Yeşil pasaport ile ilgili bir dezavantaj, çok ender de olsa pasaport polisleri yeşil (hususi) pasaport ile hizmet (gri) pasaportunu karıştırabiliyor ve sizden devlet görevlisi olarak geldiğinizi gösteren belgeleri isteyebiliyor.

Bize bir kez Paris Charles de Gaulle havaalanında böyle bir polis denk geldi. Sağ olsun bizi bir yarım saat kadar terletti. Devlet görevlisi olarak geldiğimize dair belgeler olmadan giremezsiniz diye tutturdu. Anlatmaya çalışıyoruz bakın bu “Special Passport”, turistik amaçla geldik, gösteriyoruz daha önce sayfalarca Avrupa Birliği ülkelerine giriş çıkış damgaları ve hatta Fransa giriş çıkış damgaları da var. Neyse ki ısrarımız sonucu daha tecrübeli ve bilgili üst düzey bir polis memuru olaya dahil oldu ve hanımefendiyi girebileceğimize dair bilgilendirdi de ülkeye girip tatilimize başlayabildik.

O günden beri gideceğimiz ülkelerin Türkiye Konsolosluk internet sayfalarından, yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmediği ile ilgili bilgilerin çıktısını alıp yanımızda taşıyoruz. Gerçi bu anlattığım dışında bir sorun bugüne kadar yaşamadık.

H.Hür Tavaşoğlu

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama