"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yılbaşı öncesi Avrupa’da Noel tatili

  Üç ayrı ülkenin noel ışıltılarının içinde olmak

  Biz bir Aralık ayında İsviçre’nin Basel şehrine uçup, 3 günde 3 ülke 3 şehir gezisi yaptık:

  İsviçre- Basel

  Almanya – Freiburg

  Fransa – Strasbourg

  İşte bu çok zevk aldığımız kısa kaçamağımızın ayrıntıları…

  İstanbul’dan Basel Euro Airport’a Easyjet ile gidiş ve yine oradan dönüş şeklindeydi biletimiz. Ama artık Easyjet bu uçuşu yapmıyor – o yüzden THY gibi Basel’e uçan başka hava yolları şirketlerini denemek lazım.Fransa toprakları üzerindeki bu havaalanı Fransa ve İsviçre’nin ortak işlettiği bir havaalanı. Enteresandır ki, bu havaalanına iniş yaptığınızda Fransa, İsviçre ve Almanya’ya ait 3 ayrı sınır kapısının hangisinden isterseniz ondan çıkış yapabiliyorsunuz.

  Gelelim ülkeler arası gezmeye. Basel – Strasbourg – Freiburg arası tren ile yolculuk yaptık biz, çok rahat ve konforluydu. Ama isterseniz araba da kiralayabilirsiniz.

  Konaklamaya gelince, hergün bavul aç, bavul topla yapmak istemiyorsanız bu şehirlerden ortada gibi olan Freiburg’da bir otelde kalıp diğerleri günübirlik gezilebilir. Hemen tren istasyonunun yanındaki Intercity Hotel tavsiye edilir 🙂

  Freiburg Intercity Hotel

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Noel gezimizin ilk durağı: İsviçre – Basel

  Biz ilk önce Basel’i gezdik. Oradan Almanya’nın Freiburg şehrine gidip, noel pazarlarını bir de orada  dolaştık. Ve son olarak da oradan Fransa’nın “Işıklar Şehri” Strasbourg’a geçtik.

  Basel’in noel pazarları…

  Almanya’nın sınır komşusu olan İsviçre’nin üçüncü büyük şehri Basel noel tatili için güzel bir seçim. Hem bu güzel şehri görmek, hem de biraz yeni yıl alışverişi yapmak isterseniz, Basel’in noel pazarları kesinlikle sizi yeni yıl ruhuna sokacaktır….

  Noel’de Basel…

  Sokaklardaki ışıklı süslemeler, dev yılbaşı ağaçları ve Basel’in Barfüsserplatz ile Münsterplatz meydanlarında kurulan noel pazarları rengarenk görüntüleriyle gerçekten çok güzel oluyor…

  İşte onlardan birkaçı…

  Basel

  Basel

  Basel

  Basel

  Basel

  Şehrin eski kapısı olan Spalentor da ışıl ışıl süsleniyor.

  Basel

  Belediye Sarayının önüne de kocaman bir yılbaşı ağacı koyuyorlar.

  Basel

  Basel

  Basel’e kadar gitmişken alışveriş caddelerini turlamayı ve Ren nehri kenarında gezinmeyi de unutmayın. Gerçi alışveriş İsviçre’de biraz pahalı ama hediyelik eşyalar alırsınız hiç olmazsa. Ren nehri kenarı da kışın biraz fazla soğuk ama olsun, oralara kadar gitmişken ufak bir gezinti yapmalı…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Noel gezimizin ikinci durağı: Almanya – Freiburg

  Basel’den Almanya’nın Freiburg şehrine geçiş tren ile çok kolay ve rahat. Freiburg küçük ama çok sevimli bir şehir – ekolojik projeleriyle “Yeşil Şehir” ünvanını kazanmış.  Tabiat tarihi müzesi Adelhausermuseum şehrin en güzel müzesi. Kara Ormanların batı yakasındaki bu güzel şehir,  hem alışveriş caddelerinin ışıl ışıl haliyle, hem pırıltılı noel pazarlarıyla insanı noel atmosferine sokuyor. Binalarda kapılara veya pencerelere tırmanan noel babalar ortama sevimlilik katıyor.

  Rathausplatzın önünde kurulan noel pazarları sabahın erken saatlerinde açılmaya başlıyor. Eski ve yeni belediye binaları ve pembe boyalı Martinskirche da burada…

  Freiburg

  Freiburg

  Çeşit çeşit yiyecekler, içecekler, süs eşyaları ve noel süsleri satan tezgahlar arasında dolaşmak çok keyifli. Çocuklar için Carousel de var…

  Freiburg

  Alışveriş caddeleri arasında sadece yayalara açık olanlar da var, araç geçen caddeler de… Hem dükkanlar ve binalar rengarenk süslü, hem de caddelere süsler asılmış…

  Freiburg

  Freiburg

  Müller mağazasında olduğu gibi binalara, pencerelere tırmanan noel babalar demin de dediğim gibi çok sevimli değil mi 🙂

  Freiburg

  Freiburg

  Şehrin eski ve tarihi bölgesinin 3 kapısı var. Bunlar Martinstor, Schwabentor ve Breisacher Tor.

  13. yüzyıldan bugüne gelmiş olan saat kulesi Martinstor ana alışveriş caddesi Große Gasse’nin sonunda tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor… Schwabentor ise şehrin doğaya ve yeşile açılan kapısı.

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Dreisam nehrinden gelip, şehri boylu boyunca dolaşan küçük bir su kanalı var yerde . Çok sevimli geldi bize… Hem yangından koruma amaçlı, hem de bir zamanlar  hayvanlara içecek su olsun diye yapılmış bu kanallar…

  Freiburg

  Bir zamanlar balıkçıların evleri olan Fischerau denilen bölge hafiften Venedik’i anımsatan birkaç kanal ve sevimli restoranlar ile çevrili…

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Gewerbekanal’ın üzerindeki köprüyü geçince şehrin çok güzel bir başka bölümüne giriyorsunuz. Buradaki şehir planlamacılık ödül kazanmış. Konviktstrasse’yi görmeden geçmeyin sakın, o tatlı evleri, kafe ve restoranları, yeşillendirmeyi, çiçeklendirmeyi gerçekten takdir etmek lazım…

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg

  Geceleri heryerin ışıl ışıl pırıldamaya başlamasıyla ortam iyice şenleniyor…

  Munsterplatz’daki 1500 lü yıllardan kalma Historisches Kaufhaus binası çok gösterişliydi. Burası eskiden gümrük binası ve ticaret merkezi olarak kullanılmış.

  Freiburg

  Freiburg

  Noel pazarlarının üzerlerine asılı ışıklar pırıltılı pırıltılı sallanıyorlardı rüzgarın esintisiyle…

  Freiburg

  Freiburg

  Freiburg’a kadar gitmişken, şehre bir de Schlosbergtum kulesinden bakmalı ve Kara Ormanlar ile Freiburg manzarasını 360 derece seyretmeli. Tepeye Schlossbergbahn füniküler sistemi ile çıkabilirsiniz.

  Almanya tüm şehirleri ve kasabalarıyla noel’de ilk tercih edilecek ülke olmalı bence. Noel pazarları geleneğini ilk başlatan ülke olan Almanya’nın diğer şehirlerindeki noel ve yılbaşı kutlamalarını bakmak isterseniz, “Noel’de Almanya’da olmak var” yazımızın linkini tıklayabilirsiniz. Buraya Tık : )

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Noel gezimizin 3. durağı: Fransa – Strasbourg

  Fransa’nın Alsaz bölgesinin ve Avrupa’nın başkenti Strasbourg’da noel bambaşka bir şey. Sanki bir peri masalına geçiş gibi… Burası gezimizin en ihtişamlı kısmı oldu. Freiburg’dan Strasbourg’a tren ile yolculuk yine çok keyifliydi.

  Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek sayısı neredeyse 100 ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer.

  Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde. Üniversiteleri çok meşhur olduğundan sırf bu üniversitelerde okumak için gelen çok sayıda yabancı öğrenci yaşamakta burada.

  Strasbourg “Ville de Lumiére”, yani “Işıklar Şehri” ünvanına sahip bir şehir ve bu ünvana yakışır bir şekilde şıkır şıkır ve de pırıl pırıldı noelde. Işıklar Şehri diye şehre girerken yazıyor zaten 🙂

  Strasbourg

  Petite France denilen Küçük Fransa bölgesi şehrin en göz alıcı yeri. Aşağıdaki google.maps haritasında gördüğünüz bölge “Petite France”. Burada L’ill nehrinin kanalları  boyunca dizilmiş rengarenk ve birbirinden güzel evler çok romantik bir ortam oluşturmuş.

  googlemaps - petit france printscreen

  Strasbourg

  Strasbourg

  Vaudan Barajının üzerindeki köprüye çıkarsanız hem Petite France bölgesine, hem de Ponts Couvert köprüsüne tepeden bakma şansınız oluyor. Kapalı Köprü anlamına gelen bu köprü üzerinde üç tane kule var. Rue des Moulins boyunca yürüseniz Petite France bölgesinin en güzel yerlerini görürsünüz.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Yazın yemyeşil olunca burası muhteşem oluyordur.

  Işıl ışıl görülen bu bina Petite France’daki favorim Pont Saint-Martin restoranı. Gece iyice romantik görünüyor.

  Strasburg

  Şehrin bir başka görülmeye değer yeri ise Katedral meydanı. Şehrin merkezindeki Notre-Dame Katedrali olanca heybetiyle Gotik mimarisinin gerçekten çok güzel bir örneği. Dünya’nın en yüksek altıncı kilisesi diye biliniyor. O kadar büyüktü ki tamamının fotoğrafını tek bir karede çekemedim. Evler ve insanlar yanında ne kadar küçük kalıyorlar bu devasa yapının…

  Strasbourg

  Katedral meydanında kestane kebap yapan çok sevimli bir kestaneci arabası vardı, kestanesini tatmamak olmazdı. Nefisti, nefis. Ülkemde daha güzelini yemedim, gerçekten çok başarılılar.

  Strasbourg

  Katedral meydanındaki evler ve noel marketleri…

  Strasbourg

  Katedralin olduğu meydana bakan bu kahverengi bina Maison Kammerzell, yani Kammerzell Evi. Burası çok meşhur çünkü şehrin en eski ve en iyi korunmuş evlerinden biri ve mimarisi Alman Rönesans dönemini yansıtmakta. Oymaları, süsleri ile gerçekten çok güzel bir bina. İçinde bir de restoran var.

  Strasbourg

  Katedralin biraz ilerisindeki Gutenberg Platz da güzel bir meydan. Matbaayı icat eden Gutenberg 15. yüzyılın başlarında bu şehirde yaşamış. Meydanda Gutenberg’in heykeli de var. Noel vesilesiyle olabilir, atlı karınca kurmuşlardı meydanda.

  Strasbourg

  Katedral meydanı ile Gutenberg meydanı civarındaki sokaklar birbirinden güzel evler ve mağazalar ile dolu. Hepsi çok hoş ama özellikle Rue des Hallebardes,  Rue des Orfevres ve  Rue du Dome sokaklarını gezin derim ben, acaip süslüler. Her yer ışıl ışıl. Avizelar, lambalar sokakları süslüyor. Hele Rue des Orfevres sokağında bir de kar teması vardı.

  Bu Rue des Hallebardes…

  Strasbourg

  Bu da Rue des Orfevres…

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Gutenberg meydanından yukarı doğru Rue des Grandes Arcades boyunca yürürseniz  çeşit çeşit lüks mağazalar, restoranlar ve kafeler olan bu güzel caddenin sonunda şehrin en büyük meydanı olan Place Kléber’a varırsınız. Meydanda buraya adını veren general Jean-Baptiste Kléber’in bir heykeli bulunmakta. Şu meşhur çok katlı mağaza Galeries La fayette de burada. L’Aubette de çok şık bir alışveriş merkezi. Biz noel zamanı gittiğimiz için yaklaşık 30 metre yüksekliğinde devasa bir yılbaşı ağacı ile süslemişlerdi meydanı ve iyice görkemli görünüyordu.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Katedral meydanından nehre doğru inerseniz, St. Nicholas İskelesi çok güzel manzaralar sunuyor. Fotoğrafta sağda görülen bina L’Ancienne Douane, yani  Eski Gümrük Binası. Şimdi restoran var içinde. Köprüye gelmeden hemen önce solda Tarih Müzesi var.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Üzeri camekanlı nehir tekneleri ile 45 veya 70 dakikalık tur yapmak isterseniz, buraya bakın: http://www.batorama.com/

  Bu adresde ayrıca yapılan turun haritası da var:

  http://www.batorama.com/departure-times/

  Strasbourg tour-grande-ile-large

  Aşağıdaki de Rue du Bain aix Roses üzerinden gidince ulaşacağınız Pont Madeleine köprüsü. Manzara yine harika. Eminim yazın her yer yeşillenince çok daha nefes kesici oluyordur. Kış havasında çektiğimiz için fotoğraflar çok canlı çıkmadı tabii.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Katedral meydanından nehre doğru Rue de Rohan caddesi üzerinde yürürseniz, Rohan Sarayına çıkarsınız. 1870 yılından beri müze olarak kullanılmakta olan kraliyet sarayı Le Palais Rohan’ın içinde Arkeoloji Müzesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi  ve Güzel Sanatlar Müzesi yer almakta.

  Place du Marché aux Cochons de Lait ve Place de la Grande Boucherie birbirine çok yakın iki nefis meydan. Küçük ama çok süslü bunlar. Hele bir hediyelik eşya satan dükkan var, içinde kendimi kaybettim. Bu dükkanın olduğu binanın güzelliği ve süsü de ayrıca göz alıcıydı.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Bu meydandan çıkıp Rue du Maroquin denilen sokak üzerinde yürüseniz çok şirin dükkanlar ve harika Alsaz evlerini görerek Katedral Meydanına varırsınız. Hele bu sokak üzerinde bir İtalyan Pizza restoranı vardı ki, dakikalarca seyrettim süslerini…

  Strasbourg

  Strasbourg

  Bu sokaktaki bütün binalar süsten geçilmiyordu desem yeridir.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Şehrin tarihi bölümünden çıkıp, yeni ve modern olan kısmına da gidip, La Place de la République denilen meydanı görmenizde fayda var. Palais du Rhin Kraliyet sarayı da bu meydanda. Tiyatro binası ve üniversite binası da görmeye değer mimari yapıya sahipler. Yeşillikler içinde bir park da var bu yuvarlak meydanda.

  Alsaz bölgesi hem kışın noel zamanı, hem de baharda veya yazın doğa yemyeşilken ideal bir tatil mekanı bence. Pek çok yerinde Alman etkisinin bariz hissedildiği ama o kendine has şiirsel Fransız dokunuşunu da fazlasıyla taşıyan bu güzel bölgeyi diğer şehirleri ve romantik kasabaları ve şarapçılığıyla ünlü köyleri ile biraz daha yakından tanımak isterseniz, yandaki linki kullanabilirsiniz. Buraya Tık : )

  İşte böyle… Biraz kısıtlı bir zaman dilimine sıkıştırılmış olsa da, Basel – Freiburg – Strasbourg gezimiz çok güzel bir kış tatili oldu, gerçekten tavsiye ederim. Hatta mümkünse daha uzun bir zaman ayırabilirseniz eminim daha da güzel olur 🙂

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

   

   

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu