"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yeşil pasaport

  Yeşil pasaporta dair bilgiler…

  Öncelikle tatilseverin can dostudur 🙂 Şaka bir yana, yeşil pasaport veya nam-ı diğer hususi pasaport birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki kadrolarda görev yapan devlet memurlarının, TBMM üyelerinin ve diğer bazı devlet görevlerinde çalışan veya emekli olmuş vatandaşların alabildiği bir pasaport türüdür. Bu pasaport türünün özelliği normal pasaport sahipleri için vize uygulaması olan bir çok ülkeye vize almadan giriş imkanı sunmasıdır. Özellikle Avrupa’da Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti hariç yeşil pasaport sahibi Türk Vatandaşlarından vize isteyen ülke bulunmamaktadır.

  Yine de güncel vize rejimi bilgileri için bu adresteki listenin tatil planlaması öncesinde incelenmesi tavsiye edilir.

  Hususi/Yeşil Pasaport

  Hususi/Yeşil Pasaport

  Yeşil pasaportunuzu aldıktan sonra bu tür pasaport sahiplerine vize istemeyen tüm ülkelere başka bir formalite ile uğraşmadan gidebilirsiniz. Yine de gittiğiniz ülkede pasaport polislerinin her zaman sizi ülkeye alma veya almama konusunda insiyatif sahibi olduklarını unutmamak gerekir. Yani yeşil pasaport sahibi olsanız da ülke girişinde (Havaalanı vs.) sorulabilecek sorulara doğru ve güvenilir yanıtlar vermelisiniz.

  Bir de bazı ülkelerde giriş sırasında bazı formlar doldurulması istenebiliyor. Veya uçakta da zaman zaman bu tür formlar verilebiliyor.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yeşil pasaport ile ilgili bir dezavantaj, çok ender de olsa pasaport polisleri yeşil (hususi) pasaport ile hizmet (gri) pasaportunu karıştırabiliyor ve sizden devlet görevlisi olarak geldiğinizi gösteren belgeleri isteyebiliyor.

  Bize bir kez Paris Charles de Gaulle havaalanında böyle bir polis denk geldi. Sağ olsun bizi bir yarım saat kadar terletti. Devlet görevlisi olarak geldiğimize dair belgeler olmadan giremezsiniz diye tutturdu. Anlatmaya çalışıyoruz bakın bu “Special Passport”, turistik amaçla geldik, gösteriyoruz daha önce sayfalarca Avrupa Birliği ülkelerine giriş çıkış damgaları ve hatta Fransa giriş çıkış damgaları da var. Neyse ki ısrarımız sonucu daha tecrübeli ve bilgili üst düzey bir polis memuru olaya dahil oldu ve hanımefendiyi girebileceğimize dair bilgilendirdi de ülkeye girip tatilimize başlayabildik.

  O günden beri gideceğimiz ülkelerin Türkiye Konsolosluk internet sayfalarından, yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmediği ile ilgili bilgilerin çıktısını alıp yanımızda taşıyoruz. Gerçi bu anlattığım dışında bir sorun bugüne kadar yaşamadık.

  H.Hür Tavaşoğlu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu