuz…

  Adaya feribot ile gitmek isterseniz Acciona Trasmediterranea, Balleria ve Direct Ferries İspanya’dan adaya ulaşım sağlayan en bilinen feribot şirketleri.

  Adada ulaşım

  Adada arabayla gezmek belki en konforlusu ama otobüsle ulaşım da oldukça rahat. Otogar Palma şehrinin merkezindeki Plaza de Espana denilen meydanda ve yerin altında. Üstünü park yapmışlar. Yemyeşil olan bu alanın altının otogar olduğunu görünce çevreci olmak böyle bir şey herhalde diye düşündük. Her yere otobüs bu meydandan kalkıyor.

  otogar

  Palma Otogar

  Eğer Palma plajına gidecekseniz ve bizim gibi yat limanının orada (Paseo Maritimo üzerinde) bir otelde kalıyorsanız, önce otelin karşısındaki duraktan geçen otobüsle Plaza de Espana’ya gidip, oradan tekrar Palma plajına giden otobüse binmeniz gerekiyor.

  Havaalanından yat limanı (Paseo Maritimo) tarafına gidecekseniz,  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.  Biletler otobüsün içinde şöförden alınabiliyor.

  Paseo Maritimo’dan pekçok yere gitmek için, veya Palma’nın alışveriş merkezine gidip gezmek için Plaza de Espana’ya gidilmesi lazım.  Yine  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanarak buraya gidebilirsiniz.

  Plaza de Espana ve Katedralin arası için 24 nolu otobüse binebilirsiniz.

  Palma plajı (Playa de Palma) için,  Plaza de Espana’dan otogarın karşısındaki duraklardan 15 veya 25 numaralı otobüse binmeniz lazım. Playa de Palma’nın başı Can Pastilla,  en sonu ise El Arenal.

  Diğer otobüs rotaları için şu adreslere bakabilirsiniz:

  http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/listadolineas.en.svr

  http://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/seccio/100

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Adada otel seçenekleri çok. Başkent Palma’da kalıp, her gün başka bir koya da gidebilirsiniz, güzel bir koy seçip oradaki bir otelde de kalabilirsiniz.

  Palma’da Paseo Maritimo dedikleri yat limanı boyunca pek çok şık otel var.  Şehrin merkezindeki oteller ise daha hesaplı bütçeler için uygun. Biz Palma’yı çok sevdik, o yüzden herhangi bir koyda tatilimizi geçirmek yerine, Palma yat limanındaki otellerden birinde kalıp, her gece bu güzel şehrin tadını çıkarmayı tercih ettik. Her gün bir başka kasabaya veya değişik bir koya gidip, akşama doğru tekrar Palma’daki otelimize dönmek bizi mutlu etti.

  Tam denize girilecek yerde olsun otelim, alayım plaj çantamı koluma, ineyim plaja derseniz, hemen başkentteki Playa de Palma sahilindeki oteller veya Magaluf, Palma Nova, Peguera, Cala d’Or, Cala Domingos, Cala Millor, Alcudia, Muro, Porto Cristo gibi güzel plaj ve koylara yakın oteller de seçenekler arasında. Ama ada oldukça büyük ve eğer başkentten uzakta bir yerde kalırsanız, en canlı ve eğlenceli yer olan Palma şehrinin keyfini çıkarmak için epey bir yolu göze almanız gerekir.

  Uzak yerlerde kalma durumunda daha ziyade kaldığınız bölgede eğlenmeye çalışmakta fayda var. Mesela Playa de Palma bölgesindeki bir otelde kalırsanız, oradaki bar ve restaurantlara takılıp bir veya iki kere Palma’nın merkezine inilebilir. Veya Magaluf’daysanız oranın eğlencesi de hiç fena değildir, daha çok oralara takılıp, yine bir  veya iki kez de Palma’ya inip orada eğlenilebilir. Ama Palma’ya mutlaka inin, olur mu 🙂

  Biz Mayorka’ya birden fazla kez gittik. Ama her gidişimizde Palma şehrinin yat limanına bakan keyifli bir otel seçtik, çünkü insan o manzaraya uyanınca Mayorka’nın güzelliğini fark ediyor bence. Hele gece odaya gelince o manzaraya dalıp balkonda birşeyler içmenin keyfine doyulmuyor.

  Kaldığımız ve gönülden tavsiye edebileceğim bu oteller Tryp Bellver ve Costa Azul otelleri…

  Aşağıdaki fotoğraflar Tryp Bellver otelinin 11. katından çekildi. Biz bu otelin manzarasını  çok sevdik. Belki biraz renovasyona ihtiyacı var ama yine de güzel ve konforlu bir otel. Deniz gören oda seçerseniz, hem yat limanını, hem de Palma Katedrali’ni seyredebilirsiniz. Gündüz de, gece de ayrı bir görsel şölen.

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Yat limanı manzaralı otellerden birinde kalacak olursanız en azından bir gece otelde oda servisinden yemek siparişi verip, balkonda o müthiş manzara eşliğinde yemek yemek lazım, unutulmaz bir anı bırakıyor hafızalarda. Tabii yanına Sangria şart 🙂

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli (Yüksek beyaz renkli olan)

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli’nin havuzu

  Bunlar da çok daha modern ve çooook daha güzel olan, son gidişimizde kaldığımız Costa Azul otelinden manzaralar…

  DSC_6365

  Hotel Costa Azul odası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul’dan yat limanı manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Tryp Bellver (solda) Hotel Costa Azul (sağda)

  Yat limanı boyunca sıra sıra oteller var görüldüğü üzere…

  Palma Yat Limanındaki oteller...

  Palma Yat Limanındaki oteller…

  Adada otel seçenekleri daha önce de dediğim gibi oldukça fazla. Elbette bütçe dostu oteller de var şehir içinde. Onların da hemen çarşıya, dükkanlara yakın olma gibi avantajları var.

  Şehir içindeki en hoş otel bence süper merkezi konumu ve tarihi binası ile Hotel Almudaina

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Siz yine de tüm Mayorka Otellerine bir bakın bence, seçenekler burada sıralanamayacak kadar çok…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka oldukça büyük bir ada ve gerçekten de hemen her köşesinde ayrı bir güzellik var. Plajlar, koylar da haliyle sayısız… Denizi nasıl diyecek olursanız kimi yerde turkuaz mavi, kimi yerde açık yeşil ama kumu beyaz olan sahillerde Maldivleri anımsatan açık mavi beyazımsı bir renkte.

  Deniz suyu her yerde çok temiz. Çoğunlukla çok berrak, cam gibi, kristal gibi bir deniz suyu var Mayorka sahillerinde. Ama Palma ve Soller plajı gibi birkaç sahilde deniz temiz olsa da pek berrak değil.

  Su her yerde gayet ılık. Bizim Antalya kadar sıcak değil deniz suyu elbet ama Bodrum denizi gibi soğuk da değil, bence tam ortada, ideal sıcaklıkta.

  Tesisi olan plajlar da var, doğal haliyle korunmuş bakir koylar da. En güzel denizlerin yakınında bazen oteller ve tesisler var, bazen de in cin top oynuyor, ne tesis var, ne tuvalet. Oralarda birkaç saat kalıp, yakın bir beldenin içine giderek yemek vs molası vermek gerekiyor.

  Mayorka’da tek bir yerde kalıp sadece orada denize girerseniz yazık edersiniz. Her yerin tadı o kadar ayrı ki, mutlaka birkaç koy dolaşmakta fayda var.

  Bence “Mayorka’nın en güzel koy ve plajları” yazımıza bir bakın, sonra da adaya yolunuz düşerse en beğendiklerinize gidersiniz. Sizin için adanın dört bir yanındaki en güzel koy ve plajları bol bol fotoğraf ve bilgiler eşliğinde Mayorka Plaj Rehberimizde topladık. Yazıya gitmek için fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

  Mayorka Adası’nın en güzel koy ve plajları

  Mayorka Plaj Rehberi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Başkent Palma’yı tanıyalım…

  Mayorka’nın başkenti Palma de Mallorca gerçekten gezip görülmeye değer bir yer. Önce tarihi eserler ile başlayalım…

  Kale, saray ve katedral

  Palma’ya gidildiğinde, önce bu güzel başkentin batısındaki Bellver Kalesi‘ne çıkıp şehre şöyle bir tepeden bakmak  lazım. Bu kale bir zamanlar Mayorka’nın kralları için dinlenme mekanı olarak tasarlanmış ama tarih boyunca zindan olarak kullanıldığı dönemler de olmuş.

  Bellver Kalesi'nden manzara

  Bellver Kalesi’nden manzara

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi'nden manzara

  Bellver Kalesi’nden manzara

  Palma’ya denizden gelirken, hemen kıyıdaki Gotik tarzda yapılmış La Seu Katedrali‘nin şehre hakim görüntüsü insanı büyülüyor. Bir ibadet yeri olmasının yanında kralların mezarlarını da barındıran bu  katedralin hemen yanında ise Almudania Sarayı var. Resmi kutlamalar için kullanılan bu kraliyet sarayı ayrıca içinde bir de müze barındırıyor.

  08131210

  La Seu Katedrali ve önünde Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali ve Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali ve Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralinin önünden fayton kalkıyor şehri gezdiren…

  DSC_7062

  La Seu Katedrali kapısı

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralinin denize bakan yüzü

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralini gece otelden seyrederken ay bize bir güzellik yaptı 🙂

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Palma’nın Yat Limanı: Passeo Maritimo

  Passeo Maritimo dedikleri yat limanı ve çevresi gece yürüyüşleri ve eğlence için ideal. Restoran ve bar seçenekleri çok…

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo’da yemek keyfi…

  08090884

  Iberian Ham & Sangria

  Ekmek üzeri lezzetler...

  Ekmek üzeri lezzetler…

  Yat limanı civarında eğlenmeye bazen de böyle mütevazi arabalar içinde geliyor insanlar 🙂

  Limuzincik :)

  Limuzincik 🙂

  Passeo Maritimo yat limanından Palma şehir merkezine doğru sahil boyunca Passeig de Sagrera üzerinden yürürseniz çok güzel manzaralar eşliğinde oldukça zevkli bir yürüyüş olacağını garanti ederim…

  Biz bu keyfi yaşayabilmek için otelden şehir merkezine hep yürüdük, hiç araç kullanmadık…

  Palma yat limanı

  Palma yat limanı

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – Es Baluard Kalesi – İçinde Sanat Müzesi var…

  Passeig de Sagrera üzeinden yürürken - Avenue Gabriel Roca ve ileride Le Seu Katedrali

  Passeig de Sagrera üzeinden yürürken – Avenue Gabriel Roca ve ileride Le Seu Katedrali

  Palmiyeler Palma'nın simgesi :)

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler Palma’nın simgesi 🙂

  Palma'nın palmiyeleri...

  Passeig de Sagrera – Palma’nın palmiyeleri…

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – Palmiyeli yol boyunca yürümenin keyfine doyum olmuyor…

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera üzerinde yürürken kocaman PALMA yazısına rastlayınca biz de herkes gibi hatıra fotoğrafı çektirdik 🙂

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – PALMA

  Passeig de Sagrera - Palmiyeler

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler

  Passeig de Sagrera - Palmiyeler

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera'nın sonu...

  Passeig de Sagrera’nın sonu…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sokaklar, meydanlar, alışveriş, yeme-içme…

  Palma’nın merkezinde çok tatlı dar sokaklar, çeşit çeşit restoranlar ve bir dolu güzel mağaza var. Palma’nın alışveriş caddelerinin birleştiği Plaça Major (Plaza Mayor) ile şehrin merkezindeki Plaça d’Espanya (Plaza de Espana) görülmesi gereken güzel meydanlar. Bu meydanların birinden yürümeye başlayıp diğerine kadar vitrin geze geze gitmeniz mümkün. Dükkanlar 19:00-20:00 civarı kapanıyor…

  Plaza de Espana

  Plaza de Espana

  Plaza de Espana

  Plaza de Espana

  Plaza de Espana

  Plaza de Espana’dan alışveriş caddesine girerken…

  Plaza de Espana'dan alışveriş caddesine girince...

  Plaza de Espana’dan alışveriş caddesine girince…

  Plaza de Espana'dan girilen alışveriş caddesi...

  Plaza de Espana’dan girilen alışveriş caddesi…

  Plaza Mayor

  Plaça Major

  Plaça Major’un kendisi çok etkileyici bir meydan değil ama ona açılan küçük küçük dar sokaklar hem gezme hem alışveriş açısından çok keyifli…

  Palma sokakları

  Palma sokakları

  Palma sokakları

  Palma sokakları

  Palma sokakları

  Palma sokakları

  Plaça Major‘dan aşağıya sahile doğru inerken ana caddenin iki yanında hem restoranlar ve kafeler hem de ara ara mağazalar var. Plaça del Weyler ve Plaça del Mercat üzerinden yürüyerek Plaça del Rei‘ye ulaşıp, sonra düz giderseniz Avenue de Jaume III‘a ulaşırsınız. Burada ana caddenin her iki tarafındaki pasajlarda şık mağazalar var alışveriş için…

  Plaza Mayor'a çıkarken...

  Plaça Major’dan aşağı ana caddeye inerken…

  Plaça del Rei

  Plaça del Rei

  Pasaj - Palma

  Pasaj – Palma

  Pasaj - Palma

  Pasaj – Palma

  Pasaj - Palma

  Pasaj – Palma

  Palma alışveriş

  Palma alışveriş

  Bu civarda denediğimiz ve çok beğendiğimiz lezzet mekanları 🙂

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Palma sokaklarında lezzet mekanları

  Civardaki güzel binalar…

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Palma'nın güzel binaları

  Palma’nın güzel binaları

  Plaça del Rei‘den Passeig del Born caddesine dönerseniz yol sizi katedralin olduğu bölgeye, yani Plaça de la Reina meydanına ve oradan da Avenue d’Antoni Maura üzerinden sahile indirir.

  Passeig del Born

  Passeig del Born

  Passeig des Born

  Passeig des Born

  Passeig des Born

  Passeig des Born

  Passeig del Born

  Passeig del Born

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina ve arkada katedral

  Plaça de la Reina ve arkada katedral

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina

  Plaça de la Reina’dan Carrer dels Apuntadors sokağına girerseniz oralarda kaybolun derim ben, daracık çok sevimli sokaklar ve çeşit çeşit restoran, kafe ve barlar var…

  Palma'nın sevimli dar sokakları

  Palma’nın sevimli dar sokakları

  Palma'nın sevimli dar sokakları

  Palma’nın sevimli dar sokakları

  Palma'nın sevimli dar sokakları

  Palma’nın sevimli dar sokakları

  Palma'nın sevimli dar sokakları

  Palma’nın sevimli dar sokakları

  Palma'nın sevimli dar sokakları

  Palma’nın sevimli dar sokakları

  Biz bu dar sokakları geze geze sahildeki Plaça de la Llotja‘ya çıktık. Burası çok hoş bir yer.  Küçük ama şirin bir meydan. Restoranlar var burada…

  Palma - Plaça de la LLotja

  Palma – Plaça de la Llotja

  Palma - Plaça de la LLotja

  Palma – Plaça de la Llotja

  Palma - Plaça de la LLotja

  Palma – Plaça de la Llotja

  Bu da Gotik tarzıyla dikkat çeken La Lonja binası. Vaktiyle ticaretin kalbi burada atıyormuş, La Lonja borsa merkezi olarak kullanılmış; artık önemli kutlamaların, sergilerin ve toplantıların mekanı…

  La Lonja -Palma

  La Lonja -Palma

  La Lonja -Palma

  La Lonja -Palma

  La Lonja -Palma

  La Lonja -Palma

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu